Προς το περιεχόμενο

Tip για ελαφρυνση λογ/σμου ΔΕΗ?


rus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαβασα στο ιντερνετ το παρακατω κειμενο. Ειναι δυνατον να ισχυει?

 

Μετά από τη δυσάρεστη εμπειρία να πληρώσω 472 ευρώ σε έναν λογαριασμό της ΔΕΗ που το ρεύμα ήταν 172 ευρώ και... από τα υπόλοιπα 300 ευρώ, τα 100 ευρώ ΦΠΑ, ΕΡΤ, Δήμος και 200 ευρώ ρυθμιζόμενες χρεώσεις, και αφού στη ΔΕΗ που πήγα σε έξαλλη κατάσταση δεν μπόρεσε να με κατατοπίσει κανείς, μου είπαν απλά, αυτό είναι, τόσο καταναλώσατε, αποφάσισα να το ψάξω μόνη μου.

 

Βρήκα λοιπόν το εξής:

Οι λογαριασμοί έρχονται: ένας έναντι στο δίμηνο και ένας εκκαθαριστικός στο τετράμηνο.

Σε κάθε λογαριασμό θα βρείτε πάνω δεξιά την ένδειξη "ΕΠΟΜΕΝΗ ΚΑΤΑΜΕΤΡΗΣΗ".

Αυτό που έχετε να κάνετε για την επόμενη καταμέτρηση μετά τον εκκαθαριστικό, δηλαδή τον λογαριασμό έναντι που θα είναι ο επόμενος και βάζουν κατά προσέγγιση ότι θεωρούν σωστό, είναι να πάρετε τα νούμερα εσείς ο ίδιος από το ρολόι της ΔΕΗ και να τα δώσετε στο 10410 ή στο deddie.gr.

Θα βρείτε το παραπάνω νούμερο και την ιστοσελίδα στην πίσω σελίδα του εκκαθαριστικού λογαριασμού σας.

Αν έχετε και νυχτερινό, οι ενδείξεις είναι δύο.

Γιατί όλο αυτό;

Για έναν πολύ απλό λόγο.

Θα έχετε εκκαθαριστικό λογαριασμό ανά δίμηνο.

Μέχρι έναν ορισμένο αριθμό kwh η τιμή είναι πολύ μικρότερη από ότι αν ξεπεράσετε το όριο.

Οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις αυξάνονται τραγικά πολύ με την αύξηση των kwh.

Με το να δίνετε τις μετρήσεις μόνοι σας, παίρνετε εκκαθαριστικό λογαριασμό στο δίμηνο, με τις μισές kwh από ότι στο τετράμηνο, που το θεωρούν έναν ενιαίο λογαριασμό αθροίζοντας την κατανάλωση και των τεσσάρων μηνών!

Έτσι:

1. Έχετε έναν πολλαπλασιαστή Χ kwh πολύ μικρότερο που σημαίνει οικονομία στα χρήματα που πληρώνετε για ρεύμα, αφού δεν ξεπερνάτε το όριο του ρεύματος γιατί ο λογαριασμός σπάζει σε δύο δίμηνα.

2. Οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις πέφτουν κατακόρυφα γιατί ο αριθμός των kwh είναι πολύ μικρότερος στο εκκαθαριστικό του διμήνου από ότι στο εκκαθαριστικό του τετραμήνου.

 

Ας είμαστε συνειδητοποιημένοι και ενεργοί σε ότι μας αφορά.

Είναι προτιμότερο να ψάχνουμε να βρούμε λύσεις παρά να καταναλώνουμε την ενέργειά μας κλαίγοντας τη μοίρα μας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω τι κερδίζει κάποιος από αυτό. Ναι ο έναντι είναι στο περίπου και ο εκκαθαριστικός η καταμέτρηση, αλλά αν δεν συμβαδίζουν δηλαδή ο έναντι είναι πολύ μεγαλύτερος από την πραγματική κατανάλωση τότε ο εκκαθαριστικός είναι πολύ μικρότερος. Μου χει έρθει φουσκωμένος έναντι και ο επόμενος εκκαθαριστικός ήταν επιστροφή χρημάτων (έζησα να το δω κι αυτό!!!).

