Προς το περιεχόμενο

Η Google Camera στο Google Play store. Φέρνει τα Lens Blur και Photo Sphere


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φέρνει το lens blur, το photo sphere το είχαμε ήδη. Επίσης εξαφανίζει το time lapse, την λήψη με χρονόμετρο και διάφορες άλλες επιλογές που είχαμε με την παλιά εφαρμογή. Επίσης καλό θα ήταν να ξυπνήσουν και να βάλουν και burst Mode κάποια στιγμή.

το photo sphere το είχαμε ήδη? που?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οσους θελουν να βαλουν την εφαρμογη σε 4.2 και κατω, καντε ενα search στο topic της εφαρμογης στο xdadevelopers. Εχει link για να κατεβασεις κατευθείαν την εφαρμογη χωρις να μπεις απο playstore.
Στο optimus g με 4.1 δουλεψε μια χαρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε να μου προτείνει κάποιο καλό πρόγραμμα για την κάμερα (Sony Xperia P) ? έχω δοκιμάσει καμιά 10αρια εφαρμογές αλλά ήταν μάπα, της μάνας του είναι καλύτερο.

 

Ψάχνω μια εφαρμογή που μπορεί να μου προσφέρει καθαρές φωτογραφίες, επίσης έχω το θέμα ότι μερικές φορές όταν είμαι έξω σε σε μέρος με σκιά και θέλω να τραβήξω φωτο κάποιον, τον βγάζει μαύρο. (δηλαδή φωτίζει μόνο το πίσω μέρος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε να μου προτείνει κάποιο καλό πρόγραμμα για την κάμερα (Sony Xperia P) ? έχω δοκιμάσει καμιά 10αρια εφαρμογές αλλά ήταν μάπα, της μάνας του είναι καλύτερο.

 

Ψάχνω μια εφαρμογή που μπορεί να μου προσφέρει καθαρές φωτογραφίες, επίσης έχω το θέμα ότι μερικές φορές όταν είμαι έξω σε σε μέρος με σκιά και θέλω να τραβήξω φωτο κάποιον, τον βγάζει μαύρο. (δηλαδή φωτίζει μόνο το πίσω μέρος)

 

Η φωτογραφία θέλει τεχνική και μάλλον πρέπει να αρχίσεις από αυτή για να βγάζεις ότι καλύτερο μπορεί να σου δώσει ο εξοπλισμός σου. 

Αν και δεν είναι το σωστό μέρος να το συζητήσουμε, κοίτα τι γίνεται. Η μηχανή φωτομετρά και αποφασίζει για διάφραγμα/ταχύτητα/iso. Το φωτόμετρο μπερδεύεται από το πίσω φως και υποεκθέτει την φωτογραφία όσον αφορά το κυρίως θέμα (βγαζει σωστά το υποβαθρο).

Σε αυτές τις περιπτώσεις επεμβαίνουμε και διατάζουμε την μηχανή (κινητό δεν έχει σημασία) να "υπερεκθέσει". Λέγεται αντιστάθμιση, compensation και ρυθμίζουμε ανάλογα το "λάθος" της μηχανής +0,3 +0.7 +1.0 stop. Κάπου το έχει στο μενού θα το βρεις. Μή το ξεχάσεις όμως στο +1.0 στοπ γιατί θα σου βγάζει υπεφωτισμένες τις επίμενες φώτο. 

 

Αν το κινητό σου έχει αναγνώριση προσώπου θα το βοηθήσει να "εκθέτει" γενικά καλύτερα καθώς το φωτόμετρο θα δείνει περισσότερο βάρος στα πρόσωπα που είναι συνηθως τα σημεία ενδιαφέροντός μας.

 

btw. το xperia p έχει μάπα αισθητήρα για αρχή όπως και τα περισσότερα  sony androids (μια ελαιογραφία παράγουν, μια θολούρα ένα θόρυβο). Αφήστε το Ζ2 για το P λέμε. Αν θες "καθαρές" φωτογραφίες βρες ένα φωτοκινητό όπως το nokia 1020, z2. Με αυτό που έχεις θα δεις κατι καλύτερο μειώνοντας τα mp σε κάτι μικρότερο (subsubling αυξάνει την οξύτητα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χειροτερο ειναι οτι στα Nexus το βγαζει σαν update. Το εκανα λοιπον κι εγω, χωρις δευτερη σκεψη οταν βγηκε. Τρελλαθηκε να κλεινει μονη της η εφαρμογη, δυο φορες εκανε reboot το Ν5 που εχω...ουτε root ουτε custom recovery, stock 100% η συσκευη. Παλι καλα που μπορεσα κι εκανα καταργηση ενημερωσεων και γυρισα στην παλια, η οποια δεν συγκρινεται με αυτο το αστειο που ανεβασανε στο play store. Ισως μετα απο πολυυυ δουλεια να αξιζει, οχι ομως τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χειροτερο ειναι οτι στα Nexus το βγαζει σαν update. Το εκανα λοιπον κι εγω, χωρις δευτερη σκεψη οταν βγηκε. Τρελλαθηκε να κλεινει μονη της η εφαρμογη, δυο φορες εκανε reboot το Ν5 που εχω...ουτε root ουτε custom recovery, stock 100% η συσκευη. Παλι καλα που μπορεσα κι εκανα καταργηση ενημερωσεων και γυρισα στην παλια, η οποια δεν συγκρινεται με αυτο το αστειο που ανεβασανε στο play store. Ισως μετα απο πολυυυ δουλεια να αξιζει, οχι ομως τωρα.

Σε εμενα παντως(κατοχος και εγω νεξους 5)δεν ειχα το παραμικρο προβλημα μετα απο την αναβαθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το moto g δεν μπορεί να βγάλει photosphere γιατί δεν έχει γυροσκόπιο :/ δυστυχώς! Και εγώ το moto g έχω και θα το ήθελα.

 

Στο nexus 7 πάντως αντικαταστάθηκε η παλιά κάμερα με αυτήν και έχει όλες τις επιλογές

 

 

διαβασα οτι βγαζει καλυτερες φωτος απο την stock camera app  του 4.4.2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...