Προς το περιεχόμενο

Πως πανε τα πραγματα απο αποψη δουλειας?


John323

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αυτη την λογική τότε και οι γιατροί που έχουν προϋπηρεσία απο το δημόσιο δεν αξίζουν.

Χμμμ

Η προυπηρεσια των γιατρων στο δημοσιο ειναι προφανως μια απο τις λιγες εξαιρεσεις στον παραπανω κανονα.

Πες μου ομως εσυ, η φιλη του star_light που επελεξε να παει να κανει 5 μηνο στο δημο, με τι προσοντα και με τι εμπειρια θα παει στο μελλον να διεκδικησει μια δουλεια.

Αν πει στον εργοδοτη εχω και προυπηρεσια σε 5 μηνο του δημου μονο που δεν θα σκασει απο τα γελια...

 

Ρε φιλε μηπως εχεις καμια επιχειρηση και ψαχνεις για κοροιδα που να δουλεουν τζαμπα?

 

Αυτα που λες ειναι τουλάχιστον τραγικα..

 

Θα κατσει ο αλλος να δουλευει εθελοντικα για ενα χρονο για να βαλει προυπηρεσια στο βιογραφικο του?

 

Απο τη στιγμη που δεν αμοιβεται δεν πιανεται καν σαν προυπηρεσια.. το αντιθετο δειχνει οτι ειναι βλακας..

Ακομα και αν δεν αμοιβεται, ακομα και ας μην εχει χαρτι για την προυπηρεσια την δουλεια θα την μαθει. Και ο εργοδοτης του ΙΤ αυτο ειναι που ζηταει. Δεν θελει αχρηστη χαρτουρα. Θελει ατομο που να ξερει την δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 334
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η προυπηρεσια των γιατρων στο δημοσιο ειναι προφανως μια απο τις λιγες εξαιρεσεις στον παραπανω κανονα.

Πες μου ομως εσυ, η φιλη του star_light που επελεξε να παει να κανει 5 μηνο στο δημο, με τι προσοντα και με τι εμπειρια θα παει στο μελλον να διεκδικησει μια δουλεια.

Αν πει στον εργοδοτη εχω και προυπηρεσια σε 5 μηνο του δημου μονο που δεν θα σκασει απο τα γελια...

 

Ακομα και αν δεν αμοιβεται, ακομα και ας μην εχει χαρτι για την προυπηρεσια την δουλεια θα την μαθει. Και ο εργοδοτης του ΙΤ αυτο ειναι που ζηταει. Δεν θελει αχρηστη χαρτουρα. Θελει ατομο που να ξερει την δουλεια.

 

Και γιατι να μην κατσει σπιτι του ο ανθρωπος να φτιαξει κατι δικο του σαν δειγμα δουλειας και να το παει στους εργοδοτες για να δειξει τι ξερει να κανει?..

 

δεν ειναι σοβαρα αυτα που λες και ειναι και λιγο προκλητικα οταν η αγορα εργασιας στην Ελλάδα πλεον ειναι σκλαβοπαζαρο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατι να μην κατσει σπιτι του ο ανθρωπος να φτιαξει κατι δικο του σαν δειγμα δουλειας και να το παει στους εργοδοτες για να δειξει τι ξερει να κανει?..

 

Τι να φτιαξει ρε παλικαρε η φιλη του star_light που ψαχνει δουλεια σε λογιστικο γραφειο?

Αν δεν παει να δουλεψει σε λογιστικο να δει τι γινεται παντα θα εχει μαυρα μεσανυχτα.

 

Εσυ μπορει να σκεφτεσαι καποιο αλλο επαγγελμα που να ισχυει αυτο που λες. Οπως και το παραδειγμα που ειπε αλλος με τους γιατρους.

Εξαιρεσεις σιγουρα υπαρχουν αλλα στις περισσοτερες περιπτωσεις ισχυουν αυτα που λεω εγω και οσο νωριτερα το καταλαβετε καποιοι τοσο γρηγοροτερα θα βγειτε απο την μιζερια της ανεργιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να φτιαξει ρε παλικαρε η φιλη του star_light που ψαχνει δουλεια σε λογιστικο γραφειο?

Αν δεν παει να δουλεψει σε λογιστικο να δει τι γινεται παντα θα εχει μαυρα μεσανυχτα.

