Προς το περιεχόμενο

Περίπου τα μισά iPhone και iPad ήδη "τρέχουν" το iOS 8


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήδη διαθέσιμη από τη Τετάρτη, η τελευταία έκδοση του iOS μέχρι την περασμένη Κυριακή είχε εγκατασταθεί στο περίπου 47% των συσκευών που υποστηρίζονται από την τελευταία έκδοση της mobile πλατφόρμας της Apple.Όπως αναφέρει η σελίδα υποστήριξης της Apple, οι ρυθμοί με τους οποίους οι συσκευές iPhone, iPad, iPod touch αναβαθμίζονται στο iOS 8 είναι αρκετά γρήγορος χωρίς να υπάρχει κάποια σύγκριση με κάποια παλαιότερη έκδοση.

 

Η γρήγορη μετάβαση στην τελευταία έκδοση του iOS είναι κάτι σύνηθες για τις συσκευές της Apple χωρίς όμως πολλές φορές να είναι ανώδυνη και αναπόφευκτα συγκρίνεται με τις προσπάθειες αναβάθμισης του λειτουργικού συστήματος της Google. Έτσι συγκριτικά με το Android, ύστερα από 10 μήνες, η τελευταία έκδοση KitKat βρίσκεται εγκατεστημένη μόλις στο 25% των συσκευών.

 

Αρκετοί ήταν οι χρήστες που δυσαρεστήθηκαν από τη μεγάλη χωρητικότητα ελεύθερου χώρου που απαιτούσε η νέα αναβάθμιση, ενώ αρκετές εφαρμογές είναι αυτές που χρειάζονται περαιτέρω ενημέρωση για να είναι συμβατές με το iOS 8. Οι αριθμοί δείχνουν ότι η Apple έχει αρκετή δουλειά μπροστά της, έχοντας προχωρήσει σε αξιολόγηση μόλις του 53% των νέων εφαρμογών που έχουν κατατεθεί στο App Store καθώς και στο 74% των αναβαθμίσεων διαφόρων εφαρμογών.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Link.png Site: TheVerge

Link.png Site: Apple Developers Page

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναβάθμισα αμέσως σε iOS 8 το iPad Air.

Για το Nokia Lumia 520 που έχει η αδερφή μου περιμέναμε μήνες για να δώσει την αναβάθμιση η Cosmote (Windows Phone 8.1). Η Apple δίνει απευθείας τις αναβαθμίσεις στις συσκευές τις άμεσα.

Υποστηρίζοντας τις για τρία χρόνια.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το ιδιο ειναι να μοιραζεις σε 5 συσκευες το λογισμικο-update σου και το ιδιο ειναι να εχεις 50 εταιριες με 10 μοντελα η καθεμια. Απο αυτες τις συγκρισεις ξεκιναν οι κοντρες. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το ιδιο ειναι να μοιραζεις σε 5 συσκευες το λογισμικο-update σου και το ιδιο ειναι να εχεις 50 εταιριες με 10 μοντελα η καθεμια. Απο αυτες τις συγκρισεις ξεκιναν οι κοντρες.

 

Ναι, γιατι τα Windows Phone βγαινουν αυτη την στιγμη απο 50 εταιριες και υπαρχουν 10 μοντελα στην καθε μια.Ηθελα να 'ξερα, διαβαζετε καθολου τι γραφετε μερικοι εδω μεσα ή οχι??

Δεν μιλησε ο ανθρωπος για Android.Oι Windows Phone συσκευες ειναι μετρημενες στα δαχτυλα, μην σου πω και του ενος χεριου...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το ιδιο ειναι να μοιραζεις σε 5 συσκευες το λογισμικο-update σου και το ιδιο ειναι να εχεις 50 εταιριες με 10 μοντελα η καθεμια. Απο αυτες τις συγκρισεις ξεκιναν οι κοντρες.

 

Δεν έκανα καμια σύγκριση, διατύπωσα ένα γεγονός. Οι πάροχοι δεν έχουν κανένα λόγο για τις αναβαθμίσεις των συσκευών iOS.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ μικρό release σε σχέση με περυσι. Το αντιστοιχο νουμερο ηταν στο 70% νομίζω. 

Αν ο κόσμος καταλάβει πόσο μεγάλο release ειναι για την Apple το iOs 8 θα εκαναν περισσότεροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το κάνουν και άλλοι σιγά σιγά. Άλλωστε δεν βρίσκω λόγο να μένει κάποιος στην 7, ειδικά αν έχει iPhone 5 και iPad.

