Προς το περιεχόμενο

Οι σειρές AMD Radeon HD 6000 και HD 5000 “υποβιβάστηκαν” σε “Legacy hardware”


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θέμα όμως δεν είναι να μιλάμε για βελτίωση, αλλά -έστω- για σταθερότητα.

Ας θυμηθούμε πχ. πως για τις ίδιες κάρτες ο οδηγός για τα Vista [που υποστηρίζονται μέχρι το 17] είναι ο 13.12.

Έτσι, όταν πάει κάποιος να ξεκινήσει πχ. το Watch Dogs τρώει μια ωραιότατη μπλε οθόνη γιατί ο driver είναι obsolete.

Κάτι τέτοιο θα αρχίσει να γίνεται πλέον και στα υπόλοιπα λειτουργικά με τα νέας εσοδείας παιχνίδια.

ΥΓ. Οι beta φαίνονται σταθεροί [αν και μερικές φορές κρασάρουν τα Radeon Settings].

Μου φαίνεται όμως δυσκολο να μπορεί μια εταιρεία (ιδίως στη κατάσταση της AMD) να διαθέτει πόρους όχι απλά για μια κάρτα πενταετίας αλλά και για ένα λειτουργικό σχεδόν δεκαετίας που ποτέ δεν ήταν και τόσο δημοφιλές (και ας τα χρησιμοποιώ ακόμα στη δουλειά μου). Επίσης games τρέχουν καλύτερα σε 7, 8 και 10 οπότε νομίζω οι περισσότεροι gamers έχουμε φύγει απο τα Vista εδω και χρόνια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

ευχαριστη ειδηση!

 

στου κρεμασμενου (Amd) το σπιτι, δε μιλανε για σχοινι (drivers) !!! 

:X  :-D

:-P

Πάντως χρόνια τώρα διαβάζω άρθρα από το εξωτερικό που λένε πως το θέμα ποιότητας των drivers της AMD έχει αλλάξει και είναι πλέον το ίδιο καλοί με της nVidia (ίσως όχι το ίδιο feature rich) αλλά οι περισσότεροι ακόμα έχουν μείνει με την εντύπωση ότι οι catalyst είναι το λιγότερο χάλια. Προσωπικά είχα geforce 2 και fx 5600 από nVidia και radeon 9700,radeon 9800, hd2600, hd 3850, mobility 5650, hd6850 και τώρα hd 7850. To μόνο πρόβλημα που είχα ποτέ με τις κάρτες ATI/AMD ήταν με την 2600 agp που κολλούσε και από όσο το είχα ψάξει για το πρόβλημα έφταιγε η "καταπληκτική" υλοποίηση AGP της VIA και η έλλειψη GART drivers για Vista για το nforce2 της nVidia.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται όμως δυσκολο να μπορεί μια εταιρεία (ιδίως στη κατάσταση της AMD) να διαθέτει πόρους όχι απλά για μια κάρτα πενταετίας αλλά και για ένα λειτουργικό σχεδόν δεκαετίας που ποτέ δεν ήταν και τόσο δημοφιλές (και ας τα χρησιμοποιώ ακόμα στη δουλειά μου). Επίσης games τρέχουν καλύτερα σε 7, 8 και 10 οπότε νομίζω οι περισσότεροι gamers έχουμε φύγει απο τα Vista εδω και χρόνια

WP_20151125_19_32_12_Pro.jpgWindows 7 SP1 x64, Radeon HD 6870, Catalyst 15.11 Final. Χμ..... [Με τον 15.7.1 δεν υπήρχε τέτοιο θέμα]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

WP_20151125_19_32_12_Pro.jpgWindows 7 SP1 x64, Radeon HD 6870, Catalyst 15.11 Final. Χμ..... [Με τον 15.7.1 δεν υπήρχε τέτοιο θέμα]

οκ με επιασες αδιαβαστο... αλλά η προφανής απάντηση της AMD θα ήταν ότι μιλησαν για peak performance optimization και όχι quality χαχαχαχα. Σε εμενα δε μου ετυχε ποτε κατι παρομοιο με την 6850 αλλα είναι και θεμα παιχνιδιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την άλλη πλευρά η nVidia υποστηρίζει ακόμα τις GeForce 8 Series(!!) του 2006(!!) (Legacy driver έχουν από GeForce 7 Series και κάτω) ενώ θα υποστηρίξει DirectX12 ακόμα και σε GT 400 Series.

