Προς το περιεχόμενο

Πως πανε τα πραγματα απο αποψη δουλειας?


John323

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό που λέει ο CROM είναι οτι η προυπηρεσία στον ΙΤ έχει  μεγαλύτερη βαρύτητά από αυτήν του ΔΤ με εξαίρεση όμως κάποια επαγγέλματα όπως οι γιατροί που ειπώθηκε παραπάνω.

 

 

Μόνο σε μεγάλη εταιρεία αξίζει να έχει κάποιος προυπηρεσία στον τομέα του ΙΤ. Αυτές οι εταιρείες όμως δεν παρέχουν μαύρη εργασία.

 

Σε μικρές εταιρείες θα κάνει απλά χαμαλίκι. Επίσης δεν νομίζω ότι θα τον εκπαιδεύσει ο εργοδότης σε σοβαρή δουλειά. Θα του δώσει να στήσει σέρβερ; ή μήπως θα γράφει προγράμματα για πελάτες του;

 

Οπότε καλύτερα το 5μηνο του δήμου.... το οποίο δεν αποκλείει και την δωρεάν εργασία αν το θέλει κάποιος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 334
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

έπρεπε να παίρναμε 5000 ευρώ το εξάμηνο ο καθένας απο την μητρική (αγγλική) εταιρία... Φυσικά η αγγλική εταιρία τα έδινε κάθε εξάμηνο.

 

Μη μού πεις ότι το αφήσατε να περάσει έτσι αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αυτό που λέει ο CROM είναι οτι η προυπηρεσία στον ΙΤ έχει  μεγαλύτερη βαρύτητά από αυτήν του ΔΤ με εξαίρεση όμως κάποια επαγγέλματα όπως οι γιατροί που ειπώθηκε παραπάνω.

 

 

Μόνο σε μεγάλη εταιρεία αξίζει να έχει κάποιος προυπηρεσία στον τομέα του ΙΤ. Αυτές οι εταιρείες όμως δεν παρέχουν μαύρη εργασία.

 

Σε μικρές εταιρείες θα κάνει απλά χαμαλίκι. Επίσης δεν νομίζω ότι θα τον εκπαιδεύσει ο εργοδότης σε σοβαρή δουλειά. Θα του δώσει να στήσει σέρβερ; ή μήπως θα γράφει προγράμματα για πελάτες του;

 

Οπότε καλύτερα το 5μηνο του δήμου.... το οποίο δεν αποκλείει και την δωρεάν εργασία αν το θέλει κάποιος.

Δεν ισχύει απόλυτα αυτό, δηλαδή είναι απίθανο κάποιος που έχει ένα λογιστικό γραφείο να δεχτεί κάποιον να δουλέψει αμισθι για λίγο καιρό με σκοπό να μάθει τη δουλειά; Δεν νομίζω. Βέβαια εξαρτάται και από τη φύση της δουλειάς. Τώρα αν όντως κάποιος καίγεται για χρήματα (οι πιο πολλοί σήμερα) εννοείται ότι θα μπει στα προγράμματα του οαεδ.Κάποιος που θέλει να μάθει το αντικείμενο που σπούδασε και ίσως να έχει μακροπροθεσμα οφέλη θα προτιμήσει την "μαθητεία". Αποστολή από το GT-I9070 με τη χρήση Insomnia App
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη μού πεις ότι το αφήσατε να περάσει έτσι αυτό...

Η μια απο της πέτρες του σκανδάλου απολύθηκε απο την ελληνική εταιρία όπου στην συνέχεια έχασε το franchise απο τους Άγγλους.

 

Η εταιρία έκλεισε και χρωστάει μιςθους και δώρα στους υπαλλήλους της...

 

Ελλαδα και ελληνικα αφεντικά ξαναλέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μαύρη -και συχνά απλήρωτη- εργασία πως γίνεται; Δε σε ειρωνεύομαι, το point μου πιστεύω το πιάνεις. ;)

Πας σε ένα ιδιωτικό σχολείο πχ. και αντι για καθηγητή σε δηλώνουν ως καθαρίστρια.

Υπογράφεις ότι παίρνεις πχ. 600Ε τον μήνα αλλά ο εργοδότης σε πληρώνει τα μισά με την ώρα.

Σου κολλάει και μισό ένσημο ...

 

Το θέμα εργασία δυστυχώς έχει τελειώσει για πολύ κόσμο. Ούτε τηλεπλασιέ δεν βρίσκει κανείς πλέον.

Όσο για το μέλλον....

-Απο τα 1000Ε

-πέσαμε στα 700Ε

-μετά στα 500Ε

-μετά στα 250Ε part time

-μετά πάμε για δουλειά και "κάτι θα μας δώσει"

-και τώρα πάμε να δουλέψουμε "τσάμπα" (γτ μόνο τσάμπα δεν είναι) να πάρουμε προϋπηρεσία.

-....

