Προς το περιεχόμενο

[megathread] ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ no-name "κινεζιες" tablets και smartphones Ver.2 - ποσταρετε μονο αφου διαβασετε το #1 ποστ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το asus είναι άψογο αλλά χωρίς 800αρα μπάντα.

Τι την θες στην Ελλάδα;

Μου αρέσει που ρωτας.

Οταν καταλάβεις θα το προσπεράσεις γιατί θα αισθάνεσαι κάπως που δεν ήξερες.

Πχ σήμερα που μιλάμε η wind καλύπτει ολη την Πελοπόννησο σχεδον ΜΟΝΟ με 800αρα.

Φαντάσου τι γίνεται Αθηνα κλπ.

Μόνο οταν αγόρασα κινητο με 800αρα καταλαβα γιατι δεν ειχα ΓΡΗΓΟΡΟ internet πουθενα, μονο edge.

Σύντομα και οι άλλες εταιρείες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μου αρέσει που ρωτας.

Οταν καταλάβεις θα το προσπεράσεις γιατί θα αισθάνεσαι κάπως που δεν ήξερες.

Πχ σήμερα που μιλάμε η wind καλύπτει ολη την Πελοπόννησο σχεδον ΜΟΝΟ με 800αρα.

Φαντάσου τι γίνεται Αθηνα κλπ.

Μόνο οταν αγόρασα κινητο με 800αρα καταλαβα γιατι δεν ειχα ΓΡΗΓΟΡΟ internet πουθενα, μονο edge.

Σύντομα και οι άλλες εταιρείες.

Κοίτα δεν γνωρίζω ακριβώς που μένεις αλλά υπάρχει και η 2600 για τη wind. Ελπίζω να μιλάς για 4G γιατι εγώ πριν αναφερόμουν (και λανθασμένα δεν το τόνισα) στο 3G δίκτυο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13 Νοέμβρη παρήγγειλα το Teclast X98 Air 3G Dual OS από Banggood στα 128€ (+5 ευρώ έξοδα Paypal, για να είμαστε ακριβείς) και το παρέλαβα μόλις τη Παρασκευή.

 

Δυστυχώς όμως έχει πρόβλημα στην οθόνη και επικοινω΄νησα με το κατάστημα, που μου πρόσφερε είτε αντικατάσταση είτε επιστροφή χρημάτων.

 

Για την αποστολη του ελαττωματικού προϊόντος ρώτησαν για το κόστος, χωρίς να δεσμευτούν για ανάληψή του....η αντικατάσταση / επιστροφή χρημάτων θα γίνει με γνωστοποίηση του tracking, όπως είπαν.

 

...απ' όσο έψαξα βρήκα πως βγαίνει

- γύρω στα 15€ αν σταλεί ως συστημένη ΕΠΙΣΤΟΛΗ (ακανόνιστο μέγεθος), αλλά μόνο αν είναι κάτω από 1000γραμμάρια

- γύρω στα 27€ ως ΔΕΜΑ ή ως επιστολή άνω των 1000γρ.

 

Δυστυχώς το πακέτο που έστειλαν δεν γράφει επάνω βάρος για να ξέρω, οπότε θα πρέπει μάλλον να πάω να το ζυγίσω στα ΕΛΤΑ.

 

Τί λέτε να κάνω;

- Να ζητήσω αντικατάσταση;

(να πω την αλήθεια ξενέρωσα λίγο, η ταμπλέτα έρχεται με τον πιο αδύναμο 3735F και φαίνεται πιο αργή από αυτήν που είχα με 3736F, ενώ δεν περιλαμβάνεται πλέον και 1έτος συνδρομή στο Office365, όπως γινόταν πέρυσι...το 3G δεν με απασχολεί να πω την αλήθεια, ούτε το Android...θα προτιμούσα να έχω 64GB για Windows)

- Ή να πάρω τα χρήματα πίσω και να τελειώνω;

(γενικά η αγορά ήταν παρορμητική λόγω κουπονιού 25% και δεν θα έπαιρνα πλέον, ταμπλε΄τα χωρίς SSD - έχω ματιάσει την Cube i7 Stylys - το αρνητικό εδώ είναι πως δεν υπάρχει κάτι ανάλογο στα 128€, ενώ θα χαραμιστούν και τα 5€ κερατιάτικα του Paypal)

 

....

