Προς το περιεχόμενο

Η Apple αφαίρεσε τα προϊόντα της Bose από τα καταστήματα της


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Apple αφαίρεσε όλα τα ακουστικά και προϊόντα ήχου της Bose από τα καταστήματα της, με στόχο τη προώθηση των δικών της ακουστικών Beats Audio αλλά και για άλλους λόγους.Με την έναρξη της φετινής αγωνιστικής περιόδου της NFL, η Bose εξασφάλισε μία υψηλού προφίλ διαφημιστική συμφωνία με την διοργανώτρια αρχή, και επομένως οι αθλητές είναι υποχρεωμένοι να μην φορούν τα εύκολα αναγνωρίσιμα ακουστικά της Beats κατά τη διάρκεια συνεντεύξεων ή όταν εμφανίζονται μπροστά από τις κάμερες. Στον αμυντικό Colin Kaepernick επιβλήθηκε πρόσφατα πρόστιμο $10.000 επειδή φορούσε headphones της Beats, και από τότε χρειάστηκε να καταφύγει σε ένα παλιομοδίτικο κόλπο για να αποφύγει τα πρόστιμα.

 

Δεν ήταν όμως μόνο η συμφωνία της Bose με την NFL και ο αποκλεισμός των ακουστικών της Beats από κάθε δημόσια εμφάνιση, αλλά και μία διαμάχη που εκκρεμούσε μεταξύ της Beats, που ανήκει πια εξολοκλήρου στην Apple, και στη Bose, και που αφορούσε στη χρήση της τεχνολογίας ακύρωσης θορύβου (Noise Canceling). Τελικώς, οι δύο εταιρείες αποφάσισαν να επιλύσουν τις διαφορές τους εξωδικαστικώς.

 

Η κίνηση της Apple, ενδεχομένως να απογοητεύσει κάποιους χρήστες που έβρισκαν ιδιαίτερα ενδιαφέροντα τα προϊόντα της Bose, τα οποία ταίριαζαν ωραία με τις συσκευές της Apple και είχαν λάβει πολύ καλές κριτικές λόγω της τεχνολογίας ακύρωσης θορύβου. Από την άλλη, όσο επιθετική (ή και εκδικητική ενδεχομένως για κάποιους) να ήταν η κίνηση της Apple, η τελευταία θέλει να εξασφαλίσει την όσο το δυνατόν καλύτερη προώθηση των δικών της προϊόντων έναντι των αντιπάλων της, και ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος από το να καταλάβουν περίοπτη θέση στα ράφια των καταστημάτων της; Παρόλα αυτά, στα καταστήματα της συνεχίζουν να υπάρχουν προϊόντα των Bowers & Wilkins και Sennheiser (ακόμα και Alpine). Το πλήγμα για τη Bose είναι σίγουρα μεγάλο.

 

Link.png Site: The Verge

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Με την ευκαιρία μου δίνετε η δυνατότητα να πω κάποια πράγματα για τα ακουστικά. Ως λάτρης της υψηλής ποιότητας στην εικόνα, στην τεχνολογία, έτσι και στο ήχο, άσχετα αν καμιά φορά δεν μπορώ να αποκτήσω πανακριβα πράγματα, όμως προτείνω σε όλους να αποκτήσουν  ένα ζευγάρι ακριβών ακουστικών. Η δική μου εμπειρία ξεκίνησε πριν από 15 χρόνια, αποκτώντας τα Sennheiser HD 600 . Η χρήση audiophile ακουστικών προσφέρει μοναδική ηχητική εμπειρία, μιας και σήμερα είναι αδύνατον να ακούσουμε από άλλα μέσα και κυρίως μέσω των ηχείων που ενσωματώνουν, όπως η τηλεόραση, το κινητό, το ράδιο, το μπαράκι.

Όσον αφορά τα εν λόγω ακουστικά της Beats Audio δεν τα έχω ακούσει ( εννοώ να ακούσω μουσική από αυτά), αλλά απ ότι διαβάζω δεν ανήκουν στην υψηλή ποιότητα, όμως είχα πολύ καλές εμπειρίες από τα ΑΚG K 701 (300$) , τα Sennheiser HD 518 (120€) και η έκπληξη από τα Grado SR-60 (80$). Ακριβότερα, hi end ακουστικά απαιτούν και ακριβότερες πηγές.

