Προς το περιεχόμενο

Δικαιώματα ασθενή


Anorymous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Topic starter αν και καταλαβαίνουμε τον πόνο σου καθώς πολλοί από εμάς έχουν περάσει παρόμοιες καταστάσεις, αυτό που ζητάς είναι εκ των πραγμάτων αδύνατον. Το νοσηλευτικό προσωπικό δεν επαρκεί παρά μόνο για να κάνει τα απαραίτητα και εκείνη με πολύ τρέξιμο. Ο φόρτος εργασίας πλέον στα νοσοκομεία είναι πολύ μεγάλος. Είναι ανθρωπίνως αδύνατον να γίνουν αυτά που ζητάς.  Από την άλλη αν δεν έχεις εργασιακές υποχρεώσεις, πατέρας σου είναι, την δουλειά της αποκλειστικής θα την κάνεις εσύ εφόσον δεν μπορείς να πληρώσεις. Έχω πετύχει ασθενή, του οποίου ο γιος πήρε άδεια και ήρθε από την Γερμανία και καθόταν με τον πατέρα του και τον έπλενε, το τάιζε, τον ξύριζε κλπ. Εσύ γιατί όχι αν ο χρόνος το επιτρέπει;

Τέλος μια παρατήρηση αν και μάλλον άτοπη. Αν ο πατέρας σου πλήρωνε τόσα λεφτά σε ασφαλιστικές εισφορές θα έπαιρνε λογικά μισθό γύρω στα 2500. Επιβάλετέ καλύτερη διαχείριση ακριβώς για ώρες ανάγκης. Συχνό φαινόμενο δυστυχώς στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

μιλαμε τωρα για το συστημα υγειας στην ελλαδα... τεσπα...

 

οπως ειπωθηκε την ημερα μπορεις να κατσεις και να εξυπηρετεις τον ανθρωπο σου μονος σου..τα βραδια που χουν βαρδια 2-3 νοσοκομες για εναν οροφο δεν παιζει να κατσουν να κανουν την αποκλειστικη για καποιον/καποιους ασθενεις.

Δεν ξερω αν υποχρεουνται ή οτιδηποτε... πρακτικα ειναι αδυνατο.

Τελευταια που εκανε η μανα μου 2 εγχειρησεις το προσωπικο ηταν αψογο.Σαν ρολοι δουλευαν .Ενταξει αν τους ζητουσες το παραπανω ισως να τσινουσανε αλλα τα προβλεπομενα τα κανανε σαν ρομποτακια...δεν τους ξεφευγε τιποτα..δεν ξεχνουσανε τιποτα...ξερανε ποιος ασθενης παιρνει τι και ποτε και γιατι..

 

Τα βραδια οκ επρεπε να χεις αποκλειστικη...για καποιον που ισως πρεπει να κατσει καμποσες μερες ειναι καποιο εξοδο...προφανως.Αλλα δεν γινεται αλλιως.

Στην μανα μου ετυχαν αποκλειστικες...που ηταν αλλοδαπες (με πολλα χρονια στην ελλαδα) οι οποιες ηταν Α Ψ Ο Γ Ε Σ .Κανανε τα παντα ολα...ουτε να κωλοβαρεσουν , ουτε να κοιμηθουν ουτε τιποτα...και το πιο σημαντικο ? Δ Ι Ν Α Ν Ε   Α Π Ο Δ  Ε Ι Ξ Η .

 

Ρισπεκτ απο μενα.

 

(την αποδειξη δε , την πηγαινες στο ταμειο , και επαιρνες ενα μερος των λεφτων πισω..κατι ηταν και αυτο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρω πλεον οτι τουλ 300ε το μηνα το δεινουν οι περισσοτεροι μονο για την υγεια...(αν εισαι εργαζομενος πληρωνει και ο εργοδοτης για σενα+ο εργοδοτης-ελευθερος επαγγελματιας-τσμεδε-τσαυ-οαεε κτλ. ολα μονος του)

τα υπολοιπα ειναι για υποτιθεμενη συνταξη+"δωρεα" στο ταμειο σου.

Δεν νομίζω. Στο ΕΤΑΑ που ήμουν ως ελεύθερος επαγγελματίας μέχρι πέρσι, από τα 270 ευρώ τον μήνα που πλήρωνα εισφορά, τα 50 ευρώ μόνο ήταν για περίθαλψη (http://www.tsay.gr/Default.aspx?id=1267&nt=18&lang=1).

 

Γενικά υπάρχει η τάση να υπερεκτιμώνται οι εισφορές που έχει δώσει κανείς για ασφάλιση υγείας και να υποεκτιμώνται τα κόστη και η χρήση υπηρεσιών που έχει κάνει.

