Προς το περιεχόμενο

Η Apple αφαίρεσε τα προϊόντα της Bose από τα καταστήματα της


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ακουσει απο beats, και εχω την εντυπωση οτι τονιζουν επιτιδες καποιες συχνοτητες για να ακουγονται πιο ευχαριστα καποια ειδη μουσικης. Με τα Sennheiser 595 που εχω καρφωμενα στην Essence, ο ηχος μου ειναι πιο flat παντως.

 

Αν ηταν να παρω παντως τωρα ακουστικα με τιμη γυρω στα 150-200 ευρω, θα επαιρνα τα Beyerdynamic DT880. Για πιο budget καταστασεις θα προτιμουσα Superlux HD668B(αν και δυσευρετα).

 

Τα beats για την τιμη τους ειναι απαραδεκτα. Ισως αν κοστιζαν το μισο, απο οτι τωρα. Αλλα ξεχασα, status symbol brand κι αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δεν ειναι ακριβως ετσι... Υπαρχουν καποιοι που διασκεδαζουν ακουγοντας μουσικη απο το τρανσιστορ και υπαρχουν και καποιοι που διασκεδαζουν με την ποιοτητα του ηχου περα απο την την ιδια τη μουσικη...

 

Ακομα και λαικο τραγουδι να βαλεις οι διαφορες ειναι χαοτικες... Παλια πιστευα οτι καλα ακουστικα ειναι αυτα μεταξυ 40-50 ευρω αλλα οταν πηρα ακριβοτερα και ξαναακουγα παλια τραγουδια (ανεξαρτητως ειδους) νομιζα οτι τα ακουγα για πρωτη φορα..

 

Ειναι πανω κατω η ιδια ιστορια με μερικους που αρκουνται να βλεπουν ταινιες σε απλη αναλυση και αλλοι εαν δεν ειναι hd δεν αντεχουν...

 

Οποτε εαν ανηκεις στην πρωτη κατηγορια που δε σε νοιαζει και πολυ, τα reviews δε σε ενδιαφερουν... Αλλα εαν πας να δωσεις 200-300 ευρω, οπως  οι audiophiles (ελπιζω να μην το εγραψα λες και ειναι ασθενεια) τοτε σε νοιαζει η διαφορα ποιοτητας... Απο την αλλη τα beats ειναι απλα τα burberry των ακουστικων... Οχι οτι δεν κανουν προοδο σιγα σιγα, αλλα τα πολυ ακριβα κομματια δε φτανουν σε ποιοτητα τα φθηνοτερα των κορυφαιων κατασκευαστων...

 

Επισης μην ξεχναμε οτι σε πολλους αρεσουν επειδη εχουν εκκωφαντικο μπασο σε σημειο που δημιουργουν αλλη αισθηση λες και εισαι σε κλαμπ... Γενικα ειναι πολλοι παραγοντες που καθοριζουν τα γουστα...

Ουτε ετσι ακριβως ειναι.. Πες μου εναν.. Εναν που θα ακουσει ενα ακουστικο με σοβαρη πηγη και μεσο κ δε θα παραδεχτει οτι ειναι καλυτερο απ τα fm που ακουει στο αμαξι. 'Η που θα δει κατι σε 4k και δε θα του αρεσει περισσοτερο απ το dvdrip..

Δεν ειναι τοσο υποκειμενικα τα πραγματα οπως τα λες.. Οταν οι διαφορες ειναι πολυ μικρες ναι κ σιγουρα δε θα την ακουσει τη διαφορα με στανιση.. 

 

Εγω οπως εχω πει παραπανω πως δεν ακουω διαφορες σε rock κομματια απο akg k450 σε beats studio κ σε ποιοτητα cd. Τωρα οποιος διαβαζει απλα reviews ατομων που πραγματικα εχουν μουσικο αυτι κ καταλαβαινουν περισσοτερα απο μενα κ μπαινει κ κραζει χωρις ουσιαστικα να εχει ακουσει το συγκεκριμενο headset ειναι αξιος της μοιρας του κατ εμε.

