Προς το περιεχόμενο

Δεν μπορω να συνδεθω με ethernet στο internet


CROM271

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ενα υπολογιστη που εχω δεν μπορω να συνδεθω στο ιντερνετ με ethernet. Δεν ειναι κατι που εγινε προσφατα. Ουτε παλιοτερα μπορουσα να συνδεθω (για την ακριβεια ποτε δεν εχω συνδεθει).

 

Με το που συνδεω το router με ethernet μετα απο λιγο μου βγαζει το μηνυμα:

"Αυτή η σύνδεση δεν έχει ή έχει περιορισμένη συνδεσιμότητα. Μπορεί να μην έχει τη δυνατότητα πρόσβασης στο Internet ή σε κάποιους δικτυακούς πόρους. Για περισσοτερες πληροφοριες καντε κλικ σε αυτο το μηνυμα"

 

Οταν κανω κλικ στο μηνυμα μου βγαζει ενα''παραθυρο'' που στο Στο tab Υποστήριξη λεει το μηνυμα:

"Σύνδεση περιορισμένη ή χωρίς αξιοπιστία

Μπορεί να μην έχετε την δυνατότητα πρόσβασης στο internet ή σε κάποιους δικτυακούς πώρους. Αυτό το πρόβλημα προέκυψε επειδή το δίκτυο δεν έδωσε μια διεύθυνση δικτύου σε αυτών τον υπολογιστή."

 

Τι προβλημα υπαρχει και πως μπορω να το λυσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το πρόβλημα προέκυψε επειδή το δίκτυο δεν έδωσε μια διεύθυνση δικτύου σε αυτών τον υπολογιστή."

Ποιο ruter έχεις;;;

Πρέπει να μπεις στο μενού του και να ενεργοποιήσεις το dhcp για να δίνει αυτόματα διευθύνσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να βάλεις καρφωτή IP στο μηχανάκι σου, όπως και τους DNS servers του provider σου, γιατί πολλές NIC (Network Interface Cards, κοινώς ενσωματωμένες κάρτες δικτύου) δεν μπορούν να πάρουν αυτόματες IP.

 

Χρειαζόμαστε τα εξής:

α) IP του Router 1

(αν την ξέρεις είναι περιττά τα παρακάτω, είναι η διεύθυνση που γράφεις για να μπεις στο μενού του)

- Windows κουμπί+R. Ανοίγει ένα παράθυρο. Γράφεις CMD και πατάς ΕΝΤΕR. Ανοίγει ένα μαυρο παράθυρο

- Πληκτρολογείς ipconfig /all και πατάς το Enter. Θα σου γράψει ένα κατεβατό. Ψάχνεις το default gateway (Θα είναι 192.168.ΧΧΧ.ΧΧΧ). Εμένα πχ είναι 192.168.0.10

 

β) DNS Servers

- Στον γούγλη γράψε το όνομα του provider σου και DNS. πχ Forthnet DNS. Πρώτο result και στους έφερε

 

Αφού βρεις τα α+β πρέπει να ανοίξεις τις ιδιότητες της κάρτας δικτύου σου και να πας στα TCPIP settings v4. Αν μου έλεγες λειτουργικό θα σε βοηθούσα παραπάνω. Στα win7 κάνεις τα εξής:

- Πατάς Start και εκεί που έχει το search tab, γράφεις Network Connections. Πατάς το View Network Connections και θα εμφανίσει ένα παράθυρο.

- Δεξί πλήκτρο στο Local area connections και μετά properties. Θα ανοίξει η pic 1

- Double click στο TCPIP v4 και θα ανοίξει ένα παράθυρο σαν την pic 2

 

Πως την συμπληρώνεις:3

- Στο IP address βάζεις μια ίδια διεύθυνση σαν αυτή του router σου (α) αλλάζοντας τον τελευταίο αριθμό (τον 4ο). Αν πχ είναι 254 βάλε 260. Εμένα ήταν 192.168.0.10 και έβαλα 192.168.0.20

- Το subnet θα μπει μόνο του

- Default gateway την IP του router σου που βρήκαμε στο (α)

- DNS servers αυτά που βρήκες στον γούγλη πχ 194.219.227.2 και 193.92.150.3 για Forthnet Αθήνα

- Πατάς ΟΚ->ΟΚ θα σου ζητήσει restart και μετά λογικά είσαι εντάξει.

 

EDIT

Μόλις διάβασα ότι έχεις και άλλο PC συνδεδεμένο με ethernet. Αν τρέξεις από εκεί IPCONFIG /ALL θα σου δώσει και τους DNS servers

post-71156-0-22624200-1341002555_thumb.jpg

post-71156-0-70716300-1341002562_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ πολλα ειναι. Αυριο θα το προσπαθησω μαλλον αν βρω χρονο. Εντωμεταξυ σας γραφω καποιες πληροφοριες.

Εχω windows xp.

