Προς το περιεχόμενο

Μπλοκάρισμα από Nova σε παράνομους servers


Arche

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περιμενω εναγωνιως το πορισμα του για τις "απαγορευμενες δορυφορικες κεραιες" στις φωτο :P

Τι πόρισμα δηλαδή θέλεις να σου πω; Πως οι φωτό που παράθεσες είναι ο κανόνας και αν πάω Λονδίνο θα δω αυτό το χάλι;

Επειδή έχω πάει Λονδίνο και έχω μείνει σε φίλο μέρες, εγώ αυτό δεν το είδα. Εσύ είσαι αυτός που ισχυρίζεσαι ότι παντού αυτό συμβαίνει.

Όσον αφορά τις Βρυξέλλες, η γιάφκα που λες είναι στο Άντερλεχτ και τα έχουν "κρυμμένα" στην ταράτσα. Η συντριπτική πλειοψηφία των κατοικιών ταράτσες δεν έχει και αν πας σε περιοχές που αφήνουν τα έχουν τα πιάτα έξω από παράθυρα, γενικά στους εξωτερικούς τοίχους. Αυτό δεν αφήνουν το έχω πει από το πρώτο ποστάρισμα, αν το κρύψεις το πιάτο και δεν σε καρφώσουν στις αρχές το έχεις, όπως το είχε και ο φίλος στο μπαλκόνι ανάμεσα σε γλάστρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 132
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μεχρι τωρα λοιπον μαθαμε:

 

Η ευρωπη δεν εχει δορυφορικη τηλεοραση, και οι τεραστιοι δορυφορικοι providers πληρωνουν εκατομμυρια καθε χρονο στους δορυφορους, αλλα και εκατομμυρια σε νεες κωδικοποιησεις σηματος, απλα για να ξαναλαμβανουν οι ιδιοι κατα τοπους το σημα και να το δινουν τελικα μεσω dsl. (?)

Η ευρωπη δεν αφηνει τα πιατα για λογους αισθητικης, αλλα αφηνει τα πιατα για λογους ασφαλειας, ειδικα οταν κοιτανε νοτια... (?)

Η ευρωπη απαγορευει τα πιατα, αλλα δεν απαγορευει τα πιατα, απαγορευει το να ειναι εμφανη τα πιατα (?)

 

Τελικα αυτη η ευρωπη πρεπει να πινει πολλα ναρκωτικα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι τωρα λοιπον μαθαμε:

 

Η ευρωπη δεν εχει δορυφορικη τηλεοραση, και οι τεραστιοι δορυφορικοι providers πληρωνουν εκατομμυρια καθε χρονο στους δορυφορους, αλλα και εκατομμυρια σε νεες κωδικοποιησεις σηματος, απλα για να ξαναλαμβανουν οι ιδιοι κατα τοπους το σημα και να το δινουν τελικα μεσω dsl. (?)

Η ευρωπη δεν αφηνει τα πιατα για λογους αισθητικης, αλλα αφηνει τα πιατα για λογους ασφαλειας, ειδικα οταν κοιτανε νοτια... (?)

Η ευρωπη απαγορευει τα πιατα, αλλα δεν απαγορευει τα πιατα, απαγορευει το να ειναι εμφανη τα πιατα (?)

 

Τελικα αυτη η ευρωπη πρεπει να πινει πολλα ναρκωτικα.

Είσαι άπαιχτος έτσι;

Δεν είπα ποτέ και πουθενά ότι η Ευρώπη δεν έχει δορυφορική τηλεόραση. Είπα προσφέρεται μέσω της ίδιας σύνδεσης με την καλωδιακή και dsl σύνδεση. Πρόβλημα έχουν μόνο όσοι (παίρνουμε παράδειγμα την Ελλάδα) θέλουν να βλέπουν μέγκα, σκάι, tv μακεδονία, κτλ. Η λύση γι'αυτούς είναι

1α)Είτε πληρώνουν δορυφορική σύνδεση, ο αποκωδικοποιητής μέσω της ίδιας καλωδίωσης με πάροχο δορυφορικής, και έχουν πρόσβαση στα κανάλια που παρέχονται από την σύνδεση.

1β)Πληρώνουν δορυφορική σύνδεση με πάροχο δορυφορικής, αποκωδικοποιητής συνδεμένος με το πιάτο εξωτερικά.

2) Δίνουν ελληνική διεύθυνση, αγοράζουν αποκωδικοποιητή νόβα και τον πάνε εξωτερικό, παίρνουν ένα πιάτο το μοστράρουν κάπου εξωτερικά και πιάνουν τα ελληνικά κανάλια, που είναι παράνομο όμως.