 

Το κομπλεξ δε καταλαβαινω κ την αναγκη μερικων να το παιζουν ειδημωνες σε πραγματα που δεν καταλαβαινουν. Συμφωνω πως ενα headset της akg ας πουμε των 300 ενδεχεται να ειναι αρκετα καλυτερο απ τα studio ασχετα αν το καταλαβαινω εγω ή οχι. Αυτοι που τα δοκιμαζουν σιγουρα ξερουν καλυτερα απο μενα.

 

Κ κλεινω λεγοντας πως οποιος νομιζει πως και αρκετα μοντελα της sennheiser ή της Χ Ψ τετοιου βεληνεκους δεν πουλανε και σημα αλλα μονο ποιοτητα, απαταται οικτρα.. Σιγουρα υπαρχουν κ σοβαρα μοντελα ομως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, για να μπούνε τα πράγματα στη θέση τους.

Όλα μα όλα τα beats είναι για πέταμα για την κατηγορία τιμής τους. Το μόνο που κάπως βγάζει αξιοπρεπή ήχο είναι το MIXR κι αυτό θα έπρεπε να πωλείται στα μισά της τιμής που λανσάρεται.

 

AKG,  BOSE, BeyerDynamic, Grado, Sennheiser, KOSS, Shure, Audio Technica, Dynaudio, KRK, είναι εταιρίες με παράδοση στο χώρο και δε τις αγγίζει καμία μαρκετιστική ξεφτίλα τύπου beats.

Όταν αυτές οι εταιρίες καινοτομούσαν στον ήχο, ο dr dre και ο dr-βρέ ήταν κουκκίδα στο σύμπαν.

 

Σε DJ καταστάσεις, ακουστικά καλά έχει και η Pioneer και η SONY στα ακριβά τους μοντέλα (υπέροχη κάψα μεν, σκατά κι ευπαθής στέκα δε), ενώ αξιοσημείωτα είναι και τα AIAIAI TMA-1 στο δεύτερο όμως revision που έβγαλαν. Τα Technics και τα Stanton τα θεωρώ απλά ΟΚ και όχι κάτι το ιδιαίτερο για τα λεφτά που ζητάνε, αλλά ΣΙΓΟΥΡΑ καλύτερα από τα beats.

 

Αυτά έχοντας μια σφαιρική κι εμπεριστατωμένη εμπειρία από πάρα πολλά μοντέλα και revisions όλων σχεδόν των παραπάνω εταιριών, λόγω χόμπυ και δουλειάς παλαιότερα σε διάφορα studios κλπ.

 

PS: Και χέστηκα αν το καλώδιο των ακουστικών μου δεν είναι κόκκινο και πλακέ! Θέλω τα ακουστικά μου να παράγουν ήχο ζυγισμένο και καθαρό, όχι μια μπουκωμένη μπασαδούρα για να το παίζω trendy τυπάς.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μικρή διόρθωση, ο  Colin Kaepernick είναι Quaterback των San Francisco 49's, από την θέση που αγωνίζεται ξεκινάνε όλες οι επιθέσεις, ουσιαστικά είναι ο πιο πολύτιμος παίχτης της επίθεσης για κάθε ομάδα, το ακριβώς αντίθετο από αμυντικός δηλαδή, ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα τοση ωρα πραγματικα απορω με καποιους που υποτιθεται οτι εχετε κανει και συγκρισεις..

Οντως τα beats ισως να μη αξιζουν τα λεφτα τους οσον αφορα τον ηχο αλλα για πειτε μου με το χερι στη καρδια.. Ποσοι απο σας εχετε κλασσικη μουσικη μεσα στο κινητο σας και ορχηστρικες συνθεσεις ή τζαζ rip-αρισμενα σε flac για να κανετε συγκριση?