 

Πχ, έστω ένας που δουλεύει από τα 25 ως τα 65 του. Και καθόλου να μην έχει αρρωστήσει σοβαρά, αν έχει κάνει παιδιά θα έχει κάνει εκτεταμένη χρήση υπηρεσιών υγείας. Τοκετός, παιδίατροι, φάρμακα παιδιού, εμβόλια. Επί 20 χρόνια, το παιδί "τρώει" τις ασφαλιστικές εισφορές του γονιού. Ένας ασθενής που διαγιγνώσκεται με καρκίνο και κάνει χημειοθεραπεία και χειρουργείο μπορεί να κοστίσει άνετα 10-20 χιλιάδες ευρώ, χωρίς καν να εμφανίσει επιπλοκές. Τις προάλλες διάβαζα για μια εξέταση που καθορίζει αν η τάδε χημειοθεραπεία είναι κατάλληλη για τον τάδε καρκίνο. Μόνο η εξέταση κοστίζει 3600 ευρώ. Μόνο η εξέταση! Έτσι και μπεις σε μονάδα εντατικής θεραπείας, το κόστος εκτοξεύεται. Σκεφτείτε λοιπόν πόσοι άνθρωποι πρέπει να πληρώνουν εισφορές για να καλυφθεί το κόστος για κάποιον που είναι άτυχος και μπαινοβγαίνει στα νοσοκομεία επί χρόνια ή παίρνει φάρμακα για δεκαετίες.

 

Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι δικαιολογώ νοσηλευτές ή γιατρούς που φέρονται με αγένεια ή αδιαφορία, έτσι; Απλώς, σε συνθήκες όπως του ελληνικού συστήματος υγείας, είναι πολύ συχνό το φαινόμενο του burnout, το οποίο σημαίνει ότι λόγω εξαντλητικής πίεσης ο εργαζόμενος φτάνει σε σημείο αποξένωσης από τη δουλειά του και αδιαφορίας. Είναι εύκολο να τους κρίνουμε απ'έξω, αλλά σκεφτείτε πώς λειτουργείτε εσείς απέναντι πχ στους αστέγους. Όταν βλέπεις έναν σε κάθε τετράγωνο και νιώθεις ότι δεν μπορείς να κάνεις κάτι ουσιαστικό για να βοηθήσεις, φτάνεις σε σημείο να μην ασχολείσαι πλέον.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω. Στο ΕΤΑΑ που ήμουν ως ελεύθερος επαγγελματίας μέχρι πέρσι, από τα 270 ευρώ τον μήνα που πλήρωνα εισφορά, τα 50 ευρώ μόνο ήταν για περίθαλψη (http://www.tsay.gr/Default.aspx?id=1267&nt=18&lang=1).

 

Γενικά υπάρχει η τάση να υπερεκτιμώνται οι εισφορές που έχει δώσει κανείς για ασφάλιση υγείας και να υποεκτιμώνται τα κόστη και η χρήση υπηρεσιών που έχει κάνει.

 

Πχ, έστω ένας που δουλεύει από τα 25 ως τα 65 του. Και καθόλου να μην έχει αρρωστήσει σοβαρά, αν έχει κάνει παιδιά θα έχει κάνει εκτεταμένη χρήση υπηρεσιών υγείας. Τοκετός, παιδίατροι, φάρμακα παιδιού, εμβόλια. Επί 20 χρόνια, το παιδί "τρώει" τις ασφαλιστικές εισφορές του γονιού. Ένας ασθενής που διαγιγνώσκεται με καρκίνο και κάνει χημειοθεραπεία και χειρουργείο μπορεί να κοστίσει άνετα 10-20 χιλιάδες ευρώ, χωρίς καν να εμφανίσει επιπλοκές. Τις προάλλες διάβαζα για μια εξέταση που καθορίζει αν η τάδε χημειοθεραπεία είναι κατάλληλη για τον τάδε καρκίνο. Μόνο η εξέταση κοστίζει 3600 ευρώ. Μόνο η εξέταση! Έτσι και μπεις σε μονάδα εντατικής θεραπείας, το κόστος εκτοξεύεται. Σκεφτείτε λοιπόν πόσοι άνθρωποι πρέπει να πληρώνουν εισφορές για να καλυφθεί το κόστος για κάποιον που είναι άτυχος και μπαινοβγαίνει στα νοσοκομεία επί χρόνια ή παίρνει φάρμακα για δεκαετίες.

 

Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι δικαιολογώ νοσηλευτές ή γιατρούς που φέρονται με αγένεια ή αδιαφορία, έτσι; Απλώς, σε συνθήκες όπως του ελληνικού συστήματος υγείας, είναι πολύ συχνό το φαινόμενο του burnout, το οποίο σημαίνει ότι λόγω εξαντλητικής πίεσης ο εργαζόμενος φτάνει σε σημείο αποξένωσης από τη δουλειά του και αδιαφορίας. Είναι εύκολο να τους κρίνουμε απ'έξω, αλλά σκεφτείτε πώς λειτουργείτε εσείς απέναντι πχ στους αστέγους. Όταν βλέπεις έναν σε κάθε τετράγωνο και νιώθεις ότι δεν μπορείς να κάνεις κάτι ουσιαστικό για να βοηθήσεις, φτάνεις σε σημείο να μην ασχολείσαι πλέον.