Συνδεση εχω connx

 

Παιδια οσο το δυνατον πιο αναλυτικα αυτα που λετε και πως τα κανω γιατι δεν τα σκαμπαζω και πολυ αυτα. Να μην αρχισω να ρωταω πως το κανω αυτο κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ απλά είναι. Και φαίνονται πολλά επειδή τα έγραψα ήδη αναλυτικά :)

 

Αν τρέξεις το (α) από το PC που είναι ήδη συνδεδεμένο στο δίκτυο θα στα πει όλα (δες συνημμένη φώτο). Ότι χρειάζεσαι είναι κάπου στην μέση εκεί που λέει: "Ethernet Adapter Local Area Connection". Βλέπεις ότι δίνει και τους DNS servers. Και ότι IPv4 δεις από εκεί βάλε ένα πάνω ένα κάτω όταν θα συμπληρώνεις την φόρμα στο τελευταίο στάδιο (πχ στην εικόνα που σου έβαλα λέει 192.28.0.102 οπότε εσύ θα έβαζες 101 ή 103. Προσοχή μην βάλεις το ίδιο.

 

Και για τα XP για να βρεις τα Network connections κάνεις: 2

Launch the "Network Connections" Control Panel.

- From the desktop, click the "Start" button.

- Within the "Start" menu, click "Control Panel."

- Once the Control Panel window appears, click the option labeled "Switch to classic view."

- Now you will see a collection of icons. Double-click the icon labeled "Network Connections."

Μετά συνεχίζεις αυτά που σου είπα παραπάνω:

- Δεξί πλήκτρο στο Local area connections και μετά properties. Θα ανοίξει η pic 1

- Double click στο TCPIP v4 και θα ανοίξει ένα παράθυρο σαν την pic 2

 

Συνοπτικά:

- Κάνεις το 1 από το PC που είναι στο δίκτυο και σημειώνεις: default gateway, IPv4 adress και DNS servers σε ένα χαρτί

- 2

- 3 (προσοχή στην IP που θα βάλεις να μην είναι ίδια με αυτήν που βρήκες στο 1)

Restart :)

post-71156-0-31432100-1341003879_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να βάλεις καρφωτή IP στο μηχανάκι σου, όπως και τους DNS servers του provider σου, γιατί πολλές NIC (Network Interface Cards, κοινώς ενσωματωμένες κάρτες δικτύου) δεν μπορούν να πάρουν αυτόματες IP.

 

Χρειαζόμαστε τα εξής:

α) IP του Router 1

(αν την ξέρεις είναι περιττά τα παρακάτω, είναι η διεύθυνση που γράφεις για να μπεις στο μενού του)

- Windows κουμπί+R. Ανοίγει ένα παράθυρο. Γράφεις CMD και πατάς ΕΝΤΕR. Ανοίγει ένα μαυρο παράθυρο

- Πληκτρολογείς ipconfig /all και πατάς το Enter. Θα σου γράψει ένα κατεβατό. Ψάχνεις το default gateway (Θα είναι 192.168.ΧΧΧ.ΧΧΧ). Εμένα πχ είναι 192.168.0.10

 

β) DNS Servers

- Στον γούγληlolx10000 γράψε το όνομα του provider σου και DNS. πχ Forthnet DNS. Πρώτο result και στους έφερε

 

Αφού βρεις τα α+β πρέπει να ανοίξεις τις ιδιότητες της κάρτας δικτύου σου και να πας στα TCPIP settings v4. Αν μου έλεγες λειτουργικό θα σε βοηθούσα παραπάνω. Στα win7 κάνεις τα εξής:

- Πατάς Start και εκεί που έχει το search tab, γράφεις Network Connections. Πατάς το View Network Connections και θα εμφανίσει ένα παράθυρο.

- Δεξί πλήκτρο στο Local area connections και μετά properties. Θα ανοίξει η pic 1

- Double click στο TCPIP v4 και θα ανοίξει ένα παράθυρο σαν την pic 2

 

Πως την συμπληρώνεις:3

- Στο IP address βάζεις μια ίδια διεύθυνση σαν αυτή του router σου (α) αλλάζοντας τον τελευταίο αριθμό (τον 4ο). Αν πχ είναι 254 βάλε 260. Εμένα ήταν 192.168.0.10 και έβαλα 192.168.0.20

- Το subnet θα μπει μόνο του

- Default gateway την IP του router σου που βρήκαμε στο (α)

- DNS servers αυτά που βρήκες στον γούγλη πχ 194.219.227.2 και 193.92.150.3 για Forthnet Αθήνα

- Πατάς ΟΚ->ΟΚ θα σου ζητήσει restart και μετά λογικά είσαι εντάξει.

