Προς το περιεχόμενο

Θερμανση.Air condition ή θερμοπομπός?


dj_stefan23s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για το ότι δεν ζεσταίνεται ο χώρος από το κλιματιστικό σε αυτό δε φταίει το κλιματιστικό αλλά αυτός που σου είπε να βάλεις το συγκεκριμένο για τον χώρο σου. Χωρίς μελέτη απωλειών θέρμανσης χώρου και με εμπειρικές μελέτες σωστή δουλειά δύσκολα γίνεται. 
Το κλιματιστικό δουλεύει άνετα και στους μείον βαθμούς.
Θέρμανση με ηλεκτρική ενέργεια και αντιστάσεις είναι η πιο αντιοικονομική μέθοδος. 
Για την ποιότητα του θερμαινόμενου αέρα απο κλιματιστικό δεν θα εκφέρω άποψη γιατί είναι καθαρά υποκειμενικό αλλά σε γενική ομολογία η ποιότητα θέρμανσης είναι κατώτερη απο την ποιότητα θέρμανσης με σώματα καλοριφέρ.
Όσο για τον θόρυβο ένα σωστό μηχάνημα για τον χώρο σου είναι αθόρυβο και κοιμάσαι και άνετα  όπως και κάθε σύγχρονο κλιματιστικό έχει επίπεδα θορύβου τόσο χαμηλά που δεν αντιλαμβάνεσαι τον θόρυβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πάμε για ένα χρυσό φτυάρι :P

 

απορία:

έχω κλιματιστικό καινούργιο ok μια χαρά και ζεσταίνει τον χώρο άνετα.

 

Το θέμα είναι ότι με το που κλείσει μετά από λίγο ο χώρος παγώνει μιας και ζεσταίνει ok το αέρα αλλά τα ντουβάρια ktlp παραμένουν κρύα (δυστυχώς το σπίτι είναι στο αέρα από 2 μεριές οπότε κλαυτά)

άμα βάλω θερμοπομπούς θα έχω καλύτερη ζέστη? πχ άμα έχω τον θερμοστάτη στο 18 το αφήνω και μόνιμα? 

 

καταλαβαίνω ότι θα έχω διαφορα στην κατανάλωση. αλλα το θέμα μου είναι περισσότερο στην ποιότητα της ζεστης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Είμαι ανάμεσα σε θερμοπομπό και κλιματιστικό. Τις λύσεις που έγγραψα για kerosun και υγραερίου τις απορρίπτω λόγω αύξησης υγρασίας. Καταλαβαίνω ότι το κλιματιστικό καίει πολύ λίγότερο. Όμως είναι αρκετή η ζέστη του; Υπάρχει δυνατότητα να ζεστάνει τους τοίχους αν το αφήσω πολλές ώρες αναμμένο; Και τέλος, μειώνει τη σχετική υγρασία του χώρου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το μηχάνημα είναι επιλεγμένο για τις θερμικές απώλειες του χώρου σου τότε θα πρέπει να βγάζει τόση θερμοκρασία όση ορίζει από το τηλεχειριστήριο. Ιδανική επιλογή θερμοκρασίας για οικονομία στην θέρμανση από 20 μέχρι 22. Με τον θερμοπομπό δεν κερδίζεις τίποτα, ίδιος μηχανισμός μεταφοράς θερμότητας με συναγωγή, από μια θερμή πηγή (στοιχείο ή αντίσταση) στον αέρα του χώρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το μηχάνημα είναι επιλεγμένο για τις θερμικές απώλειες του χώρου σου τότε θα πρέπει να βγάζει τόση θερμοκρασία όση ορίζει από το τηλεχειριστήριο. Ιδανική επιλογή θερμοκρασίας για οικονομία στην θέρμανση από 20 μέχρι 22. Με τον θερμοπομπό δεν κερδίζεις τίποτα, ίδιος μηχανισμός μεταφοράς θερμότητας με συναγωγή, από μια θερμή πηγή (στοιχείο ή αντίσταση) στον αέρα του χώρου.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση,

