Προς το περιεχόμενο

Eltax Experience 5-Pack 139€ @ΜΜ Συγγρού


Innersense

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για τους κατόχους, οι καμπίνες είναι ξύλινες ή PVC?

 

Τα ηχεία είναι κατασκευασμένα από MDF (καλό υλικό για καμπίνες ηχείων). Τα μεγάφωνα του center και του surround είναι υποδεέστερα από τα 2 δαπέδου μπροστά. Οι καμπίνες έχουν καλή κατασκευή αλλά η ηχομόνωση εσωτερικά είναι ελλιπής (μόνο μερικά εκατοστά ακρυλική βάτας) γι' αυτό και τα βελτίωσα με συνδυασμό αφρολέξ 1cm και 5cm βάτα βελτιώνοντας τον ήχο σημαντικά. 

 

Μαγνητική θωράκιση έχει μόνο το κεντρικό.

 

Το μπάσο κατά την γνώμη μου είναι υπεραρκετο για ένα μεσαίο σαλόνι. Το ηχείο κατεβαίνει αρκετά χαμηλά και τα μεσαία του είναι καλά. Εκεί που πάσχει λίγο είναι οι υψηλές συχνότητες αν και για τα χρήματα που κοστίζουν αποδίδουν "ok". Να βάλετε και βάσεις η ακίδες για πιο ελεγχόμενο μπάσο.

 

Τα έχω με έναν Denon Avr-x1000 ο οποίος τα οδηγεί με σχετική άνεση σε πολύ υψηλές εντάσεις. 

 

 

Γενικά μια άριστη αγορά, απορώ πως βγήκε το κοστολόγιο. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 199
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αξιζουν  το κοπο να αγοραστουν εαν θελεις να τα σπασεις σε 2 ζευγαρια για στερεοφωνικο ηχο?Ξερετε καθολου τι ευασθησια (db) εχουν οι κολονες?

 

Εχω εναν nad και ενα μικρο tripath lepai στην αποθηκη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.eltax.com/en/model/223_Experience-5-pack.html

 

Ζοριζεται ενας μικρος ενισχυτης στα 85-87dB

Φυσικα σε αυτη την τιμη που ειναι τα ηχεια ας ζοριστει και λιγο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιζουν  το κοπο να αγοραστουν εαν θελεις να τα σπασεις σε 2 ζευγαρια για στερεοφωνικο ηχο?Ξερετε καθολου τι ευασθησια (db) εχουν οι κολονες?

 

Εχω εναν nad και ενα μικρο tripath lepai στην αποθηκη...

 

Ο Nad δύσκολο να μασήσει γενικά. Απλά θέλει λίγο παραπάνω volume για να αποδώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@zacharis1955 έχωσες στο θέμα και κατι άσχετα ηχεία και το πήδηξες.

 

 

 

 

 

εδιτ

Ta εχει παραλάβει κάποιος, πως έρχονται ειναι συσκευασμένα σε χαρτοκιβώτια?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ρώτησα σήμερα στο ΜΜ και μου είπαν οτι τα έχουν αλλα δεν είναι συσκευασμένα(εκθεσιακά), όποτε έριξα και εγω μια παραγγελιά από το ιντερνετ και άστους να χορεύουν :-D  (τι να κάνω αφού τα φυσικά καταστήματα τα έχουν για φιγούρα) ετσι και αλλιώς ουτε έξοδα αποστολής είδα ουτε έξοδα αντικαταβολής, οπότε μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Νεα τιμη απο το ιδιο καταστημα. 119€!

 

μέχρι την Κυριακή είναι η προσφορά αυτή

http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/ELTAX-SET-EXPERIENCE-PACK-5-%CE%97%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CE%91%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B7-Media-Markt,99452,502152,635309.html?langId=-18

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια αυτα τα ηχεία ενας pioneer vsx-322k θα μπορεί να τα κουμαντάρει ή είναι λίγος ? 

 

θεωρητικα ο ενισχυτης ειναι 5 * 100 w στη πράξη λιγότερο, αν εγω του βάλω αυτα τα ηχεια που ειναι παραπάνω w τι κίνδυνος υπάρχει ? να καει ο ενισχυτης ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

119€ Πάνε να το κλείσουν οι Γερμανοί το μαγαζί!

Για τον VSX-322 μια χαρά είναι, στα κυβικά τους αμφότερα.

 

Φίλε innersense έχεις μάλλον γεμάτο το inbox σου και δε μπροείς να λάβεις προσωπικά μηνύματα. Σου έστειλα στο adslgr, ελπίζω να είναι δικό σου προφίλ.

Πιστεύεις οτι αξίζουν τα συγκεκριμένα ηχεία και θεωρούνται ως πολύ ποιοτικά ή ως μέτρια?

Θέλω να αναβαθμίσω τα logitech z-5500 τα οποία κάνουν καλή δουλειά σε ταινίες (με προτζέκτορα), αλλα θέλω να ανέβω αρκετά σε ποιότητα αφου θα κάνω τέτοια αλλαγή. Αυτά τα eltax πιστεύεις αξίζουν γιαυτή την αλλαγή που θέλω ή να ψάξω σε κάτι άλλο?

Συγνώμη για το off topic....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια αυτα τα ηχεία ενας pioneer vsx-322k θα μπορεί να τα κουμαντάρει ή είναι λίγος ? 

 

θεωρητικα ο ενισχυτης ειναι 5 * 100 w στη πράξη λιγότερο, αν εγω του βάλω αυτα τα ηχεια που ειναι παραπάνω w τι κίνδυνος υπάρχει ? να καει ο ενισχυτης ?

 

Άνετα τα σηκώνει, μην ανησυχείς. Όσο 100w είναι τα eltax (τα μπροστά παίζει και να είναι) άλλο τόσο είναι και ο ενισχυτής. Έχω παρόμοιο ενισχυτή (vsx-520k 100w x5) και τα οδηγεί σε πάρα πολύ μεγάλες εντάσεις και χωρίς παραμόρφωση. σημαντικό εδώ να είναι το αρχείο καλής ποιότητας, το καλύτερο δυνατό είναι sacd, αν έχεις κάνα παλιό ps3, αλλιώς κορυφαίο ήχο έχουν και τα bd audio, dvd audio ακόμα και τα audio cd τα βρίσκεις εύκολα ριπαρισμενα και τα παίζεις με κάποιο media player τύπου wd live player με pass throught τον ήχο στον ενισχυτή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...