Προς το περιεχόμενο

Ποιοτητα του σπιτικου καφε στην Ελλαδα


gavros10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σπιτικου εννοω τον καφε που φτιαχνουμε σπιτι μας, οχι αυτον που παραγουμε σπιτι μας. Για να προλαβω μερικους μερικους...

 

Εξηγω. 

 

Οι επιλογες που εχουμε για καφε στο σπιτι ειναι οι εξης πανω κατω. Nescafe, ελληνικος, espresso και γαλλικος. 

Για τον nescafe τα εχουμε πει σε αλλα θεματα, δεν πινεται. Ο ελληνικος ειναι μια χαρα αλλα για καποιο λογο δεν τον προτειμαμε. Απο γαλλικο δεν εχω ιδεα και για καλο espresso (σκετο, freddo ή cappucino) αν μας ενδιαφερει η ποιοτητα πρεπει να αναγκαστικα να παρουμε επαγγελματικη μηχανη, μυλο και ποσα αλλα με κοστος >350ευρω. (Ο καφες απο μηχανες nespresso, tassimo και τα συναφη δεν μου αρεσει)

 

Αυτο το ερωτημα με βασανιζει καθε φορα που φτιαχνω nescafe ή espresso απο μηχανη nespresso εναλλαξ γιατι απλα δεν μπορω να συμβιβαστω.

 

Περιμενω γνωμες και προτασεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δινεις 100€,παιρνεις 1 μηχανη espresso που παιρνει χυμα καφε και ανα πασα στιγμη φτιαχνεις τον καφε σου βαζοντας οτι μαρκα και ποσοτητα θες.Μιση τιμη απο τις τυποποιημενες καψουλες.

 

Αλλιως πρεπει καθε μερα να δινεις 1,5-3€ για 1-2 καφεδες και να ψαχνεις να βρεις ανοιχτο μαγαζι.

 

Το ελαχιστο:1€χ30=30€/μηνα-1,5χ30=45€.Αν πινεις 2 καφεδες την ημερα ειναι τα 2πλασια χρηματα.Καλυτερα να τα δωσεις καπου αλλου.

 

Τα 100€ τα κανεις γρηγορα αποσβεση.

 

Ο Ελληνικος ειναι ωραιος αλλα μονο για χειμωνα.Το αρωμα του ειναι απολαυση.Και ειναι ο πιο φθηνος.

 

Ο Γαλλικος ειναι ελαφρυς και τον βαρεθηκα ευκολα.

 

Nes Cafe εχω να πιω χρονια,ο χειροτερος καφες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσοι λέτε για τον nescafe πως είναι χάλια σε ποιότητα πως το καταλαβαίνετε; Κάνατε χημική ανάλυση ή μήπως απλα δε σας αρέσει σε γεύση;

 

Εμένα μού πηδάει το στομάχι και λέγοντας «πηδάει» εννοώ ...ασάλιωτα: Πόνος, βάρος, καούρα και κάμποσα κοπάδια δράκοι που φτύνουν φωτιές μέσα μου...

 

Προσοχή: Μιλώ ειδικά για το nescafe - τού οποίου, παρεμπιπτόντως, η γεύση δε με χαλάει καθόλου - όχι γενικά για τους στιγμιαίους καφέδες. Φραπέ πίνω εδώ και χρόνια διότι μ' αρέσει πολύ, αλλά την υγειά μου τη βρήκα όταν έκοψα αυτό το γαμ... χημικό απόβλητο και καθιέρωσα τον Jacobs.

 

Μπορεί βέβαια να πρόκειται και για δική μου ευαισθησία σε κάποιο συστατικό τού nescafe, δεν ξέρω...

Επεξ/σία από deesnider
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μού πηδάει το στομάχι και λέγοντας «πηδάει» εννοώ ...ασάλιωτα: Πόνος, βάρος, καούρα και κάμποσα κοπάδια δράκοι που φτύνουν φωτιές μέσα μου...

 

Προσοχή: Μιλώ ειδικά για το nescafe - τού οποίου, παρεμπιπτόντως, η γεύση δε με χαλάει καθόλου - όχι γενικά για τους στιγμιαίους καφέδες. Φραπέ πίνω εδώ και χρόνια διότι μ' αρέσει πολύ, αλλά την υγειά μου τη βρήκα όταν έκοψα αυτό το γ@μ... χημικό απόβλητο και καθιέρωσα τον Jacobs.

 

Μπορεί βέβαια να πρόκειται και για δική μου ευαισθησία σε κάποιο συστατικό τού nescafe, δεν ξέρω...

 

O απλός ο nescafe και εμένα μου δημιουργεί θέματα. Ο jacobs δεν μου αρέσει η γεύση του. Ο nescafe gold απο την άλλη είναι αρκετά καλός και γευστικά αλλά και δεν μου δημιουργεί πρόβλημα στο στομάχι. Και ο Dowe Egberts είναι καλός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως και οι κάψουλες της nespresso δεν είναι χάλια όπως λέτε μερικοί. Κυκλοφορούν πάνω από 10 είδη, τα δοκιμάσατε όλα; Κατα πολύ αμφιβάλλω. Και ναι είμαι άνθρωπος που προτιμώ french press, κανονική θερμοκρασία νερού, και φρεσκοαλεσμένο καφέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο Dowe Egberts είναι καλός.

 

Τώρα που το λες, έχω ακούσει όντως από αρκετό κόσμο καλά λόγια γι' αυτόν και όλο λέω να τον δοκιμάσω, αλλά το ξεχνάω. Το σημειώνω να πάρω αύριο για ...test drive!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πιο τίμια λύση για παρασκευή ποιοτικού καφέ στο σπίτι, είναι ο γαλλικός(πιο σωστά: o καφές φίλτρου). Πάρτε μια βάση για φίλτρο Hario V60, τα ανάλογα φίλτρα που θα ταιριάξουν στη βάση χωρίς να χρειαστεί να τα διπλώνετε(πουλάνε στο σούπερ μάρκετ) και ένα μύλο χειρός Porlex

Από εκεί και πέρα, όσο καλύτερο και φρεσκότερο καφέ αγοράσετε, τόσο καλύτερο καφέ θα πιείτε. Από την κονσέρβα illy του σούπερ μάρκετ μέχρι τους φρεσκοψημένους specialty καφέδες που μπορείτε να προμηθετείτε από Ελληνες εισαγωγείς που καβουρδίζουν την πρώτη ύλη λίγες μέρες πριν την παράδοση στην πόρτα σας, υπάρχει χαοτική διαφορά. Στην τιμή πάλι, η διαφορά είναι ελάχιστη. 

 

Το μόνο μειονέκτημα του καφέ φίλτρου είναι ότι δεν πίνεται κρύος, αλλά και πάλι, κρύος καφές και ποιότητα δε συμβαδίζουν. Οπότε αφήστε το Φρέντο καπουτσίνο γλυκό για μια ζεστή μέρα που θα βγείτε έξω με την παρέα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...