 

Τα 1α και 1β είναι νόμιμα. Το 2 είναι παράνομο. Το πρόβλημα με την νόμιμη οδό είναι ότι είναι συγκεκριμένα τα κανάλια και τα προγράμματά τους που μπορεί να πιάσεις στο εξωτερικό. Παράδειγμα, το μέγκα έχει πληρώσει και αγοράσει τα δικαιώματα μιας ταινίας, ενός αγώνα κτλ και μπορεί να τα προβάλλει ΜΟΝΟ στην ελληνική επικράτεια. Οπότε αν σε περίπτωση βγάλει δορυφορικό σήμα δεν θα μπορεί να προβάλλει αυτά στο εξωτερικό. Γι'αυτό και το πρόγραμμα κανονίζεται ανάλογα, όπως έκανε ο Ant1 sat.

 

Για λόγους αισθητικής και όχι μόνο στο εξωτερικό έχεις πρόβλημα τοποθέτησης πιάτου. Σε μερικές περιοχές είναι πιο χαλαρά τα πράγματα, εξηγήσαμε γιατί. Τις μαλακίες αφήνουν τα πιάτα να κοιτάνε νότια για λόγους ασφαλείας μην πω που να τις βάλεις. Αν τοποθετήσεις πιάτο σε μη εμφανή σημείο και δεν φας καρφωτή από κανάν μαλάκα, την σκαπουλάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι άπαιχτος έτσι;

Δεν είπα ποτέ και πουθενά ότι η Ευρώπη δεν έχει δορυφορική τηλεόραση. Είπα προσφέρεται μέσω της ίδιας σύνδεσης με την καλωδιακή και dsl σύνδεση. Πρόβλημα έχουν μόνο όσοι (παίρνουμε παράδειγμα την Ελλάδα) θέλουν να βλέπουν μέγκα, σκάι, tv μακεδονία, κτλ. Η λύση γι'αυτούς είναι

1α)Είτε πληρώνουν δορυφορική σύνδεση, ο αποκωδικοποιητής μέσω της ίδιας καλωδίωσης με πάροχο δορυφορικής, και έχουν πρόσβαση στα κανάλια που παρέχονται από την σύνδεση.

1β)Πληρώνουν δορυφορική σύνδεση με πάροχο δορυφορικής, αποκωδικοποιητής συνδεμένος με το πιάτο εξωτερικά.

2) Δίνουν ελληνική διεύθυνση, αγοράζουν αποκωδικοποιητή νόβα και τον πάνε εξωτερικό, παίρνουν ένα πιάτο το μοστράρουν κάπου εξωτερικά και πιάνουν τα ελληνικά κανάλια, που είναι παράνομο όμως.

 

Τα 1α και 1β είναι νόμιμα. Το 2 είναι παράνομο. Το πρόβλημα με την νόμιμη οδό είναι ότι είναι συγκεκριμένα τα κανάλια και τα προγράμματά τους που μπορεί να πιάσεις στο εξωτερικό. Παράδειγμα, το μέγκα έχει πληρώσει και αγοράσει τα δικαιώματα μιας ταινίας, ενός αγώνα κτλ και μπορεί να τα προβάλλει ΜΟΝΟ στην ελληνική επικράτεια. Οπότε αν σε περίπτωση βγάλει δορυφορικό σήμα δεν θα μπορεί να προβάλλει αυτά στο εξωτερικό. Γι'αυτό και το πρόγραμμα κανονίζεται ανάλογα, όπως έκανε ο Ant1 sat.

 

Για λόγους αισθητικής και όχι μόνο στο εξωτερικό έχεις πρόβλημα τοποθέτησης πιάτου. Σε μερικές περιοχές είναι πιο χαλαρά τα πράγματα, εξηγήσαμε γιατί. Τις μαλακίες αφήνουν τα πιάτα να κοιτάνε νότια για λόγους ασφαλείας μην πω που να τις βάλεις. Αν τοποθετήσεις πιάτο σε μη εμφανή σημείο και δεν φας καρφωτή από κανάν μαλάκα, την σκαπουλάρεις.

 

Αναθεμα και καταλαβαινω τιποτε...

Δορυφορικα μεσω καλωδιου, αλλα δεν το λεμε καλωδιακη τιβι, αλλα συνεχιζουμε να το λεμε δορυφορικη.

Providers που συνεχιζουν να πληρωνουν ενα σκασμο λεφτα για ενοικιαση σε δορυφορους, και για κωδικοποιησεις, ενω μπορουν καλλιστα να δωσουν το σημα μεσω καλωδιακης, χωρις περιττα εξοδα (αυτο ακομη δεν απαντηθηκε).