 

Και παρ όλη την κατρακύλα βλέπεις ακόμα άτομα να αναπαράγουν τις αθλιότητες που ακούμε κάθε μέρα στα MME, νομίζοντας ότι είναι οι πιο ικανοί και ότι θα σωθούν απο μόνοι τους.

 

edit: Επίσης πολλοί από αυτούς που κατηγορούν τους άλλους σαν τεμπέληδες ας αναλογιστούν λίγο το μίσος που δημιουργείται μεταξύ των ανθρώπων καθώς και την διάλυση οικογενειών - παιδιών - σχέσεων λόγο αυτής της ελεεινής κατάστασης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι περιμενατε να γινει δηλαδη απο μια Ελλαδα που εδω και 20 χρονια ζουσε με δανεικα χρηματα+ολη τη διαφθορα που υπαρχει στην κυβερνηση και ολοι ετρωγαν και ακομα τρωνε απο τα χρηματα του λαου?Ας αλλαζαν αυτοι οι καραγκιοζιδες που μας κυβερνουν και να εμπαιναν σωστοι και αξιοι ανθρωποι και η ελλαδα θα ανεβαινε ξανα σιγα σιγα.Τους πορους τους εχουμε πετρελαια εχουμε σε καλο μερος ειμαστε.Αλλα ολα αυτα πανε χαμενα με τους Μαλακες τους πολιτικους που περνουν 8000ευρο το μηνα χωρις να κανουν τιποτα και σε 8 χρονια συνταξη ενω αυτοι ειναι που πηγαν τις συνταξεις στα 67.Στις επομενες εκλογες ψηφιστε οτι αλλο υπαρχει και οχι τους απατεωνες.Ισως να αλλαξει κατι.

10 εκατομμυρια μια Ελλαδα και ενω δεν θα επρεπε να εχουμε καθολου ανεργια εχουμε τη μεγαλυτερη απο τις περισσοτερες χωρες και με τους μεγαλυτερους φορους μαζι με χαρατσια + πανακριβα προιοντα πρωτης αναγκης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

king2009 : Συνυπογράφω , αλλά έχεις και τους πολίτες με τη μεγαλύτερη φοβία στον κόσμο για σκληρή δουλειά(και κυρίως με οργανωμένο τρόπο). Απόδειξη αυτού τα συντριπτικά χαμηλά ποσοστά που παίρνουν στις εκλογές τα κόμματα που το μόνο που υπόσχονται είναι σκληρή δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε θέματα οργάνωσης συμφωνώ, είμαστε πολύ πίσω τόσο στον δημόσιο όσο και στον ιδιωτικό τομέα. 

 

Στο θέμα της σκληρής δουλειάς, νομίζω ότι στις υπόλοιπες (και πιο πολιτισμένες) ευρωπαικές χώρες τα πράγματα είναι πιο χαλαρά απ΄ότι εδώ γιατί απλά εφαρμόζονται οι εργατικοί νόμοι.

 

Στην Ελλάδα το πρόβλημα είναι ότι υπάρχουν πολλά ψώνια... Αυτοί που νομίζουν ότι επειδή έχουν ένα "καλό" πτυχίο θα πρέπει να τους πληρώνουν και να τους προσκυνάνε οι εργοδότες... όπως και επίσης πολλοί αντίστοιχα κομπλεξικοί εργοδότες. Γενικά είμαστε υπέρμαχοι του φαίνεσθαι και ασχολούμαστε πολύ με την γνώμη της κοινωνίας. Δεν δεχόμαστε ότι μπορεί να είναι επιτυχημένος κάποιος που δεν είναι δικηγόρος ή γιατρός, όσο καλός και αν είναι. Πράγματι στο εξωτερικό αυτά τα επαγγέλματα έχουν μεγάλη ζήτηση και αντίστοιχους μισθούς. Εχουν όμως και την αντίστοιχη ευθύνη και τις επιπτώσεις σε περίπτωση λάθους,αμέλειας ή αν ζημιώσουν το δημόσιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

king2009 : Συνυπογράφω , αλλά έχεις και τους πολίτες με τη μεγαλύτερη φοβία στον κόσμο για σκληρή δουλειά(και κυρίως με οργανωμένο τρόπο). Απόδειξη αυτού τα συντριπτικά χαμηλά ποσοστά που παίρνουν στις εκλογές τα κόμματα που το μόνο που υπόσχονται είναι σκληρή δουλειά.

Αυτοι που δεν θελουν δυσκολη δουλεια ενω πεινανε ελπιζω να ειναι λιγοι.Δεν γινετε να μην εχεις να φας και να αποριπτεις τις δυσκολες δουλειες.Ο ανθρωπος που θελει να δουλεψει θα βρει δουλεια και ας ειναι πολυ δυσκολη θα βρει και δεν θα πει κουβεντα.Οταν ομως βλεπω ατομα που δεν εχουν να φανε να καθονται στην καφετερια να πινουν καφε και να κριτικαρουν τα παντα ε τοτε ειναι αξιοι της μοιρας τους και δεν τους λυπαμε καθολου.