Ποιά κλασσική μουσική και πιο κινητό. Εμένα όλη μου η μουσική στο PC είναι σε FLAC μορφή, ξεκάθαρα. Εκεί λοιπόν όταν αράζω στο PC και θέλω να ακούσω ένα κομμάτι έτσι όπως έχει στο μυαλό του ο παραγωγός να ακουστεί, φυσικά θα απαιτήσω το καλύτερο. Εννοείται οτι για κομμάτια απο ΥΤ και mp3 δεν καταλαβαίνεις διαφορά. Αυτό που λέω είναι οτι πέρα απο ένα ενισχυμένό μπάσο και καθαρότερο fidelity απ' τα instrumental που σου δίνει το Beats, δεν προσφέρει ΤΗΝ ποιότητα σε σχέση με ένα ζευγάρι φθηνότερων ακουστικών.

 

Και πληροφοριακά, το iPhone δεν υποστηρίζει native FLAC. Η υποτιθέμενη Μερσεντές των φορητών συσκευών δηλαδή δεν υποστηρίζει το πιο "αρχοντικό" και pure φορμά που μπορεί να βρεί κάποιος μουσικά. Οπότε είναι λίγο οξύμωρο να λες οτι όποιος κριτικάρει τα Beats κριτικάρει την Apple. Στο λέω εγώ σαν κάτοχος iPhone.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε ετσι ακριβως ειναι.. Πες μου εναν.. Εναν που θα ακουσει ενα ακουστικο με σοβαρη πηγη και μεσο κ δε θα παραδεχτει οτι ειναι καλυτερο απ τα fm που ακουει στο αμαξι. 'Η που θα δει κατι σε 4k και δε θα του αρεσει περισσοτερο απ το dvdrip..

Δεν ειναι τοσο υποκειμενικα τα πραγματα οπως τα λες.. Οταν οι διαφορες ειναι πολυ μικρες ναι κ σιγουρα δε θα την ακουσει τη διαφορα με στανιση.. 

 

Εγω οπως εχω πει παραπανω πως δεν ακουω διαφορες σε rock κομματια απο akg k450 σε beats studio κ σε ποιοτητα cd. Τωρα οποιος διαβαζει απλα reviews ατομων που πραγματικα εχουν μουσικο αυτι κ καταλαβαινουν περισσοτερα απο μενα κ μπαινει κ κραζει χωρις ουσιαστικα να εχει ακουσει το συγκεκριμενο headset ειναι αξιος της μοιρας του κατ εμε.

 

Το κομπλεξ δε καταλαβαινω κ την αναγκη μερικων να το παιζουν ειδημωνες σε πραγματα που δεν καταλαβαινουν. Συμφωνω πως ενα headset της akg ας πουμε των 300 ενδεχεται να ειναι αρκετα καλυτερο απ τα studio ασχετα αν το καταλαβαινω εγω ή οχι. Αυτοι που τα δοκιμαζουν σιγουρα ξερουν καλυτερα απο μενα.

 

Κ κλεινω λεγοντας πως οποιος νομιζει πως και αρκετα μοντελα της sennheiser ή της Χ Ψ τετοιου βεληνεκους δεν πουλανε και σημα αλλα μονο ποιοτητα, απαταται οικτρα.. Σιγουρα υπαρχουν κ σοβαρα μοντελα ομως..

 

Τελος παντων διαφωνουμε, αλλα καλο ειναι και αυτο... Οντως μερικοι μπηκαν γιατι η beats πλεον ανηκει στην apple και θελαν να την κραξουν χωρις να εχουν ακουσει ποτε τα εν λογω ακουστικα...