 

Εσυ μπορει να σκεφτεσαι καποιο αλλο επαγγελμα που να ισχυει αυτο που λες. Οπως και το παραδειγμα που ειπε αλλος με τους γιατρους.

Εξαιρεσεις σιγουρα υπαρχουν αλλα στις περισσοτερες περιπτωσεις ισχυουν αυτα που λεω εγω και οσο νωριτερα το καταλαβετε καποιοι τοσο γρηγοροτερα θα βγειτε απο την μιζερια της ανεργιας.

 

δεν σου ζητησε κανενας τις συμβουλες σου ουτε να τον σωσεις.. 1,5 εκατομμυριο ανεργοι ειναι βλακες και συ εισαι ο ξυπνιος.. κανε μας τη χαρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν σου ζητησε κανενας τις συμβουλες σου ουτε να τον σωσεις.. 1,5 εκατομμυριο ανεργοι ειναι βλακες και συ εισαι ο ξυπνιος.. κανε μας τη χαρη

Αλλο ειναι το θεμα.

Η αληθεια ποναει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 οι υπολοιποι 3 δουλευουν σε κανονικο 8ωρο, οι 2 απο αυτους μαλιστα και με ενσημα!!  :-D

 

 

Και τι μισθους παιρνουν ? 

 

 

Για μενα αυτη τη στιγμη θα επρεπε να ειναι εξω στον δρομο  ολοι οι νεοι  και φυσικα οχι μονο και να διαδηλωνουν ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λέει ο CROM είναι οτι η προυπηρεσία στον ΙΤ έχει  μεγαλύτερη βαρύτητά από αυτήν του ΔΤ με εξαίρεση όμως κάποια επαγγέλματα όπως οι γιατροί που ειπώθηκε παραπάνω.

Την προυπηρεσία στον ΔΤ κανείς σοβαρός εργοδότης δεν την λαμβάνει υπόψιν όλοι ξέρουν ότι παίζει ξύσιμο και από δουλειά τίποτα στον ΔΤ και ειδικά σε αυτά τα 5/6 μήνα.

Πχ είχα φίλους με stage που δούλεψαν ένα διάστημα στον ΔΤ και δεν έκαναν σχεδόν τίποτα καφές,τυρόπιτα αραλίκι και internet και το 700αρι έπεφτε κάθε μήνα,αυτά ένας εργοδότης του ΙΤ τα γνωρίζει δεν έμαθε χθες την ελληνική  πραγματικότητα.

Η προυπηρεσία στον ΙΤ καλώς η κακώς είναι αυτή που μετράει αλλά οι πιο πολλοί άνθρωποι σήμερα έχουν άμεση ανάγκη από χρήματα και δεν μπορούν να δουλεύουν αμισθί μόνο για την προυπηρεσία.

 

Ο Γαβαλας που άφησε τα οικονομικα σε άλλους και ο Κωστοπουλος που έκλεισαν ξυνοντουσαν και έκλεισαν δηλαδη? Ξερεις ποσοι έχουν κλεισει? ολοι αυτοι το επαιζαν εξυπνοι και ελεγαν τους δημοσιους άχρηστους δηλαδη? Και στην τελικη μερικοι εργοδοτες δεν ειναι καν να πας να δουλεψεις μαζι τους για κλοτσιες ειναι τι μου τους φερνεις σαν παραδειγμα? θα το καταλαβεις οχι τωρα επειδη στο λεω εγω αλλα μολις ατυχησεις και δουλεψεις μαζι τους που δεν στο ευχομαι. 

 

Η προυπηρεσια των γιατρων στο δημοσιο ειναι προφανως μια απο τις λιγες εξαιρεσεις στον παραπανω κανονα.

Πες μου ομως εσυ, η φιλη του star_light που επελεξε να παει να κανει 5 μηνο στο δημο, με τι προσοντα και με τι εμπειρια θα παει στο μελλον να διεκδικησει μια δουλεια.

Αν πει στον εργοδοτη εχω και προυπηρεσια σε 5 μηνο του δημου μονο που δεν θα σκασει απο τα γελια...

 

Ακομα και αν δεν αμοιβεται, ακομα και ας μην εχει χαρτι για την προυπηρεσια την δουλεια θα την μαθει. Και ο εργοδοτης του ΙΤ αυτο ειναι που ζηταει. Δεν θελει αχρηστη χαρτουρα. Θελει ατομο που να ξερει την δουλεια.

