Προς το περιεχόμενο

Η Google ανακοίνωσε το Brillo, το λειτουργικό της σύστημα για το Internet of Things


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως περιμέναμε –υπήρξαν φήμες- η Google προχώρησε στην ανακοίνωσε ενός νέου λειτουργικού συστήματος, για τις συσκευές που προορίζονται για το λεγόμενο Internet of Things (έξυπνες κλειδαριές, έξυπνοι αισθητήρες, κάμερες, θερμοστάτες κ.α).Από ότι φαίνεται, η Google θέλει να βρίσκεται παντού στο σπίτι, και έτσι ανακοίνωσε το Brillo, ένα ιδιαίτερα ελαφρύ λειτουργικό συστήμα, που βασίζεται στον πυρήνα του Android. Μαζί, η εταιρεία ανακοίνωσε και το Weave, τον τρόπο, που όλες αυτές οι συσκευές θα επικοινωνούν μεταξύ τους, και με το σύννεφο (Cloud) και με το κινητό κ.λπ.

 

Για παράδειγμα, με το Weave, έξυπνα αντικείμενα θα μπορούν να ξεχωρίζουν συγκεκριμένα γεγονότα –όπως π.χ το ξεκλείδωμα ή το κλείδωμα της πόρτας στο σπίτι- και να καταλαβαίνουν τι σημαίνει αυτό το γεγονός και να επικοινωνούν μεταξύ τους χρησιμοποιώντας τις τεχνολογίες Bluetooth ή WiFi για παράδειγμα (π.χ ξεκλείδωσε η πόρτα, άνοιξε τα φώτα, κλείσε τον φούρνο κ.ά).

 

Σημαντικό χαρακτηριστικό, είναι ότι το Brillo περιλαμβάνει εργαλεία που "αντιλαμβάνονται" φωνητικές εντολές (π.χ φτιάξε καφέ, απευθυνόμενος σε μία έξυπνη συσκευή/ καφετιέρα). Όλα τα εργαλεία ανάπτυξης για το Brillo θα είναι διαθέσιμα μέσα στο τρίτο τρίμηνο της χρονιάς, ενώ το Weave θα ακολουθήσει μετά από ένα ή δύο μήνες.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Δημοσιευμένη Εικόνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε αστους να λενε ,κανα τσιπακι να βαλουν κ στο χερι μας να γινοντε ολες οι κινησεις αυτοματα να τελειωνει το θεμα ,ουτε διαδικασιες ουτε χαρτια ουτε τιποτα ακομα . Παρακολουθηση κ βλακειες,ποιος η google ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε αστους να λενε ,κανα τσιπακι να βαλουν κ στο χερι μας να γινοντε ολες οι κινησεις αυτοματα να τελειωνει το θεμα ,ουτε διαδικασιες ουτε χαρτια ουτε τιποτα ακομα . Παρακολουθηση κ βλακειες,ποιος η google ...

 

χαχαχα με το τσιπάκι διαφωνώ. Οχι για παρακολούθηση αλλά γιατί είναι μια ηλεκτρονική συσκευή που μπορεί να χακαριστεί και με την οποία δεν εχω επιλογή στο αν την χρησιμοποιώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε αστους να λενε ,κανα τσιπακι να βαλουν κ στο χερι μας να γινοντε ολες οι κινησεις αυτοματα να τελειωνει το θεμα ,ουτε διαδικασιες ουτε χαρτια ουτε τιποτα ακομα . Παρακολουθηση κ βλακειες,ποιος η google ...

Γιατί το κινητό σου εσύ τι νομίζεις ότι είναι;
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"το κινητο ειναι το λεγομενο "τσιπακι" που λεγανε τοτε οι προφητειες. μονο που δεν το επεβαλαν αλλα το εκαναν ελκυστικο ωστε να το θελεις μετα μανιας να το κουβαλας, ποιο σιγουρο απο το να στο εμφυτευσουν"

 

ισως ισχυει ισως οχι, παντα πιστευα και πιστευω οτι η τεχνολογια δεν ειναι απο μονη της κακη ή σατανικη αλλα η χρηση της ειναι που που πρεπει να προσεχτει λιγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν βλέπω την ώρα που η καφετιέρα μου όταν πατήσω (απο το κινητό) το κουμπί να μου κάνει φρέντο θα μου απαντήσει: το ψυγείο μόλις με ενημέρωσε οτι δεν έχει παγάκια, άλλαξα την επιλογή σε ζεστό καπουτσίνο.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω και καλύτερο! να μου στέλνει μυνημα στο κινητό ο φούρνος οτι η μάνα μου κάνει αρνι και να γράφει: Σήμερα πάλι αρνί έχει σπίτι, πάρε κάτι απέξω.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Δεν μας πιέζει κανείς να τα βάλουμε παιδιά. Αν κάποιος εξαναγκάζει τον εαυτό του να ακολουθεί πιστά ό,τι καινούργιο βγαίνει δεν φταίνε αυτοί που τα πουλάνε.

 

 Η τεχνολογία είναι υπηρέτης του ανθρώπου όχι το αντίθετο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας πιέζει κανείς να τα βάλουμε παιδιά. Αν κάποιος εξαναγκάζει τον εαυτό του να ακολουθεί πιστά ό,τι καινούργιο βγαίνει δεν φταίνε αυτοί που τα πουλάνε.

 

 Η τεχνολογία είναι υπηρέτης του ανθρώπου όχι το αντίθετο.

Άιντε βουρ στα βουνά να γίνουμε όλοι μας amish.

Αναγκαστηκά μέχρι και ο τελευταίος γέρος σε μερικά χρόνια θα έχει smartphone(και ποιος ξέρει τι άλλο) , δεν γίνεται διαφορετικά,εδώ η θεία μου 87 χρονών και έχει κινητό (από τα παλιά) σε μερικά χρόνια όμως δεν θα υπάρχουν ποια τα παλιού τύπου,όπως δεν υπάρχουν ποια οι γλόμποι(λάμπες) με νήμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άιντε βουρ στα βουνά να γίνουμε όλοι μας amish.

Αναγκαστηκά μέχρι και ο τελευταίος γέρος σε μερικά χρόνια θα έχει smartphone(και ποιος ξέρει τι άλλο) , δεν γίνεται διαφορετικά,εδώ η θεία μου 87 χρονών και έχει κινητό (από τα παλιά) σε μερικά χρόνια όμως δεν θα υπάρχουν ποια τα παλιού τύπου,όπως δεν υπάρχουν ποια οι γλόμποι(λάμπες) με νήμα.

Aνάγκασε κανείς τη θεία σου ή εμένα ή εσένα να χουμε κινητό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...