Προς το περιεχόμενο

Μπλοκάρισμα από Nova σε παράνομους servers


Arche

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω σταθηκα στο τεχνικο του θεματος εξηγωντας σου οτι υπαρξη πιατου δε δηλωνει επουδενι υποπτη δραστηριοτητα οπως εγραψες. Το τι κανει ο καθε δημος για αισθητικους λογους δεν ξερω, αλλα να ειμαι ειλικρινης δεν ακουσα πουθενα την "απαγορευση εγκαταστασης δορυφορικου πιατου για αισθητικους λογους". Πού συμβαινει αυτο;

Έχεις πάει ποτέ σε κέντρο ευρωπαϊκής πόλης (Παρίσι, Λονδίνο, Βρυξέλλες, κτλ) να δεις πιάτα σε μπαλκόνια ή καρφωμένα έξω από παράθυρα; Αντίθετα αν πας σε τίποτα περίχωρά τους ή γειτονιές με πολλούς μετανάστες, βλέπεις πιάτα αβέρτα και παντού. Δεν είναι ότι όλοι οι ξένοι είναι μαζεμένοι σε ένα μέρος, είναι ότι σε κάποιους δήμους/περιοχές απαγορεύεται να κρεμάσεις πιάτο έξω και να φαίνεται. Αν θέλεις ελεύθερα δορυφορικά κανάλια πληρώνεις συνδρομητική, καλωδιακή, μέσω τηλεφωνικής γραμμής τηλεόραση. Σ'αυτές τις περιοχές εννοούσα θα σε πάρουν χαμπάρι, όχι εκεί όπου τα πιάτα είναι όσα και οι κατοικίες..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 132
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχεις πάει ποτέ σε κέντρο ευρωπαϊκής πόλης (Παρίσι, Λονδίνο, Βρυξέλλες, κτλ) να δεις πιάτα σε μπαλκόνια ή καρφωμένα έξω από παράθυρα; Αντίθετα αν πας σε τίποτα περίχωρά τους ή γειτονιές με πολλούς μετανάστες, βλέπεις πιάτα αβέρτα και παντού. Δεν είναι ότι όλοι οι ξένοι είναι μαζεμένοι σε ένα μέρος, είναι ότι σε κάποιους δήμους/περιοχές απαγορεύεται να κρεμάσεις πιάτο έξω και να φαίνεται. Αν θέλεις ελεύθερα δορυφορικά κανάλια πληρώνεις συνδρομητική, καλωδιακή, μέσω τηλεφωνικής γραμμής τηλεόραση. Σ'αυτές τις περιοχές εννοούσα θα σε πάρουν χαμπάρι, όχι εκεί όπου τα πιάτα είναι όσα και οι κατοικίες..

 

Αν θελω ελευθερα δορυφορικα καναλια, θα βαλω δορυφορικο πιατο. Γιατι να ΠΛΗΡΩΝΩ καλωδιακη/συνδρομητικη για να δω κατι ελευθερο;

Και παμε στο 2ο σκελος...

Nαι εχω παει σε διαφορες πολεις του εξωτερικου και παντου βλεπω δορυφορικα πιατα.

Μπορεις λοιπον να μου πεις σε ποιες πολεις απαγορευεται η εγκατασταση δορυφορικου πιατου σε ενα οποιοδηποτε σπιτι; Ειμαι παρα πολυ περιεργος να μαθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις λοιπον να μου πεις σε ποιες πολεις απαγορευεται η εγκατασταση δορυφορικου πιατου σε ενα οποιοδηποτε σπιτι; Ειμαι παρα πολυ περιεργος να μαθω.

 

Θα απαγορεύσει οποιοσδήποτε Ευρωπαίος στον οποιοδήποτε άραβα να βάλει δορυφορικό πιάτο;;; Ας γελάσω..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα απαγορεύσει οποιοσδήποτε Ευρωπαίος στον οποιοδήποτε άραβα να βάλει δορυφορικό πιάτο;;; Ας γελάσω..

Ουτε και στους ντοπιους μπορει να το απαγορευσει. Ενας λογος παραπανω για τους ντοπιους κιολας καθως υπαρχουν οι εγχωριοι sattelite providers. Ειναι σαν να βγαινει ο δημαρχος Θεσσαλονικης και να λεει "απαγορευεται η εγκατασταση δορυφορικων πιατων στην πολη μου". Και η nova με τον ote θα καθονται να τον κοιτανε με σταυρωμενα χερια...

