Προς το περιεχόμενο

Ξαφνικη μειωση ορασης μετα απο μεσημεριανο Υπνο !


Thessalonikios200

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον σημερα εγινε κατι παραξενο μολις ξυπνησα το απογευμα κατα τις 6.

Δεν ειχα σωστη οραση μολις ξυπνησα,ανοιγοκλεισα τα ματια για καποια λεπτα τιποτα!

 

Μετα τα κρατησα για 2-3 δευτερα κλειστα και ειδα εκει μεσα ενα κιτρινο στιγμα σαν φεγγαρι κατι τετοιο .

Πηγα στο μπανιο εβαλα κολλυριο και ολα καλα μετα απο μιση ωρα.

 

Τι μπορει να ηταν ; Το εχει παθει καποιος ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τσίμπλες μήπως;

Καμια σχεση,ενιωσα καπως περιεργα και δεν εβλεπα καλα,μειωση ορασεως ειχα για καποια λεπτα.

Φυσικα την δευτερα θα παρω τηλεφωνο τον οφθαλμιατρο αλλα ειπα να γραψω εδω γιατι η αληθεια ειναι οτι φοβηθηκα λιγο. ΜΕ ανοιχτα ματια εβλεπα θολα και μολις τα εκλεινα εβλεπα κατι κιτρινο.

 

Φυσικα με ανοιχτα τα ματια και σε φοντο λευκο βλεπω καποιες σκιες και ενημερωσα στην τελευταια μου εξεταση τον Γιατρο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαινε σε οφθαλμιατρο και μην ψαχνεσαι για θεματα υγειας σε τρολλοφορουμς που ο καθε π@π@ρ@ς το παιζει ταυτοχρονα γιατρος, οικονομολογος, πολιτικος, κοινωνιολογος, αρχαιολογος, ιστορικος, τεχνικος κλπ κλπ.

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαινε σε οφθαλμιατρο και μην ψαχνεσαι για θεματα υγειας σε τρολλοφορουμς που ο καθε π@π@ρ@ς το παιζει ταυτοχρονα γιατρος, οικονομολογος, πολιτικος, κοινωνιολογος, αρχαιολογος, ιστορικος, τεχνικος κλπ κλπ.

Εννοειται πως τη Δευτερα θα ενημερωσω τον Γιατρο μου απλα εγραψα εδω μηπως και το εχει παθει καποιος αλλος και μας πει τι παιζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ ξέρω πως το πολύ τικι τακα τυφλώνει. για μεσημεριανό ύπνο πρωτη φορά ακούω :-)

Ενταξει ειπαμε να μην το Γα...σουμε,αν ξερεις κατι απαντησε ειδαλλως δεν χρειαζεται να το κανουμε ανεκδοτο .

 

Φιλικα παντα φιλε μου μην παρεξηγηθεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομη και καποιος οφθαλμιατρος να υπαρχει εδω μεσα,θα ηταν εντελως κομπογιαννιτικο και ακρως αντιδεοντολογικο να σε απαντησει,εκτος αν η απαντηση του ειναι "Ελα να σε εξετασω απο κοντα,οπως αρμοζει".

Χωρις να θελω να ειρωνευτω κανεναν,εχει γεμισει ο τοπος "γιατρους".Πηραν ορισμενοι 5-6 φαρμακα στη ζωη τους και αυτοβαπτιστηκαν γιατροι..Εχω εναν γνωστο,με το που θα ακουσει καποιον να λεει "ποναω στο κεφαλι" πχ,αρχιζει και πεταγεται σαν πορδη και αρχιζει τα "ιατρικα"..."Παρε εκεινο,παρε το αλλο" κλπ..Εκεινη την ωρα ειλικρινα,μου ρχεται να του κοπανησω γλαστρα στην κεφαλα του.

Και οι "ιατρικες συμβουλες του",μιλαω κυριολεκτικα,αφορουν ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ..τετοιο σουργελο λεμε.

Εχω αδικο συμπατριωτη;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομη και καποιος οφθαλμιατρος να υπαρχει εδω μεσα,θα ηταν εντελως κομπογιαννιτικο και ακρως αντιδεοντολογικο να σε απαντησει,εκτος αν η απαντηση του ειναι "Ελα να σε εξετασω απο κοντα,οπως αρμοζει".

Χωρις να θελω να ειρωνευτω κανεναν,εχει γεμισει ο τοπος "γιατρους".Πηραν ορισμενοι 5-6 φαρμακα στη ζωη τους και αυτοβαπτιστηκαν γιατροι..Εχω εναν γνωστο,με το που θα ακουσει καποιον να λεει "ποναω στο κεφαλι" πχ,αρχιζει και πεταγεται σαν πορδη και αρχιζει τα "ιατρικα"..."Παρε εκεινο,παρε το αλλο" κλπ..Εκεινη την ωρα ειλικρινα,μου ρχεται να του κοπανησω γλαστρα στην κεφαλα του.

