Προς το περιεχόμενο

κουτιά αναψυκτικών (καθαρά μέσα μέχρι το...άνοιγμα!!!)


haris_216

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αστα να πανε.Για αυτο πας σε φουρνο και ενω θα μπορουσε να την πιασει την τυροπιτα ο αλλος με την λαβιδα η να φορεσει γαντια την πιανει με τα χερια του (με τα οποια προηγουμενως μπορει να ειχε ξυσει τον κωλο του).Ετσι τους εχουν μαθει οι τυροβρωμικουλες  :(

 

Μα το θεμα ειναι μονο πως θα πιασει τη τυροπιτα που θα σου δωσει ο τυροβρωμικουλας μαγαζατορας?

Μεχρι να βρεθει η τυροπιτα στη βιτρινα του, εχεις σκεφτει ποσα αλλα χερια την επιασαν και σε ποσα κιλα μικροβια ενδεχομενως βρεθηκε αυτη εκτεθειμενη?

Πάντως πριν 1-2 χρόνια είχα ακούσει μια είδηση ότι κάποιος είχε πεθάνει από λεπτοσπύρωση η οποία προήλθε από κατάποση αναψυκτικού απο το κουτί το οποίο είχε μολυνθεί από ποντίκια... 

 

 

Λεπτοσπειρωση απο ποντικια κινδυνευει να παθει κανεις αποκλειστικα και μονο απο τα κουτια αναψυκτικων?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μα το θεμα ειναι μονο πως θα πιασει τη τυροπιτα που θα σου δωσει ο τυροβρωμικουλας μαγαζατορας?

Μεχρι να βρεθει η τυροπιτα στη βιτρινα του, εχεις σκεφτει ποσα αλλα χερια την επιασαν και σε ποσα κιλα μικροβια ενδεχομενως βρεθηκε αυτη εκτεθειμενη?

 

 

 

Και λοιπον ? Πρεπει να προσθεσουμε αλλο ενα βρωμικο κρικο στην αλυσιδα ενω μπορουμε να το αποφυγουμε ?

 

Δηλαδη συμφωνα με την λογικη σου/σας μλκιες ειναι τα ειδικα γαντια..Πχ ας πουμε στο σουπερμαρκετ τα τυρια πρεπει να τα πιανουν με τα χερια σωστα ?

 

ps.Tι ειναι χειροτερο απο ενα τυροβρωμικουλα ? Ενας τυροβρωμικουλας με ''επιχειρηματα''  :(

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εγω εχω τσακωθει αρκετες φορες γιατι ο φοβος του χαμενου πελατη η της απολυσης (σε μπανανιες ) φυλαει τα ερμα .Προσφατο παραδειγμα σε φουρνο.Ασυνηθιστη στην λαβιδα της επεσε η τυροπιτα στον παγκο.Δεν εχει τιποτα, καθαρος ειναι μου λεει.Φυσικα αν κοιταζα πουθενα αλλου στο μαγαζι και της επεφτε στο πατωμα ειμαι σιγουρος οτι θα μου την πασαρε,με αυτη την νοοτροπια.Και λιγο παλιοτερα σε σουβλατζιδικο που η αλλη κοπηκε και εβαλε ενα τσιροτο της πλακας που μισοκρεμοτανε.Αλλα βρισκουνε και κανουνε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έφαγες τελικά ή την πέταξες;

 

Εγώ τις προάλλες πήγα   πρόσφατα σε ένα γυροπιτάδικο -πτσαρία να πάρω γύρο. Και τι βλέπω ; τον ιδιοκτήτη του μαγαζιού να μαζεύει τα κ@λόχαρτα του καμπινέ απο το πάτωμα να τα βάζει στον κάδο και μετά να φτιαξει την πίτσα με  έτοιματζίδικα α λα κοσνέρβα υλικά χωρίς να μπει στον κόπό να πλύνει τα χέρια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο μπορούμε να αποφύγουμε τις εστίες μικροβίων, γιατί να μην το κάνουμε. Δεν υπάρχει λόγος να πίνει κάποιος από κουτί ή μπουκάλι, γι'αυτό υπάρχουν και τα ποτήρια.

 

Υπάρχουν και μαγειρεία-γυράδικα που οι υπάλληλοι φοράνε γάντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και λοιπον ? Πρεπει να προσθεσουμε αλλο ενα βρωμικο κρικο στην αλυσιδα ενω μπορουμε να το αποφυγουμε ?

 

Δηλαδη συμφωνα με την λογικη σου/σας μλκιες ειναι τα ειδικα γαντια..Πχ ας πουμε στο σουπερμαρκετ τα τυρια πρεπει να τα πιανουν με τα χερια σωστα ?

 

ps.Tι ειναι χειροτερο απο ενα τυροβρωμικουλα ? Ενας τυροβρωμικουλας με ''επιχειρηματα''  :(

 

Οχι, αλλα αν θες να εχεις το κεφαλι σου ησυχο πρεπε να το αποφευγεις εντελως. Αλλωστε αυτα τα τυροπυτοειδη- κοκακολοειδη ειναι ανθυγιεινα απο μονα τους.

 

Ειπα πουθενα οτι τα γαντια ειναι μλκιες? Ειπα μονο οτι δεν αρκουν τα γαντια για να εισαι βεβαιος για την υγιεινη που ζητας.

 

Ποια "επιχειρηματα" σου δινει ο τυροβρωμικουλας σου?

Εφοσον ανησυχειτε να προτιματε τα αναψυκτικα σε πλαστικα μπουκαλια .

 

Τα πλαστικα μπουκαλια ειναι χειροτερα σα συσκευασια.

Υπάρχουν και μαγειρεία-γυράδικα που οι υπάλληλοι φοράνε γάντια.