 

Παρ'ολα αυτα επειδη μπορει κατι να μου διαφευγει αναμενω τις πληροφοριες του grey horse για δημους στο εξωτερικο οπου εχει απαογορευθει η εγκατασταση δορυφορικου πιατου στο σπιτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε και στους ντοπιους μπορει να το απαγορευσει. Ενας λογος παραπανω για τους ντοπιους κιολας καθως υπαρχουν οι εγχωριοι sattelite providers. Ειναι σαν να βγαινει ο δημαρχος Θεσσαλονικης και να λεει "απαγορευεται η εγκατασταση δορυφορικων πιατων στην πολη μου". Και η nova με τον ote θα καθονται να τον κοιτανε με σταυρωμενα χερια...

 

Παρ'ολα αυτα επειδη μπορει κατι να μου διαφευγει αναμενω τις πληροφοριες του grey horse για δημους στο εξωτερικο οπου εχει απαογορευθει η εγκατασταση δορυφορικου πιατου στο σπιτι...

Επειδή βαριέμαι να ψάχνω γαλλόφωνα φόρουμ, πάρε ένα αγγλόφωνο βερσιόν εταιρίας που κάνει εγκαταστάσεις και που αναφέρει ότι υπάρχει λύση με την εγκατάσταση ειδικού αποκωδικοποιητή που δεν χρειάζεται πιάτο για όσους έχουν προβλήματα να τοποθετήσουν κεραία.

http://tv-from-home.com/brussels-belgium-be/

 

For people who can not or simply do not wish to have a Satellite dish antenna installed : you may find them ugly or simply not be allowed by your Landlord or Apartment block to have a Satellite Dish Antenna installed, as in some area’s antenna’s are forbidden to be installed.

 

Επίσης γνωρίζω σχεδόν από πρώτο χέρι ότι στο Uccle, μια από τις ακριβότερες περιοχές των Βρυξελλών, απαγορεύεται η τοποθέτηση δορυφορικού πιάτου είτε στο μπαλκόνι είτε κρεμασμένο στον εξωτερικό τοίχο. Ένας φίλος μου που είχε νόβα, είχε το πιάτο κρυμμένο πίσω από γλάστρες στο μπαλκόνι και η απέναντι πολυκατοικία στα 100 μέτρα μακρυά. Είχε ενημερώσει τον ιδιοκτήτη που του εδωσε το ok να βάλει, ο οποίος όμως τον προειδοποίησε ότι αν πέσει καρφωτή από κάποιον γείτονα θα έχει (ο ενοικιαστής) προβλήματα με την αρμόδια δημοτική υπηρεσία. Είπαμε, υπάρχει νομοθεσία που απαγορεύει την τοποθέτηση κεραιών και πιάτων σε ορισμένες περιοχές και σε άλλες γίνεται της μουρλής, συνήθως λόγω ύπαρξης πολλών μεταναστών, και υποβαθμισμένης περιοχής.

 

Ο δήμαρχος Θεσσαλονίκης μπορεί να το βουλώσει και μαζί του όλοι οι δήμαρχοι της Ελλάδας. Όταν μπορέσουν να προσφέρουν το είδος των ευρωπαϊκών παροχών, τότε μπορούνε να μιλήσουν και να απαγορεύσουν κεραίες και πιάτα στις πόλεις τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To site που παραθετεις δεν μιλαει πουθενα περι απαγορευσης ή πιθανης απαγορευσης. Λεει:

For people who can not or simply do not wish to have a Satellite dish antenna installed : you may find them ugly or simply not be allowed by your Landlord or Apartment block to have a Satellite Dish Antenna installed, as in some area’s antenna’s are forbidden to be installed.

 

Παμε παρακατω. Το να μη σε αφηνουν να βαλεις στο μπαλκονι ή σε εξωτερικο τοιχο δορυφορικη κεραια δεν σημαινει οτι δεν σε αφηνουν να βαλεις δορυφορικη κεραια. Συνηθως αυτες τοποθετουνται στην ταρατσα και ειναι αδυνατο να υπαρχει δια νομου απαγορευση για κατι τετοιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To site που παραθετεις δεν μιλαει πουθενα περι απαγορευσης ή πιθανης απαγορευσης. Λεει:

For people who can not or simply do not wish to have a Satellite dish antenna installed : you may find them ugly or simply not be allowed by your Landlord or Apartment block to have a Satellite Dish Antenna installed, as in some area’s antenna’s are forbidden to be installed.

 

Παμε παρακατω. Το να μη σε αφηνουν να βαλεις στο μπαλκονι ή σε εξωτερικο τοιχο δορυφορικη κεραια δεν σημαινει οτι δεν σε αφηνουν να βαλεις δορυφορικη κεραια. Συνηθως αυτες τοποθετουνται στην ταρατσα και ειναι αδυνατο να υπαρχει απαγορευση για κατι τετοιο...