 

Αλλα δε χρειαζεται να εισαι επαγγελματιας η ειδημων για να αποφασισεις που θα σκασεις τα 300 ευρω... Ολοι καταλαβανουν τη διαφορα του 360p και του 4k video αλλα δε χαλανε ολοι 6000 ευρω να παρουν τετοιες οθονες γιατι ο καθενας μεγιστοποιει αλλου τη χρησιμοτητα αυτων που αγοραζει...

 

Οποτε αντικειμενικα τα Βοse ειναι καλυτερα απο τα Skullcandy, αλλα υποκειμενικα για καποιους 200-300 ειναι παρα πολλα χρηματα για ακουστικα... Ακομα και η Στανιση σε acoustic (λολ) θα εχει διαφορα ακουστικως... Απλα μερικους δεν τους ενδιαφερει... Και αυτο στο λεω εγω υποκειμενικα, που δεν ειμαι επαγγελματιας ή ειδικος, αλλα οταν ακουσα παλια τραγουδια απο καλα ακουστικα νομιζα οτι ηταν κατι τελειως διαφορετικο ή οτι πριν ηταν μονοτονα...

 

Τα sennheiser πχ δεν ειμαι μονο για κλασσικη μουσικη η ροκ κομματια οπως κοινως αντιλαμβανονται οι περισσοτεροι... Απλα εκει δειχνουν ακομα περισσοτερο την υπεροχη τους γιατι τα αλλα απλα δε μπορουν... Και ναι εχεις δικαιο οταν λες οτι πουλανε ονομα αλλα εχουν τμηματα r&d απο πισω που κοστιζουν πολυ περισσοτερο απο τη φημη του dr. Dre.

 

Εαν σε ενδιαφερει ψαξε τι ειναι το active noise control ή γιατι βαζουν τρια μικροτερα "ακουστικα" μεσα στην ιδια ψειρα των triple-fi και κοστιζουν 400 ευρω και ισως διαπιστωσεις οτι το ονομα φερει και αξια τεχνολογιων και πολλων χρονων αναπτυξης και βελτιωσης του προιοντος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και δεν ανήκουν στην κατηγορία αυτή....

Η beats audio ήταν γνωστό ότι πούλαγε marketing εις βάρος της ποιότητας.

Δεν είναι τυχαίο που την αγόρασε η Apple....

 

Η Apple απο σπόντα τα πήρε για την υπηρεσία μουσικής που ετοιμάζει...(καταλυτικός βέβαια παράγωντας είναι πως ήταν μια νεοσύσταση εταιρία άρα δεν θα χαλούσε όλα τα λευτά του κόσμου για την απόκτηση της, ΑΛΛΑ και πως είχε κοινό που έσκαγε τα λευτά του για την απόκτηση του)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω τί θα γίνει με τα bluetooth ακουστικά της BOSE?  ειδικά το μονό: δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι καλύτερο για iphone… θα τα πάρει και αυτά η μπάλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού πλέον είναι ανταγωνιστής αναμενόμενο ήταν. Τώρα αν αυτή η ιστορία θα της βγεί σε καλό και αν τα τρελά λεφτά που πλήρωσε άξιζαν, το μέλλον θα δείξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καλά ακουστικά (και ένα καλό σύστημα αναπαραγωγής και ακρόασης ήχου γενικά) δεν είναι μόνο για τη κλασσική και τζαζ μουσική ούτε μόνο για τις κορυφαίες και πιο προσεγμένες ηχογραφήσεις, όλα τα είδη μουσικής ακούγονται από λίγο ως πάρα πολύ καλύτερα με πιο καλά ακουστικά, ακόμα και η Lady Gaga και η Στανίση στο Youtube ακούγονται πολύ διαφορετικά.

