Προς το περιεχόμενο

Project - Ελληνική Μετάφραση του Final Fantasy VII (Χρειάζονται άτομα)


~N3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα χρονια πέρασαν.. Οι ελάχιστοι Ελληνες romhackers δεν ασχολίθηκαν.. Το αποθυμένο όμως έμεινε..

Αποφάσισα να μεταφράσω το Final Fantasy VII στα Ελληνικά!

Ψάχτηκα αρκετά και νομίζω πως κατάφερα να βρω οτιδήποτε χρειάζεται για να μεταφράσω αυτό το παιχνίδι ...εκτός απο χρόνο.

Το παιχνίδι είναι τεράστιο. Δεν θα μπορούσε να γίνει εύκολα η μετάφραση απο ένα μόνο άτομο. Γι αυτό χρειάζομαι τι βοήθεια σας.

Χρειάζομαι άτομα που λατρέβουν ακόμα αυτό το παιχνίδι και γνωρίζουν καλά αγγλικά για να γίνουν μεταφραστές. Δεν χρειάζονται γνώσεις προγραμματισμού, romhacking ή τίποτα τέτοιο. Μόνο ελεύθερο χρόνο, όρεξη, νοσταλγία και αγγλικά

Ας γίνει λοιπόν. Ελάτε να φτιάξουμε την <<Final Fantasy VII Greek Translation Team>>

περισσότερες πληροφορίες: http://ff7gr.blogspot.com/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω φιλε για την εμψυχωση αλλα όπως ειπα, η δουλεια δεν ειναι ατομικη. αυτο που θελω ειναι να βρω ατομα που ενδιαφερονται για να μπουν στο team.

 

Οπως ακριβως εγινε με το grim fandango σε αυτο το forum πριν μερικα χρόνια :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ασχολιόσουν με το FF6 θα βοηθούσα, αλλά θεωρώ το FF7 υποδεέστερο και δεν έχω την νοσταλγία που απαιτείται για να καταπιαστώ με τον συγκεκριμένο τίτλο... Καλή τύχη εύχομαι πάντως, μου αρέσουν κάτι τέτοιες προσπάθειες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλή τύχη και καλές αντοχές στην ομάδα που θα φτιάξετε. Δυστυχώς ούτε εγώ έχω χρόνο να συμμετέχω, (και επίσης δεν το έχω παίξει το παιχνίδι :P, οπότε καλύτερα έτσι) .

 

Με ποια έκδοση του παιχνιδιού δουλεύετε; Για PC βλέπω την έκδοση για steam που βγήκε πρόσφατα και την έκδοση που δίνει η square enix από το δικό της store. Η μετάφραση θα δουλεύει και στις δύο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μετάφραση θα δουλεύει και στις δύο;

 

Λογικά ναι, καθώς η Steam version είναι η ίδια με αυτή του SE Store (με ίδια launchers, cloud save servers κ.ο.κ.).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή τύχη και καλές αντοχές στην ομάδα που θα φτιάξετε. Δυστυχώς ούτε εγώ έχω χρόνο να συμμετέχω, (και επίσης δεν το έχω παίξει το παιχνίδι :P, οπότε καλύτερα έτσι) .

 

Με ποια έκδοση του παιχνιδιού δουλεύετε; Για PC βλέπω την έκδοση για steam που βγήκε πρόσφατα και την έκδοση που δίνει η square enix από το δικό της store. Η μετάφραση θα δουλεύει και στις δύο;

θα δουλέψουμε με την έκδοση των 4 CDs που κυκλοφόρισε το 1998 μιας και είναι η πιο hackable

δεν θα ειναι δυσκολο μολις ολοκληρωθει η μετάφραση να προσαρμοστει και για τις νεες εκδοσεις.

το δυσκολο ειναι να ολοκληρωθει η μεταφραση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...