 

Νομίζω δεν έχει νόημα να συγκρίνουμε με Android. Άλλο το κλειστό οικοσύστημα και άλλο το... Android που και η κουτσή Μαρία το βάζει στην συσκευή της.

 

Μια σύγκριση όμως με τα WP είναι εφικτή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το κάνουν και άλλοι σιγά σιγά. Άλλωστε δεν βρίσκω λόγο να μένει κάποιος στην 7, ειδικά αν έχει iPhone 5 και iPad.

 

 

Ετσι για το στατιστικο να σου αναφερω οτι στο iphone5 το εβαλα και κατευθειαν πισω στο 7.1.2 για τους εξεις λογους

 

1.jailbreak (οχι τοσο για apps αλλα για themes και τετοιες ομορφιες)

2. Το health app δεν υποστηριζει σκομα εφαρμογες (ενδιαφερομαι αμεσα για garmin strava endomondo , αν υποστηριζει και ρολογια sport οπως fenix η forerunner θα ειναι τελειο)

3. Το family sharing δεν υποστηριζεται απο το 7.x.x αρα η γυναικα mou me 4αρι δεν μπορει να τοχει.

 

Σιγουρα δοκιμασα τα keyborads στην 8!και μου λειπουνε ηδη ( σαν χρηστης android ειχα συνηθισει to swipe και με βολευει απιστευτα.

 

Φανταζομαι και αλλοι χρηστες θα εχουν τους δικους τους λογους που δεν αναβαθμιζονται αλλα η πλειονοτητα τους θα ειναι λογω jailbreak.

 

Υς. Πραγματικα εχω κουραστει με το φανατισμο android vs apple vs windows mobile κτλ ...

Μακαρι να ειμασταν ετσι φανατισμενοι και "ετοιμοπολεμοι" και για σημαντικα θεματα της πραγματικοτητας μας στην ελλαδα του 2014.

Ο καθενας μπορει να επιλεξει οτι του ταιριαζει , γιατι σαν χρηστης σχεδον ολων των κατηγοριων κινητων ( hobby ολων μας δεν ειναι αλλωστε?! ) εχω καταληξει οτι καθε λειτουργικο εχει τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα του και επισης εξαρταται τον καθε ανθρωπο και τις αναγκες του τι ειναι το καλυτερο.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μονος λογος που ειναι χαμηλα τα νουμερα ειναι επειδη το iOS 8 ζηταει να εχεις πολυ ελευθερο χωρο για να εγκαταστηθει με αποτελεσμα να χρειαζεται να διαγραψεις προγραμματα φωτογραφιες κα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μονος λογος που ειναι χαμηλα τα νουμερα ειναι επειδη το iOS 8 ζηταει να εχεις πολυ ελευθερο χωρο για να εγκαταστηθει με αποτελεσμα να χρειαζεται να διαγραψεις προγραμματα φωτογραφιες κα.

 

Εχεις δικιο, αν και το εκανα μεσω itunes και δεν ειχα προβλημα , το εχω διαβασει σε πολλα forums οτι ειναι αποτρεπτικος παραγοντας , ειδικα στα 16αρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα αρνητικά έχω παρατηρήσει στο καινούργιο iOS(δυστυχώς):

 

  • Το Spotlight Search έχει γίνει πιο "αργό" στο iOS 8. 
  • Η μπαταρία πάνω κάτω το ίδιο(5s) αν και ολίγον χειρότερη!
  • Το Predictive Input(Quick Type) δεν υποστηρίζεται (ακόμη θέλω να πιστεύω) σε όλες τις χώρες.
  • Το Spotlight Suggestions ούτε αυτό υποστηρίζεται σε όλες τις χώρες.

Κατά τ'άλλα έχει μερικά καινούργια features και όταν έρθει και το Yosemite θα δείξει καλύτερα!

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στο Ipad air για πρώτη φορά είδα την μπαταρία να κατρακυλάει έτσι... Χωρίς να κάνω τπτ το ιδιαίτερο έφαγε 30% σήμερα ενώ συνήθως αντε να μου έτρωγε 5% με την χρήση που του κάνω.

 

Δεν έβαλα καμία νέα εφαρμογή απλά αναβάθμιση τις υπάρχων..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...