 

Επιπλέον γράφει ότι ο λογαριασμός ήταν υπερβολικός λόγω άλλων χρεώσεων και όχι λόγω κατανάλωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολουθώ τη διαδικασία με το deddie.gr 1,5-2 χρόνια, αν θυμάμαι καλά, για να έχω σωστή καταγραφή του ημερήσιου και νυκτερινού ρεύματος, από την ενδεικτική που βγάζει το σύστημα με βάση την κατανάλωση του προηγούμενου έτους, και δεν νομίζω ότι έχεις δίκιο στο θέμα της χρέωσης, όπως λέει και ο panos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απότι κατάλαβα θέλει να πει ότι έρχεται εκκαθαριστικός κάθε δύο μήνες και  σε συμφέρει με τη λογική πως αν πχ αν έκαψες 3000kwh στο τετράμηνο χρεώνει για 1500kwh κάθε δίμηνο οπότε είσαι σε μικρότερη κλίμακα (η χρέωση ανα kwh ανεβαίνει με βάση τη κατανάλωση)

 

Κάτι που και εγώ δεν νομίζω να ισχύει καθώς στην ουσία πάλι έναντι είναι ο ένας, πληρώνεις όσα δήλωσες και μετά γίνεται εκκαθάριση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέει ότι έτσι δεν υπάρχει έναντι αλλά μόνο εκκαθαριστικοί και πχ αν η kwh κοστίζει 1E στη κλίμακα των 3000kwh με εκκαθαριστικό ανα δίμηνο πληρώνεις τη κιλοβαρόρα στη τιμή 0,7Ε που είναι στη κλίμακα των 1500kwh

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συζητάμε χωρίς να έχουν μερικοί την πραγματική εικόνα του τιμολογίου της ΔΕΗ για οικιακή χρήση.

Λοιπόν, για το τιμολόγιο Γ1, που είναι το συνηθισμένο σε όλα τα σπίτια, η χρέωση γίνεται:

0-800 kWh 0,07793

801-2000 kWh 0,09460

πάνω από 2000 kWh 0,10252

 

Ρυθμιζόμενες χρεώσεις

                           

0-1600

1601-2000

2001-3000

πάνω από 3000

Η χρέωση για α) το δίκτυο μεταφοράς είναι ενιαία σε όλες τις κλίμακες με 0,17 και 0,00541

β) Λοιπές χρεώσεις ενιαία σε όλες τις κλίμακες με 0,00046

γ) Δίκτυο διανομής ενιαία σε όλες τις κλίμακες με 0,63 και 0,0203 και

δ) Υπηρεσίες Κοινής Ωφέλειας με 0,00699 στην πρώτη κλίμακα/ 0,01570 στη δεύτερη/ 0,03987 στην τρίτη και 0,04488 στην τέταρτη.

 

Από το τιμολόγιο αυτό και τις χρεώσεις ανά κλίμακα, δεν επαληθεύεται ο ισχυρισμός για τις επίπλέον χρεώσεις και ειδικά στην ενότητα "Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλάρωσε, τα νμ που έβαλα είναι προφανές πως ήταν για το παράδειγμα και όχι τα πραγματικά

 

Ακόμη μια φορά, αυτό που θέλει να πει στο πρώτο post είναι πως αν πάρεις τηλέφωνο η εκκαθάριση γίνεται ανα δίμηνο οπότε οι χρεώσεις αυτές που έβαλες μετράνε τις kwh στο δίμηνο, είναι τα μισά απτο τετράμηνο πέφτεις κλίμακα και κερδίζεις

 

Το ότι έτσι πιστεύει αυτός δεν σημαίνει ότι ισχύει κιόλας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα παραπάνω ότι έχω μπει στο λούκι να δίνω τις καταναλώσεις μου στη ΔΕΗ από καιρό και, επομένως, γνωρίζω καλά το σύστημα και έχω καταλήξει ότι εκτός από τη σωστή (ακριβή) μέτρηση στην περίοδο του λογαριασμού ΕΝΑΝΤΙ, δεν υπάρχει κανένα άλλο όφελος για τον καταναλωτή.

 

Αυτό που φαίνεται ότι δεν καταλαβαίνεις και, δυστυχώς, επιμένεις, είναι ότι οι χρεώσεις του λογαριασμού ΕΝΑΝΤΙ είτε υπολογιστούν με την ενημέρωση του καταναλωτή είτε με άλλο τρόπο, στον εκκαθαριστικό θα υπολογιστούν με το παραπάνω τιμολόγιο και, επομένως, ο συλλογισμός σου δεν έχει βάση. Ουσιαστικά, η διαφορά στο λογαριασμό ΕΝΑΝΤΙ είναι ελάχιστη, με τις δύο μεθόδους, και, οπωσδήποτε, όχι αυτή που υποστηρίζει ο TS και εσύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασα στο ιντερνετ το παρακατω κειμενο. Ειναι δυνατον να ισχυει?

