Προς το περιεχόμενο

Θερμανση.Air condition ή θερμοπομπός?


dj_stefan23s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα.λοιπον αυτο το θεμα απασχολει αρκετους συμπολιτες μας.το τι συμφερει οικονομικα σε σχεση τιμη-αποδοση.εχω air condition σε δωματιο 15 τετραγωνικα.οχι converter,επομενως καιει περισσοτερο.ειναι 16000 btu.θα ηταν πιο οικονομικος ενας θερμοπομπος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Inverter εννοεις....

 

Παλι με εναν θερμοπομπο θα καις στο περιπου τα ιδια..

 

Αν ο θερμοπομπος ειναι 2kw τοτε ερχεσαι στα ιδια..

 

Καλυτερα να αλλαξεις το κλιματιστικο σε Α++ θα σου μεινει και το καλοκαιρι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως παιδες πολλοι εχουν κλιματιστικά και βαζουν σόμπες για οικονομία ή γιατι "δε κρατα τη ζεστη". Υπάρχει πολυς κοσμος που δε πειθεται πως ειναι πιο οικονομικο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι inverter μπερδευτηκα.δυστυχως ειναι συμβατικο το δικο μου.δεν κραταει την ζεστη κ ξηραινει τον αερα του δωματιου.οτι ζεσταινει γρηγορα οκ ναι αλλα πηρα κ εναν θερμοπομπο να τον δοκιμασω.δεν τον εχω αγοραςει ακομη.μου εχουν πει πανω κατω καταναλωνει γυρω στα 15 λεπτα την ωρα και περιπου 1.20 σε δεκα ωρες.δεν ξερω αν ισχυει κ δεν θελω να μεινω εκπληκτος οταν ερθει ο λογαριασμος της ΔΕΗ και γιαυτο ρωταω εδω εσας να μου πειτε εντυπωσεις.ευχαριστω

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Ο θερμοπομπος ναι ειναι 2KW.επιλεγοντας θερμοκρασια με τον θερμοστατη και εχεις να επιλεξεις κ δευτερη σκαλα.λογικα στη δευτερη σκαλα βγαζει πιο πολυ αερα.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως παιδες πολλοι εχουν κλιματιστικά και βαζουν σόμπες για οικονομία ή γιατι "δε κρατα τη ζεστη". Υπάρχει πολυς κοσμος που δε πειθεται πως ειναι πιο οικονομικο

Το κλιματιστικό είτε είναι ινβερτερ είτε δεν είναι είναι οικονομικότερο σε κατανάλωση απο οποιαδήποτε άλλη μέθοδο θέρμανσης με αντίσταση (θερμοπομποί, καλοριφερ λαδιού, σόμπες κτλ ) καθώς και οικονομικότερο απο φυσικό αέριο και πετρέλαιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κλιματιστικό είτε είναι ινβερτερ είτε δεν είναι είναι οικονομικότερο σε κατανάλωση απο οποιαδήποτε άλλη μέθοδο θέρμανσης με αντίσταση (θερμοπομποί, καλοριφερ λαδιού, σόμπες κτλ ) καθώς και οικονομικότερο απο φυσικό αέριο και πετρέλαιο.

 

Ακριβώς!

 

Όσο παλιό και να είναι το κλιματιστικό, τις μέρες με εξωτερική θερμοκρασία 7 κελσίου και μεγαλύτερη, θα καταναλώνει λιγότερο ρεύμα από θερμοπομπό. Σε θερμοκρασίες γύρω από το μηδέν, αν δουλεύει, θα έχει την ίδια περίπου κατανάλωση.

1. Σε δωμάτιο 15τμ δεν χρειάζεσαι 16000btu.

2. Είναι καλύτερα, αν το αλλάξεις, να πάρεις το λιγότερο ενεργοβόρο κλιματιστικό που αντέχει η τσέπη σου, όπως λένε και τα προηγούμενα μέλη.

Τότε σίγουρα δεν θα καταναλώνει λιγότερο, αλλά πολύ λιγότερο.

