Προς το περιεχόμενο

Διακοπές μόνος


johnieXoX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ότι λέει ο τίτλος, διακοπές μόνος

 

πας ή όχι?

 

Φυσικά και πας! Το ότι θα ξεκινήσεις μόνος, δε συνεπάγεται απαραιτήτως ότι θα παραμείνεις και μόνος κατά τη διάρκεια των διακοπών. Τι θα σ' εμποδίσει να βρεις παρέα - ό,τι παρέα κι αν είναι αυτή, από φίλους μέχρι και παιχνίδι με καμιά που πήγε επίσης μόνη της - αν το θελήσεις;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα σ' εμποδίσει να βρεις παρέα - ό,τι παρέα κι αν είναι αυτή, από φίλους μέχρι και παιχνίδι με καμιά που πήγε επίσης μόνη της - αν το θελήσεις;

Μάλλον οι ίδιοι λόγοι για τους οποίους πηγαίνει μόνος του αρχικά

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι λόγοι μπορεί να ναι πολλοί..

δεν έχεις αγαπητικιά, δεν έχουν λεφτά οι φίλοι σου, δεν ταιριάζουν οι άδειες σας, είναι με γκόμενες και δεν το κουνάνε ρούπι μόνοι τους κ.α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν θα πηγαινα γιατι ειμαι κρυφοκομπλεξικουλης.

 

Δεν θα ενιωθα ανετα να μην εχω παρεα και να νομιζω οτι εχω την ταμπελα να αιωρειται πανω απο το κεφαλι μου

|_ΜΟΝΟΣ_| καθε φορα που μιλαω σε ενα ή παραπανω ατομα σε φαση ψαχνω παρεα. Ή οτι θα μου πιανουνε απο καλοσυνη κουβεντα για να μη νοιωθω μοναξια.

 

Βεβαια γνωριζω συνεχεια κοσμο που ερχονται διακοπες μονοι και περνανε μια χαρα. Ακομπλεξαριστοι και κοινωνικοτατοι.

 

Αλλα ειπα, μιλαω για μενα που ξερω οτι σε αυτο το θεμα κανω την τριχα-τριχια.

 

Απο την αλλη ταξιδι μόνος, ίσως και να το σκεφτομουνα. Σε φαση μου ελεγε μια οτι ετοιμαζοταν για γυρισει μονη την αυστραλια με σακιδιο. Ε, ενταξει αυτο ειναι αλλιως ειναι ιδιαιτερη εμπειρια. Αλλα διακοπες, δηλαδη θάλασσα, φαγητο, βολτες (αν μιλαμε για τυπικες καλοκαιρινες) μου κανει καπως βαρετιλα.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά πας, δε στο απαγορεύει κανείς αλλά εξαρτάται και το που θα πας. Πχ δεν μπορώ να φανταστώ ότι πάω μόνος μου διακοπές Μύκονο ή σε καμιά Σκιάθο και σκαώ μύτη στα μπαράκια και στα κλαμπάκια μόνος. Σε κάτι πιο ερημικό-ήσυχο όμως θα πήγαινα μόνος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε προφανώς μόνος σου πας κυρίως από επιλογή, όταν θες να γυρίσεις μέρη, να δεις πόλεις, μουσεία κλπ. Αν θες να αράξεις στη παραλία, σε ταβέρνες και σε μπαρ, καλύτερα με παρέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 



Εγω δεν θα πηγαινα γιατι ειμαι κρυφοκομπλεξικουλης.

 

Δεν θα ενιωθα ανετα να μην εχω παρεα και να νομιζω οτι εχω την ταμπελα να αιωρειται πανω απο το κεφαλι μου

|_ΜΟΝΟΣ_| καθε φορα που μιλαω σε ενα ή παραπανω ατομα σε φαση ψαχνω παρεα. Ή οτι θα μου πιανουνε απο καλοσυνη κουβεντα για να μη νοιωθω μοναξια.

Και νόμιζα ότι ήμουν ο μόνος με αυτά τα συμπτώματα!

 

Π.χ. δε πάω να κάτσω ποτέ σε καφετέρια για οτιδήποτε, εκτός και αν ξέρω ότι σε 10 λεπτά θα έρθει κάποιος φίλος ξερωγώ. Ούτε καν σε παγκάκι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ.. ας γίνουμε πιο συγκεκριμένοι

 

καλοκαιρινές διακοπές, για μπανάκι, άραγμα στην παραλία και κάνα ποτάκι το βράδυ

κάπου εσωτερικό

είσαι γύρω στα 30

ψιλο-κοινωνικός, χωρίς να είσαι η ψυχή της παρέας

και την παλεύεις να αράξεις να διαβάσεις 4-5 ώρες κάνα βιβλίο

 

πας? και αν πας, που πας?

 

αα.. την παλεύεις και σε camping

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον οι ίδιοι λόγοι για τους οποίους πηγαίνει μόνος του αρχικά

 

Είναι πιθανό, αλλά όχι απολύτως απαραίτητο. Μόνος κάπου - διακοπές, έξοδο το βράδυ, ή οτιδήποτε άλλο - δεν αποφασίζεις να πας, αποκλειστικά διότι δε μπορείς να κάνεις διαφορετικά, διότι π.χ. έχεις τον ανθρωποδιώχτη πάνω σου. Μπορεί να το κάνεις και σκοπίμως, διότι θες πιθανώς να ξεφύγεις από τη ρουτίνα τής μόνιμης παρέας και να περάσεις κάποιο διάστημα κάνοντας διαφορετικά πράγματα απ' ό,τι συνήθως, με διαφορετικούς ανθρώπους απ' ό,τι συνήθως

 

δε πάω να κάτσω ποτέ σε καφετέρια για οτιδήποτε, εκτός και αν ξέρω ότι σε 10 λεπτά θα έρθει κάποιος φίλος ξερωγώ.

 

Μιλάμε για αμέτρητες, πολύωρες φάσεις σε μπαρ, όπου είχα ως μόνη παρέα το ποτό και τη μουσική που γούσταρα, κατά τις οποίες πέρασα μερικές από τις καλύτερες βραδιές μου. Ούτε στο μπάρμαν δε μιλούσα, ακόμα και για να παραγγείλω! Με νεύματα έρχονταν τα επόμενα...

 

Όλα εξαρτώνται από τη διάθεση τής κάθε στιγμής. Ήταν φορές που ήθελα κόσμο γύρω μου για να περάσω καλά, ήταν κι άλλες στις οποίες ο μόνος κόσμος που άντεχα κοντά μου, ήταν οι υπόλοιποι, άσχετοι και άγνωστοι σ' εμένα πελάτες τού μαγαζιού, οι οποίοι ασχολούνταν με τις δικές τους παρέες και όχι μαζί μου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα μην ρωτας τους αλλους για επιβεβαιωση.
Εαν το εχεις αναγκη να πας διακοπες και δεν εχεις καποιον φιλο, πηγαινε.
Εαν εισαι ψιλο κοινωνικος οπως λες, σιγουρα θα βρεις καποιον να κανεις παρεα εκει που θα πας.

Οποτε γουσταρεις θα διαβαζεις τα βιβλια σου αγκαλια με την θαλασσα, θα κανεις το μπανιο σου κτλ
και οποτε θελεις θα μιλησεις με αλλους.

Πολλες φορες εχω δει μοναχικους τυπους να κανουν διακοπες μονοι τους,
και τις περισσοτερες φορες ειναι καταπληκτικα ατομα να κανεις παρεα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...