 

Ρε εσυ δεν ησουν που ειχες μπει εδω μεσα και μας ρωτουσες πως να ανοιξεις επιχειρηση? και τωρα παριστανεις τον γνώστη? την αλλη φορα μας ελεγες για οικοδομες και οταν σε ρωτησα αμα εχεις δουλεψει ποτε σε οικοδομη απεφυγες να απαντησεις.

δεν σου ζητησε κανενας τις συμβουλες σου ουτε να τον σωσεις.. 1,5 εκατομμυριο ανεργοι ειναι βλακες και συ εισαι ο ξυπνιος.. κανε μας τη χαρη

 

Ρε οτι θελει γραφει αυτος  την αλλη φορα ελεγε να πανε οι αλλοι να δουλεψουν οικοδομη και αυτος δεν έχει πατησει ουτε για σερβιτορος πάω στοιχημα αχαχαχαχα ελεγε ο φιλολογος λεει να παει να δουλεψει οικοδομη ακου εκει να σου πεφτουν τα μαλλια τις προαλλες εβριζε οσους παιρνουν χαρτζιλικι απο γονεις έχει θεματα ο τυπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν σου ζητησε κανενας τις συμβουλες σου ουτε να τον σωσεις.. 1,5 εκατομμυριο ανεργοι ειναι βλακες και συ εισαι ο ξυπνιος.. κανε μας τη χαρη

 

Αστον να λεει ρε. Μια χαρα επραξε η κοπελιτσα τουλαχιστον στα 5μηνα θα πληρωνεται θα βγαλει κανα 2χιλιαρο και ειναι και διπλα στο σπιτι της χαχαχα αν ειναι δυνατον να δουλεψεις λεει ενα χρονο τσαμπα και κανεις επενδυση για το μελλον αυτα ειναι βλακειες. Στην Αμερικη σε πληρωνουν σαν εκπαιδευομενο. Καθε σοβαρη επιχειρηση θα σε πληρωνε.

 

Και το αν καποιος έχει μαυρα μεσάνυχτα ή οχι ενω εχει τελειωσει ΑΣΟΕΕ δεν μπορει να το κρινει ο κάθε τυχαιος κομπλεξικος. Ειτε ειναι εργοδοτης ειτε δεν ξερω και εγω τι. Υπάρχουν και ηλιθιοι εργοδοτες και το ειδαμε ολοι με τις βλακειες που εκαναν πως την πατησαν. Επειδη ειναι ο αλλος δηλαδη διευθυντης σημαινει οτι εχει και σωστες αποψεις ή μυαλο? 

 

Ελεος με την μπανανιά σας τοσα έχουμε πάθει μυαλο δεν λέμε να βάλουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε εσυ δεν ησουν που ειχες μπει εδω μεσα και μας ρωτουσες πως να ανοιξεις επιχειρηση? και τωρα παριστανεις τον γνώστη? την αλλη φορα μας ελεγες για οικοδομες και οταν σε ρωτησα αμα εχεις δουλεψει ποτε σε οικοδομη απεφυγες να απαντησεις.

 

Ρε οτι θελει γραφει αυτος την αλλη φορα ελεγε να πανε οι αλλοι να δουλεψουν οικοδομη και αυτος δεν έχει πατησει ουτε για σερβιτορος πάω στοιχημα αχαχαχαχα 

Το εγραψα πριν πως εχω δουλεψει οικοδομη καθως και σε πολλες αλλες εργασιες.

 

Κατα τα αλλα εγω ημουν που ρωτουσα για επιχειρηση (αν και δεν θυμαμαι ακριβως τι ρωτησα...). Καινουργιος τομεας για μενα και φυσικο να εχω αποριες. 

Το συμπερασμα βεβαια ειναι πως μεσα στην Ελλαδα της κρισης ειμαι ετοιμος πλεον να αφησω με δικια μου πρωτοβουλια την δουλεια που εχω και να κανω κατι δικο μου.

 

Αυτο βεβαια δεν το καταφερα περιμενοντας 5μηνα και γκρινιαζοντας απλα για την κατασταση που επικρατει. Το κυνηγησα οσο δεν παει...

