Προς το περιεχόμενο

Η Apple αφαίρεσε τα προϊόντα της Bose από τα καταστήματα της


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν η Bose ηταν εταιρια ο Steve Jobs ηταν 9 χρονων!Μιλαμε για μια εταιρια με απιστευτη ερευνα και καινοτομιες στον χωρο του ηχου και της ακουστικης γενικοτερα.Τι να μας πει η apple και τα γατακια (προβατακια καλυτερα) της που το μονο που τους ενδιαφερει ειναι το hype?

Eλα ντε..Τι να μας πει το γατακι η apple που την ενδιαφερει πως θα βγαλει περισσοτερα χρηματα..Ντροπη τους που βαζισονται στα εμπορικοτερα beats(καλως η κακως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Που το βλεπετε το παραλογο?? Πρωτα απ΄ολα στην ιδια τιμη εαν δοκιμασει κανεις σε apple store και τα δυο πρεπει να ειναι αδαης κουφος ή θυμα του brandname για να παρει τα beats...

 

Απο την αλλη η bose εκανε προσφατα μηνυση στην πρωτη σχετικα με το noise isolation που εχουν τα ακουστικα της, οποτε η APPLE γευτηκε λιγο απο το φαρμακι που μοιραζε περι πατεντων, σε ουσιαστικες τεχνολογιες και οχι σε μλκς...

 

http://www.cnet.com/uk/news/apples-beats-bose-settle-patent-spat-over-noise-canceling-tech/

 

Ας δοκιμασει καποιος τα quiet comfort της bose και θα καταλαβει... Τα ακουσα σε αεροδρομιο και νομιζα οτι μου κανουν πλακα απο τις ηχομονωτικες τους δυνατοτητες..

Κυριολεκτικα τα εβαζα και τα εβγαζα γιατι δεν το πιστευα..

 

Αλλα ειπαμε το brandname πουλαει πλεον οχι τα χαρακτηριστικα....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχθές άκουσα στα Public κάποια demo κομμάτια απ' τα Beats Solo. Γενικά υπάρχει ένα bump στην ποιότητα, αλλά προσωπικά δεν θα έδινα 150+€ για τέτοιο επίπεδο διαφοράς. Πιστεύω οτι κάποια άλλη μάρκα (π.χ Sennheiser) θα προσφέρει πολύ καλύτερη ποιότητα στα ίδια λεφτά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eλα ντε..Τι να μας πει το γατακι η apple που την ενδιαφερει πως θα βγαλει περισσοτερα χρηματα..Ντροπη τους που βαζισονται στα εμπορικοτερα beats(καλως η κακος)

το κακως γιατι με ομικρον;

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω που τα λεμε οι περισσοτεροι που θα παρουν beats δεν πολυ καιγονται και για την ποιοτητα ηχου..Εκει στοχευει και η apple..Δεν θα δεις παικτες του nba,ποδοσφαιρου τραγουδιστες,ηθοποιους να φορανε boss στις δημοσιες εμφανισεις τους..Beats θα φορανε..Και γιαυτο και πουλανε τοσο στον μεσο καταναλωτη..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κακως γιατι με ομικρον;

 

 

Γιατι οι ανθρωποι πρεπει να μπορουν να εκφερουν αποψη αναξαρτητΟς εαν καποιος θα σχολιασει την ορθογραφια τους... Παντως και το ατονικο συτημα ειναι και αυτο λαθος....

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κακως γιατι με ομικρον;

Γιατι δεν προσεχουμε τον διορθωτη

 

Να απανταγες με κατι σχετικο σε αυτο που εγραψα ομως και οχι με εξυπναδες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα καλά μου βγήκαν αυτά με 15 ευρώ από τον Γαλαξία, δεν κάνω πλάκα κι ούτε trollάρω, μια χαρά τούμπανο είναι, ξέρετε τι μπάσο έχουν χαχα.

 

Αν δε ενδιαφέρει απλά το υποτιθέμενο μπάσο τους (γιατί στην ουσία δεν έχουν sub αλλά booming) τότε να τα χαρείς :)

 

Φιλικά Αργύρης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που το βλεπετε το παραλογο?? Πρωτα απ΄ολα στην ιδια τιμη εαν δοκιμασει κανεις σε apple store και τα δυο πρεπει να ειναι αδαης κουφος ή θυμα του brandname για να παρει τα beats...

 

Απο την αλλη η bose εκανε προσφατα μηνυση στην πρωτη σχετικα με το noise isolation που εχουν τα ακουστικα της, οποτε η APPLE γευτηκε λιγο απο το φαρμακι που μοιραζε περι πατεντων, σε ουσιαστικες τεχνολογιες και οχι σε μλκς...

 

http://www.cnet.com/uk/news/apples-beats-bose-settle-patent-spat-over-noise-canceling-tech/

 

Ας δοκιμασει καποιος τα quiet comfort της bose και θα καταλαβει... Τα ακουσα σε αεροδρομιο και νομιζα οτι μου κανουν πλακα απο τις ηχομονωτικες τους δυνατοτητες..