 

Αν ζητήσω αντικατάσταση, θα προτιμούσα να γίνουν όλα χωρίς τη μεσολάβηση του Paypal, για να το έχω διαθέσιμο ως λύση για το μέλλον...

...ΑΛΛΑ αν δεν δεχθούν να αναλάβουν το κόστος των μεταφορικών, η αγορά γίνεται ασύμφορη για μένα, οπότε αν πρέπει να μεσολαβήσει το Paypal για να μου δώσουν τα μεταφορικά, προτιμώ μια κι έξω να πάρω επιστροφή χρημάτων...δεν αξίζει να ρίξω κι άλλα χρήματα σε αυτή την αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού ξενέρωσες ζήτα επιστροφή χρημάτων να μην ταλαιπώρησε κι όλας , σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά του ζυγίζει λιγότερο από κιλό με τη συσκευασία του 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13 Νοέμβρη παρήγγειλα το Teclast X98 Air 3G Dual OS από Banggood στα 128€ (+5 ευρώ έξοδα Paypal, για να είμαστε ακριβείς) και το παρέλαβα μόλις τη Παρασκευή.

 

Δυστυχώς όμως έχει πρόβλημα στην οθόνη και επικοινω΄νησα με το κατάστημα, που μου πρόσφερε είτε αντικατάσταση είτε επιστροφή χρημάτων.

 

Για την αποστολη του ελαττωματικού προϊόντος ρώτησαν για το κόστος, χωρίς να δεσμευτούν για ανάληψή του....η αντικατάσταση / επιστροφή χρημάτων θα γίνει με γνωστοποίηση του tracking, όπως είπαν.

 

...απ' όσο έψαξα βρήκα πως βγαίνει

- γύρω στα 15€ αν σταλεί ως συστημένη ΕΠΙΣΤΟΛΗ (ακανόνιστο μέγεθος), αλλά μόνο αν είναι κάτω από 1000γραμμάρια

- γύρω στα 27€ ως ΔΕΜΑ ή ως επιστολή άνω των 1000γρ.

 

Δυστυχώς το πακέτο που έστειλαν δεν γράφει επάνω βάρος για να ξέρω, οπότε θα πρέπει μάλλον να πάω να το ζυγίσω στα ΕΛΤΑ.

 

Τί λέτε να κάνω;

- Να ζητήσω αντικατάσταση;

(να πω την αλήθεια ξενέρωσα λίγο, η ταμπλέτα έρχεται με τον πιο αδύναμο 3735F και φαίνεται πιο αργή από αυτήν που είχα με 3736F, ενώ δεν περιλαμβάνεται πλέον και 1έτος συνδρομή στο Office365, όπως γινόταν πέρυσι...το 3G δεν με απασχολεί να πω την αλήθεια, ούτε το Android...θα προτιμούσα να έχω 64GB για Windows)

- Ή να πάρω τα χρήματα πίσω και να τελειώνω;

(γενικά η αγορά ήταν παρορμητική λόγω κουπονιού 25% και δεν θα έπαιρνα πλέον, ταμπλε΄τα χωρίς SSD - έχω ματιάσει την Cube i7 Stylys - το αρνητικό εδώ είναι πως δεν υπάρχει κάτι ανάλογο στα 128€, ενώ θα χαραμιστούν και τα 5€ κερατιάτικα του Paypal)

 

....

 

Αν ζητήσω αντικατάσταση, θα προτιμούσα να γίνουν όλα χωρίς τη μεσολάβηση του Paypal, για να το έχω διαθέσιμο ως λύση για το μέλλον...

...ΑΛΛΑ αν δεν δεχθούν να αναλάβουν το κόστος των μεταφορικών, η αγορά γίνεται ασύμφορη για μένα, οπότε αν πρέπει να μεσολαβήσει το Paypal για να μου δώσουν τα μεταφορικά, προτιμώ μια κι έξω να πάρω επιστροφή χρημάτων...δεν αξίζει να ρίξω κι άλλα χρήματα σε αυτή την αγορά.

Συνήθως το ποιο γρήγορο και σίγουρο απο ολα, είναι τα λεφτά πίσω και ας θέλεις αντικατάσταση.....

Ειναι ποιο γρήγορο να το ξανα παραγγείλεις παρά να περιμένεις αντικατάσταση απο κινεζο μάγαζο.....

Οπότε στη περίπτωση σου, take the money and run   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού ξενέρωσες ζήτα επιστροφή χρημάτων να μην ταλαιπώρησε κι όλας , σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά του ζυγίζει λιγότερο από κιλό με τη συσκευασία του 

 

Κι εγώ προς τα εκεί γέρνω να πω την αλήθεια...