απλά έχω ακούσει ότι ο θερμοπομπός έχει πιο γλυκιά ζέστη και το σπίτι παράμενει ζεστό και όταν τον κλείσεις. Βέβαια αν έχεις να δώσεις 1000W στο χώρο, τόση θερμότητα θα πάρει, από οποιοδήποτε μέσο και αν προέρχεται. Δε μπορώ να καταλάβω που προκύπτει αυτός ο συλλογισμός που ανέφερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Είμαι ανάμεσα σε θερμοπομπό και κλιματιστικό. Τις λύσεις που έγγραψα για kerosun και υγραερίου τις απορρίπτω λόγω αύξησης υγρασίας. Καταλαβαίνω ότι το κλιματιστικό καίει πολύ λίγότερο. Όμως είναι αρκετή η ζέστη του; Υπάρχει δυνατότητα να ζεστάνει τους τοίχους αν το αφήσω πολλές ώρες αναμμένο; Και τέλος, μειώνει τη σχετική υγρασία του χώρου;

Μάντεψε σε ποια κατηγορία ανήκει ο θερμοπομπός και σε ποια το κλιματιστικό... :P

 

(Περσινές τιμές πετρελαίου)

 

Cost_Type_Nov2016_0.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κλιματιστικό είτε είναι ινβερτερ είτε δεν είναι είναι οικονομικότερο σε κατανάλωση απο οποιαδήποτε άλλη μέθοδο θέρμανσης με αντίσταση (θερμοπομποί, καλοριφερ λαδιού, σόμπες κτλ ) καθώς και οικονομικότερο απο φυσικό αέριο και πετρέλαιο.

Ένα δάκρυ κύλησε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα inverter κανει 70-80% οικονομια σε σχεση με θερμοπομπο. Το μονο ξηραινει την ατμοσφαιρα και θελει μια συντηρηση τον χρονο. Δεν το αντεχουν ολοι, ανακατευει και την σκονη. Επισης δεν ζεσταινει ποιοτικα, ειναι γεγονος, εκτος απο τις καλες μαρκες mitsubishi πχ

 

Εσεις που εχετε παλια συμβατικα κλιματιστικα 10 ετιας και πανω για θερμανση και οχι ΜΟΝΟ για ψυξη, δειτε αν μπορειτε να μπειτε σε κανα προγραμμα εξοικονομω ή σε κανα αλλο και ριχτε τα στον καδο με την πρωτη ευκαιρια. Ή και χωρις προγραμμα, πεταμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν μιλαμε βασικα για 15τμ, ναι οκ (τωρα διαβασα το αρχικο post).

 

Προφανως για σπιτι 90+ δεν ισχυει.

Εννοεί τα λεφτά που δίνεις για ρεύμα VS πετρέλαιο/ΦΑ, όχι το κόστος των μηχανημάτων, αν και σε βάθος ετών θα γίνει απόσβεση κι αυτών.

 

Ενα inverter κανει 70-80% οικονομια σε σχεση με θερμοπομπο. Το μονο ξυραινει την ατμοσφαιρα και θελει μια συντηρηση τον χρονο.

Εσεις που εχετε παλια συμβατικα κλιματιστικα 10 ετιας και πανω για θερμανση και οχι ΜΟΝΟ για ψυξη, δειτε αν μπορειτε να μπειτε σε κανα προγραμμα εξοικονομω ή σε κανα αλλο και ριχτε τα στον καδο με την πρωτη ευκαιρια. Ή και χωρις προγραμμα, πεταμα

Το εξ'οικονομώ δεν καλύπτει Split (κλιματιστικά) αν δεν κάνω λάθος, μόνο αντλίες θερμότητας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά, αλλά απο συζήτηση που είχε πάρει το μάτι μου στο michanikos.gr, δεν καλύπτονται τα split (αέρος/αέρος), αλλά τα αέρος/νερού (για τα νερού/νερού δεν θυμάμαι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλαμε βασικα για 15τμ, ναι οκ (τωρα διαβασα το αρχικο post).

 

Προφανως για σπιτι 90+ δεν ισχυει.

Οι αντλίες θερμότητας είναι οικονομικότερες από το πετρέλαιο και το φυσικό αέριο ανεξάρτητα του μεγέθους της εγκατάστασης
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...