Κυριολεκτικα τα εβαζα και τα εβγαζα γιατι δεν το πιστευα..

 

Αλλα ειπαμε το brandname πουλαει πλεον οχι τα χαρακτηριστικα....

 

Ενώ συμφωνώ απόλυτα μαζί σου περί της ακουστικής ποιότητας της Bose και την αισχρότητα των beats προς το παρόν τουλάχιστον (, είδομεν για το μέλλον), σου διαφεύγει πως ο πόλεμος με τις πανέντες ουδεμία σχέση φέρει με την Apple, για την ακρίβεια είναι η Apple τα τελευταία 3 χρόνια που δέχεται τις περισσότερες μηνύσεις περί πατεντών.

Μπορείς να το ψάξεις.

 

Φιλικά Αργύρης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν προσεχουμε τον διορθωτη

 

Να απανταγες με κατι σχετικο σε αυτο που εγραψα ομως και οχι με εξυπναδες 

και συ απαντησες με ορους οικονομικους και οχι τεχνολογικους που ειναι η ουσια.εγω παντως χρησιμοποιω sennheiser HD280 pro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και συ απαντησες με ορους οικονομικους και οχι τεχνολογικους που ειναι η ουσια.εγω παντως χρησιμοποιω sennheiser HD280 pro

Mε την απλη λογικη απαντησα φιλε μου..Ουτε beats εχω oυτε iphone...Τα jabra revo wireless εχω που κοστιζαν ποσα ευρω λιγοτερα απο τα αναλογα beats και με καλυτερη ποιοτητα ηχου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα τοση ωρα πραγματικα απορω με καποιους που υποτιθεται οτι εχετε κανει και συγκρισεις..

Οντως τα beats ισως να μη αξιζουν τα λεφτα τους οσον αφορα τον ηχο αλλα για πειτε μου με το χερι στη καρδια.. Ποσοι απο σας εχετε κλασσικη μουσικη μεσα στο κινητο σας και ορχηστρικες συνθεσεις ή τζαζ rip-αρισμενα σε flac για να κανετε συγκριση?

 

΄Η νομιζετε οτι οι συγκρισεις στα reviews απο μεγαλες εταιριες γινονται με κομματια του tiesto - david guetta - 50 cent και πανο κιαμο κατεβασμενα απο youtube.. Δε θελω να σας σπασω τη φουσκα αλλα νομιζετε πως καταλαβαινετε διαφορες...

 

Αν κανω λαθος αποδειξτε το μου και πειτε μου το κομματι, τα ενισχυτικα που χρησιμοποιησατε κ τις διαφορες σε μεσαιες - υψηλες - χαμηλες μπλα μπλα μπλα..

 

Δε θελω να παρεξηγηθω, ουτε εγω το κανω αυτο αλλα τουλαχιστον δε μπαινω σε συγκρισεις που ξερω οτι θα ξεβρακωθω αν μου ανοιξει συζητηση γνωστης ή χομπιστας. Δε μιλαω για ολους. Οντως υπαρχουν ατομα που το κανουν αυτο. Μιλαω για τους περισσοτερους που μπαινουν εδω εχοντας διαβασει ενα review (και αν) και το βρισκουν  σαν ευκαιρια να θαψουν την apple και τη καθε apple.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα τοση ωρα πραγματικα απορω με καποιους που υποτιθεται οτι εχετε κανει και συγκρισεις..

Οντως τα beats ισως να μη αξιζουν τα λεφτα τους οσον αφορα τον ηχο αλλα για πειτε μου με το χερι στη καρδια.. Ποσοι απο σας εχετε κλασσικη μουσικη μεσα στο κινητο σας και ορχηστρικες συνθεσεις ή τζαζ rip-αρισμενα σε flac για να κανετε συγκριση?

 

΄Η νομιζετε οτι οι συγκρισεις στα reviews απο μεγαλες εταιριες γινονται με κομματια του tiesto - david guetta - 50 cent και πανο κιαμο κατεβασμενα απο youtube.. Δε θελω να σας σπασω τη φουσκα αλλα νομιζετε πως καταλαβαινετε διαφορες...

 

Αν κανω λαθος αποδειξτε το μου και πειτε μου το κομματι, τα ενισχυτικα που χρησιμοποιησατε κ τις διαφορες σε μεσαιες - υψηλες - χαμηλες μπλα μπλα μπλα..

 

Δε θελω να παρεξηγηθω, ουτε εγω το κανω αυτο αλλα τουλαχιστον δε μπαινω σε συγκρισεις που ξερω οτι θα ξεβρακωθω αν μου ανοιξει συζητηση γνωστης ή χομπιστας. Δε μιλαω για ολους. Οντως υπαρχουν ατομα που το κανουν αυτο. Μιλαω για τους περισσοτερους που μπαινουν εδω εχοντας διαβασει ενα review (και αν) και το βρισκουν  σαν ευκαιρια να θαψουν την apple και τη καθε apple.