Η υποστήριξη δε σε Linux είναι ποιοτικά 15 σκάλες πάνω, ενώ και σε Windows φίλος μου με R9 270x αναγκάστηκε να γυρίσει από τα 10 σε Windows 7 καθώς ήταν αδύνατο να βρει driver χωρίς να κρασάρει σε προβολή βίντεο......Youtube fullscreen.... Tragic.

Την συμπαθώ την AMD.
Ευχομαι πραγματικά να γίνει ακόμα πιο δυνατή στις GPU και να πλησιάσει επιτέλους στις CPU.
Έχω AMD επεξεργαστή.

Ειλικρινά όμως δεν θα έπερνα κάρτα γραφικών AMD ακόμα και αν μου έδινε 20% περισσότερη απόδοση μόνο και μόνο για την ποιότητα των driver και την υποστήριξη στο πέρασμα των χρόνων που (δεν) έχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την άλλη πλευρά η nVidia υποστηρίζει ακόμα τις GeForce 8 Series(!!) του 2006(!!) (Legacy driver έχουν από GeForce 7 Series και κάτω) ενώ θα υποστηρίξει DirectX12 ακόμα και σε GT 400 Series.

 

Η υποστήριξη δε σε Linux είναι ποιοτικά 15 σκάλες πάνω, ενώ και σε Windows φίλος μου με R9 270x αναγκάστηκε να γυρίσει από τα 10 σε Windows 7 καθώς ήταν αδύνατο να βρει driver χωρίς να κρασάρει σε προβολή βίντεο......Youtube fullscreen.... Tragic.

 

Την συμπαθώ την AMD.

Ευχομαι πραγματικά να γίνει ακόμα πιο δυνατή στις GPU και να πλησιάσει επιτέλους στις CPU.

Έχω AMD επεξεργαστή.

 

Ειλικρινά όμως δεν θα έπερνα κάρτα γραφικών AMD ακόμα και αν μου έδινε 20% περισσότερη απόδοση μόνο και μόνο για την ποιότητα των driver και την υποστήριξη στο πέρασμα των χρόνων που (δεν) έχει.

Για το linux  συμφωνω. Όσον αφορά τις gt 400 βασίζονται στην αρχιτεκτονικη fermi η οποία ήταν πιο ευελικτη απο την terascale των radeon 5000/6000. Οπότε ειναι λογικό να υποστηριζει (μερος) του directx12 η μια και η αλλη οχι. Επίσης το ότι κατα καιρούς και σε ορισμένα setups εμφανιζονται προβλήματα στις radeon δε σημαίνει ότι αντίστοιχα προβλήματα δεν εμφανίζονται ποτέ στις geforce. Δεν είναι όλα ρόδινα στο αντίπαλο "στρατόπεδο". Κατα την άποψη μου το μόνο plus που υπάρχει είναι το CUDA, το οποίο δε με τράβηξε ποτέ. Και η nVidia είχε κάρτες που υπερθερμαίνονταν, που έκαναν θόρυβο, που έριχναν οι drivers τη ποιότητα για να ανέβει η απόδοση, που δε δούλευε το video decoding σωστά, που δεν έκαναν throttling στον πυρήνα κλπ. Επίσης δεν έδωσε drivers στο nforce2 και nforce3 για Vista επειδή ήθελε να προωθήσει το nforce4. Και οι δυο εταιρείες έχουν κατά καιρούς κάνει τις πατάτες τους με τους drivers. Πραγματικά στις GPU θεωρώ ότι η AMD είναι το ίδιο καλή με την nVidia. Στις CPU είναι αρκετά καλή αλλά σίγουρα όχι στο επίπεδο που είχε φτάσει με τον athlon64.

