Προς το περιεχόμενο

τρεμοπαιζει η οθονη του λαπτοπ


johny135

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια χαρα, το τελευταιο 3ημερο η οθονη του λαπτοπ μου τρεμοπαιζει....
τι μπορει νανε αυτο? το οτι δεν το εχω καθαρισει εσωτερικα 2 χρονια παιζει ρολο σε αυτο? (αν και δεν νομιζω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι εφικτό να το συνδέσεις σε μία εξωτερική οθόνη για να δεις αν γίνεται και εκεί το πρόβλημα;

 

Τι εννοείς τρεμοπαίζει; Η εικόνα που βλέπεις τρεμοπαίζει (κάνει γραμμές, παράσιτα κλπ) ή αναβοσβήνει ο φωτισμός της μόνο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλα τα laptops έχουν ένα πολύ μικρό κουμπί, που πατίεται όταν κλείνεις το καπάκι, ώστε να σβήνει και ο φωτισμός της οθόνης. Συνήθως βρίσκεται στο σημείο που "διπλώνει" το laptop, πάνω δεξιά από το πληκτρολόγιο, ενώ σε αντίστοιχο σημείο στην εσωτερική πλευρά του φλιπ θα βρεις μια μικρή προεξοχή. Με τον καιρό, συχνά το κουμπί αυτό αρχίζει να κάνει επαφή σε τυχαίες στιγμές, ακόμη και με ανοικτό το κάλυμμα, με αποτέλεσμα να τρεμοπαίζει ο φωτισμός. Πρέπει να το βρεις και να το ψεκάσεις με ένα σπρέυ καθαρισμού επαφών.

Ή αλλιώς το καλώδιο που συνδέει την οθόνη έχει φυγει απο την εσωτερική θέση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι εφικτό να το συνδέσεις σε μία εξωτερική οθόνη για να δεις αν γίνεται και εκεί το πρόβλημα;

 

Τι εννοείς τρεμοπαίζει; Η εικόνα που βλέπεις τρεμοπαίζει (κάνει γραμμές, παράσιτα κλπ) ή αναβοσβήνει ο φωτισμός της μόνο; 

αναβοσβηνει ο φωτισμος.... τωρα εβαλα παλι τον dispay driver και θα δω αν το κανει παλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ινβέρτερ που παράγει την υψηλή τάση για την λάμπα του backlight είναι στα τελευταία του. Μπορεί και η ίδια η λάμπα.

το κανει και τωρα που γραφω.... σε αυτη την περιπτωση που λες τι κανουμε? πως ξερουμε σιγουρα οτι φταιει αυτο?

edit δεν το κανει ας πουμε παλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως βλέπεις έχουν αναφερθεί ήδη 3-4 διαφορετικές περιπτώσεις για την πηγή του προβλήματος. Δυστυχώς από τη στιγμή που δε μπορείς εσύ με σιγουριά να δεις αν αναβοσβήνει ο φωτισμός μόνο ή γενικώς η εικόνα της οθόνης πως θα το δούμε εμείς από εδώ; :P

Στη περίπτωση που αναβοσβήνει ο φωτισμός μπορεί να φταίει το inverter αλλά μπορεί και η λάμπα της οθόνη. Αυτό δε μπορείς να το καταλάβεις αν δεν κάνεις δοκιμές, μετρήσεις κλπ. 

Το κουμπάκι που λέει ο dobro προσωπικά δε το έχω πετύχει σε κανένα λάπτοπ που έχω δει (ίσως στα περισσότερα να είναι εσωτερικό) αλλά φαντάζομαι πως θα σου έπεφτε και σε αναμονή το λάπτοπ αν πατιόταν το κουμπί (εκτός αν έχεις αλλάξει την ρύθμιση και δεν πέφτει σε αναμονή όταν κλείνεις την οθόνη.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας δοκιμαστεί το λάπτοπ σε εξωτερική οθόνη να δούμε.

 

Αν το κάνει κι εκεί και με τελευταίο driver, είναι 100% η κάρτα γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όμως δε το κάνει εκεί άντε να βρει τι φταίει :P

Χαλασμένη οθόνη;

Χαλασμένο inverter;

φθαρμένο καλώδιο οθόνης ίσως;

και ίσως άλλα που δε σκέφτομαι τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς θα μπεις σε μεγάλη ταλαιπωρία σε περίπτωση που δεν το κάνει στην εξωτερική οθόνη. Πρέπει να κάνεις ένα ψιλολύσιμο στο λάπτοπ για να δεις τι μπορεί να φταίει από όλα τα υπόλοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιθανότερο είναι ότι χρειάζεται αντικατάσταση ο screen inverter.

 

Το κόστος αγοράς από το eBay είναι από 5€, μέχρι 40€ ανάλογα το μοντέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σορρυ παιδια που δεν απαντησα αμεσα...αλλα δεν ασχοληθηκα καθολου γιατι ημουν εκτος και δεν ειχα χρονο..... τωρα μιας και μολις ανοιξα λαπτοπ μου το κανε παλι, το συνδεσα αμεσως με την τηλεοραση μου μεσω hdmi εχοντας και τις δυο οθονες ομως να προβαλουν και του λαπτοπ δηλαδη και της tv (επρεπε να προβαλω μονο στην tv????)
παντως εχοντας το να προβαλει εικονα και στο λαπτοπ και στην tv, στο λαπτοπ τρεμοπαιζε, ενω στην tv όχι....αρα τι ειναι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σορρυ παιδια που δεν απαντησα αμεσα...αλλα δεν ασχοληθηκα καθολου γιατι ημουν εκτος και δεν ειχα χρονο..... τωρα μιας και μολις ανοιξα λαπτοπ μου το κανε παλι, το συνδεσα αμεσως με την τηλεοραση μου μεσω hdmi εχοντας και τις δυο οθονες ομως να προβαλουν και του λαπτοπ δηλαδη και της tv (επρεπε να προβαλω μονο στην tv????)

παντως εχοντας το να προβαλει εικονα και στο λαπτοπ και στην tv, στο λαπτοπ τρεμοπαιζε, ενω στην tv όχι....αρα τι ειναι??

 

Inverter κατα 90% ή LVDS cable κατά 10%.

 

Μπορείς να μας δώσεις αναλυτικά το μοντέλο του λάπτοπ σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Inverter κατα 90% ή LVDS cable κατά 10%.

 

Μπορείς να μας δώσεις αναλυτικά το μοντέλο του λάπτοπ σου?

σορρυ που αργω να απανταω αλλα δεν εχω και πολυ χρονο.

το λαπτοπ ειναι ενα toshiba qosmio F50-108

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σορρυ που αργω να απανταω αλλα δεν εχω και πολυ χρονο.

το λαπτοπ ειναι ενα toshiba qosmio F50-108

 

 

http://www.cheap-laptop-parts.co.uk/LCD-Inverters/TOSHIBA-QOSMIO-F50-108-LCD-INVERTER-OThONHS-PK070006V20.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...