1β) ειναι νομιμο να πληρωσεις παροχο και να βαλεις πιατο εξωτερικα (εκει η αισθητικη ξεπερνιεται), αλλα παρανομο να βαλεις μονος σου το πιατο...

 

Οσο για το "νοτια", μονος σου εκανες την ερωτηση για τη νοβα και μονος σου μας ανεφερες μετα οτι στη Σουηδια βαζουν το πιατο να κοιτα νοτια, λες και υπηρχε περιπτωση να κοιταει καπου αλλου, και αυτοι το στρεφουν νοτια για καποιο αλλο λογο.

 

Τελος συνεχιζεις να μην απαντας, ειναι τελειως παρανομο να βαλεις πιατο, ή ειναι παρανομο να το εχεις σε εμφανες σημειο στην προσοψη του κτιριου (οπως βεβαια λεει και το site απο τη Σουηδια του Iostefo, με το οποιο συμφωνεις και με παρεπεμψες σε προηγουμενο μηνυμα).

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για λόγους αισθητικής και όχι μόνο στο εξωτερικό έχεις πρόβλημα τοποθέτησης πιάτου. Σε μερικές περιοχές είναι πιο χαλαρά τα πράγματα, εξηγήσαμε γιατί. Τις μαλακίες αφήνουν τα πιάτα να κοιτάνε νότια για λόγους ασφαλείας μην πω που να τις βάλεις. Αν τοποθετήσεις πιάτο σε μη εμφανή σημείο και δεν φας καρφωτή από κανάν μαλάκα, την σκαπουλάρεις.

Τελικα οι φωτος που σου εβαλα απο διαφορες πολεις της Ευρωπης με ταρατσες και προσοψεις τιγκα στην δορυφορικη κεραια:

- ειναι απο υποβαθμισμενες περιοχες με πολλους μεταναστες που κανουν τα στραβα ματια οι τοπικες αρχες;

- ειναι φωτος με παρανομα/κρυφα/καμουφλαρισμενα πιατα που δεν τα πηραν χαμπαρι οι γειτονες και οι τοπικες αρχες για να τα ξυλωσουν;

- ειναι μονταζ;

 

Βαση οσων εχεις γραψει εδω μεσα, ποια ειναι η εξηγηση που δινεις;

 

Θες μηπως να κανουμε περιοδεια στις ταρατσες κι αλλων ευρωπαικων πολεων, μπας και; Μπορεις και μονος σου, google is your friend.

 

Επειδή έχω πάει Λονδίνο και έχω μείνει σε φίλο μέρες, εγώ αυτό δεν το είδα. Εσύ είσαι αυτός που ισχυρίζεσαι ότι παντού αυτό συμβαίνει.

Εγω ισχυριζομαι οτι αυτο που λες περι "γενικου κανονα σε ολη την Ευρωπη που απαγορευει δορυφορικες κεραιες" ειναι αποκυημα της φαντασιας σου ή της φαντασιας των φιλων σου. Και φυσικα και δεν ισχυει, ουτε ισχυε ποτε. Αυτονοητο ειναι οτι σε προσοψεις και μπαλκονια δεν επιτρεπεται παντου. Επιπλεον, για διευκολυνση της συζητησης δεχομαι οτι σε καποιες συγκεκριμενες συνοικιες με ιδιαιτερα χαρακτηριστικα μπορει να μην επιτρεπονται ουτε στην ταρατσα, αλλα ΩΣ ΕΚΕΙ.

 

ΥΓ. Συνεχιζουμε να μαθαινουμε οτι οι παροχοι συνδρομητικων υπηρεσιων εχουν στησει loopback δικτυο με δορυφορους για να αναμεταδιδουν το σημα στους εαυτους τους πριν το περασουν με rf /stream μορφη στον τελικο πελατη. Οι τεχνικες πληροφοριες για το πως γινεται η διαδικασια αυτη με αποτελειωνουν.

Αβυσσος η ψυχη και η φαντασια του ανθρωπου (και των providers).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι καλά η διαφωνία ξεκίνησε ως εξής:

 

- Υπάρχουν περιοχές στις οποίες απαγορεύονται τα πιάτα.

 

Πώς καταλήξαμε σε απανωτά κατεβατά με περιοχές που επιτρέπονται τα πιάτα, αδυνατώ να κατανοήσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι καλά η διαφωνία ξεκίνησε ως εξής:

 

- Υπάρχουν περιοχές στις οποίες απαγορεύονται τα πιάτα.

