Προς το περιεχόμενο

TP-LINK TD-W8970 ADSL Router N300 46€- e-shop


avacan23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

απλα προς το παρων δεν θα μπορεις να βαλεις καποιο αλλο firmware εκτος της tp-link,αργοτερα μπορει να βγαλουν κ για αυτο,δεν ξερω

 

κ το official πλουσιο ειναι σε δυνατοτητες οποτε μην σκας 

 

σε τι παροχο εισαι κ πως συγχρονιζεις σε σχεση με το προηγουμενο ρουτερ σου? γενικως πες μας εντυπωσεις αν θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 163
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στη foth είμαι .. συγχρονίζει λίγο πιο πάνω από το technicolor και φαίνεται σταθερό για μια μέρα που το 'χω ... όντως αρκετά πλούσιο σε δυνατότητες .. εμένα με ενδιέφερε το gigabit lan που έχει γιατί έχω ένα nas όπου κρατάω τις ταινίες και τις σειρές που παρακολουθώ. κατά τα άλλα δε το έχω δοκιμάσει με torr για να σας πω ταχύτητες αλλά φαντάζομαι ότι θα ναι ok. δυνατό wifi (το έχω στο 25% και με καλύπτει στο σπίτι), γρήγορο web interface ... γενικά ευχαριστημένος μέχρι στιγμής ..

Επεξ/σία από cleeverblade
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειχε κ usb3 θυρες θα ηταν σουπερ τελειο

 

Οι θύρες USB 3.0 θα ήταν τελείως άχρηστες.

 

Είχα κάνει και εγώ παλαιότερα μια παρόμοια σκέψη, όχι για το εάν μια τέτοια συσκευή χρειάζεται θύρες USB 3.0 αντί για USB 2.0, αλλά για το εάν χρειάζεται θύρες LAN 1000 Mbit/s αντί για LAN 100 Mbit/s.

 

Το USB 2.0 έχει μέγιστο transfer rate 30 MB/s, το LAN 100 Mbit/s έχει μέγιστο transfer rate 10 MB/s, ενώ το LAN 1000 Mbit/s έχει μέγιστο transfer rate 100 MB/s.

 

Οπότε σκέφτηκα ότι το LAN 100 Mbit/s περιορίζει το μέγιστο transfer rate του USB 2.0 και συνεπώς μειώνει την ταχύτητα χρήσης των συνδεδεμένων συσκευών.

 

Μετά από πολύ ψάξιμο σε reviews πολλών αντίστοιχων συσκευών, συνειδητοποίησα ότι σε αυτές τις συσκευές το μέγιστο transfer rate μέσω της παρεχόμενης θύρας USB 2.0 είναι πάντα κάτω από 10 MB/s, συνήθως γύρω στα 5-8 MB/s, άρα η ύπαρξη θύρας LAN 100 Mbit/s με μέγιστο transfer rate 10 MB/s δεν περιορίζει την ταχύτητα χρήσης των συνδεδεμένων συσκευών.

 

Αυτό συμβαίνει επειδή σε αυτές τις συσκευές δεν υπάρχει αρκετή διαθέσιμη επεξεργαστική ισχύς για να επιτευχθούν μεγαλύτερες ταχύτητες.

 

Συνεπώς η ύπαρξη θύρας USB 2.0 καλύπτει τις δυνατότητες της συσκευής, και μια θύρα USB 3.0 δεν παρέχει τίποτα περισσότερο.

 

Και πριν αναρωτηθείτε γιατί δεν βάζουν ένα λίγο ισχυρότερο επεξεργαστή, με επιπρόσθετο κόστος μόλις 10$, ώστε να έχει τη δυνατότητα να καλύψει το μέγιστο transfer rate του USB 2.0, ή ακόμα και περισσότερο, σκεφτείτε ότι σε αυτή την περίπτωση δεν θα αγόραζε κανείς NAS servers, οπότε τέτοιο προϊόν δεν πρόκειται να κυκλοφορήσει.

 

Στις συσκευές με WiFi 802.11b/g είναι άχρηστες και οι θύρες Gigabit Ethernet. Το μόνο που κερδίζεις με τις ενσωματωμένες θύρες Gigabit Ethernet είναι ότι δεν χρειάζεσαι ανεξάρτητο Gigabit Ethernet Switch. Είναι όμως προτιμότερο να χρησιμοποιήσεις ένα ανεξάρτητο switch για το δίκτυό σου, ώστε να μην επιβαρύνεις επιπρόσθετα το modem/router σου ως συσκευή με τη δικτυακή σου χρήση.