Εξαιρετικες επισημανσεις θα προσθετα μονο  και την περιπτωση των δημοσιων υπαλληλων  που οι κρατησεις αφορουν λογιστικες εγγραφες ΚΑΙ ΜΟΝΟ .Επομενως αντιλαμβανομαστε το  υπερεκτιμημενο των εισφορων απο τους περισσοτερους .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δημοσια υγεια κοστιζει και δε συμφερει για τα οικονομικα της χωρας. Το αποτελεσμα το ζεις.

Είσαι και γιατρός έτσι; Μάλιστα...

 

Ξέρεις, και τα... φακελάκια κοστίζουν.

Και οι συμβάσεις με τις ιδιωτικές κλινικές/διαγνωστικά κέντρα κοστίζουν.

Και οι φαρμακοβιομηχανίες κοστίζουν.

 

Τι πάει να πει η δημόσια υγεία κοστίζει;

Αντί για 5 νοσηλευτές ανά 50 ασθενείς, ας έχεις καλύτερα 20 ασθενείς...

Και πάλι τους ίδιους ασθενείς θα έχεις, απλά δεν θα τους βλέπεις στο νοσοκομείο "σου" για να κάνεις την "υπέρβαση"...

Problem solved.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι και γιατρός έτσι; Μάλιστα...

 

Ξέρεις, και τα... φακελάκια κοστίζουν.

Και οι συμβάσεις με τις ιδιωτικές κλινικές/διαγνωστικά κέντρα κοστίζουν.

Και οι φαρμακοβιομηχανίες κοστίζουν.

 

Τι πάει να πει η δημόσια υγεία κοστίζει;

Αντί για 5 νοσηλευτές ανά 50 ασθενείς, ας έχεις καλύτερα 20 ασθενείς...

Και πάλι τους ίδιους ασθενείς θα έχεις, απλά δεν θα τους βλέπεις στο νοσοκομείο "σου" για να κάνεις την "υπέρβαση"...

Problem solved.

χμμμ, οκ. Αυτο που εννοουσα με το "η δημοσια υγεια κοστιζει" ειναι οτι το κρατος/κυβερνωντες/τροϊκα/κλπ δεν θελουν να δινουν χρηματα στη δημοσια υγεια γιατι ειναι ενα βαρελι χωρις πατο. Προτιμουν λοιπον να μην ανανεωνουν συμβασεις, να μην προσλαμβανουν γιατρους/νοσηλευτες/τεχνολογους/τραυματιοφορεις και να κοβουν καθε χρονο ποσοστο του προϋπολογισμου απο τα δημοσια νοσοκομεια με σκοπο να φαινεται στα ΜΜΕ μειωση του κοστους στην υγεια. Το αποτελεσμα το ζουμε οσοι εργαζομαστε στην υγεια και οσοι δυστυχοι ειναι χρονια πασχοντες. Χρειαζεται αναδιαρθωση απο τα θεμελια για να λειτουργει σωστα και να μην κοστιζει πολυ και αυτο το πολιτικο κοστος με αβεβαιο αποτελεσμα, δεν προκειται να το επωμιστει κανεις.

 

Αλλα ενταξει. Ειναι πιο ευκολο το "ολοι οι γιατροι παιρνουν φακελακια, εχουν συμβασεις με τα ιδιωτικα και στελνουν εκει τους ασθενεις, τα παιρνουν απο τα φαρμακα". Αυτο με τους 50 και τους 20 ασθενεις δεν το καταλαβα καν.

 

Α, δεν ειμαι ο μεγαλογιατρος με τις φαρδιες τσεπες. Ειμαι ειδικευομενος των 1000 ευρω, σε μεγαλο νοσοκομειο της Αθηνας, μου χρωσταν εφημεριες, εχω ριξει απειρο ξενυχτι ορθιος σε επειγοντα και κλινικη και στα 35 μου ψαχνω δουλεια στο εξωτερικο. Οπως και η πλειοψηφια εκει εξω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμ, οκ. Αυτο που εννοουσα με το "η δημοσια υγεια κοστιζει" ειναι οτι το κρατος/κυβερνωντες/τροϊκα/κλπ δεν θελουν να δινουν χρηματα στη δημοσια υγεια γιατι ειναι ενα βαρελι χωρις πατο. Προτιμουν λοιπον να μην ανανεωνουν συμβασεις, να μην προσλαμβανουν γιατρους/νοσηλευτες/τεχνολογους/τραυματιοφορεις και να κοβουν καθε χρονο ποσοστο του προϋπολογισμου απο τα δημοσια νοσοκομεια με σκοπο να φαινεται στα ΜΜΕ μειωση του κοστους στην υγεια. Το αποτελεσμα το ζουμε οσοι εργαζομαστε στην υγεια και οσοι δυστυχοι ειναι χρονια πασχοντες. Χρειαζεται αναδιαρθωση απο τα θεμελια για να λειτουργει σωστα και να μην κοστιζει πολυ και αυτο το πολιτικο κοστος με αβεβαιο αποτελεσμα, δεν προκειται να το επωμιστει κανεις.