Πας παρακάτω αλλά παρακάτω δεν διάβασες για το ποια λύση προτείνουν σε όσους έχουν πρόβλημα απαγόρευσης. Δεν μιλάει για δορυφορική κεραία στην ταράτσα.

 

Και ούτως ή άλλως, ισχυρίστηκες ότι έλεγα άλλα αντ'άλλων και κουφά όταν είπα ότι απαγορεύονται τα πιάτα και οι κεραίες σε πολλές περιοχές πόλεων στην Ευρώπη, και μόλις σου απέδειξα ότι είχα δίκιο. Σάιτ παρόχου δορυφορικής που αναφέρει ξεκάθαρα ότι σε περιοχές απαγορεύεται και εξαρτάται και από τα κέφια του ιδιοκτήτη επιπλέον. . Στο επόμενό σου ταξίδι στην Ευρώπη πρόσεξε τους τοίχους κτιρίων, έξω από παραθυρα, μπαλκόνια κτλ να δεις αν υπάρχει κεραία ή πιάτο. Καλές περιοχές πάντα και μέρη με τουριστικά ενδιαφέροντα. Απαγορεύονται για αισθητικούς λόγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πας παρακάτω αλλά παρακάτω δεν διάβασες για το ποια λύση προτείνουν σε όσους έχουν πρόβλημα απαγόρευσης. Δεν μιλάει για δορυφορική κεραία στην ταράτσα.

 

Και ούτως ή άλλως, ισχυρίστηκες ότι έλεγα άλλα αντ'άλλων και κουφά όταν είπα ότι απαγορεύονται τα πιάτα και οι κεραίες σε πολλές περιοχές πόλεων στην Ευρώπη, και μόλις σου απέδειξα ότι είχα δίκιο. Σάιτ παρόχου δορυφορικής που αναφέρει ξεκάθαρα ότι σε περιοχές απαγορεύεται και εξαρτάται και από τα κέφια του ιδιοκτήτη επιπλέον. . Στο επόμενό σου ταξίδι στην Ευρώπη πρόσεξε τους τοίχους κτιρίων, έξω από παραθυρα, μπαλκόνια κτλ να δεις αν υπάρχει κεραία ή πιάτο. Καλές περιοχές πάντα και μέρη με τουριστικά ενδιαφέροντα. Απαγορεύονται για αισθητικούς λόγους.

Μου το απεδειξες?!

Ακομα περιμενω να μου πεις σε ποια πολη απαγορευεται δια νομου η εγκατασταση δορυφορικων κεραιων και μου απαντας για μπαλκονια, γλαστρες, τοιχους και ιδιοκτητη. Λες και δε μπορει καποιος να βαλει στην ταρατσα την δορυφορικη, οτι συμβαινει στο 90% των κτισματων δηλαδη που εχουν δορυφορικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν αποκλείεται να απαγορεύονται λόγω οπτικής ρύπανσης, όπως και εδώ απαγορεύονται οι εξωτερικές μονάδες των κλιματιστικών στα μπαλκόνια και στην πλάκα παλιά είχαν ξηλώσει τις κεραίες και έβαλαν καλωδιακή.

Υπάρχουν και επίπεδες δορυφορικές κεραίες που καμουφλάρονται εύκολα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου το απεδειξες?!

Ακομα περιμενω να μου πεις σε ποια πολη απαγορευεται δια νομου η εγκατασταση δορυφορικων κεραιων και μου απαντας για μπαλκονια, γλαστρες, τοιχους και ιδιοκτητη. Λες και δε μπορει καποιος να βαλει στην ταρατσα την δορυφορικη, οτι συμβαινει στο 90% των κτισματων δηλαδη που εχουν δορυφορικη.

Σου είπα και σου δωσα λινκ για Βέλγιο και Βρυξέλλες. Τελευταία φορά που έλεγξα οι Βρυξέλλες πόλη είναι.

Σου έδωσα και λινκ παρόχου που προσφέρει δορυφορικές συνδέσεις και αναφέρει σαφέστατα ότι σε περιοχές των Βρυξελλών και του Βελγίου γενικότερα απαγορεύεται. FORBIDDEN. Και αυτό το ρήμα τελευταία φορά που έλεγξα απαγορεύεται σημαίνει. Επίσης σου μίλησα και για προσωπική εμπειρία. Τι θέλεις φύλλο Κυβερνήσεως της βελγικής κυβέρνησης; Δεν διαθέτω πρόχειρο ούτε ξέρω πού να ψάξω να βρω.