...βέβαια η ταλαιπωρία θα είναι η ίδια...για να δώσουν τα χρήματα θέλουν να τους δώσω αποδεικτικό αποστολής της ελαττωματικής ταμπλέτας...και για να μου στείλουν καινούριο πάλι το ίδιο...

...κοινή η ταλαιπωρία και στις δύο περιπτώσεις...

 

Συνήθως το ποιο γρήγορο και σίγουρο απο ολα, είναι τα λεφτά πίσω και ας θέλεις αντικατάσταση.....

Ειναι ποιο γρήγορο να το ξανα παραγγείλεις παρά να περιμένεις αντικατάσταση απο κινεζο μάγαζο.....

Οπότε στη περίπτωση σου, take the money and run   

 

Εκ νέου παραγγελία δεν γίνεται γιατί ήταν λάθος του καταστήματος με εκπτωτικό κουπόνι 25% που δεν υπάρχει ουτε γι αστείο πλέον...γι αυτό και την αγόρασα εξάλλου...

...170€ που κοστίζει κανονικά δεν θα έδινα σε καμία περίπτωση...128€ (+5€ έξοδα) παλευόταν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητα αντικατασταση και πουλα το.

Ολο και καποιος θα το θελει στην τιμη που σου κοστισε.

 

Ζητησε απο bg-paypal να σου πιστωσουν τα εξοδα αποστολης του χαλασμενου στην Κινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ζητα αντικατασταση και πουλα το.

Ολο και καποιος θα το θελει στην τιμη που σου κοστισε.

 

Ζητησε απο bg-paypal να σου πιστωσουν τα εξοδα αποστολης του χαλασμενου στην Κινα.

 

Κι αν είναι να πάρω τα ίδια χρήματα γιατί να μπω στον κόπο;

 

Από την άλλη σε ακριβότερη τιμή δεν θα το πουλούσα, ντάξ...άσε που όποιος θα το ήθελε θα το τσίμπησε κατά πάσα πιθανότητα στις εκπτώσεις του Νοεμβρίου.

LOL

 

Κληρώνει το Banggood στη μισή τιμή το Cube i7 Stylus σε κανά τέταρτο και έχει κρεμάσει η σελίδα, δεν ανοίγει με τίποτα λέμε.

 

Μετέφεραν τη κλήρωση για το βράδυ

Επεξ/σία από vgiozo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα χασεις απο το refund λογω ισοτιμιας του paypal.

Δεν ειπα να το πουλησεις ακριβοτερα, αλλα οσο σου κοστισε.

Anyway, it's up to you. B)

 

Σε Ευρά πλήρωσα, όχι σε δολάρια...οπότε ακόμη κι αν η τιμή του κάθε στιγμή προσαρμόζεται στην ισοτιμία, επιστροφή χρημάτων (εφόσον δεν έγινε πληρωμή σε δολάρια, όπως συμβαίνει στο Ebay) σημαίνει επιστροφή του ακριβούς ποσού...είναι καταγεγραμμένη η πληρωμή σε €υρώ στο Paypal...

 

Το μόνο μπέρδεμα σε αυτή τη περίπτωση - του refund - είναι πως παρήγγειλα χωριστά και μια PU δερμάτινη θήκη...αυτή μάλλον θα πουληθεί..ευτυχώς είναι συμβατή και με τα νεώτερα μοντέλα της σειράς.

 

Από την άλλη, μπέρδεμα στη περίπτωση της αντικατάστασης όμως είναι πως 90%+ δεν θα με προλάβει στη Θεσσαλονίκη καθώς θα πάω στους δικούς μου για τις γιορτές (και σήμερα να το στέλνανε, δύσκολα θα ερχόταν πριν τις 22Δεκ), οπότε απλώς θα μείνω και χωρίς ταμπλέτα και χωρίς τα χρήματα της ταμπλέτας για άλλη αγορά κατά την περίοδο των γιορτών.

 

Μπα, ας τελειώνουμε να ξεμπλέκουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Asus Zenfone 2 στα 207,15€ απο tinydeal (δεν εχω εμπειρια απο το συγκεκριμενο μαγαζι) για λιγες ωρες ακομα..

http://www.tinydeal.com/asus-zenfone-2-55-fhd-intel-atom-quad-core-android-50-4g-lte-phone-p-147853.html

Δεν συμφερει, τον Αυγουστο πηρα στα 250$, το 2.4 cpu μοντελο με 4 ram & 64gb storage.