 

 

Δεν ειναι ακριβως ετσι... Υπαρχουν καποιοι που διασκεδαζουν ακουγοντας μουσικη απο το τρανσιστορ και υπαρχουν και καποιοι που διασκεδαζουν με την ποιοτητα του ηχου περα απο την την ιδια τη μουσικη...

 

Ακομα και λαικο τραγουδι να βαλεις οι διαφορες ειναι χαοτικες... Παλια πιστευα οτι καλα ακουστικα ειναι αυτα μεταξυ 40-50 ευρω αλλα οταν πηρα ακριβοτερα και ξαναακουγα παλια τραγουδια (ανεξαρτητως ειδους) νομιζα οτι τα ακουγα για πρωτη φορα..

 

Ειναι πανω κατω η ιδια ιστορια με μερικους που αρκουνται να βλεπουν ταινιες σε απλη αναλυση και αλλοι εαν δεν ειναι hd δεν αντεχουν...

 

Οποτε εαν ανηκεις στην πρωτη κατηγορια που δε σε νοιαζει και πολυ, τα reviews δε σε ενδιαφερουν... Αλλα εαν πας να δωσεις 200-300 ευρω, οπως  οι audiophiles (ελπιζω να μην το εγραψα λες και ειναι ασθενεια) τοτε σε νοιαζει η διαφορα ποιοτητας... Απο την αλλη τα beats ειναι απλα τα burberry των ακουστικων... Οχι οτι δεν κανουν προοδο σιγα σιγα, αλλα τα πολυ ακριβα κομματια δε φτανουν σε ποιοτητα τα φθηνοτερα των κορυφαιων κατασκευαστων...

 

Επισης μην ξεχναμε οτι σε πολλους αρεσουν επειδη εχουν εκκωφαντικο μπασο σε σημειο που δημιουργουν αλλη αισθηση λες και εισαι σε κλαμπ... Γενικα ειναι πολλοι παραγοντες που καθοριζουν τα γουστα...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Με την ευκαιρία μου δίνετε η δυνατότητα να πω κάποια πράγματα για τα ακουστικά. Ως λάτρης της υψηλής ποιότητας στην εικόνα, στην τεχνολογία, έτσι και στο ήχο, άσχετα αν καμιά φορά δεν μπορώ να αποκτήσω πανακριβα πράγματα, όμως προτείνω σε όλους να αποκτήσουν  ένα ζευγάρι ακριβών ακουστικών. Η δική μου εμπειρία ξεκίνησε πριν από 15 χρόνια, αποκτώντας τα Sennheiser HD 600 . Η χρήση audiophile ακουστικών προσφέρει μοναδική ηχητική εμπειρία, μιας και σήμερα είναι αδύνατον να ακούσουμε από άλλα μέσα και κυρίως μέσω των ηχείων που ενσωματώνουν, όπως η τηλεόραση, το κινητό, το ράδιο, το μπαράκι.

Όσον αφορά τα εν λόγω ακουστικά της Beats Audio δεν τα έχω ακούσει ( εννοώ να ακούσω μουσική από αυτά), αλλά απ ότι διαβάζω δεν ανήκουν στην υψηλή ποιότητα, όμως είχα πολύ καλές εμπειρίες από τα ΑΚG K 701 (300$) , τα Sennheiser HD 518 (120€) και η έκπληξη από τα Grado SR-60 (80$). Ακριβότερα, hi end ακουστικά απαιτούν και ακριβότερες πηγές.

 

 

 

Προφανώς και δεν ανήκουν στην κατηγορία αυτή....

Η beats audio ήταν γνωστό ότι πούλαγε marketing εις βάρος της ποιότητας.

Δεν είναι τυχαίο που την αγόρασε η Apple....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω για χρόνια και χρησιμοποιώ Sennheiser HD25SP και Beyerdynamic DT770 Pro και δεν τα αλλάζω με τίποτα. Θεωρώ και τις δύο εταιρείες κορυφαίες όπως και την AKG. Και οι τρείς βρίσκονται σε όλα τα studio του πλανήτη.

Δεν θα πλήρωνα με τίποτα χρωματιστές αρλούμπες επειδή κάποιος rapper και κάποια πολυεθνική δεν θέλουν να αφήσουν τίποτα να τους ξεφύγει (προσωπική μου άποψη).

Τέλος μια απλή συμβουλή σαν άτομο που δούλεψε αρκετά χρόνια σε hi-fi και hi-end, αν σας ενδιαφέρει έστω και λίγο η ποιότητα αυτού που ακούτε, πριν ακουμπήσετε τα ευρουδάκια σας για χάρη του marketing ψάξτε στην ίδια τιμή και κάτι από έναν κατασκευαστή που φτιάχνει ακουστικά μια ζωή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...