 

Ταράτσες στις Βρυξέλλες δεν βρίσκεις, επίσης. Κεραμίδια έχουν. Μόνο κάτι καινούργιες πολυκατοικίες και συγκροτήματα πολυκατοικιών σε περιφερειακούς δήμους που ταυτόχρονα έχουν και μπαλκόνια, γιατί και από μπαλκόνια στερείται η πόλη. Εκεί και αν δεν απαγορεύεται δια ροπάλου η τοποθέτηση κεραιών και πιάτων, που όλες μα όλες οι πουλυκατοικίες συνεργάζονται με εταιρίες διαχείρισης οι οποίες ελέγχουν όλη την ώρα. Πιάτα δορυφορικά στις Βρυξέλλες θα βρεις μπόλικα στο κανάλι (που βρωμοκοπά) στον βόρειο σταθμό (γεμάτο με πουτάνες) λεμονιέρ (μέσα στους μαροκινούς αφού εκεί είναι το μεγαλύτερό τους τζαμί) σκαρμπέκ (μαροκάνους, τούρκους κτλ γεμάτο) νότιο σταθμό (επίσης υποβαθμισμένος 200 μέτρα από λεμονιέρ), Κόκελμπεργκ. Τουριστικό κέντρο, Έλσενε, Έτερμπεκ, Ουκλ, και δήμοι με συγκροτήματα κατοικιών δεν έχουν ούτε για δείγμα εκτός και αν τα κρύβουν και υπ'ευθύνη τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν αποκλείεται να απαγορεύονται λόγω οπτικής ρύπανσης, όπως και εδώ απαγορεύονται οι εξωτερικές μονάδες των κλιματιστικών στα μπαλκόνια και στην πλάκα παλιά είχαν ξηλώσει τις κεραίες και έβαλαν καλωδιακή.

Υπάρχουν και επίπεδες δορυφορικές κεραίες που καμουφλάρονται εύκολα

 

Μπορεις να βαλεις αν κανεις εσοχη στον τοιχο. Το ιδιο και με τα πιατα, προφανως στα μπαλκονια ειναι αντιαισθητικα, αλλα σε μια ταρατσα οχι, πρεπει να ειναι ειδικος ας πουμε οικισμος, που να εχει ακομη και τετοια απαγορευση, η οποια σε καμμια περιπτωση δε γινεται να ειναι καθολικη σε ολη τη χωρα (οχι τη δικη μας, γενικοτερα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να ειναι ειδικος ας πουμε οικισμος, που να εχει ακομη και τετοια απαγορευση, η οποια σε καμμια περιπτωση δε γινεται να ειναι καθολικη σε ολη τη χωρα (οχι τη δικη μας, γενικοτερα).

 

Αυτό ακριβώς παρέθεσε πιο πάνω:

 

as in some area’s antenna’s are forbidden to be installed.

 

Τόσο εντύπωση σας κάνει ότι σε κάποια σημεία δεν επιτρέπονται κεραίες δορυφορικής?

Με τον νεο ΝΟΚ επιτρεπεται πλεον, μονο αν δημιουργησεις εσοχη μεσα στον τοιχο, ωστε η μοναδα να μην προεξεχει απο τη γραμμη της οψης.

 

Στο μπαλκόνι? Really? 2 ογκώδεις μονάδες έχω στο μπαλκόνι μου, βιδωμένες στο δάπεδο. Εσοχή δεν υπάρχει ούτε γι' αστείο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν παρει η forthnet την Nova γινοταν πανικος υπηρχανε ολοκληρα χωρια που ειχανε ολα πειρατικα nova

τους δινανε καρτες (gama νομιζω λεγοταν)οι οποιες βεβαια μετα απο καποιο διαστημα μικρο η μεγαλο τις κλειδωνανε απο την nova την εδινες στον τυπο και με 5 ευρω σου περνουσε νεους κωδικους

 

μετα που μπηκε η forthnet αλλαξε κωδικοποιηση οποτε αλλαξανε και οι πειρατες το συστημα και το κανανε με Modem μεσω ιντερνετ

κρατησε καποιο διαστημα μετα το κυνηγασανε και αυτο τωρα δεν ασχολουμε πια και δεν ξερω σε τι φαση ειναι

 

παντως πριν 3-4 χρονια εδινες 65 ευρω μονο για Nova Που ηταν μεγαλο ποσο οποτε αρκετοι στρεφοτανε προς την λυση της πειρατειας

τωρα με 50 ευρω εχεις και nova και internet-τηλεφωνο οποτε δεν αξιζει να ρισκαρεις με τετοια πραγματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...