 

Η μόνη πραγματική χρησιμότητα των θυρών Gigabit Ethernet είναι στις συσκευές με WiFi 802.11n, για τη διασύνδεση ασύρματων 802.11n clients με τις υπόλοιπες ενσύρματες συσκευές του δικτύου μέσω των θυρών Gigabit Ethernet.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακυρο,εχεις δικιο ,δεν προλαβαινει ο επεξεργαστης τους 

 

Έλεγξε τη μέγιστη ταχύτητα της συσκευής σου και πες μας τα αποτελέσματα ώστε να γνωρίζουμε και εμείς. Κατά πάσα πιθανότητα είναι γύρω στα 5-8 MB/s .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα εξαιρετικό μοντέλο της TP-LINK είναι το TL-WR842ND.

 

Με τιμή μόλις 30€ αγοράζεις μια συσκευή που παρέχει 5 VPN tunnels στο εργοστασιακό της firmware, χωρίς να χρειαστεί εγκατάσταση 3rd party firmware, όπως OpenWrt.

 

Μεταξύ άλλων έχει και 1 USB 2.0 Port, οπότε είχα σκεφτεί να το αγοράσω και να το χρησιμοποιήσω και ως ένα απλό NAS. Επειδή όμως έχει LAN 100Mbps που έχει μέγιστο transfer rate 10 MB/s, αρκετά μικρότερο από αυτό του USB 2.0, σκέφτηκα ότι είναι απαράδεκτη συσκευή ως NAS. Ψάχνοντάς το περισσότερο, είδα ότι στην πραγματικότητα δεν πιάνει ούτε καν 10 MB/s, ίσως λιγότερα και από 5 MB/s, οπότε σέρνεται ως NAS.

 

Ανάλογα με το μοντέλο της TP-LINK και την έκδοση του firmware, οι χρήστες αναφέρουν ότι οι επιτυγχανόμενες ταχύτητες μέσω της θύρας USB κυμαίνονται από 2.5 MB/s έως 7.5 MB/s το μέγιστο. Για παράδειγμα δείτε αυτό το thread και ειδικότερα το 4ο post.

 

Αυτό που πρέπει όμως να μείνει από τα παραπάνω είναι ότι το TP-LINK TL-WR842ND είναι μια φθηνή συσκευή που παρέχει 5 VPN tunnels!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλήμερα σας 

προσωπικά το αγόρασα γιατί σκευτικα οτι έχοντας τις ταινίες στο σκληρό δίσκο κάνοντας  το media server θα μπορούσα να τις δω στην smart tv (Samsung)

ε δεν το έχω καταφέρει.. παίζει παντού πλην από τη τβ

 

για την ώρα ειναι το μοναδικό που με έχει απογοητεύσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αυτην τι τιμη και λιγο παραπανω υπαρχει κατι καλυτερο?

σκεφτομαι να το αγορασω για να αντικαταστησω το zte που μου εχει δωσει ο οτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για την tv θα θέλει dlna server οπότε μάλον δεν θα γίνετε... 

αν βάλω custom firmware παίζει να υποστηρίζει άλλον εκτυπωτή που με κανονικό δεν υποστηρίζει ; ή να έχει και dlna ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τους εκτυπωτες ριξε μια ματια εδω 

http://www.tp-link.com/en/support/download/?model=TD-W8970&version=V1 (κάτω κάτω προ τελευταίο λινκ)

και μετα  εδω μηπως δεν εκανες κατι σωστα 

http://www.tp-link.com/Resources/document/TD-W8970_V1_Print_Server_Appli.pdf

 

για το media server συμφωνα με αυτές τις οδηγιες εχω καταλαβει οτι υποστηρίζει dnla ..

http://www.tp-link.com/Resources/document/TD-W8970_V1_Media_Server_Appli.pdf

 

custom firmware οσο και να εψαξα (μηπως παιξει στη τβ ο Media server)  δε βρηκα κάτι , εαν βρεις κατι θα το εκτιμουσα πολυ να μου  εδεινες καποιο λινκ (το openwrt που ισως παιξει θέλει καποια εξτρα συσκευή να εχεις για να περασεις το firmware και να πειραξεις λιγο και το hardware απο όσα εχω καταλαβει) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο εκτυπωτής που έχω είναι ο oki b401d και δεν υπάρχει στην λίστα

 

http://www.tp-link.com/common/compatible/print-server/   

 

custom firmware έλεγα για openwrt που αναφέρθηκε πιο πάνω 

 

http://wiki.openwrt.org/toh/tp-link/td-w8970

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερει κανεις σε περιπτωση που δεν παιζει καλα στην γραμμη μου απο θεμα συγχρονισμου,αν μπορω να το επιστρεψω στο eshop με ολα τα παρελκομενα του κ να παρω τα λεφτα μου πισω?

 

απο οσο ξερω μπορεις μεσα σε μια εβδομαδα με βαση νομο αλλα δεν ξερω κατα ποσο το δεχονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...