 

Τεσπα μυαλα δεν προκειται να σας αλλαξω (δεν με ενδιαφερει κιολας...)

 

Ραντεβου στο επομενο θεμα για ανεργους που θα ανοιξει. Ειμαι σιγουρος πως πολλοι απο εσας ακομα ανεργοι θα ειστε τοτε και θα περιμενετε πως και πως να βγει το επομενο 5μηνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εγραψα πριν πως εχω δουλεψει οικοδομη καθως και σε πολλες αλλες εργασιες.

 

Κατα τα αλλα εγω ημουν που ρωτουσα για επιχειρηση (αν και δεν θυμαμαι ακριβως τι ρωτησα...). Καινουργιος τομεας για μενα και φυσικο να εχω αποριες. 

Το συμπερασμα βεβαια ειναι πως μεσα στην Ελλαδα της κρισης ειμαι ετοιμος πλεον να αφησω με δικια μου πρωτοβουλια την δουλεια που εχω και να κανω κατι δικο μου.

 

Αυτο βεβαια δεν το καταφερα περιμενοντας 5μηνα και γκρινιαζοντας απλα για την κατασταση που επικρατει. Το κυνηγησα οσο δεν παει...

 

Τεσπα μυαλα δεν προκειται να σας αλλαξω (δεν με ενδιαφερει κιολας...)

 

Ραντεβου στο επομενο θεμα για ανεργους που θα ανοιξει. Ειμαι σιγουρος πως πολλοι απο εσας ακομα ανεργοι θα ειστε τοτε...

 

Και θα χαιρεσαι που θα ειναι ο κοσμος άνεργος ε? κακια και κόμπλεξ. 

 

Καθεσαι και ασχολεισαι με το τι κανει ο καθένας και σχολιαζεις τους άλλους ο μονος που γκρινιάζει εισαι εσυ αγορι μου εγω δεν βλεπω κανεναν αλλον να γκρινιάζει εσυ κανεις θέματα συνεχως οτι πρεπει να δουλευουν τσαμπα οι ανθρωποι οτι εχουν μαυρα μεσανυχτα εγω λεω να βρεις και μια επιπλεον δουλεια .... να δώσεις τα φώτα σου σαν παντογνωστης που εισαι σε ολους αυτους που ψάχνονται ακομα. Βαλε αγγελια στην εφημεριδα εκει να δεις δουλειές και επιχειρησεις που θα κάνεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Γαβαλας που άφησε τα οικονομικα σε άλλους και ο Κωστοπουλος που έκλεισαν ξυνοντουσαν και έκλεισαν δηλαδη? Ξερεις ποσοι έχουν κλεισει? ολοι αυτοι το επαιζαν εξυπνοι και ελεγαν τους δημοσιους άχρηστους δηλαδη? Και στην τελικη μερικοι εργοδοτες δεν ειναι καν να πας να δουλεψεις μαζι τους για κλοτσιες ειναι τι μου τους φερνεις σαν παραδειγμα? θα το καταλαβεις οχι τωρα επειδη στο λεω εγω αλλα μολις ατυχησεις και δουλεψεις μαζι τους που δεν στο ευχομαι. 

 

Δεν είπα ότι είναι άχρηστοι όσοι δουλεύουν στον ΔΤ απλά αυτά τα 5 μήνα στον ΔΤ δεν τα λαμβάνει κανείς σοβαρά υπόψιν,υπάρχουν άνθρωποι που εργάζονται στον ΔΤ κάτω από δύσκολες συνθήκες και με πολλές ελλείψεις.

Ξέρω ότι υπάρχουν και πολλα λαμόγια επιχειρηματίες που εκμεταλλεύονται χιλιάδες εργαζόμενους έχοντας τους απλήρωτους για μήνες,δεν προσπαθω να αγιοποιήσω τα αφεντικά του ΙΤ και ούτε να δαιμονοποιήσω όλους του ΔΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα ότι είναι άχρηστοι όσοι δουλεύουν στον ΔΤ απλά αυτά τα 5 μήνα στον ΔΤ δεν τα λαμβάνει κανείς σοβαρά υπόψιν,υπάρχουν άνθρωποι που εργάζονται στον ΔΤ κάτω από δύσκολες συνθήκες και με πολλές ελλείψεις.