 

Πώς καταλήξαμε σε απανωτά κατεβατά με περιοχές που επιτρέπονται τα πιάτα, αδυνατώ να κατανοήσω

Θυμησου καλυτερα λοιπον :lol: :

 

Μόνο που τα έχεις πάρει ανάποδα, δεν είναι 10-20 περιοχές και δεν είναι η εξαίρεση, είναι ο κανόνας στην Ευρώπη. Στην Ευρώπη η τηλεόραση είναι καλωδιακή, είναι συνδρομητική, είναι μέσω τηλεφωνικής γραμμής ψηφιακή, είναι συνδρομητική δορυφορική. Η εξαίρεση γίνεται σε υποβαθμισμένες περιοχές που το αφήνουν για άλλους λόγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνηθως το καταστατικο της πολ/κιας τα απαγορευει και οχι οι περιοχες-χωρες!οπως π.χ. να εχεις εξωτερικη μοναδα a/c στην προσοψη σπιτιου ή να απλωνεις ρουχα στην προσοψη κτλ.(παιζει και στην ελλαδα αυτο)

εδω και χρονια βεβαια εχουν βγει λυσεις ωστε να μην φαινονται(flat dishes,digiglobe κτλ) ή πλεον αρκετα πακετα υπαρχουν μεσω cable/iptv.

Για μενα καλα κανουν ας δωσουν 100ε παραπανω και ας παρουν κατι να μην φαινετε...Δεν ειναι οικονομικο το θεμα θεμα αγνοιας ειναι πιο πολυ.

Having a satellite dish 'is a human right,' says European court
Read more: http://www.dailymail.co.uk/news/article-2023359/

http://advanced-television.com/2011/08/08/uk-must-allow-satellite-dishes/

http://www.boards.ie/vbulletin/showthread.php?t=2055132609

σε μερικες χωρες(κινα,ιραν,μαλαισια,σ.αραβια...μουσουλμανικες κυριως) οντως απαγορευονται(αλλα υπαρχουν) αλλα οχι για κακη αισθητικη απλα να μην ενημερωνονται-εχουν προσβαση σε νεα και επιρροες απο αλλες χωρες/πολιτισμους...

 

 

υ.γ. ας αλλαξει καποιος το τοπικ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το nova go στην αρχή του αγώνα ολυμπικός -ατλέτικο  τα πρώτα 15 λέπτα είχε πρόβλημα και μετά έπαιζε κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα . 

 

Τι να σου πώ. Εμένα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ήταν πεσμένο και επανήλθε λίγο μετά την έναρξη της εκπομπής μετά το μάτς. Περίεργα πράγματα.

Υ.Γ:

 

Τουλάχιστον στην Γερμάνια απ' όσο ξέρω, η παραδοσιακή δορυφορική επιτρέπεται κανονικά. Υπάρχει και η δυνατότητα για cable, αλλά δεν υπάρχει περιορισμός στα πιάτα. Το μόνο που μπορείς να πάθεις είναι να σε καρφώσει κάποιος αν δει οτι έχεις αλλοδαπή δορυφορική εγκατεστημενη. Τον θείο μου τον κάρφωσε γείτονας επειδή είδε το πιάτο της Νόβα, και η αστυνομία τον ανάγκασε να το κατεβάσει. Δεν υπάρχει περιορισμός όμως για τα γερμανικά sat.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Η Nova έκλεισε όλα τα πειρατικά, αλλα το IP streaming δεν γίνεται να το κλείσει... βεβαια η ποιότητα της εικόνας δεν είναι και η καλύτερη και είναι και αρκετά ακριβό.

Για όλα τα mats υπάρχει live streaming οποτε who cares για την super λίγδα.... ok δεν έχει το ΠΑΟΚ - Νίκη Βόλου αλλα δε θέλω να πονέσουν τα ματια μου anyway...

 

Τώρα για τους φίλους του εξωτερικού, υπάρχει το XBMC aka Kodi που έχει χιλιάδες κανάλια και φυσικά και τα ελληνικά, όχι όμως τα συνδρομητικά (καρφί δε μου καίγεται προσωπικά).

 

συμφωνώ με τους προλαλήσαντες, απαράδεκτη η nova, πανάκριβη με κάκιστη εικόνα σε σχέση με τα ευρωπαϊκά πακέτα και πλέον τρώει τη σκόνη του ΟΤΕ που έχει καλύτερες τιμές και περισσότερα και καλύτερα πρωταθλήματα φυσικά...

 

δεν έχω κανένα από τα δυο πακέτα, είχα nova πολλά χρονια αλλα πήραν τον μπούλο πριν αρκετό καιρό...

