Προς το περιεχόμενο

Η Google Camera στο Google Play store. Φέρνει τα Lens Blur και Photo Sphere


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Google διέθεσε την εφαρμογή για την κάμερα στο Android, ως stand-alone app στο Google Play store, με βασικό στόχο την ευελιξία όσο αφορά στις αναβαθμίσεις για τη βελτίωση της απόδοσης, τη καταπολέμηση bugs ή την προσθήκη νέων χαρακτηριστικών.Η εφαρμογή ονομάζεται απλώς Google Camera, και μοιάζει κάπως διαφορετική από αυτή που υπάρχει στο Android 4.4 KitKat, αφού η Google έχει προσθέσει νέα χαρακτηριστικά ενώ έχει βελτιώσει και το περιβάλλον χρήσης, το οποίο είναι πιο “καθαρό”.

 

Ανάμεσα στα νέα χαρακτηριστικά συναντούμε το νέο mode “Lens Blur”, για “SLR-like” φωτογραφίες (για την επίτευξη λήψεων που το background για παράδειγμα, πίσω από το βασικό αντικείμενο είναι θόλο). Επίσης προσφέρεται το χαρακτηριστικό Photo Sphere (λήψεις 360 μοιρών) ενώ όσο αφορά στο σκόπευτρο, βρίσκεται στο 100%, που σημαίνει ότι αυτό που βλέπετε στην οθόνη σας, θα αποτελεί και το αποτέλεσμα της λήψης σας. Επίσης υποστηρίζεται πανόραμα υψηλής ανάλυσης.

 

Η πρόσβαση στις επιλογές θυμίζει τον τρόπο που λειτουργεί η κάμερα στα Moto X/G με swipe από τα αριστερά και από ότι φαίνεται η Google είχε στόχο την απλότητα (δεν υπάρχει δυνατότητα ρύθμισης της ισορροπίας λευκού αν δεν κάνουμε λάθος). Η εφαρμογή είναι διαθέσιμη εδώ και είναι συμβατή με όλα τα smartphones και tablets που τρέχουν Android 4.4 KitKat ή πιο σύγχρονη έκδοση.

 

File.png Download: GoogleCamera (Play Store)

Link.png Site: TheVerge

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλη βλακεία μην το βάλετε. Το 1/3 της οθόνης πλέον καλύπτεται από το κουμπί για τις φωτογραφίας. Ποιος το σκέφτηκε αυτό δεν μπορώ να καταλάβω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλη βλακεία μην το βάλετε. Το 1/3 της οθόνης πλέον καλύπτεται από το κουμπί για τις φωτογραφίας. Ποιος το σκέφτηκε αυτό δεν μπορώ να καταλάβω. 

Οι developers της Google που έχουν γεμίσει το store με παρόμοιες βλακείες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα μεγάλο μπράβο στη Google που έβγαλε την εφαρμογή για συσκευές με Android 4.4 και άνω. Γιατί άλλωστε πόσες συσκευές τρέχουν παλαιότερες εκδόσεις Android, όπως πχ την 4.2; Μια-δυο μόνο στην Ελλάδα και καμιά 10αριά παγκοσμίως. 

 

Android-Platform-Versions-March-2014.png

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φέρνει το lens blur, το photo sphere το είχαμε ήδη. Επίσης εξαφανίζει το time lapse, την λήψη με χρονόμετρο και διάφορες άλλες επιλογές που είχαμε με την παλιά εφαρμογή. Επίσης καλό θα ήταν να ξυπνήσουν και να βάλουν και burst Mode κάποια στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει τρόπος να το περάσουμε όσοι έχουμε JB 4.1.X?

Δεν αξιζει. Αυτο το γκρι με το σηματακι της καμερας υπαρχει κανονικα. Σου χαλαει το 1/3 της οθονης γιατι ακομα δεν υποστηριζει 16:9. Δεν προσφερει ΤΙΠΟΤΑ καινουριο (το blur το κανεις με ενα οποιοδηποτε προγραμμα επεξεργασιας εικονας) και οταν εχεις το hdr+ ενεργοποιημενο κανει 3sec να τραβηξει την φωτο.

Αν δεν εισαι απο αυτους που βλεπουν αναβαθμιση και τους τρεχουν τα σαλια και δεν μπορουν να κοιμηθουν το βραδυ αν δεν την εχουν, μην ασχοληθεις καθολου...προς το παρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απαίτηση για κινητά και τάμπλετς με έκδοση android >4.4 σχετίζεται με API της κάμερας που υπάρχουν στην Kitkat.

 

Στην ανακοίνωση λένε, ότι δουλεύουν ήδη να το φέρουν σιγά σιγά σε πιο πολλές συσκευές. Μην ξεχνάτε ότι είναι για όλες τις συσκευές που τρέχουν 4.4, και όχι μόνο για Nexus ή Google Play Editions. Την πέρασα στο s4 κανονικά σήμερα το πρωί, και δουλεύει άψογα.

 

Με τα update θα γίνει ακόμα καλύτερο. Υπομονή. 1η έκδοση είναι. Το σημαντικό είναι ότι το ανέβασε στο play store. Αν το σκεφτεί κανείς, μόνο ο Google dialer λείπει και ο Google Now Launcher* (για όσους δεν μπορούν να το βάλουν εκτός καταστήματος) για να έχει κάποιος την "εμπειρία" Nexus. Καθώς, όλα τα app της τα έχει ανεβάσει στο Play Store.

 

*Υποψιάζομαι τρομερές αλλαγές στον Google Now Launcher μιας και ανακοίνωσαν ότι στο Google I/O 2014, θα παίξει σημαντικό ρόλο το design. Μακάρι, να το κάνουν (επίσημα) διαθέσιμο σε όλα τα κινητά/τάμπλετς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως λεει και ο φιλος απο πανω χαλαρωστε παιδια, ειναι μια τιμια εφαρμογη και ακομα σε πολυ πρωιμη εκδοση οποτε και εγω υποθετω οτι θα βελτιωθει κατα πολυ, εμενα μου λειπει πολυ το hdr το οποιο η καμερα της motorola το εχει και το panorama! Σαν design προς το παρον το μισω, το κραταω μονο και μονο για να δω τι θα παιξει με τις αναβαθμισεις και για το blur

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη σας απασχολεί το design. (Εμένα προσωπικά μου αρέσει.)

 

Όλα τα google apps, κατά πάσα πιθανότητα, θα αλλάξουν design όπως λένε πρόσφατες διαρροές, οπότε ένα από αυτά λογικά θα είναι και αυτό της κάμερας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα δεν υποστηριζεται 16:9 aspect ratio και γιαυτο ειναι τοσο μεγαλο το shutter button! Στο Moto G δεν εχει επιλογη photosphere ουτε Panorama

Το moto g δεν μπορεί να βγάλει photosphere γιατί δεν έχει γυροσκόπιο :/ δυστυχώς! Και εγώ το moto g έχω και θα το ήθελα.

 

Στο nexus 7 πάντως αντικαταστάθηκε η παλιά κάμερα με αυτήν και έχει όλες τις επιλογές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το moto g δεν μπορεί να βγάλει photosphere γιατί δεν έχει γυροσκόπιο :/ δυστυχώς! Και εγώ το moto g έχω και θα το ήθελα.

 

Στο nexus 7 πάντως αντικαταστάθηκε η παλιά κάμερα με αυτήν και έχει όλες τις επιλογές

Ναι αυτο το ξερω, το προβλημα ειναι γιατι δεν εχει κυριως hdr και το panorama

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...