 

Όσον αφορά τον θερμοπομπό, λέει 2000w, θα αποδίδει σίγουρα 1500-1750w. Είναι αρκετά για το χώρο σου αν οι απώλειες του είναι στον μέσο όρο. Θα καταναλώνει 1.8- 2.5 φορές περισσότερο ρεύμα, για τα φέρει το χώρο στις ίδιες θερμοκρασίες με το κλιματιστικό (πάντα με εξωτερική θερμοκρασία 7 βαθμούς κελσίου και υψηλότερη).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κλιματιστικο ειναι 12.000 btu οχι 16000 εγω εκανα λαθος.τον θερμοπομπο τον δανειστηκα να τον δοκιμασω.ειμαι ευχαριστημενος εφοσον δεν ξηραινει την ατμοσφαιρα οπως το air condition αλλα αφου μου λετε οτι ειναι ακριβοτερη λυση τοτε θα τον γυρισω πισω.ευχαριστω πολυ για την συμμετοχη σας.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To κλιματιστικό Inverter ειναι μακράν ο οικονομικότερος τρόπος για θέρμανση, σε σχέση με τις άλλες επιλογές που παρέθεσες. Έχει βέβαια πολύ μεγαλύτερο κόστος αγοράς αλλά θα σου κάνει απόσβεση σε 2 χειμώνες και επίσης θα το έχεις και το καλοκαίρι. Όσο για την ξήρανση της ατμόσφαιρας μπορείς να αντιμετωπίσεις αποτελεσματικά το φαινόμενο έχοντας με μια λεκανίτσα (ή πλατυ ταψι) με νερό μέσα στο δωμάτιο. 

 

 

Παντως παιδες πολλοι εχουν κλιματιστικά και βαζουν σόμπες για οικονομία ή γιατι "δε κρατα τη ζεστη". Υπάρχει πολυς κοσμος που δε πειθεται πως ειναι πιο οικονομικο

 

Το θέμα ζέστη είναι κάτι υποκειμενικό. Επίσης είναι ψυχολογικό (ανάβω μια μικρή συσκευή - θερμοπομπο - αρα καιει λιγοτερο απο το τέρας το κλιματιστικό). Αν όμως προσεγγίσεις το θέμα τεχνικά, ένα inverter κλιματιστικό ειναι πιο οικονομικό σε σχέση με κάποιο θερμοπομπό (σε σχέση με τις θερμομονάδες που παράγει). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το οτι ειναι πιο οικονομικη η θερμανση με inverter το χω καταλαβει.η ερωτηση μου ηταν για air condition που δεν ειναι inverter.

Σου απάντησα πιο πάνω !! 

 

Το κάνω copy paste:  Το κλιματιστικό είτε είναι ινβερτερ είτε δεν είναι είναι οικονομικότερο σε κατανάλωση απο οποιαδήποτε άλλη μέθοδο θέρμανσης με αντίσταση (θερμοπομποί, καλοριφερ λαδιού, σόμπες κτλ ) καθώς και οικονομικότερο απο φυσικό αέριο και πετρέλαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο απλά και κατανοητά.

Κλιματιστικό (on-off) 12000btu = 3.516 kW θέρμανσης (απόδοση) αλλά με κατανάλωση γύρω στα 1.6 kW (1.45 – 1.7max για παλαιότερα κλιματιστικά - δεκαετίας).

Ο θερμοπομπός θα καταναλώνει 2 kW και θα αποδίδει και 2 kW θέρμανσης.

Για το θέμα της ξηρότητας σου απάντησαν. Βάλε ένα δύο ανθοδοχεία, για ποιο όμορφα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το οτι ειναι πιο οικονομικη η θερμανση με inverter το χω καταλαβει.η ερωτηση μου ηταν για air condition που δεν ειναι inverter.

Απαντήθηκε πριν τη δική μου απαντηση. Θα ειναι πιο οικονομικό.