 

Αλλα ενταξει. Ειναι πιο ευκολο το "ολοι οι γιατροι παιρνουν φακελακια, εχουν συμβασεις με τα ιδιωτικα και στελνουν εκει τους ασθενεις, τα παιρνουν απο τα φαρμακα". Αυτο με τους 50 και τους 20 ασθενεις δεν το καταλαβα καν.

 

Α, δεν ειμαι ο μεγαλογιατρος με τις φαρδιες τσεπες. Ειμαι ειδικευομενος των 1000 ευρω, σε μεγαλο νοσοκομειο της Αθηνας, μου χρωσταν εφημεριες, εχω ριξει απειρο ξενυχτι ορθιος σε επειγοντα και κλινικη και στα 35 μου ψαχνω δουλεια στο εξωτερικο. Οπως και η πλειοψηφια εκει εξω.

Μάλλον δεν με κατάλαβες. Δεν στέκομαι στο άν παίρνεις φακελάκι ή δεν κάνεις την "υπέρβαση". Καλά κάνεις.

Δεν μπορεί σήμερα ένας γιατρός που έχει φάει τόσα χρόνια στις σπουδές να αμείβεται 1500€ και να σκίζεται και απο πάνω. Δεν είναι εθελοντής...

Αυτό το ξέρει και η εκάστοτε κυβέρνηση και γι αυτό υποθάλπει τα φακελάκια.

Εγώ θέλω να παίρνει έναν αξιοπρεπή μισθό ώστε να δίνει τον καλύτερό του εαυτό κάθε φορά και να μην χρειάζεται "tips".

 

Και μάλλον και γώ δεν κατάλαβα το "η δημοσιά υγειά κοστίζει". Τώρα το διατύπωσες καλύτερα.

Πιστεύω πάντως, πως όσο και να "κοστίζει" η υγεία πρέπει όλοι να έχουν πρόσβαση σε αυτήν. Με κάθε κόστος...

Δεν μπορείς όμως να βλέπεις όλα αυτά τα χρόνια το πάρτι που γινόταν και συνεχίζεται, και να λες "η δημόσια υγεία κοστίζει".

Όταν επί το πλείστον ιδιώτες κερδοσκοπούν.

Πιστεύεις πως η ιδιωτική υγεία είναι η λύση;

Αυτό εννοούσα με τους νοσηλευτές και ασθενείς. Αντί να προσλάβεις ακόμα 3 νοσηλευτές, κόβεις την πρόσβαση σε 30 ασθενείς.

Ας αποφασίσουμε πρώτα πόσο "αντέχει" το σύστημα υγείας, και μετά ας προσφέρει και μια ασπιρίνη...

Και η χειρότερη δημόσια υγεία είναι πολύ καλύτερη από την όποια ιδιωτική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η χειρότερη δημόσια υγεία είναι πολύ καλύτερη από την όποια ιδιωτική.

Δεν την κατάλαβα ποτέ αυτή την καραμέλα, δημόσιο να 'ναι κι ότι να 'ναι... και ειδικά στην Ελλάδα του σήμερα. Που είναι αστείο και μόνο να ρωτάς πόσο "αντέχει" το δημόσιο σύστημα υγείας, λες και θέλει ιδιαίτερη έρευνα για να καταλάβεις ότι δεν υπάρχουν περιθώρια για περαιτέρω δαπάνες (αντιθέτως πρέπει να μειωθεί κι άλλο το κόστος, κυρίως στα φάρμακα), ειδικά όσο συνεχίζονται οι γνωστές ρεμούλες, μίζες και φυσικά το μπάχαλο με το σύστημα προμηθειών.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η χειρότερη δημόσια υγεία είναι πολύ καλύτερη από την όποια ιδιωτική.

Ωραια πληρωνε εσυ μεσω των φορων  την Ελληνικη δημοσια υγεια ,να πληρωνω εγω μονο την ιδιωτικη μου ...Οπ μισο λεπτο δεν μπορω να εχω αυτη την επιλογη και τωρα πληρωνω εγω για ολες τις μιζες,τις υπερκοστολογησεις , τα καρτελ των φαρμακοποιων και  κ.ο.κ.