Ξέρω ότι υπάρχουν και πολλα λαμόγια επιχειρηματίες που εκμεταλλεύονται χιλιάδες εργαζόμενους έχοντας τους απλήρωτους για μήνες,δεν προσπαθω να αγιοποιήσω τα αφεντικά του ΙΤ και ούτε να δαιμονοποιήσω όλους του ΔΥ.

 

Παλι καλά. Κοιταξε να δεις ασχετα με το αν θα ληφθει ή οχι υποψην αυτο που λες και εγω αμα ημουν στην θεση της φιλης το ιδιο θα διάλεγα σορρυ φιλε αλλα θελω χρήματα εστω και 500 το μήνα και να φαινονται. Αμα ειναι να παω να στηθω σε μια επιχειρηση τσαμπα να βαζω απο την τσεπη μου να πηγαινω με αγνωστες προοπτικες τοτε τι να το κανω? πας 5μηνα και βλέπεις μετα τι θα κανεις. Προς το παρον ομως 5 * 480 = 2400 καλυπτουν αρκετες τρυπες και χέστηκα αμα ο αλλος δεν τα λαβει υποψη μετα ή οχι ειδικα απο την στιγμη που δεν μου δινει κατι αυτος. Μπορει να ειναι ενα αρχικο κεφαλαιο επισης για να φυγεις μετα εξωτερικο. 

 

Φυσικα και υπάρχουν αρκετα λαμογια επιχειρηματιες οπως και αρκετοι τεμπεληδες ΔΥ απλα καποιοι το έχουν παρει ειτε με το ενα στρατοπεδο ειτε με το αλλο αναλογα τι τους συμφερει. Αυτο δεν ειναι σωστη κριση ομως.Σε μια χωρα που το πραγμα δουλευει καλα το δημοσιο ειναι χρησιμο προσφερει υπηρεσιες στον κοσμο και οι ενοπλες δυναμεις προστατευουν τον πολιτη. Δεν μπορει ο καθε μυρωδιας στον ιδιωτικο που δεν ξερω και εγω τι κομπινες κανει εις βαρος του κρατους να βριζει πχ τους ένστολους ή τους δημοσιους και το αντιστροφο ενας τεμπελης στο δημοσιο να βριζει εναν σωστο επιχειρηματια στον ιδιωτικο.

 

Η κοινωνια ειναι αλυσιδα ειναι συνολο μπορει να εισαι μαγκας επιχειρηματιας αλλα πρεπει να σέβεσαι και τον δημοσιο δάσκαλο στο σχολειο που παει το παιδι σου ετσι? ή που θα παει. Δεν ξερεις ποσο εκνευριζομαι οταν ακουω κατι κοιλαράδες εργοδοτες να τα σφαζουν ολα και να τα μαχαιρωνουν μονο και μονο επειδη ειχαν διαφορετικη πορεια και δεν εγιναν ποτε ΔΥ γιατι αν γινοντουσαν ΑΛΛΑ θα λέγανε. Ειναι γελοιο να σου παραδιδει μαθηματα καποιος που απασχολει ανασφαλιστο προσωπικο και να σου λεει για το δημοσιο οταν το κλέβει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να κανουμε ενα ρεζουμε και να το κλεισουμε.

 

Την σημερον ημεραν ενα απο τα βασικοτερα προσοντα (ισως το βασικοτερο πολλες φορες) για να βρει καποιος δουλεια ειναι η προυπηρεσια. Και λεγοντας προυπηρεσια εννουμε πραγματικη προυπηρεσια που να ειναι αμεση με το αντικειμενο εργασιας και οχι οτι να ναι και ιδιως οχι προυπηρεσια δημοσιου που ολοι ξερουν τι εστι.

Π.χ. ενας λογιστης (μιας και ειναι το επαγγελμα που αναφερθηκε) οταν αναζητησει υπαλληλο θα προτιμησει αυτον που εχει ξαναδουλεψει και εχει εμπειρια απο λογιστικα γραφεια. Και ειναι απολυτα λογικο απο την πλευρα του εργοδοτη να το κανει αυτο.

Υπαρχουν σαφως και εξαιρεσεις στον παραπανω κανονα αναλογα με την φυση του επαγγελματος οπως π.χ. οι γιατροι οπου η προυπηρεσια στο δημοσιο ειναι ασφαλως σημαντικη.

