Προς το περιεχόμενο

TP-LINK TD-W8970 ADSL Router N300 46€- e-shop


avacan23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάντως που έχω επάνω του nas και 2 ενσύρματα pc είδα μεγάλη διαφορά στις ταχύτητες μεταφοράς και εγγραφής σε σχέση με το προηγούμενο ρουτερ που ηταν 100mb. Συγκεκριμένα από ταχύτητες τις τάξεις των 5-6 mb όταν αντέγραφα ταινία από το nas η στο nas έχουν ανέβει στα 12-21 mb (ανάλογα αν είναι εγγραφή η ανάγνωση) και ο περιορισμός είναι από τον επεξεργαστή του nas όπως αναφέρθηκε αλλιώς θα ήταν και μεγαλύτερες. Στην πράξη stream απο bluray rip (50gb αρχείο) το προηγουμενο ρουτερ σε μερικές σκηνές κολούσε δεν προλάβαινε να μεταφέρει, ενώ με αυτό με το giga κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 163
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχεις NAS εννοείς αυτόνομο σε ethernet; λογικό θα είναι να είδες διαφορά εφόσον είναι 100άρι

Εμείς μιλάμε για usb σκληρό συνδεδεμένο στην usb θύρα του router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω. Έχω forthnet το κάνω setup κανονικά περνάω τις ρυθμίσεις αλλά ίντερνετ δεν έχω. Συγχρονίζει κανονικά κάνει πιστοποίηση στοιχείων αλλά μετά τίποτα. Στο διαγνωστικό αποτυγχάνει στα ping default gateway ping primery dns test dns root network connection status. IP παίρνει κανονικά. Καμιά ιδέα; συγνώμη για το off topic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο αλλά από γραμμή πως πάω ;

 

  Upstream Downstream Current Rate (Kbps) 1020 11524 Max Rate (Kbps) 1136 11532 SNR Margin (dB) 11.8 8.2 Line Attenuation (dB) 11.5 28.6 Errors (Pkts) 0

0

 

είχα αποσυνδέσεις με το προηγούμενο router και είχαμε ρίξει την ταχύτητα.

 

 

με ip6 τι παίζει

ακολούθησα τον οδηγό και δεν συνδέθηκε . 

http://ipv6.forthnet.gr/?page_id=162

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με forthnet δούλεψε κανονικά.

δουλεύει και ο εκτυπωτής δικτυακά, αν και δεν είναι στη λίστα (oki b401d) 

μια και είπες ότι σου δούλεψε με εκτυπωτή που δεν είναι στη λίστα, είπα να δοκιμάσω και τον δικό μου (HP Designjet K7100), αλλά τζίφος, δεν έχω καταφέρει ακόμα τίποτα.

έχοντας συνηθίσει από printservers και plotters πήγα να τον κάνω add ως local φτιάχνοντας ένα port για την ip του router (πχ 10.0.0.1) αλλά δε δουλεύει έτσι.

Κατέβασα και το TP_LINK USB Printer Controller άλλα ενώ τον βλέπει τον εκτυπωτή ότι είναι πάνω στο router δεν με βοήθησε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια και είπες ότι σου δούλεψε με εκτυπωτή που δεν είναι στη λίστα, είπα να δοκιμάσω και τον δικό μου (HP Designjet K7100), αλλά τζίφος, δεν έχω καταφέρει ακόμα τίποτα.

έχοντας συνηθίσει από printservers και plotters πήγα να τον κάνω add ως local φτιάχνοντας ένα port για την ip του router (πχ 10.0.0.1) αλλά δε δουλεύει έτσι.

Κατέβασα και το TP_LINK USB Printer Controller άλλα ενώ τον βλέπει τον εκτυπωτή ότι είναι πάνω στο router δεν με βοήθησε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε στην συνδεση δικτυου στα windows να βαλεις στο automatric τα gateway k dns

ο υπολογιστής βλέπει μια χαρά το ρούτερ. Αυτό παρόλο που παίρνει IP δεν παίζει ίντερνετ και βγάζει όλα τα errors που ανέφερα παραπάνω.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο υπολογιστής βλέπει μια χαρά το ρούτερ. Αυτό παρόλο που παίρνει IP δεν παίζει ίντερνετ και βγάζει όλα τα errors που ανέφερα παραπάνω.

κανε reset στο router περνα το τελευταιο επισημο firmware αν δεν το εχει κ προσπαθησε ξανα

 

 

Παραμετροποίηση για σύνδεση στο Internet με forthnet

 

http://www.forthnet.gr/Article.aspx?a_id=3997

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από 2 ημέρες μπορώ να πω οτι ειναι από τισ καλύτερες αγορέσ που εκανα ποτέ....

Στα 50- ευρώ δεν εχει αντίπαλο. Νομιζω ειναι από τις καλύτερες vfm προτασεις που χω κανει.

Με το που το εβαλα ανεβηκε η ταχύτητα στο δικτυο και 2 γραμμεσ το σημα του ασυρματου σε ορισμενα δωματια στο σπίτι.Εκπληκτικό....

Πολύ ευκολο στο σεταρισμα. εγραψα μονο ονομα χρηστη και κωδικό. 

Εχει απίστευτεσ δυνατοτητεσ παραμετροποίσης όπως πρεπει για λόγους ασφάλειας και επεκτείνει το οικιακό δικτυο σε αλλο επίπεδο. Τωρα ψαχνω για ασυρματη καμερα ...

 

.Δειτε κι εδώ για ρυθμισεις.

http://wiki.openwrt.org/toh/tp-link/td-w8970

 

 

Νομιζω επίσης στη Forthnet toτο σωστό για το πεδίο user name είναι = user.ath.forthnet.gr 

και όχι αυτό [email protected] 

ενας φίλος που δεν εμπαινε εφταιγε αυτό..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...