Προς το περιεχόμενο

Δυσαρεστημένοι στην Mozilla με την Microsoft για τις αλλαγές στα Windows 10


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα στην εγκατάσταση με ρωτούσε σχετικά με τις προεπιλεγμένες εφαρμογές.

 

Το θέμα είναι οτι προφανώς οι περισσότεροι επιλέγουν τις γρήγορες ρυθμίσεις που όντως εκεί σαν προεπιλογές βάζει τις εφαρμογές της Microsoft.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ο FF πάει για απεγκατάσταση στους υπολογιστές μου, (όπως έγινε και με τον Thunderbird). Ασύγκριτα μνημοβόρος, με αθέμιτα διπλοκλικαρίσματα σε ιστοσελίδες. O Edge απαράδεκτος για μιαν εταιρία που φτιάχνει τα Windows, με κωλύματα σε ιστοσελίδες, σαν γνήσιος απόγονος του ΙΕ...

Θα εξακολουθήσω με τον Maxthon, που είναι θα έλεγα άψογος, τουλάχιστον στους υπολογιστές μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κλαιω.

 

τωρα διαβαζα σε ενα ανοιχτο bug για τον Firefox, καποιον να φωναζει στους developers οτι εχει σοβαρο memory leak στο youtube.

 

ποσα gb σου τρωει, τον ρωταει ο προγραμματιστης.

1gb του λεει ο ανιδεος χρηστης.

ποσα ανοιχτα tabs εχεις, τον ξαναρωταει.

10 του απανταει ο αλλος.

του εξηγει ο developer, πως ενα tab youtube video συνηθως καταναλωνει 100mb, 80mb για βιντεο και 20mb για ηχο. οποτε 100mbx10tabs=1gb

επομενως η καταναλωση μνημης στο 1gb ειναι απολυτως φυσιολογικη και αναμενομενη, συνεχιζει ο προγραμματιστης. αει στην ευχη της Παναγιας, του λεει τελειωνοντας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο FF πάει για απεγκατάσταση στους υπολογιστές μου, (όπως έγινε και με τον Thunderbird). Ασύγκριτα μνημοβόρος, με αθέμιτα διπλοκλικαρίσματα σε ιστοσελίδες. O Edge απαράδεκτος για μιαν εταιρία που φτιάχνει τα Windows, με κωλύματα σε ιστοσελίδες, σαν γνήσιος απόγονος του ΙΕ...

Θα εξακολουθήσω με τον Maxthon, που είναι θα έλεγα άψογος, τουλάχιστον στους υπολογιστές μου.

Thunderbird "μνημοβόρο";..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thunderbird "μνημοβόρο";..

Για τον FF είπα αυτό. Για τον Thunderbid ισχύει το ότι είναι συμβατός βασικά με τον FF και στις επικολλήσεις κειμένων, φωτογραφιών κ.λπ. παρουσιάζει ένα σωρό προβλήματα και σε αναγκάζει σε διαδικασίες που σε κάνουν να μεταπηδάς στο Outlook, -αν το έχεις, που βέβαια δεν συγκρίνεται. Όσο για τον FF μπορείτε να πάτε απλά στη "Διαχείριση Εργασιών" με ανοιχτούς όσους περιηγητές διαδικτύου έχετε, στην ίδια ιστοσελίδα, όπου θα απολαύσετε στις "Διεργασίες" των Win8 ή Win10 την τρελή διαφορά χρήσης μνήμης ανάμεσα σε FF και οποιονδήποτε άλλον, Maxthon, Opera, κ.λπ, με σαφώς τον Maxthon να καταναλώνει τη λιγότερη μνήμη...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα πρώτα δεκα λεπτα του συστήματος ήδη είχα default το Firefox δεν καταλαβαίνω γιατί τρελαίνονται,ηταν πανεύκολο στο να το κάνω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω θελω να καταγγειλω την MS. Εκανα κανονικα το update στα 10 και ανοιγει ο υπολογιστης και τι βλεπω; Windows.... Αισχος!!!! Μα να μη σου δινει επιλογη αν θελεις να εχεις Linux ή MacOS ή Chrome; Απαραδεκτο να εγκαθιστας ενα λογισμικο και να σου επιβαλλεται να το χρησιμοποιεις

 

βρε τι άλλο θα ακούσουμε....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω θελω να καταγγειλω την MS. Εκανα κανονικα το update στα 10 και ανοιγει ο υπολογιστης και τι βλεπω; Windows.... Αισχος!!!! Μα να μη σου δινει επιλογη αν θελεις να εχεις Linux ή MacOS ή Chrome; Απαραδεκτο να εγκαθιστας ενα λογισμικο και να σου επιβαλλεται να το χρησιμοποιεις

 

βρε τι άλλο θα ακούσουμε....

Όταν μπαίνεις στο χώρο ενός σπιτιού, δε νομίζεις πως ο σπιτονοικοκύρης θα δίνει προτεραιότητες στα δικά του πράγματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληρώνεις 16 gb ram, κάθονται τα 14 στο ράφι, σου τρώει ο firefox 1 gb γιατί έχεις αλσχαιμερ και δεν κλείνεις τα tabs, και μετά φταίει το @@@νι που χτενίζεται... :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληρώνεις 16 gb ram, κάθονται τα 14 στο ράφι, σου τρώει ο firefox 1 gb γιατί έχεις αλσχαιμερ και δεν κλείνεις τα tabs, και μετά φταίει το @@@νι που χτενίζεται... :P

Έχεις συγκρίνει FF με άλλους browsers με ανοικτά tabs;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις συγκρίνει FF με άλλους browsers με ανοικτά tabs;

 

Θες να πούμε οτι καίει 10 φορές παραπάνω ram ? Την ram για ποιο λόγο την έβαλες ? Για να είναι ελευθερη ? Για να λες έχω ram ?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...