Προς το περιεχόμενο

Οι σειρές AMD Radeon HD 6000 και HD 5000 “υποβιβάστηκαν” σε “Legacy hardware”


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε μία κίνηση που ενδεχομένως να απογοητεύσει τους χρήστες των DirectX 11 καρτών γραφικών των σειρών Radeon HD 6000 και HD 5000 της AMD, η εταιρεία αποφάσισε να αλλάξει το μοντέλο υποστήριξης οδηγών σε “legacy”.

Αυτό σημαίνει ότι οι χρήστες δεν πρόκειται να επωφεληθούν από μελλοντικές αναβαθμίσεις και βελτιστοποιήσεις των οδηγών αφού δεν πρόκειται να κυκλοφορήσουν, επειδή οι GPUs του είδους έφτασαν στην μέγιστη βελτιστοποίηση της απόδοσης τους στις 24 Νοεμβρίου του 2015.

 

Οι τελευταίοι WHQL-signed οδηγοί για τις κάρτες γραφικών των σειρών Radeon HD 6000 και HD 5000 θα παραμείνουν οι Catalyst 15.7.1 WHQL, ωστόσο αυτό δεν σημαίνει ότι οι χρήστες δεν μπορούν να επωφεληθούν από την σχεδίαση του νέου λογισμικού Radeon Software Crimson, αφού μπορούν να το κατεβάσουν στην έκδοση που είναι σχεδιασμένη να προσφέρει υποστήριξη σε “legacy hardware”.

 

Η AMD αποφάσισε να στρέψει την προσοχή της ολοκληρωτικά στο hardware που βασίζεται στην αρχιτεκτονική Graphics CoreNext (Radeon HD 7000 και πάνω).

 

Link.png Site: TechPowerUp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Οι σειρά 6000 εάν θυμάμαι καλά βγήκε το 2010, 5 ολόκληρα χρόνια μετά λογικό μου ακούγετε. Πριν ξεκινήσουν τα σχολεία στο σύστημα μου έχω AMD R9.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Linux+Amd = TearingForEver 

 

Ξέρω άσχετο και ο καθένας με τον πόνο του, αλλά και σε windows περιβάλλον η 6770m (mobile) ξεπατωνεται στο tearing. Δεν θυμάμαι πως λένε το tool που έκανε force το vsync....

 

Θα μπορούσαν να μην προσφέρουν βελτιστοποιήσεις στα fps αλλά σε θέματα όπως το tearing.

 

Πίστευα πάρα πολύ στην ati λόγω amd αλλά δυστυχώς στο θέμα drivers απογοητεύτηκα...

 

Υ.Γ. > Ντάξει φταίει και ο xorg αλλά υποστήριξη wayland δεν βλέπω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως ειμαι ευχαριστημενος γιατι ειχα μια 280χ και με σχεδον καθε νεο driver η αποδοση ανεβαινε. 

η καρτα δηλαδη ενα χρονο μετα την αγορα τις αποδιδε καλυτερα. +οτι ολοι η σειρα r9 280 θα υποστιριζει και directx12 .την 280χ την ειχα παρει το 2012

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο που και οι σειρές 7 και 8 είναι Legacy. [Μόνο 7700 και άνω και 8500 και άνω υποστηρίζουν οι νέοι Crimson]

 

AMD Radeon™ HD 8000 Series (HD 8400 and below), Radeon™ HD 7000 Series (HD 7600 and below), Radeon™ HD 6000 Series, and Radeon™ HD 5000 Series Graphics products have reached peak performance optimization as of November 24th, 2015.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα είναι σταθεροί οι beta drives ;

Σε laptop με την HD 5650 φαινονται σταθεροί. Όταν είδα την είδηση προσπαθούσα να θυμηθώ πότε πήρα τη προηγούμενη κάρτα μου την HD 6850. πραγματικά πέρασαν 5 χρόνια εε? Καλά είναι πολύ cool να έχεις νέους drivers καθε τόσο αλλά αντικειμενικά δεν είχαν περιθώριο βελτίωσης στα windows. σε linux δε ξέρω αλλά από ότι διαβάζω μάλλον υπάρχει δρόμος να διανυθεί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα όμως δεν είναι να μιλάμε για βελτίωση, αλλά -έστω- για σταθερότητα.

Ας θυμηθούμε πχ. πως για τις ίδιες κάρτες ο οδηγός για τα Vista [που υποστηρίζονται μέχρι το 17] είναι ο 13.12.

Έτσι, όταν πάει κάποιος να ξεκινήσει πχ. το Watch Dogs τρώει μια ωραιότατη μπλε οθόνη γιατί ο driver είναι obsolete.

Κάτι τέτοιο θα αρχίσει να γίνεται πλέον και στα υπόλοιπα λειτουργικά με τα νέας εσοδείας παιχνίδια.

ΥΓ. Οι beta φαίνονται σταθεροί [αν και μερικές φορές κρασάρουν τα Radeon Settings].

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...