 
  • Like 20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η Apple αφαίρεσε όλα τα ακουστικά και προϊόντα ήχου της Bose από τα καταστήματα της, με στόχο τη προώθηση των δικών της ακουστικών Beats Audio αλλά και για άλλους λόγους

Πληροφορίες θέλουν την Apple να επικαλείται ένα κενό ασφαλείας στα ακουστικά της Bose και με την ενέργεια αυτή δείχνει για ακόμα μια φορά το έμπρακτο ενδιαφέρον της να προστατέψει τους χρήστες.

(Από ένα υποθετικό ιλαρό δελτίο τύπου...)

 

Just trolling.

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μωρε, ωραια ειναι. Τα λεφτα μου λειπουν. Αλλα τωρα που το σκεφτομαι δε γινεται να εχω τα καλυτεροτερα σε αυτη τη ζωη. Καπου θα υστερω. Ας υστερω στα ακουστικα. Κι ας με λετε βλαχο και φτωχομπινε.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα λατρευω τα Sennheiser HD598 μου.. Καποια στιγμη ισως παω και σε πιο high end λυσεις, αλλα προς το παρων συνδεδεμενα σε ZxR, κανουν παπαδες για gaming..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομοίως και εγώ τα Sennheiser δεν τα αλλάζω με τίποτα, την πρώτη φορά που τα φόρεσα και άκουσα μουσική ένοιωσα πως ξανα-άκουγα/ανακάλυπτα το κάθε κομμάτι, η "ζεστασιά" το "χρώμα" η διάκριτη λεπτομέρεια σε κάνει απλά να ανατριχιάζεις #omg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα καλά μου βγήκαν αυτά με 15 ευρώ από τον Γαλαξία, δεν κάνω πλάκα κι ούτε trollάρω, μια χαρά τούμπανο είναι, ξέρετε τι μπάσο έχουν χαχα.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι παντως δεν εχω κανενα θεμα με τα beats studio μου.. Και σε σχεση με τα akg k450 που ειχα πιο πριν κ ειχαν βραβευτει ως τα καλυτερα ακουστικα δρομου 2011 (αν δε κανω λαθος τη χρονια) απ το what hifi δεν εχω παρατηρησει κατι κακο εκτος του μεγεθους.. 

 

Τι να κανω κλασσικη μουσικη δεν ακουω παντως οποτε κ με καλυπτουν απολυτα για τη χρηση που κανω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα λατρευω τα Sennheiser HD598 μου.. Καποια στιγμη ισως παω και σε πιο high end λυσεις, αλλα προς το παρων συνδεδεμενα σε ZxR, κανουν παπαδες για gaming..

Συνδίασέ τα με ένα FiiO E11 και θα κάνουν και καλόγριες...

Εγω παλι παντως δεν εχω κανενα θεμα με τα beats studio μου.. Και σε σχεση με τα akg k450 που ειχα πιο πριν κ ειχαν βραβευτει ως τα καλυτερα ακουστικα δρομου 2011 (αν δε κανω λαθος τη χρονια) απ το what hifi δεν εχω παρατηρησει κατι κακο εκτος του μεγεθους.. 

 

Τι να κανω κλασσικη μουσικη δεν ακουω παντως οποτε κ με καλυπτουν απολυτα για τη χρηση που κανω..

Tα AKG K450 τα άκουσα πρώτη φορά το 2012 (από φίλο) και μου έκανε εντύπωση η λεπτομέρεια τους ... απλά, φοβερά για την τιμή τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδίασέ τα με ένα FiiO E11 και θα κάνουν και καλόγριες...

Tα AKG K450 τα άκουσα πρώτη φορά το 2012 (από φίλο) και μου έκανε εντύπωση η λεπτομέρεια τους ... απλά, φοβερά για την τιμή τους.

 

Ετσι, το εχω ακουσει απο πολλους το συγκεκριμενο.. Αν και για gaming μια χαρα ειναι η ενισχυση της ZxR ;)

Να σου πω την αληθεια ομως για ηχο θα περασω με τα ακουστικα απο κανα Νακα να δοκιμασω διαφορες ενισχυσεις. Ισως να παω σε κατι πιο ποιοτικο γιατι φαγωνομαι ηδη για τα HD650 που τα ακουσα και επαθα ερωτα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οταν η Bose ηταν εταιρια ο Steve Jobs ηταν 9 χρονων!Μιλαμε για μια εταιρια με απιστευτη ερευνα και καινοτομιες στον χωρο του ηχου και της ακουστικης γενικοτερα.

Επεξ/σία από billdanos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...