Αυτο θα ηταν το σωστο να πληρωνε ο καθενας κατ 'επιλογη οτι αποφασιζε να εχει ως παροχο υγειας δημοσια-ιδιωτικη και θα βλεπαμε τοτε τι θα ελεγες ,εδω τωρα ειναι αχουρια   σε ενα δωματιο στοιβαζονται 6 ατομα φαντασου τι θα γινοταν μετα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν την κατάλαβα ποτέ αυτή την καραμέλα, δημόσιο να 'ναι κι ότι να 'ναι... και ειδικά στην Ελλάδα του σήμερα. Που είναι αστείο και μόνο να ρωτάς πόσο "αντέχει" το δημόσιο σύστημα υγείας, λες και θέλει ιδιαίτερη έρευνα για να καταλάβεις ότι δεν υπάρχουν περιθώρια για περαιτέρω δαπάνες (αντιθέτως πρέπει να μειωθεί κι άλλο το κόστος, κυρίως στα φάρμακα), ειδικά όσο συνεχίζονται οι γνωστές ρεμούλες, μίζες και φυσικά το μπάχαλο με το σύστημα προμηθειών.

  

 

Αυτό κατάλαβες ότι είπα;

Είπα ας κοιτάξουμε πρώτα που πάνε τα έξοδα για την "δημόσια υγεία" και μετά ας έχουμε μια έστω υποτυπώδη περίθαλψη αφού θέλετε να κάνετε οικονομία στην υγεία.

Άρα εσύ τι μου λες, ας συνεχίσω τις μίζες αλλά ας κόψουν το κεφάλι τους οι πολίτες...

 

Το να σταματήσουν οι υπερτιμολογήσεις των ιδιωτών προς το κράτος αντί να κλείνεις νοσοκομεία και να έχουν αναλάβει κοινωνικά ιατρεία σε όλη τη χώρα δεν παίζει ε; Λεπτομέρειες...

 

Όπως και μια άλλη λεπτομέρεια που θα ήθελα να μου εξηγήσεις, είναι το πώς αυτοί οι ίδιοι ιδιώτες που αισχροκερδούσαν τόσα χρόνια με αυτό το κράτος τώρα θα αναλάβουν την ιδιωτική υγεία της χώρας με διαφανείς όρους και ταυτόχρονα θα προσφέρουν καλύτερες υπηρεσίες...

Ποιοι ιδιώτες;

κι αυτοί;

 

Η άλλη καραμέλα ιδιωτικό να 'ναι κι ότι να 'ναι την έχεις καταλάβει έτσι; Άλλωστε έχουν φροντίσει άλλοι για την επεξήγηση... Καλή χώνεψη.

 

 

Ωραια πληρωνε εσυ μεσω των φορων  την Ελληνικη δημοσια υγεια ,να πληρωνω εγω μονο την ιδιωτικη μου ...Οπ μισο λεπτο δεν μπορω να εχω αυτη την επιλογη και τωρα πληρωνω εγω για ολες τις μιζες,τις υπερκοστολογησεις , τα καρτελ των φαρμακοποιων και  κ.ο.κ.

Αυτο θα ηταν το σωστο να πληρωνε ο καθενας κατ 'επιλογη οτι αποφασιζε να εχει ως παροχο υγειας δημοσια-ιδιωτικη και θα βλεπαμε τοτε τι θα ελεγες ,εδω τωρα ειναι αχουρια   σε ενα δωματιο στοιβαζονται 6 ατομα φαντασου τι θα γινοταν μετα .

Ωραία πλήρωνε εσύ την ανακεφαλαιοποίηση των ιδιωτικών τραπεζών να πληρώνω εγώ μόνο τα τσιγάρα μου...Οπ μισο λεπτο δεν μπορω να εχω αυτη την επιλογη και τωρα πληρωνω εγω για ολες τις μιζες,τις υπερκοστολογησεις , τα καρτελ των φαρμακοποιων και κ.ο.κ.

 

Ρε φώταρε τι μας νοιάζει εμάς αν στοιβάζονται 6 σε ένα δωμάτιο, εμείς θα έχουμε ιδιωτική... Ας τα κλείσουν, θα τους πληρώνουμε και την ΔΕΗ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

 

 

 

Ωραία πλήρωνε εσύ την ανακεφαλαιοποίηση των ιδιωτικών τραπεζών να πληρώνω εγώ μόνο τα τσιγάρα μου...Οπ μισο λεπτο δεν μπορω να εχω αυτη την επιλογη και τωρα πληρωνω εγω για ολες τις μιζες,τις υπερκοστολογησεις , τα καρτελ των φαρμακοποιων και κ.ο.κ.

 

Ρε φώταρε τι μας νοιάζει εμάς αν στοιβάζονται 6 σε ένα δωμάτιο, εμείς θα έχουμε ιδιωτική... Ας τα κλείσουν, θα τους πληρώνουμε και την ΔΕΗ;

Η  ανακεφαλαιοποιηση των τραπεζων δεν εχει καμια σχεση με την υγεια της οποιας τους κλαδους δεν κανουν ολοι χρηση ,αντιθετα με το τραπεζικο συστημα που κανεις χρηση υποχρεωτικα με καποια μορφη διοτι πολυ απλα το οικονομικο συστημα ειναι τραπεζοκεντρικο .Στην τελικη εχεις και την επιλογη να τα βαλεις στο στρωμα αν θες στην υγεια εγω εχω δικαιωμα να μην ασφαλιστω σε κρατικο φορεα ? ΟΧΙ ειναι η απαντηση .