 

Απο εκει και περα ο καθενας κανει τις επιλογες του.

Υπαρχουν καποιοι που βολευονται στην ψευδαισθηση των 5μηνων και των λοιπων συμβασεων στο δημοσιο βλεποντας βραχυπροθεσμα τα λιγα λεφτουδακια που θα παρουν.

Υπαρχουν και αλλοι που κοιτανε μακρυτερα και προσπαθουν να αυξησουν τα προσοντα που ζητα η σημερινη αγορα εργασιας.

Μακροπροθεσμα κερδισμενοι θα βγουν 100% οι δευτεροι.

 

Ιδανικο θα ηταν να αποκτησεις την προυπηρεσια η οποια ειναι απαραιτητη στην αγορα εργασιας δουλευοντας κανονικα. Αυτο ομως ειναι δυσκολο εως αδυνατο πολλες φορες για καποιους μιας και οι περισσοτεροι εργοδοτες οταν ψαχνουν υπαλληλο ζητουν προυπηρεσια.

Και εκει τιθεται το ερωτημα. Πως στο διαολο θα αποκτησω προυπηρεσια αν κανενας δεν με προσλαμβανει εξαιτιας του γεγονοτος οτι δεν εχω προυπηρεσια?

 

Εκει πρεπει να κανεις την θυσια να δουλεψεις καποιο διαστημα αμισθι.

 

Και προσοχη. Δεν λεω να πατε για δουλεια χωρις χρηματα στα λαμογια που το εκμεταλλευονται αυτο. Να πατε δηλαδη σε ενα εργοδοτη που ζητα υπαλληλους και οταν εμφανιζεστε μπροστα του σας λεει να δουλεψετε δωρεαν για να αποκτησετε εμπειρια.

 

Να πατε μονοι σας σε ενα εργοδοτη που επιλεγετε εσεις και να του πειτε αν θελει υπαλληλο. Θα σας πει οχι μαλλον (μιας και δεν ζηταει υπαλληλους ο ανθρωπος) και εκει θα του πειτε πως ειστε διατεθειμενος να δουλεψετε αμισθι προκειμενου να αποκτησετε εμπειρια. Αν σας δεχτει (γιατι παιζει και να μην το δεχτει...) εχετε κανει το πρωτο βημα για ενα καλυτερο μελλον.

 

Με την προυπηρεσια και την εμπειρια που θα αποκτησετε εχετε γινει αμεσως πιο ανταγωνιστικοι και οι πιθανοτητες να προσληφθειτε απο καποιον αλλο εργοδοτη εχουν ανεβει κατακορυφα.

 

Αυτη ειναι η πραγματικοτητα κυριοι. Οποιος θελει την κατανοει, οποιος δεν θελει συνεχιζει να κοροιδευει τον εαυτο του...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Και για να κανουμε ενα ρεζουμε και να το κλεισουμε.</p>

<p> </p>

<p>Την σημερον ημεραν ενα απο τα βασικοτερα προσοντα (ισως το βασικοτερο πολλες φορες) για να βρει καποιος δουλεια ειναι η προυπηρεσια. Και λεγοντας προυπηρεσια εννουμε πραγματικη προυπηρεσια που να ειναι αμεση με το αντικειμενο εργασιας και οχι οτι να ναι και ιδιως οχι προυπηρεσια δημοσιου που ολοι ξερουν τι εστι.</p>

<p>Π.χ. ενας λογιστης (μιας και ειναι το επαγγελμα που αναφερθηκε) οταν αναζητησει υπαλληλο θα προτιμησει αυτον που εχει ξαναδουλεψει και εχει εμπειρια απο λογιστικα γραφεια. Και ειναι απολυτα λογικο απο την πλευρα του εργοδοτη να το κανει αυτο.</p>

<p>Υπαρχουν σαφως και εξαιρεσεις στον παραπανω κανονα αναλογα με την φυση του επαγγελματος οπως π.χ. οι γιατροι οπου η προυπηρεσια στο δημοσιο ειναι ασφαλως σημαντικη.</p>

<p> </p>

<p>Απο εκει και περα ο καθενας κανει τις επιλογες του.</p>

<p>Υπαρχουν καποιοι που βολευονται στην ψευδαισθηση των 5μηνων και των λοιπων συμβασεων στο δημοσιο βλεποντας βραχυπροθεσμα τα λιγα λεφτουδακια που θα παρουν.</p>

