Προς το περιεχόμενο

Δυσαρεστημένοι στην Mozilla με την Microsoft για τις αλλαγές στα Windows 10


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν είστε ανάμεσα στα εκατομμύρια των χρηστών που έχουν αναβαθμίσει ήδη τον υπολογιστή τους με τα Windows 10, τότε ενδεχομένως να προσέξατε ότι το λειτουργικό σύστημα έχει αλλάξει τις προεπιλεγμένες εφαρμογές σας (default apps). Για παράδειγμα, ο default browser έχει αλλάξει σε Microsoft Edge από την ώρα της αναβάθμισης, κάτι που στο Mozilla Foundation βρίσκουν “ανησυχητικό”.

Και το βρίσκουν κυρίως ανησυχητικό γιατί η πλατφόρμα έκανε μάλλον και πιο δύσκολο να αλλάξεις πάλι σε Chrome, Firefox ή σε οποιονδήποτε άλλον browser. Σε ένα γράμμα προς τον CEO της Microsoft, ο CEO του Mozilla, Chris Beard αποκάλυψε ότι η ομάδα του επικοινώνησε με την ομάδα των Windows 10 όταν αντιλήφθηκε την αλλαγή, αλλά αυτό “δεν οδήγησε σε κάποια ουσιαστική πρόοδο”.

 

Στο γράμμα του ο Beard γράφει: “...the update experience appears to have been designed to throw away the choice your customers have made about the Internet experience they want, and replace it with the Internet experience Microsoft wants them to have.
We appreciate that it's still technically possible to preserve people's previous settings and defaults, but the design of the whole upgrade experience and the default settings APIs have been changed to make this less obvious and more difficult. It now takes more than twice the number of mouse clicks, scrolling through content and some technical sophistication for people to reassert the choices they had previously made in earlier versions of Windows. It's confusing, hard to navigate and easy to get lost.

 

Για να αλλάξετε την επιλογή για τον default browser, θα πρέπει να επισημάνετε (με tick στο κατάλληλο κουτάκι) τον browser της προτίμησης (αν θα είναι ο Chrome ή ο Firefox ή κάποιος άλλος) την πρώτη που φορά που θα τον εκκινήσετε. Στην συνέχεια, θα πρέπει να εντοπίσετε την επιλογή “Web browser” στο Default apps στον σελίδα με τα Settings και να κάνετε δεξί κλικ πάνω στον Microsoft Edge για να δείτε μέσω ενός drop down menu τις διαθέσιμες επιλογές (δείτε στο παρακάτω video).

 

 

Η Microsoft υπερασπίστηκε την επιλογή της στο The Verge, λέγοντας πως θα αλλάξει χαρακτηριστικά και δυνατότητες των Windows 10 που δεν αρέσουν στους χρήστες.

 

We designed Windows 10 to provide a simple upgrade experience for users and a cohesive experience following the upgrade. During the upgrade, consumers have the choice to set defaults, including for web browsing. Following the upgrade, they can easily choose the default browser of their choice. As with all aspects of the product, we have designed Windows 10 as a service; if we learn from user experience that there are ways to make improvements, we will do so”.

 

Link.png Site: Engadget

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Νταξει δεν ειναι και τραγικα δυσκολο, ασε που σου δινει επιλογη κατα το setup να βαλεις εσυ τα προεπιλεγμενα προγραματα και δεν σε πιεζει να κρατησεις τα δικα της

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακά τα ψέματα! ο Mozilla πέθανε! τη φάγανε την αλεπού!

 

Στα Analytics για το Site μου, σχεδόν το 70% είναι από Chrome...

 

Στο δικό μου site έχω 100 % firefox, μπαίνω μόνο εγώ... :P

 

Global..

 

In June, Mozilla's browser grabbed a Web traffic share of 12 percent compared with IE's 58.1 percent share. Google's Chrome came in second with 27.2 percent, Net Applications found.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη αλλα αυτα ειναι ολα μ@λ@κιες και μου κανει πολυ αρνητικη εντυπωση το ποσο χαμηλα φτανει η Mozilla λεγοντας τα. Και ειμαι και χρηστης του firefox.

 

Μετα την αναβαθμιση η καθαρη εγκατασταση, το τελευταιο σταδιο ειναι μια σειρα ερωτηματων παραμετροποιησης. Μπορεις να μην ασχοληθεις και να πεις default σε ολα η μπορεις να επιλεξεις ακριβως τι θελεις.

 

Εγω με τα custom settings (επαναλαμβανω απο την πρωτη στιγμη της εγκαταστασης, οχι να ψαχνω μετα για θαμμενα settings) δεν το αφησα να μου πειραξει καμια default εφαρμογη.

Επισης δεν το αφησα να στελνει τιποτα και πουθενα απο Feedback, στοιχεια κτλ. Ουτε καν την cortana δεν μου φορτωσε λογω των επιλογων αυτων (ευτυχως).

 

Το μονο που εκανε ηταν με την πρωτη χρηση των δικων μου default εφαρμογων να με ρωτησει για επιβεβαιωση οτι οντως θελω να συνεχισω ετσι.

 

Πιο ευκολο απο αυτο πεθαινεις.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ολόκληρη ανακοίνωση για τετοιο πράγμα μου φαίνεται λίγο υπερβολικό , και καλύτερα να διορθώσουν λίγο την διαχείριση μνήμης στον firefox με τα πολλαπλά tabs γιατι καιρό τώρα σκέφτομαι να πάω σε chrome

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακά τα ψέματα! ο Mozilla πέθανε! τη φάγανε την αλεπού!

 

Στα Analytics για το Site μου, σχεδόν το 70% είναι από Chrome...

Άσχετο με την "είδηση" και μου αρέσει που παίρνεις σαν αξιόπιστο δείγμα το site σου. ΛοΛ

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ολόκληρη ανακοίνωση για τετοιο πράγμα μου φαίνεται λίγο υπερβολικό , και καλύτερα να διορθώσουν λίγο την διαχείριση μνήμης στον firefox με τα πολλαπλά tabs γιατι καιρό τώρα σκέφτομαι να πάω σε chrome

Πραγματικά έχει μεγάλο πρόβλημα με τα πολλαπλά tabs,  μετά απο λίγο φτάνει μέχρι 1,5GB η μνήμη που τρώει και κολλάει συνέχεια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι ξεκαθαρη περιπτωση αθεμιτου ανταγωνισμου ,υπαρχει κ αποφαση της εε 

 

χρησιμοποιοντας την δεσποζουσα θεση της στα λειτουργικα κ εχοντας ως default τον edge παραγκωνιζονται ολοι οι υπολοιποι

 

στο ινσομνια μας φαινεται αστειο αλλα το 90% των χρηστων χρησιμοποιει οτι βρει στο λειτουργικο

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κεφαλαία και bold, δεν κατάλαβα τι ήθελες να πεις...
μπορείς να τα κάνεις και underlined σε παρακαλώ;
 

Ο ΜΙCROSOFT EDGE  ΚΟΛΑΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΟΛΟ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΒΓΑΖΕΙ (ΔΕΝ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΝΕΤΑΙ ΚΛΠ) ΕΓΩ ΕΒΑΛΑ ΜΟΖΙΛΛΑ ΠΑΛΥ ΠΑΝΤΩΣ.

ΘΕΛΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΚΟΜΑ Ο ​MICROSOFT EDGE

  • Like 26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...