Προς το περιεχόμενο

Apple: Το iPhone εξακολουθεί να κυριαρχεί, πτώση πωλήσεων του iPad


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα οικονομικά αποτελέσματα για το τρίτο οικονομικό τρίμηνο του 2014 παρουσίασε πρόσφατα η Apple, καταγράφοντας έσοδα 37,4 δισεκατομμυρίων δολαρίων, πολύ κοντά στο στόχο που είχε θέσει για 38 δισεκατομμύρια δολάρια.Συνολικά 35,2 εκατομμύρια συσκευές iPhone πουλήθηκαν πολύ κοντά στον αρχικό στόχο της Apple των 36 εκατομμυρίων συσκευών. Για το iPad καταγράφηκαν πωλήσεις 13,3 εκατομμυρίων, 1,3 εκατομμύρια συσκευές λιγότερες από την αντίστοιχη περίοδο πέρυσι.

 

Όσον αφορά το περιθώριο μικτού κέρδους η Apple κατάφερε να φτάσει το 39,4%, περισσότερο από το αντίστοιχο του 2013, που ήταν 36,9%. Αυτό σημαίνει πως η Apple κατάφερε να πετύχει 20% αύξηση στα κέρδη ανά μετοχή. Στόχος της εταιρείας για το επόμενο τρίμηνο είναι να καταγράψει έσοδα από 37 ως 40 δισεκατομμύρια δολάρια σε όλους τους τομείς, με περιθώριο μικτού κέρδους 37% με 38%.

 

Τι μπορεί να μάθει η Apple από τη πτώση των πωλήσεων του iPad; Πως ίσως οι χρήστες δε χρειάζεται να ανανεώνουν το iPad τους ετήσια καθώς και το ότι η τιμή της συσκευής ίσως είναι ένα θέμα. Το iPad παραμένει η πιο ακριβή επιλογή που υπάρχει στην αγορά, αλλά δε βοηθά και το γεγονός πως Android κατασκευαστές, όπως η Samsung, προσπαθούν με κάθε τρόπο να κατακλύσουν την αγορά με Android tablets.

 

Link.png Site: GSMArena

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τωρα που η apple θα βγαλει το iphone 6 με 4.7 και 5.4 οθονη θα παιζει ολομοναχη μπαλα θα κανει νεο ρεκορ.

Θα παιζει μπαλα ολομοναχη; Δεν ξερω.. Εγω βλεπω  sony, lg, samsung, htc να βαζουν καλα goal τελευταια. 

-Android Fan- :D

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Πως ίσως οι χρήστες δε χρειάζεται να ανανεώνουν το iPad τους ετήσια"

 

γιατι χρειάζεται να ανανεώνουν οποιαδήποτε συσκευη ετησια;

να μου πεις, το πορηγουμενο το πουλανε, και ακριβα λογο της υψηλης μεταπολιτικης του αξιας, αλλα και παλι, εγω κινητο-tablet-pc καθε χρονο δεν θα ηθελα να αλλαζω.

 

χμμμ με το iphone μπορει να πουλαει μούρη ο αλλος στην καφετερια, αλλα με το ipad; ισως τα ατομα που τα εχουν για μουρη και μονο να μην προτιμάνε τα ipad λογο του μεγεθους.. αν και για μενα ενα ipad αξιζει πολυ παραπανω απο ενα iphone.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι και πριν έναν-ενάμιση χρόνο το iPad ήταν το πιο ποιοτικό και λειτουργικό tablet και μετά ακολουθούσε το χάος με λιγες εξαιρέσεις. Πλεον υπάρχουν και άλλες καλές επιλογές που είναι και φθηνότερες, μέχρι και οι "τζαμπατζηδες" μπορούν να πάρουν καλό ταμπλετ. Δηλαδή η αγορά των ταμπλετ ωριμάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι και πριν έναν-ενάμιση χρόνο το iPad ήταν το πιο ποιοτικό και λειτουργικό tablet και μετά ακολουθούσε το χάος με λιγες εξαιρέσεις. Πλεον υπάρχουν και άλλες καλές επιλογές που είναι και φθηνότερες, μέχρι και οι "τζαμπατζηδες" μπορούν να πάρουν καλό ταμπλετ. Δηλαδή η αγορά των ταμπλετ ωριμάζει.

Με την έλευση των windows χ86 tablet δεν έχει νόημα ποια η αγορά ενός ipad.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την έλευση των windows χ86 tablet δεν έχει νόημα ποια η αγορά ενός ipad.

Έχω έναν iMac, ένα MB Air, ένα iPhone εγώ (τσάμπα με επιδοτήσεις το 2010), ένα η γυναίκα μου (της το χάρισαν) κι ένα ο γιος μου. Τι Tablet να πάρω; :unsure: 

 

Υ/Γ Ρητορικό το ερώτημα, μην απαντήσετε.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τι μπορεί να μάθει η Apple από τη πτώση των πωλήσεων του iPad; Πως ίσως οι χρήστες δε χρειάζεται να ανανεώνουν το iPad τους ετήσια καθώς και το ότι η τιμή της συσκευής ίσως είναι ένα θέμα. Το iPad παραμένει η πιο ακριβή επιλογή που υπάρχει στην αγορά, αλλά δε βοηθά και το γεγονός πως Android κατασκευαστές, όπως η Samsung, προσπαθούν με κάθε τρόπο να κατακλύσουν την αγορά με Android tablets.

 

Link.png Site: GSMArena

Οσο δυναμωνει το hardware,τοσο θα μεγαλωνει και η περιοδος αλλαγης της συσκευης.Ειναι γενικος κανονας και δεν ισχυει μονο για τα ipad και ουτε εχει τοσο μεγαλη επιδραση η τιμη του προιοντος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω έναν iMac, ένα MB Air, ένα iPhone εγώ (τσάμπα με επιδοτήσεις το 2010), ένα η γυναίκα μου (της το χάρισαν) κι ένα ο γιος μου. Τι Tablet να πάρω; :unsure:

 

Υ/Γ Ρητορικό το ερώτημα, μην απαντήσετε.  :)

 

 

Αν ειχες στην οικογενεια ενα cayenne, μια ferrari και μια bmw m3 δεν θα επαιρνες και ενα χιουνται να το εχεις του πεταματου?

Ετσι και τωρα μετα απ ολα αυτα , μπορεις να παρεις και ενα android tablet

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεινετε στο υψος σας android/windows "fans", μην αρχίσουμε αλλο ενα flame war επιδη καποιοι κανουν άστοχες συγκρίσεις με αμαξια

αφήστε τους να πιστευουν οτι θελουν, ο καθενας ξερει τι ειναι το καλύτερο για τον εαυτο του και δεν χρειαζεται να αποδείξουμε τιποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεινετε στο υψος σας android/windows "fans", μην αρχίσουμε αλλο ενα flame war επιδη καποιοι κανουν άστοχες συγκρίσεις με αμαξια

αφήστε τους να πιστευουν οτι θελουν, ο καθενας ξερει τι ειναι το καλύτερο για τον εαυτο του και δεν χρειαζεται να αποδείξουμε τιποτα.

Πέσ' τα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...