Ετσι στην Ευρωπη ηταν κοινη αποφαση να στηριχτουν οι τραπεζες για να μην καταρευσει ολο το οικοδομημα και πολυ καλα εκαναν .Αν εχεις να προτεινεις καλυτερη λυση κανε κομμα και εφαρμοσε την προς το παρον δεν υπαρχει καμια απολυτως αλλη.

Απαντω συγκεκριμενα γιατι  τα εχεις μπερδεμενα δεν σε παω στο γεγονος πως οι τραπεζες χρεωκοπησαν κυριως επειδη χρεωκοπησε το κρατος μεσω των ομολογων  των οποιων υποχρεωτικα αγοραζανκαι δευτερευοντως απο την  μη εξυπηρετουμε δανεια  .Επισης οι τραπεζες πριν απο αυτο  ηταν ολες κερδοφορες σε αντιθεση με τους κλαδους υγειας που ειναι ολοι εξ ορισμου ζημιογονοι και ειδικα για την περιπτωση μας  κολοσιαια δαπανηροι .Αποδειξη οι  τεραστιες οικονομιες  που επιτευχθηκαν μολις κοπηκαν  οι υπερκοστολογησεις στις νοσοκομειακες προμηθειες και ολος ο οχετος γυρω απο αυτο .

Κρατικη χρεωκοπια εχουμε στην Ελλαδα οχι τραπεζικη αρχικα .επισης το μνημονιο το εχουμε εξαιτιας της κρατικης χρεωκοπιας, επακολουθο ειναι οχι αιτια .

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η  ανακεφαλαιοποιηση των τραπεζων δεν εχει καμια σχεση με την υγεια της οποιας τους κλαδους δεν κανουν ολοι χρηση ,αντιθετα με το τραπεζικο συστημα που κανεις χρηση υποχρεωτικα με καποια μορφη διοτι πολυ απλα το οικονομικο συστημα ειναι τραπεζοκεντρικο .Στην τελικη εχεις και την επιλογη να τα βαλεις στο στρωμα αν θες στην υγεια εγω εχω δικαιωμα να μην ασφαλιστω σε κρατικο φορεα ? ΟΧΙ ειναι η απαντηση .

Ετσι στην Ευρωπη ηταν κοινη αποφαση να στηριχτουν οι τραπεζες για να μην καταρευσει ολο το οικοδομημα και πολυ καλα εκαναν .Αν εχεις να προτεινεις καλυτερη λυση κανε κομμα και εφαρμοσε την προς το παρον δεν υπαρχει καμια απολυτως αλλη.

Απαντω συγκεκριμενα γιατι  τα εχεις μπερδεμενα δεν σε παω στο γεγονος πως οι τραπεζες χρεωκοπησαν κυριως επειδη χρεωκοπησε το κρατος μεσω των ομολογων  των οποιων υποχρεωτικα αγοραζανκαι δευτερευοντως απο την  μη εξυπηρετουμε δανεια  .Επισης οι τραπεζες πριν απο αυτο  ηταν ολες κερδοφορες σε αντιθεση με τους κλαδους υγειας που ειναι ολοι εξ ορισμου ζημιογονοι και ειδικα για την περιπτωση μας  κολοσιαια δαπανηροι .Αποδειξη οι  τεραστιες οικονομιες  που επιτευχθηκαν μολις κοπηκαν  οι υπερκοστολογησεις στις νοσοκομειακες προμηθειες και ολος ο οχετος γυρω απο αυτο .

Κρατικη χρεωκοπια εχουμε στην Ελλαδα οχι τραπεζικη αρχικα .επισης το μνημονιο το εχουμε εξαιτιας της κρατικης χρεωκοπιας επακολουθο ειναι οχι αιτια .

Ρε φώταρε τι μας νοιάζει εμάς αν στοιβάζονται 6 σε ένα δωμάτιο, εμείς θα έχουμε ιδιωτική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όπως και μια άλλη λεπτομέρεια που θα ήθελα να μου εξηγήσεις, είναι το πώς αυτοί οι ίδιοι ιδιώτες που αισχροκερδούσαν τόσα χρόνια με αυτό το κράτος τώρα θα αναλάβουν την ιδιωτική υγεία της χώρας με διαφανείς όρους και ταυτόχρονα θα προσφέρουν καλύτερες υπηρεσίες...

Ποιοι ιδιώτες;

κι αυτοί;

 

Η άλλη καραμέλα ιδιωτικό να 'ναι κι ότι να 'ναι την έχεις καταλάβει έτσι; Άλλωστε έχουν φροντίσει άλλοι για την επεξήγηση... Καλή χώνεψη.