 

ζήτω το XBMC και το sportlemon!

 

Για κάποιους σαν εμάς που ζούμε εκτός Ευρωπαικών συνόρων η λύσεις είναι οι εξής:

 

- Slingbox με νόμιμη συνδρομή Ελλάδα

- Προσωπικός server με νόμιμη συνδρομή Ελλάδα

- Πειρατικοί εξωξενής servers

- ΧΒΜC με free ελληνικα μη συνδρομητικά κανάλια σε μέτρια ποιότητα εικόνας

- XBMC με χαμηλής πληρωμής συνδρομητικά ελληνικά και άλλα ευρωπαικά κανάλια σε πολυ καλή ποιότητας εικόνα.

 

Τα έχω δοκιμάσει όλα και από άποψη ευκολίας εγκατάστασης, κόστους και εικόνας έχω επίλέξει την τελευταία λύση και είμαι υπερευχαριστημένος. Το καλό του XBMC είναι ότι εγκαθίστατε σε πολλα λειτουργικά συστήματα (Linux, Apple iOS, Windows, Android etc) που το μετατρέπει σε ένα πανίσχυρο εργαλείο.

 

Τα Σαββατοκυριακα πάντως δεν μου λείπει τίποτε απο τα δυο μεγάλα συνδρομητικά ελληνικά κανάλια, Sky Sports, Sky De, sky Italia kai η λίστα είναι μεγάλη.

 

Καλό θα είναι να ξυπνίσουν οι ιδιοκτητες των ελληνικών καναλιών γιατί το τρένο τους έχει προσπεράσει και δεν τρώει κουτόχορτο ο κόσμος.

 

Καλως ήρθα στην παρέα σας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

XBMC Με συνδρομή (δεν θα την έλεγα μικρή τα 25 ευρώ το μήνα!) μου έκανε διακοπές και δεν το συνέχισα. Αν έχεις καμιά καλή πηγή στείλε πμ γιατί με το nexus TV είναι ελκυστικότατο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοιτα η συνδρομή που δίνω είναι λιγότερο από το ποσό που προανέφερες το μήνα, που είναι ψιλοξεφτίλα για τον αριθμό καναλιών που έχει.

Εχουνε βγει αρκετά sites πλέον που παρέχουν τα πάντα.

 

Να σου πω την αλήθεια δεν με καίει και πολύ η ελληνική ειδησιογραφία μέσω της τηλεόρασης ή τα talk shows. Το μόνο που με νοιάζει είναι να βλέπω τις αθλητικές διοργανώσεις, όταν έχω το χρόνο ή καμιά καλή ελληνική σειρά.

 

Εχω δοκιμάσει αρκετά συστήματα και το συγκεκριμένο, τις ώρες των αγώνων δεν έχει προβλήματα. Κάποιες φορές μετά από μια ώρα με πετάει εκτός και μετα επανασυνδέομαι, αλλά αυτό ίσως έχει σχέση και με τον PVR client του XBMC ο οποίος ίσως βελτιωθεί με την καινούρια έκδοση του Kodi.

 

Στην δικιά μου περίπτωση έστησα 4 Intel NUC HTPCs για κάθε δωμάτιο στο σπίτι πάνω σε Windows 7 με εγκατεστημένο το XBMC, έκανα upgrade την ταχύτητα σε 100Mbps down/ 100 Mbps up ώστε να μπορούν να κάνουν stream όλοι χωρίς διακοπές (εκτός και αν έχει θέμα ο server). Πέταξα και μια HD Antenna που πιάνει καμια 30ρια ελεύθερα HD κανάλια (ABC, NBC, CBS etc) και η καλωδιακή έχει φάει κάδο εδώ και καιρό. Επίσης το κάθε HTPC είναι και DVR ταυτόχρονα.

 

Πάντως αν δεν σε ενδιάφέρουν τα ελληνικά sports συνδρομητικά κανάλια και θέλεις να βλέπεις μόνο CL, Europa, Premier League κτλπ το P2P addon μέσω XBMC σπάει κόκκαλα και βγάζει αγώνες σε close to HD quality εικόνα χωρίς διακοπές των πιο σημαντικών αγώνων με ρώσσικες, γερμανικές, ιταλικές ακόμη και αγγλικές περιγραφές/

 

Πάντως ο PVR του XBMC θέλει δουλειά ακόμη διότι τα κανάλια μέσω της αντεννας παίζουν πολύ καλύτερα μέσω Windows Media Center (άλλο θέμα αυτό)

 

Στείλε μου pm άμα σε ενδιαφέρει το θέμα.

Επεξ/σία από gastone1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...