 

Nαι, με τα γαντια πιανουν το πατσαβουρι που σκουπιζουν το παγκο και οτι αλλο :lol:

Τα γαντια τα φορανε για τους εαυτους τους φιλε μου, οχι για το κοσμο.

Προσφατο παραδειγμα σε φουρνο.Ασυνηθιστη στην λαβιδα της επεσε η τυροπιτα στον παγκο.Δεν εχει τιποτα, καθαρος ειναι μου λεει.

 

 Και τι βλέπω ; τον ιδιοκτήτη του μαγαζιού να μαζεύει τα κ@λόχαρτα του καμπινέ απο το πάτωμα να τα βάζει στον κάδο και μετά να φτιαξει την πίτσα με  έτοιματζίδικα α λα κοσνέρβα υλικά χωρίς να μπει στον κόπό να πλύνει τα χέρια του.

 

Θυμαμαι εκεινη την εκπομπη το Ευαγγελατου που ειχε δειξει καθαριστριες σε ξενοδοχειο, με το ιδιο βετεξ που καθαριζαν τη λεκανη της τουαλετας, καθαριζαν και ολα τ αλλα.

 

Τουλαχιστον η πιτσα φιλε zynif ψηνεται. Αλλα τα λαχανικα που εχει το σουβλακι ειναι ωμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω τι θέλεις να πεις; Ότι όλοι οι υπάλληλοι είναι βρωμιάρηδες;

 

Ο Ευαγγελάτος πήγε σε όλα τα ξενοδοχεία της Ελλάδας για να ελέγξει τα βετέξ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και λαβίδα που έχουν, τί έγινε; Στο λύκειο πριν 2 χρόνια έπιανε τις τυρόπιτες, πίτσες, κρουασάν και μετάτην σφήνωνε κάτω απο το φουρνάκι στον  πάγκο. Ότι γλιτσα είχε κολλήσει πάνω της μαζευόταν εκεί και άντε πάλι απο την αρχή. Φέτος μου είπε ο αδερφός μου οτι το έκλεισε το υγειονομικό. Κόλλησε ένα χαρτί απ'έξω με καμιά 20αρια παραβάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω τι θέλεις να πεις; Ότι όλοι οι υπάλληλοι είναι βρωμιάρηδες;

 

Ο Ευαγγελάτος πήγε σε όλα τα ξενοδοχεία της Ελλάδας για να ελέγξει τα βετέξ;

 

Οχι, ειναι πιο σοφο να σκεφτουμε οτι οι καθαριστριες και οι μαγαζατορες ενδιαφερονται πρωτιστως για την υγεια του πελατη, ακομα κι αν αυτο αυξανει το κοστος τους. Δηλαδη ο φιλος κακως ανησυχει, πρεπεi να θεωρει δεδομενο οτι ο παγκος ηταν σχολαστικα καθαρος. Αλλωστε τα σκατοχαρτα που ειδε ο αλλος φιλος να μαζευονται την ωρα παρασκευης της πιτσας ηταν ξεκαθαρα οφθαλμαπατη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..(και γω που νόμιζα πως είμαι υποχόνδριος επειδή ψωνίζω dettol)

 

 

 

Μεταξύ μας, αν μπορείτε να πλένετε τα χέρια σας, καλό είναι, αλλά το να πάθετε κάποια ζημιά επειδή τα χέρια σας ή το κουτάκι ή το πηρούνι δεν ήταν καθαρά, ισοδυναμεί σαν πιθανότητα με την γλάστρα που θα προσγειωθεί στο κεφάλι σας από κάποιο μπαλκόνι ξερωγω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για του λόγου το αληθές, να η είδηση από ένα site.. http://www.newsbomb.gr/prionokordela/diethni/story/213180/sok-pethane-giati-ipie-anapsyktiko-apo-to-koytaki

 

Μόλις έχασε κάθε ενδιαφέρον το αν είναι «καθαρά» ή όχι τα κουτάκια των αναψυκτικών. Πλέον ασχολούμαι με το ότι το newsbomb είναι ...«τού λόγου το αληθές».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok, ας κλείσει ρε παιδιά.

Για μια ακόμα φορά ένα θέμα βγήκε εκτός.

Άσε που κανείς δεν επικεντρώθηκε στην ουσία της ερώτησης η οποία ΔΕΝ ήταν ούτε προσωπικές φοβίες (θα ξαναπώ ότι πίνω από κουτάκια κανονικότατα) αλλά ούτε όρεξη για τρολλάρισμα.

Απλά πως είναι δυνατόν να μην σκεφθεί κανείς (αρμόδιος θα ήταν καλύτερα) ότι όταν μέρος οποιασδήποτε εξωτερικής συσκευασίας μπαίνει μέσα στο τρόφιμο/ποτό, μπορεί να μην είναι για θάνατο αλλά σίγουρα καλό δεν είναι. Τόσο απλά και ξεκάθαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά πως είναι δυνατόν να μην σκεφθεί κανείς (αρμόδιος θα ήταν καλύτερα) ότι όταν μέρος οποιασδήποτε εξωτερικής συσκευασίας μπαίνει μέσα στο τρόφιμο/ποτό, μπορεί να μην είναι για θάνατο αλλά σίγουρα καλό δεν είναι. Τόσο απλά και ξεκάθαρα

Απλά πως είναι δυνατόν να μην σκεφτεί κανείς (αρμόδιος θα ήταν καλύτερα) ότι όταν μέρος οποιασδήποτε εξωτερικής συσκευασίας ακουμπά στο στόμα σου και το γλύφει η γλώσσα σου, μπορεί να μην είναι για θάνατο αλλά σίγουρα καλό δεν είναι. Τόσο απλά και ξεκάθαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...