Η μουσική μπορεί να χωριστεί και να αναλυθεί σε πολλούς τομείς, ένα σύστημα αναπαραγωγής μπορεί να έχει καλή, μέτρια ή κακή απόδοση σε κάθε ένα τομέα ξεχωριστά, λίγες φορές σε πολύ ακριβά μοντέλα μπορείς να πεις ότι έχεις καλή απόδοση σε όλους (ή σχεδόν σε όλους) τους τομείς. Έτσι λοιπόν, όταν αγοράζεις ένα μοντέλο, διαλέγεις σε ποια σημεία θέλεις να έχεις καλή απόδοση και που σε ενοχλεί λιγότερο να μην ακούγεται και τόσο καλά, κάνεις συμβιβασμό (όπως σε τόσα άλλα πράγματα στη ζωή). Αν κάνεις λάθος επιλογή και ένας-δύο τομείς κρίσιμοι για σένα δεν ακούγονται καλά, άσχετα το πόσο καλή είναι η υπόλοιπη μουσική δε θα σου αρέσει το μοντέλο και θα είσαι πάντα στενοχωρημένος.

Πολλά από τα μοντέλα των μεγάλων "audiophile" εταιριών δεν είναι και τόσο καλά όσο φημίζονται (ή δε φημίζονται και πολύ για αυτό). Πάντως τα ακουστικά αυτά έχουν κάτι που τα διαφοροποιεί από τα προιόντα των άλλων "κοινών" εταιριών, σε μερικούς τομείς του ήχου αποδίδουν εμφανώς καλύτερα και πιο ποιοτικά, άσχετα αν το σύνολο και το τελικό αποτέλεσμα ίσως να μην αρέσει σε μερικούς.

Όλοι οι άνθρωποι είναι ικανοί να ακούσουν τη διαφορά στον ήχο στις διάφορες συσκευές, απλά μερικοί έχουν (ξε)χάσει τον εαυτό τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά όσοι είναι πραγματικά audiophile θεωρούν τα Beats overbassed σκουπίδια. Απλά είναι από τα πιο μουρατα ακουστικά που κυκλοφορούν οπότε μια χαρά κολλάνε με την Apple.

 

Εγώ audiophile δεν είμαι αλλά ειναι σαφής η διαφορά μεταξύ overbassed ακουστικών και αυτών που φτιάχτηκαν για να αποδίδουν όσο πιο πιστά μπορούν την μουσική όπως αρχικά ηχογραφήθηκε.

 

Αυτό που μπορώ να πω όμως χωρίς την παραμικρή αμφιβολία είναι πως τα QC 15 της Bose είναι κορυφαία στο noise cancellation και τα καλύτερα χρήματα που έδωσα ποτέ για ακουστικά καθώς ταξιδευω πάρα πολύ συχνά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πήρα πριν μερικούς μήνες τα akg q701 , από το massdrop με τελική τιμή με μεταφορικά 125€...

Οπότε δε νομίζω ότι θα ξαναβρώ καλύτερα ακουστικά...Όσο για τον πόλεμο αυτό που γίνεται...κλάιν μάιν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί μου θα προσπαθήσω να βάλω τα πράγματα στη σωστή θέση. Κατ αρχήν :

 

α) υπάρχει σαφής και αντιληπτή διαφορά μεταξύ ποιοτικών μονάδων αναπαραγωγής ήχου και μη ποιοτικών.

 

β) οι ποιοτικές μονάδες αναπαραγωγής (cd/dvd players, κάρτες ήχου, ενισχυτές hi-fi,  κλπ) διακρίνονται και αυτές με την σειρά τους σε απλές (consumer) και high fidelity (audiophile) και συνήθως ξεχωρίζουν από την τιμή τους. Όσο ποιοτικές είναι οι αρχικές πηγές ( cd player , ενισχυτής , μορφή ψηφιακού αρχείου κπλ) τόσο λιγότερα χρήματα θα χρειαστούμε για αγορά ποιοτικών ηχείων και ακουστικών.