<p>Υπαρχουν και αλλοι που κοιτανε μακρυτερα και προσπαθουν να αυξησουν τα προσοντα που ζητα η σημερινη αγορα εργασιας.</p>

<p>Μακροπροθεσμα κερδισμενοι θα βγουν 100% οι δευτεροι.</p>

<p> </p>

<p>Ιδανικο θα ηταν να αποκτησεις την προυπηρεσια η οποια ειναι απαραιτητη στην αγορα εργασιας δουλευοντας κανονικα. Αυτο ομως ειναι δυσκολο εως αδυνατο πολλες φορες για καποιους μιας και οι περισσοτεροι εργοδοτες οταν ψαχνουν υπαλληλο ζητουν προυπηρεσια.</p>

<p>Και εκει τιθεται το ερωτημα. Πως στο διαολο θα αποκτησω προυπηρεσια αν κανενας δεν με προσλαμβανει εξαιτιας του γεγονοτος οτι δεν εχω προυπηρεσια?</p>

<p> </p>

<p>Εκει πρεπει να κανεις την θυσια να δουλεψεις καποιο διαστημα αμισθι.</p>

<p> </p>

<p>Και προσοχη. Δεν λεω να πατε για δουλεια χωρις χρηματα στα λαμογια που το εκμεταλλευονται αυτο. Να πατε δηλαδη σε ενα εργοδοτη που ζητα υπαλληλους και οταν εμφανιζεστε μπροστα του σας λεει να δουλεψετε δωρεαν για να αποκτησετε εμπειρια.</p>

<p> </p>

<p>Να πατε<strong> </strong>μονοι σας σε ενα εργοδοτη που επιλεγετε εσεις και να του πειτε αν θελει υπαλληλο. Θα σας πει οχι μαλλον (μιας και δεν ζηταει υπαλληλους ο ανθρωπος) και εκει θα του πειτε πως ειστε διατεθειμενος να δουλεψετε αμισθι προκειμενου να αποκτησετε εμπειρια. Αν σας δεχτει (γιατι παιζει και να μην το δεχτει...) εχετε κανει το πρωτο βημα για ενα καλυτερο μελλον.</p>

<p> </p>

<p>Με την προυπηρεσια και την εμπειρια που θα αποκτησετε εχετε γινει αμεσως πιο ανταγωνιστικοι και οι πιθανοτητες να προσληφθειτε απο καποιον αλλο εργοδοτη εχουν ανεβει κατακορυφα.</p>

<p> </p>

<p>Αυτη ειναι η πραγματικοτητα κυριοι. Οποιος θελει την κατανοει, οποιος δεν θελει συνεχιζει να κοροιδευει τον εαυτο του...</p>

 

Δηλαδή λες σε εναν ανεργο να παει να δουλέψει κανενα χρονο αμισθι για να αποκτησει εμπειρία και προϋπηρεσία που ΙΣΩΣ του οφελησει σε ΙΣΩΣ καποια μελλοντικη δουλειά που ΙΣΩΣ βρει. Και ολα αυτα οταν κάποιοι ανεργοι ζητουν εστω και 300 ευρω το μηνα για να ζήσουν. Και εσυ τους λες να πανε για εναν χρονο αμισθι για εργασία την στιγμη που δεν ξέρουμε με ποιο νεο φορο ή καινούριο "σχεδιο" της κυβέρνησης θα ξυπνήσουμε το πρωι. Και αυτον τον 1 χρονο αμισθι που θα δουλέψει ο άνεργος τα χρηματα για τις ισως υποχρεώσεις που εχει, το φαγητο του και τα εξοδα μετακίνησης αλλα και τα γενικά του εξοδα του χρονου αυτου, της αμισθι εργασίας θα του τα πληρώσεις εσυ? Τι αλλο θα ακούσουμε πια σε αυτη την χωρα.

Εδω άνθρωποι πεινάνε και δεν εχουν να πληρώσουν το ρευμα και ο άλλος τους λεει να πανε να δουλέψουν αμισθι για ΙΣΩΣ, ΑΝ βρουν εργασια μετα ΜΠΑΣ, ΙΣΩΣ τους προσλάβουν..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...