 

Μετά από τη δυσάρεστη εμπειρία να πληρώσω 472 ευρώ σε έναν λογαριασμό της ΔΕΗ που το ρεύμα ήταν 172 ευρώ και... από τα υπόλοιπα 300 ευρώ, τα 100 ευρώ ΦΠΑ, ΕΡΤ, Δήμος και 200 ευρώ ρυθμιζόμενες χρεώσεις, και αφού στη ΔΕΗ που πήγα σε έξαλλη κατάσταση δεν μπόρεσε να με κατατοπίσει κανείς, μου είπαν απλά, αυτό είναι, τόσο καταναλώσατε, αποφάσισα να το ψάξω μόνη μου.

 

Οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις ΕΙΝΑΙ ρεύμα

 

δηλαδή είχες ΡΕΥΜΑ 372

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απότι κατάλαβα θέλει να πει ότι έρχεται εκκαθαριστικός κάθε δύο μήνες και  σε συμφέρει με τη λογική πως αν πχ αν έκαψες 3000kwh στο τετράμηνο χρεώνει για 1500kwh κάθε δίμηνο οπότε είσαι σε μικρότερη κλίμακα (η χρέωση ανα kwh ανεβαίνει με βάση τη κατανάλωση)

 

Κάτι που και εγώ δεν νομίζω να ισχύει καθώς στην ουσία πάλι έναντι είναι ο ένας, πληρώνεις όσα δήλωσες και μετά γίνεται εκκαθάριση

 

 

Χαλάρωσε, τα νμ που έβαλα είναι προφανές πως ήταν για το παράδειγμα και όχι τα πραγματικά

 

Ακόμη μια φορά, αυτό που θέλει να πει στο πρώτο post είναι πως αν πάρεις τηλέφωνο η εκκαθάριση γίνεται ανα δίμηνο οπότε οι χρεώσεις αυτές που έβαλες μετράνε τις kwh στο δίμηνο, είναι τα μισά απτο τετράμηνο πέφτεις κλίμακα και κερδίζεις

 

Το ότι έτσι πιστεύει αυτός δεν σημαίνει ότι ισχύει κιόλας

 

 

Εσύ δεν καταλαβαίνεις και μου την λες και απο πάνω.Σοβαρά πίστεψες πως το 1e/kwh μπορεί να ήταν πραγματικό νμ;

Προσπαθώ να εξηγήσω τη λογική του τύπου που το έγραψε αυτό και γιατί δεν ισχύει.

 

Ακόμη μια φορά, αυτός νομίζει πως παίρνοντας τηλ δεν πληρώνει τον λογαριασμό ως έναντι αλλά ως εκκαθαριστικό και επειδή γίνεται η εκκαθάριση κάθε δίμηνο κερδίζει απτη μικρότερη κλίμακα

 

Και όπως έγραψα απο τη πρώτη στιγμή που συμφώνησα με σένα και τον panos κάνει λάθος γιατί ο λογαριασμός που θα έρθει εξακολουθεί να είναι έναντι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολουθώ τη διαδικασία με το deddie.gr 1,5-2 χρόνια, αν θυμάμαι καλά, για να έχω σωστή καταγραφή του ημερήσιου και νυκτερινού ρεύματος, από την ενδεικτική που βγάζει το σύστημα με βάση την κατανάλωση του προηγούμενου έτους, και δεν νομίζω ότι έχεις δίκιο στο θέμα της χρέωσης, όπως λέει και ο panos.

 

Παλι δηλαδη ανα διμηνο σου ερχεται ενας που γραφει εναντι, κι ενας που γραφει εκκαθαριστικος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλι δηλαδη ανα διμηνο σου ερχεται ενας που γραφει εναντι, κι ενας που γραφει εκκαθαριστικος;

 

Αντί του του ΕΝΑΝΤΙ λέει κατά δήλωση του καταναλωτή, αν θυμάμαι καλά, γιατί δεν είμαι στη βάση μου για να δω ένα.

 

Να πω και εγω εδω ότι στον λογαριασμό που μου ήρθε δεν εχει ΕΡΤ ειναι κενο.

 

Sent from my iPod touch using Insomnia

 

Ναι, οι τελευταίοι λογαριασμοί δεν έχουν χρέωση για ΕΡΤ αλλά την έχουν πατήσει πολλοί επειδή δεν έχει διορθωθεί η πρώτη σελίδα και γράφει "για το δήμο και την ΕΡΤ πληρώνετε ..." και παραθέτει ένα νούμερο που αντιστοιχεί στη χρέωση για δήμο, όπως αποδεικνύεται αν γυρίσεις στην πίσω σελίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...