 

γ) Το τελικό κομμάτι μιας σειράς αναπαραγωγής ήχου είναι τα ηχεία και τα ακουστικά. Τα οποία όμως παρουσιάζουν και τις μεγαλύτερες παραμορφώσεις από τα τις πηγές αναπαραγωγής και γι αυτό το λόγο θα πρέπει να δαπανηθούν περισσότερα χρήματα για την αγορά τους, ώστε να έχουμε όσον το δυνατόν λιγότερες παραμορφώσεις και καλύτερο ήχο, κάτι που αγνοούν οι περισσότεροι. Όταν δεν μπορούμε να δαπανήσουμε μεγάλα ποσά για αγορά ηχείων ή ακουστικών, τότε έρχονται οι ισοσταθμιστές να καλυτερέψουν όσο μπορούν την ηχητική εικόνα χωρίς να μπορούν όμως να λύσουν το πρόβλημα των παραμορφώσεων σε κρίσιμες ηχητικές στάθμες .

 

δ) Η ποιοτική αναπαραγωγή ενός ηχητικού κομματιού δεν έχει να κάνει με το είδος της μουσικής . Μέγα λάθος να λέμε ότι δεν χρειάζονται ακριβά ακουστικά ή ηχεία επειδή ακούμε rock ή pop , ενώ τα χρειάζονται όσοι ακούν κλασσική ή τζαζ . Η αλήθεια είναι ότι με φθηνά ακουστικά ή ηχεία δεν ακούμε  πολλές συχνότητες από όργανα που παίζουν στο μουσικό κομμάτι .

Κάντε μια δοκιμή και ακούστε ένα αγαπημένο σας rock κομμάτι, με υψηλής ποιότητας μέσα αναπαραγωγής και θα δείτε την πραγματική διαφορά και όχι αυτή που διαφημίζουν οι αδαείς. Θα ακούσετε συχνότητες που δεν είχατε ξανακούσει και το γενικό σύνολο θα είναι κάτι πολύ μαλακό στα αυτί, από το «γδάρσιμο»  που ακούγατε ως τώρα.

 

Η αλήθεια κρύβεται πάντα στη γνώση και στην εμπειρία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά κλασσική μουσική και πιο κινητό. Εμένα όλη μου η μουσική στο PC είναι σε FLAC μορφή, ξεκάθαρα. Εκεί λοιπόν όταν αράζω στο PC και θέλω να ακούσω ένα κομμάτι έτσι όπως έχει στο μυαλό του ο παραγωγός να ακουστεί, φυσικά θα απαιτήσω το καλύτερο. Εννοείται οτι για κομμάτια απο ΥΤ και mp3 δεν καταλαβαίνεις διαφορά. Αυτό που λέω είναι οτι πέρα απο ένα ενισχυμένό μπάσο και καθαρότερο fidelity απ' τα instrumental που σου δίνει το Beats, δεν προσφέρει ΤΗΝ ποιότητα σε σχέση με ένα ζευγάρι φθηνότερων ακουστικών.

 

Και πληροφοριακά, το iPhone δεν υποστηρίζει native FLAC. Η υποτιθέμενη Μερσεντές των φορητών συσκευών δηλαδή δεν υποστηρίζει το πιο "αρχοντικό" και pure φορμά που μπορεί να βρεί κάποιος μουσικά. Οπότε είναι λίγο οξύμωρο να λες οτι όποιος κριτικάρει τα Beats κριτικάρει την Apple. Στο λέω εγώ σαν κάτοχος iPhone.

 

Το πιο αρχοντικό music format είναι για την ώρα το WAV (καθαρό/ασυμπίεστο) μέσο DAC. Το FLAC είναι καλής ποιότητας αλλά συμπιεσμένο, lossles μεν αλλά συμπιεσμένο δε... Το iPhone μπορεί να παίξει ALAC το αντοίστιχο του FLAC ala APPLE.

 

Στην τελική μπορείς να μετατρέψεις την μουσική σου σε wav αν και θα χάσεις σε ποιότητα μιας και το flac οπως είπα είναι υποδεέστερο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...