Και οι "ιατρικες συμβουλες του",μιλαω κυριολεκτικα,αφορουν ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ..τετοιο σουργελο λεμε.

Εχω αδικο συμπατριωτη;

Σωστος εισαι,εγω απλα το εγραψα παντως μηπως καταλαθος εχει συμβει καποτε σε καποιον. Μπορει να μην ηταν καν τα ματια μπορει να ηταν κατι αλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λουσου με Ultrex και θα δεις!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

χεχε καλο,οντος εχτες πηρα ενα ultrex ( το ειχε προσφορα 2,40e )θα λουστο και θα σου πω !!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστος εισαι,εγω απλα το εγραψα παντως μηπως καταλαθος εχει συμβει καποτε σε καποιον. Μπορει να μην ηταν καν τα ματια μπορει να ηταν κατι αλλο...

Εχω αστιγματισμο,φοραω γυαλια οταν βλεπω tv και συμτωματικα το παθαινω κι εγω συχνα πυκνα αυτο..Αλλα ο οφθαλμιατρος θα με κατευθυνει amigo..Μην μασας,ολα γκουντις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως είχες καμιά τσίμπλα; Και εμένα μου έχει συμβεί μερικές φορές να έχω μια θολουρα που μετακινήται στο μάτι και όταν πήγα να δω στον καθρέφτη ήταν μία σαν πέτσα που γυρόφερνε στο μάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω αστιγματισμο,φοραω γυαλια οταν βλεπω tv και συμτωματικα το παθαινω κι εγω συχνα πυκνα αυτο..Αλλα ο οφθαλμιατρος θα με κατευθυνει amigo..Μην μασας,ολα γκουντις.

 

Εγω στα 40 δεν εχω ψαξει ποτε αν εχω μυωπια κλπ και πρεπει να παω...Βασικα το προβλημα ηταν οταν εκλεινα τα ματια διοτι εβλεπα οπως εγραψα πολυ θολα..Αυριο η τεταρτη που θα κλεισω ραντεβου θα μαθω ( τριτη ειναι Αργια και μπορει να την εχει κανει ο γιατρος απο παρασκευη).

Μήπως είχες καμιά τσίμπλα; Και εμένα μου έχει συμβεί μερικές φορές να έχω μια θολουρα που μετακινήται στο μάτι και όταν πήγα να δω στον καθρέφτη ήταν μία σαν πέτσα που γυρόφερνε στο μάτι.

Δεν ειχα τσιμπλα απο οσο θυμαμαι..βασικα ηταν ενα κιτρινο σαν φεγγαρι,δηλαδη μιλαω για μεγαλη σκια κιτρινου χρωματος. Αυτο που λες το εχω παθει στο παρελθον και επισης βλεπω μυγακια,ενημερωσα τον γιατρο και μου ειπε αν τα μυγακια γινουν πολλα να του το πω. Οποτε δεν ηταν μαυρη σκια αλλα κιτρινη αυτο με τρομαξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θελω να σε τρομαξω αλλα...

 

Το εχουμε παθει ολοι μας αυτο με την θολουρα γενικα στα ματια στο ασχετο, ειτε μετα απο υπνο, ειτε αποτομη αλλαgη στασης σωματος, ειτε απο pc. Oλοι μας πιστευω καποια στιγμη στη ζωη μας ειχαμε αυτο το συμπτωμα για παραπανω απο ενα λεπτο.

 

 

 

Προσφατα γνωστος μου, εμαθε πως ειχε σκληρυνση κατα πλακας. Κανενας δεν ηξερε τι ειναι. Μετα απο ψαξιμο στο νετ, θυμαμαι ειχα διαβασει για αρχικα συμπτωματα οπως το να μην νιωθεις το χερι σου (οπως εχουμε παθει ολοι μερικες φορες που μουδιαζουν στον υπνο), η να μην βλεπεις καλα απο το ενα ματι σε ακυρες στιγμες για αρκετη ωρα.

 

Δεν λεω πως εχεις ΣΚΠ, αλλα ολοι μας ισως εχουμε και να μην το ξερουμε. Αλλες φορες τα συμπτωματα περνανε και γιατρευομαστε, αλλες επιδεινονονται και το μαθαινουμε τελευταια στιγμη. Η ΣΚΠ εχει σχεση με τους νευρωνες του σωματος μας. Τωρα εσυ που εισαι στα 40 μπορει να εχεις οφθαλμολογικα προβληματα (μυωπια, πρες, κτλ) αλλα μπορει και τιποτα.

 

 

 

 

..... το να ρωτας ασχετους μπορει να σε κανουν να τρομαξεις, αδικα. Το ιντερνετ, παρα την τερστια δωρεαν πληροφορια που εχει, ψυχολογικα, μονο κακο κανει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...