Γενικοτερα, θελει προσοχη στις προσφορες των zenfone 2, κυκλοφορουν σε παμπολλες εκδοσεις.

 

Για την 800αρα μπαντα, τα δεδομενα δεν ειναι απολυτα και δεν ισχυουν για τον καθενα, ουτε παντρευομαστε ενα κινητο για παντα. Σε 2 χρονια το αργοτερο, αλλαζουμε κινητο. Επισης σε πολλους δεν χρειαζεται 4G, τους καλυπτει το 3G. (Σε μενα, δεν παιζει καν 3G στο σπιτι στο νησι, χαχα).

Παντως οποιος ενδιαφερεται να μαθει περισσοτερα, μπορει να ανατρεξει σε ειδικο θεμα στο myphone, ωστε να καταλαβει τι σημαινει στην πραξη σημερα και να κανει μια χαρα συνειδητη επιλογη.

 

Και μιας και το 'φερε η κουβεντα, μια μικρη εκδοση zenfone 2, απο amazon Γαλλιας, στα 150 ευρω, για 2 ωρες ακομη.

http://www.amazon.fr/gp/pr...A1X6FK5RDHNB96

(+μεταφορικα, που μοιραζονται αν παρετε μαζι κ αλλα προιοντα)

Καλη περιπτωση φαινεται, για οποιον θελει ww rom/800αρα 4G.

Επεξ/σία από nek4d
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα τις απόψεις σας γι αυτό: http://www.gearbest.com/tablet-pcs/pp_263284.html

 

Υπάρχει άλλο αντίστοιχο σε καλύτερη τιμή; Αν ναι, παρακαλώ τις προτάσεις σας. 
Δε με απασχολεί τόσο το 3G/4G αλλά αν κάποιο άλλο tablet αντίστοιχων χαρακτηριστικών/τιμής το είχε δε θα λεγα όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ζητήσω αντικατάσταση, θα προτιμούσα να γίνουν όλα χωρίς τη μεσολάβηση του Paypal, για να το έχω διαθέσιμο ως λύση για το μέλλον...

...ΑΛΛΑ αν δεν δεχθούν να αναλάβουν το κόστος των μεταφορικών, η αγορά γίνεται ασύμφορη για μένα, οπότε αν πρέπει να μεσολαβήσει το Paypal για να μου δώσουν τα μεταφορικά, προτιμώ μια κι έξω να πάρω επιστροφή χρημάτων...δεν αξίζει να ρίξω κι άλλα χρήματα σε αυτή την αγορά.

Σου δίνει το paypal τα μεταφορικά. "Activate", και αφού στείλεις το δέμα, έχοντας πλέον στα χέρια σου την απόδειξη των ΕΛΤΑ με το τρακινγκ + φωτογραφία του δέματος αφού κολληθούν επάνω τα διάφορα  (να φαίνονται καθαρά όλα τα στοιχεία κλπ) από την/ον υπάλληλο, "request a refund" που θα σε πάει στην σχετική φόρμα.

 

Μεταξύ άλλων, από τους όρους χρήσης (ρίξε ένα βλέφαρο και στις υπόλοιπες οδηγίες, δεν είναι πολλά)

You can get up to 12 refunds per person between January 1st, 2015 and December 31st, 2015 under the PayPal Refunded Returns service. Only one refund is allowed per PayPal transaction ID.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα τις απόψεις σας γι αυτό: http://www.gearbest.com/tablet-pcs/pp_263284.html

 

Υπάρχει άλλο αντίστοιχο σε καλύτερη τιμή; Αν ναι, παρακαλώ τις προτάσεις σας. 

Δε με απασχολεί τόσο το 3G/4G αλλά αν κάποιο άλλο tablet αντίστοιχων χαρακτηριστικών/τιμής το είχε δε θα λεγα όχι.

 

Σε αντίστοιχη αναζήτηση μου είπαν εδ'ω στο φόρουμ ότι το onda δεν έχει καλή υποστήριξη από την εταιρία σε σχέση με το teclast X98 οπότε κατέληξα στο 2ο.

 

http://www.insomnia.gr/topic/587477-tablet-%CE%BC%CE%AD%CF%87%CF%81%CE%B9-120%E2%82%AC/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...