Στην χώρα που μέχρι και τα φυσικά μονοπώλια τύπου ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ, ΟΛΠ κτλ είναι ζημιογόνα, ε ναι, προτιμώ να κατευθυνθούμε σε ανάπτυξη του ιδιωτικού τομέα (ακόμα και στον ευαίσθητο τομέα της υγείας) γιατί θεωρώ πιθανότερο να προκύψει από εκεί(αν ποτέ δουλέψει ο ΙΤ σωστά, που είναι ένα μεγάλο "αν") καλύτερη και φθηνότερη περίθαλψη.

 

Για το πρώτο κομμάτι της απάντησης σου, όταν λέω ότι υπάρχει ακόμα το σύστημα με τις μίζες και το μπάχαλο στις προμήθειες υλικών κτλ, εννοώ ότι πρώτα πρέπει να φτιαχτούν αυτά πριν αρχίσουμε να μιλάμε για το πόσο "αντέχει" το δημόσιο σύστημα υγείας και φυσικά ποτέ δεν θα συμμεριστώ άποψη που ισχυρίζεται ότι κάτι πρέπει να γίνει με "κάθε κόστος", θεωρώντας περιττή την ανάλυση κόστους-οφέλους, οπότε εκεί είναι το σημείο στο οποίο διαφωνούμε και κάπου με παρανόησες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ'όλα οι εισφορές και απολαβές δεν πάνε αναλογικά, δηλαδή αν κάποιος τύχει και αρρωστήσει και χρησιμοποιεί την ασφάλεια όταν ακόμα δουλεύει δεν σημαίνει ότι θα πάρει λιγότερη σύνταξη ή ότι θα δικαιούται χειρότερη ιατροφαρμακευτική περίθαλψη αργότερα από κάποιον που δεν έχει πάρει ποτέ ούτε ένα χάπι.

Αν τα πλήρωνε από την τσέπη του ο πατέρας σου είτε κορόιδο ήταν, είτε βαριόταν να πάει στην ουρά του συμβεβλημένου γιατρού και πλήρωνε τον ιδιωτικό, είτε απαξιούσε τους γιατρούς της ασφάλειας κυρίως λόγω παχουλού μισθού και της άνεσης που δίνει να το κάνει, είτε συνδυασμός αυτών.

 

Και όσον αφορά το φαί, όταν στην βάρδεια είναι 5 νοσοκόμες για 40 ασθενείς, περιμένεις και τάισμα;

Και σόρι ρε φίλε, άνεργος είσαι, απασχόληση δεν έχεις, πατέρας σου είναι, τάισέ τον και φρόντισέ τον. Στην Ελλάδα ζεις, τι περιμένεις που θέλεις να κάνεις και παράπονα για δημόσιους υπαλλήλους; Σιγά μην φοβηθούν τα παράπονά σου.

 

 

Απλα ειχε λεφτα και ηθελε να αγοραζει τα μικροφαρμακα απο την τσεπη του για να μην επιβαρηνει το ταμειο τοσο κακο ειναι αυτο ?

 

Για τις ωρες που δουλευε και τις συνθηκες που δουλευε μια χαρα λεφτα επαιρνε ουτε πολλα ουτε λιγα, τωρα για την συνταξη που λες κωλησε ενα καρο εξτρα ενσημα να παρει καλητερη συνταξη και στην αρχη βγηκε με 1500 και μετα απο λιγους μηνες του εκοψαν 500 ευρω.

 

Τωρα για το τι θα κανω εγω με τον πατερα μου δεν σε αφορα πρώτον και δευτερον εξυπνε μου φιλε που μας κανεις συνεχεια τον μαγκα ο ανθρωπος πηγε στο νοσοκομειο γιατι επαθε λοιμωξη στον πνευμονα απο αναροφηση λογω ανοιας τι θες να παω να τον ταισω εγω που δεν ξερω να τον ξεκανω ?

 

Τελος μια χαρα κριτικη θα κανω γιατι θελω επιτελους να αλλαξουν καποια πραγματα, εσυ κατσε στο εξωτερικο και ασε μας εμας.

 

Y.Γ

 

Στην πτερυγα του πατερα μου ειναι ελαχιστα ατομα ουτε 10 δεν ειναι αλλα λεμε οτι νανε χωρις να ξερουμε.

Topic starter αν και καταλαβαίνουμε τον πόνο σου καθώς πολλοί από εμάς έχουν περάσει παρόμοιες καταστάσεις, αυτό που ζητάς είναι εκ των πραγμάτων αδύνατον. Το νοσηλευτικό προσωπικό δεν επαρκεί παρά μόνο για να κάνει τα απαραίτητα και εκείνη με πολύ τρέξιμο. Ο φόρτος εργασίας πλέον στα νοσοκομεία είναι πολύ μεγάλος. Είναι ανθρωπίνως αδύνατον να γίνουν αυτά που ζητάς.  Από την άλλη αν δεν έχεις εργασιακές υποχρεώσεις, πατέρας σου είναι, την δουλειά της αποκλειστικής θα την κάνεις εσύ εφόσον δεν μπορείς να πληρώσεις. Έχω πετύχει ασθενή, του οποίου ο γιος πήρε άδεια και ήρθε από την Γερμανία και καθόταν με τον πατέρα του και τον έπλενε, το τάιζε, τον ξύριζε κλπ. Εσύ γιατί όχι αν ο χρόνος το επιτρέπει;

Τέλος μια παρατήρηση αν και μάλλον άτοπη. Αν ο πατέρας σου πλήρωνε τόσα λεφτά σε ασφαλιστικές εισφορές θα έπαιρνε λογικά μισθό γύρω στα 2500. Επιβάλετέ καλύτερη διαχείριση ακριβώς για ώρες ανάγκης. Συχνό φαινόμενο δυστυχώς στην Ελλάδα.