 

EDIT

Μόλις διάβασα ότι έχεις και άλλο PC συνδεδεμένο με ethernet. Αν τρέξεις από εκεί IPCONFIG /ALL θα σου δώσει και τους DNS servers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν όλα τα παραπάνω δεν δουλεψουν , υπαρχει περιπτωση να καηκε ειτε η Ethernet ( το Port ) του υπολογιστή σου ειτε να καηκε καποια από τις Ethernet θυρες του ρουτερ . Οπου εκει αμα το ρουτερ που εχεις ειανι το default της εταιριας που σου παρεχει ιντερνετ , Μπορεις να τους παρεις ένα τηλεφωνο για να στο αντικαταστήσουν . Εάν είναι προβλημα της port του υπολογιστη σου μπορεις να παρεις μια καρτα PCI Ethernet που κοστιζει καπου στο 10αρικο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην ευχαριστω πολυ ολους και ιδιατερα τον ninos30 για την βοηθεια τους.

 

Το καταφερα τελικα αλλα ΜΟΝΟ σε ενα απο τα δυο router που εχω.

 

Εκανα τα εξης:

 

1ο Router (Thomson SPEEDTOUCH 530 V6):

Εβαλα τα εξης:

Διευθυνση ΙΡ: 192.168.1.154

Μασκα υποδικτυου: 255.255.255.0 (Το εβαλε μονο του)

Προεπιλεγμενη πυλη: 192.168.1.254

 

Προτιμωμενος διακομιστης DNS: 195.170.0.1

Εφεδρικος διακομιστης DNS: 195.170.2.2

 

Σε αυτο το router καταφερα να συνδεθω.

 

2ο router (TP-LINK Model No. TD-W8951ND)

Εβαλα τα εξης:

Διευθυνση ΙΡ: 192.168.1.2

Μασκα υποδικτυου: 255.255.255.0 (Το εβαλε μονο του)

Προεπιλεγμενη πυλη: 192.168.1.1

 

Προτιμωμενος διακομιστης DNS: 195.170.0.1

Εφεδρικος διακομιστης DNS: 195.170.2.2

 

Εδω δεν καταφερα να συνδεθω.

 

Για πιο λογο δεν μπορεσα να συνδεθω στο 2ο ρε παιδια? Εκανα κατι λαθος? Το θεμα ειναι πως το 2ο router ειναι καινουργιο (το πηρα χτες), ενω το αλλο ειναι παλιο και οσο να ναι δεν πιστευω να εχει και πολυ μεγαλη διαρκεια ζωης. Ασε που το 2ο δεν εχει καν θυρα USB και μπορω να το συνδεσω μονο με ethernet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα με τις παλιότερες NICs (και προ Win7 εποχή) έχουν δει πολλά τα ματάκια μου. Όσο τρελό κι αν σου ακούγεται πολλές φορές λόγω καλωδίου δεν μπορεί να επικοινωνήσει η κάρτα με το router, ενώ με άλλη NIC ή router ή καλώδιο επικοινωνεί κανονικά. Μην την ψάχνεις...

Γιαυτό και στα παλιότερα δίκτυα, δεν λογαριάζαμε ΚΑΝ τις ενσωματωμένες NIC της μητρικής και χρησιμοποιούσαμε την ΑΘΑΝΑΤΗ 3COM 3C905-TX με 10 χιλιαρικάκια που έσωζε ζωές όχι αστεία. B)

 

Σε πρώτη φάση ας δούμε αν "βλέπεις" το router (το καινούριο).

 

Άνοιξε πάλι ένα command prompt (cmd όπως έκανες και πριν στο 1) και αφού ανοίξει το παράθυρο γράψε ping 192.168.1.1. Πρέπει να πάρεις ως απάντηση το συνημμένο (0% loss). Αν πάρεις 100% loss, σε πρώτη φάση άλλαξε το 192.168.1.2 σε 192.168.1.10* και αν πάλι δεν αν μπορείς άλλαξε ένα καλώδιο**.

 

* Μπορεί απλά το 192.168.1.2 να το πήρε το άλλο PC του δικτύου και να ήταν δεσμευμένο. Το range που μπορείς να βάλεις στο TP-Link είναι από 192.168.1.2 ~ 192.168.1.254

** Το καλώδιο Ethernet που χρησιμοποιείς είναι fixed αγορασμένο ή είναι τερματισμένο από κάποιον? (τώρα δεν ξέρω αν μπορείς να τα ξεχωρίσεις κιόλας...)

post-71156-0-40081100-1341061117_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα.. Προσπαθω να συνδεθω στο laptop στο ιnternet μεσω καλωδιου (ethernet) και δεν μπορω.. Μπαινω στο internet μεσω wifi...Tι φταει; Τι εχω κανει; Μπορω να κανω κατι;

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πάτα δεξί κλικ εκεί στο εικονίδιο των δικτύων, άνοιγμα κέντρου δικτύων και εκεί μετά πάνω αριστερά πάτα αλλαγή ρυθμίσεων προσαρμογέα, πάτα δεξί κλικ μετά απάνω στην τοπική σύνδεση και ενεργοποίηση. Αν δεν υπάρχει τοπική σύνδεση πες μας τι άλλο έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...