Οταν περνουμε εργατες στα χωραφια για δουλειες που θελουν πολλα χερια παντα ερχονται αλλοδαποι.Ποτε δεν ειπε ενας ελληνας ρε φιλε θελω δουλεια.Προτιμαει να πειναει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασσικο καλαμοσκαρφαλωμα.Ενταξει τα χρονια της ανεσης μας επαιρνε να διαλεγουμε,αν και αυτο ειναι ενας λογος που δεν εχουμε δουλειες.Πλεον δεν παιρνει να διαλεγουμε,γιατι απλα δεν βρισκουμε.Και βρουμε ειναι μαυρο και κακοπληρωμενο.Και τις προαλλες συνταξιουχος ΟΤΕ μου κλαιγοταν οτι απο 1800 παιρνει πλεον 1400.Με το επιχειρημα : δεν θα εχω να φαω σε λιγο.

Με 80.000 εφαπαξ μιλανε!!!!Που οι κρατησεις τοσα χρονια για αυτον ηταν 39.600.Πως δικαιολογει εφαπαξ και συνταξη οταν οι κρατησεις του ειναι τοσο λιγες;;;;;

Κλαιγονται σε εμας που δεν θα δουμε συνταξη ποτε και ουτε θα ζησουμε ανετα οπως πριν λιγα χρονια.Ντροπη τους!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασσικο καλαμοσκαρφαλωμα.Ενταξει τα χρονια της ανεσης μας επαιρνε να διαλεγουμε,αν και αυτο ειναι ενας λογος που δεν εχουμε δουλειες.Πλεον δεν παιρνει να διαλεγουμε,γιατι απλα δεν βρισκουμε.Και βρουμε ειναι μαυρο και κακοπληρωμενο.Και τις προαλλες συνταξιουχος ΟΤΕ μου κλαιγοταν οτι απο 1800 παιρνει πλεον 1400.Με το επιχειρημα : δεν θα εχω να φαω σε λιγο.

Με 80.000 εφαπαξ μιλανε!!!!Που οι κρατησεις τοσα χρονια για αυτον ηταν 39.600.Πως δικαιολογει εφαπαξ και συνταξη οταν οι κρατησεις του ειναι τοσο λιγες;;;;;

Κλαιγονται σε εμας που δεν θα δουμε συνταξη ποτε και ουτε θα ζησουμε ανετα οπως πριν λιγα χρονια.Ντροπη τους!!!

κ εγώ άκουσα συνταξιούχο με 800 το μήνα(αυτή τη στιγμή) και γερή περιουσία(νάνε καλά τα παιδιά του που δούλευαν απο μικρά παιδιά και ακούμπαγαν όλα τα φράγκα στο σπίτι ζώντας εξαθλιωμένα, μεγαλωμένα σε παράγκα ) , που έχει να ζήσει μόνο τον εαυτό του με τα 800 να κλαίγεται οτι δεν έχει . Φανατικός ενός απ τα δύο μεγάλα κόμματα σε βαθμό αηδίας που ακόμα και σήμερα δεν έχει το μυαλό να τους κράξει , ψάχνει δικαιολογίες ακόμα και σήμερα γαμω το μυαλό του.

 

δεν ειναι τυχαίο παράδειγμα , ξέρω πολλές παρόμοιες περιπτώσεις .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πολλοι!!!Παρα πολλοι οι βολεμενοι.Οι μεγαλοι χαμενοι ειναι μικροαγροτες και χαμηλομισθοι και περισσοτερο χαμενοι εμεις..οσοι ειμαστε απο 30 και κατω.Απλα ολοι οι κερδισμενοι - βολεμενοι ας μην κλαιγονται.

Εμενα ο πατερας μου εφερε 130 εκατ. απο Ελβετια και πηραμε σπιτι και μαγαζι.Μετα την αγορα αυτη ειχε μισθο μεσσαιο.Πριν το 08 καπου 1100.ΔΕΝ ΚΛΑΙΓΕΤΑΙ ΟΜΩΣ!!!Στεναχωριεται που γυρισε Ελλαδα και θα τραβηξω εγω και η αδερφη μου τα πανδεινα.Στεναχωριεται για τους νεους της Ελλαδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να υπάρξει ανάπτυξη πρέπει να δοθούν χρήματα στους πιο νέους ώστε να κινηθεί η αγορά. Μείωση των συντάξεων και αύξηση των μισθών στο εργατικό δυναμικό. Δεν είναι δυνατόν να παίρνει ο νέος 300 ευρώ και ο συνταξιούχος 1000+.  Αυτό δεν νομίζω ότι συμβαίνει πουθενά αλλού. Πρέπει να βρεθεί κάποια μέση οδός.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...