 

Πρωτον τα νοσοκομεια ειναι για να κοιτανε τους ασθενης ασχετα αν υπαρχει συγγενης αν ειναι ετσι εγω που ειμαι ηλεκτρολογος να ερθει ο πελαστης να μου κουβαλαει τα εργαλεια ή να τον βαλω να σκαβει...... 

 

Παω εκει του μιλαω του κανω παρεα 6-7 ωρες την ημερα αν χρειασθει κατι του το δινω αλλα ως εκει τα υπολοιπα ειναι υποχρεωση της νοσοκομας.

 

Δεν επαιρνε 2.500 επαιρνε περιπου 1800-1900, και ναι επρεπε να κρατησει λεφτα στην ακρη αλλα δεν κρατησε κοιταζε να περναει καλα με αλλα λογια ηταν τρελος παρτακιας.

 

Το οτι ειμαι παιδι του δεν λεει τιποτα τα παιδια δεν τα κανουμε για να μας μας ξεσκατιζουν.....περα απο αυτο ενα χρονο ειχα την γιαγια μου την μητερα της μανα μου κατακοιτη εφαγα τρελο λουκι και αλλο ενα χρονο την μανα μου που ειχε καρκινο οποτε δεν εχω αλλα ψυχολογικα το σθενος να τα ξαναπερασω ολα αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

 

Πρωτον τα νοσοκομεια ειναι για να κοιτανε τους ασθενης ασχετα αν υπαρχει συγγενης αν ειναι ετσι εγω που ειμαι ηλεκτρολογος να ερθει ο πελαστης να μου κουβαλαει τα εργαλεια ή να τον βαλω να σκαβει...... 

 

Παω εκει του μιλαω του κανω παρεα 6-7 ωρες την ημερα αν χρειασθει κατι του το δινω αλλα ως εκει τα υπολοιπα ειναι υποχρεωση της νοσοκομας.

 

Δεν επαιρνε 2.500 επαιρνε περιπου 1800-1900, και ναι επρεπε να κρατησει λεφτα στην ακρη αλλα δεν κρατησε κοιταζε να περναει καλα με αλλα λογια ηταν τρελος παρτακιας.

 

Το οτι ειμαι παιδι του δεν λεει τιποτα τα παιδια δεν τα κανουμε για να μας μας ξεσκατιζουν.....περα απο αυτο ενα χρονο ειχα την γιαγια μου την μητερα της μανα μου κατακοιτη εφαγα τρελο λουκι και αλλο ενα χρονο την μανα μου που ειχε καρκινο οποτε δεν εχω αλλα ψυχολογικα το σθενος να τα ξαναπερασω ολα αυτα.

 

Τα υπόλοιπα δε θα σχολιάσω αλλά το υπογραμμισμένο, πού το διάβασες; Σοβαρά το ρωτάω. Ισχύει όντως κάτι τέτοιο ή υποθέτουμε πως σε μια ιδανική κοινωνία θα πρεπε να συμβαίνει;

 

Αν είχα τον άνθρωπό μου στο νοσοκομείο κι έβλεπα την μία απ τις δύο νοσοκόμες της βάρδιας να κάθεται μισή ώρα να ταΐσει έναν ασθενή και την άλλη να τρέχει να προλάβει τις ιατρικές ανάγκες των υπόλοιπων 40, θα τα περνα λίγο (αλλά δε θα μιλούσα γιατί είμαι καλός άνθρωπος). Ειδικά αν έβλεπα ότι ο συγκεκριμένος ασθενής έχει κάποιον συγγενή νεαρής ηλικίας ο οποίος θα μπορούσε να κάνει κάτι τόσο απλό, θα τα περνα διπλά. Δεν στη λέω, απλά έτσι θα ένιωθα.

 

Τώρα, πρακτικά και ρεαλιστικά, αν θες να προσέχει κάποιον τον πατέρα σου και δεν υπάρχουν φράγκα, είτε θα κάτσεις εσύ και θα βρεις κάποιον να σ αλλάζει έστω για κάποιες ώρες (τον αδερφό/ξάδερφο/γείτονα ξέρω γω) ώστε να κοιμηθείς/κάνεις ένα μπάνιο και να επιστρέψεις είτε τον αφήνεις εκεί κι ό,τι γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...