 

Επιπλεον υπάρχουν δυο ακομα πολύ σημαντικά πράγματα που καθορίζουν την κατανάλωση:

  • Περιορισμός απωλειών θερμοτητας στο χώρο (π.χ. κλείνε πόρτες)
  • Η θερμοκρασία ρύθμισης. Το κάτω κατώφλι για να μην κρυώνει ο άνθρωπος ειναι οι 17-18 βαθμοί. Αν ρυθμίσεις το aircon στους 18-19 και φοράς ζεστά ρουχα θα εισαι μια χαρα. Αν θες κοντομάνικο και βερμουδα τοτε βαζεις θερμοκρασία στους 21 αλλα αυξάνεις αρκετά την κατανάλωση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Γειά σας Έλληνες.

 

Έτσι και εγώ λόγω κρίσης ψάχτηκα για εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης.

Έβαλα aircodition…500 γιούρια μαζί με περαστικά….για το καλοκαίρι καλό για-το-χειμώνα βράστα .. συνέχεια πρέπει να καίει μου βολίζει το κεφάλι η ζέστη του ‘’ψεύτικη’’ οικονομικό σε ρεύμα αλλά… θόρυβος και ζαλούρα και ξερή ατμόσφαιρα… και στα 0 και κάτω κρύα ανίκανο να ζεστάνει…

Πήρα κεραμικό αερόθερμο λοιπόν για να έχω σίγουρη ζέστη όσο κρύο και να έχει έξω . πράγματι πολύ καλό  γρήγορη δυνατή ζέστη και σε συνδυασμό με το αρκουδέρ όλα καλά….αλλά δεν μπορείς να το αφήνεις να καίει όλο το βράδυ δεν έχει και θερμοστάτη και καίει συνέχεια τα έντερα του και μόλις το κλείσεις….κρύοοοο.

Οπότε μετά από μπόλικο ψάξιμο πήρα και θερμοπομπό ατλαντικ αν και πιστεύω πως άσχετα με την μάρκα όλοι οι θερμοπομποί με επίστρωση αλουμινίου και ηλεκτρονικό θερμοστάτη θα σας φτιάξουν την μέρα η καλύτερα τον χειμώνα!

 

Νοικιάζω παλιό σπίτι με χάλια μόνωση… και έβαλα στο σαλόνι 20 τμ τον θερμοπομπό 2000 watt στους 20 βαθμούς με κλειστές όλες τις ενδιάμεσες πόρτες και κοιμάμαι στον καναπέ –κρεβάτι του σαλονιού! Δεν τον κλείνω ποτέ γυρνάω από δουλειά  σαλόνι ζεστό …. Ξυπνάω το πρωί σαλόνι ζεστό! Έχω συνέχεια 21 βαθμούς χωρίς θόρυβο ούτε καμένη ατμόσφαιρα – ξερή με μια πολύ γλυκιά ζέστη σαν του καλοριφέρ! Ο ηλεκτρονικός θερμοστάτης ανοιγοκλείνει αυτόματα χωρίς να κάνω εγώ κάτι κάνοντας οικονομία καθώς καίει περίπου 9-10 ώρες στο 24ορο!

Προσοχή στα βατ και την μόνωση του δωματίου ώστε να αγοράσετε τον κατάλληλο για τον χώρο σας και πάντα τον βάζετε μπροστά σε μπαλκονόπορτα η παράθυρο για την καλύτερη θέρμανση του χώρου σας!

Έπειτα και τον εκκαθαριστικό λογαριασμό είδα πως καίει 50 ευρώ τον μήνα μόνο και το κόλπο είναι να μην τον κλείνεις ποτέ καθώς με το άνοιξε κλείσε συνέχεια προσπαθεί να ζεστάνει ένα κρύο δωμάτιο από την αρχή οπότε καίει συνεχεία.

50 ευρώ για συνέχεια ένα ζεστό δωμάτιο θεωρώ πως είναι καλά… τώρα για ολόκληρο σπίτι βάλε ένα πενηντάρικο για κάθε δωμάτιο περίπου και δες εσύ τι συμφέρει να κάψεις …πάντως αντί πετρελαίου στο θέμα ποιότητας θέρμανσης είναι το καλύτερο σε σχέση και αρκουδέρ και αερόθερμα.

Εχω και το αερόθερμο για το μπάνιο και είμαι κομπλέ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...