(fanboy alert) χαχαχαχαχαχαχα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστη ειδηση!

 

στου κρεμασμενου (Amd) το σπιτι, δε μιλανε για σχοινι (drivers) !!! 

:X  :-D

 

Ε ναι, χάλια οι drivers της AMD.

http://forum.notebookreview.com/threads/windows-10-nvidia-whql-drivers-are-killing-alienware-and-clevo-lcd-panels.779449/

http://steamcommunity.com/app/292030/discussions/0/615085406654348456/?l=greek

http://arstechnica.com/gaming/2015/10/latest-nvidia-drivers-to-be-locked-behind-geforce-experience-app/

 

Προφανώς, ο καλός ο driver σου καίει την οθόνη, σου ρίχνει τις επιδόσεις σε κάρτα γραφικών διετίας και απαιτεί register για να τους κάνεις update.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς ακόμα μια φορά η AMD/ATI κάνει την ίδια κίνηση. Απαράδεκτοι. Η Nvdia υποστηρίζει τις κάρτες της καλύτερα σε βάθος χρόνου. Αλλά από την άλλη καλό είναι να υπάρχει μια AMD. Ο καθένας πρέπει να έχει κάποιον ρόλο. Η AMD σε κάρτες γραφικών και επεξεργαστές έχει τον ρόλο της φτηνής εναλλακτικής λύσης. Αυτό δεν είναι κακό. Κάποιος στην τελική πρέπει να κάνει και αυτήν την δουλειά. Κατά καιρούς έχει προσφέρει πολύ καλές λύσεις. Οι επεξεργαστές Phenom II, οι κάρτες 4ΧΧΧ, 5ΧΧΧ και 7ΧΧΧ ήταν πολύ καλές εναλλακτικές λύσεις. Το καλό είναι να γνωρίζεις τι παίρνεις.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς ακόμα μια φορά η AMD/ATI κάνει την ίδια κίνηση. Απαράδεκτοι. Η Nvdia υποστηρίζει τις κάρτες της καλύτερα σε βάθος χρόνου. Αλλά από την άλλη καλό είναι να υπάρχει μια AMD. Ο καθένας πρέπει να έχει κάποιον ρόλο. Η AMD σε κάρτες γραφικών και επεξεργαστές έχει τον ρόλο της φτηνής εναλλακτικής λύσης. Αυτό δεν είναι κακό. Κάποιος στην τελική πρέπει να κάνει και αυτήν την δουλειά. Κατά καιρούς έχει προσφέρει πολύ καλές λύσεις. Οι επεξεργαστές Phenom II, οι κάρτες 4ΧΧΧ, 5ΧΧΧ και 7ΧΧΧ ήταν πολύ καλές εναλλακτικές λύσεις. Το καλό είναι να γνωρίζεις τι παίρνεις.....

Την ίδια κίνηση οπως ανεφερα έκανε και η nVidia παλιότερα με τα chipsets της. Σε GPUs απο την 9700 (μην αναφερω την 8500) η ATI/AMD ηταν καλύτερη η το ιδιο καλή με εξαιρέσεις την x800 και την hd2900. Στις νεότερες γενιές το μελανό σημείο ήταν οι επιδόσεις στο tesselation. Ακόμα και σε GPGPU η GCN ήταν πάρα πολύ καλή και έχανε μονο στο ότι δεν υποστήριζε CUDA κάτι που το αλλάζει η AMD με το Boltzmann initiative. Και μη ξεχνάμε ότι πάρα πολλές τεχνολογίες αναπτύχθηκαν απο την ATI/AMD. gddr5, hbm, mantle->vulkan μερικά που έρχονται στο μυαλό. Όσο για το ποιος είναι καλύτερος AMD/Intel, AMD/nVidia πραγματικά νομίζω είναι καθαρα υποκειμενικό το θέμα. Για άλλους παίζει ρόλο το κόστος για άλλους οι απόλυτες επιδόσεις, για άλλους η αξιοπιστία (nVidia bumpgate?). Πραγματικά όταν έβλεπα benchmarks του bulldozer και έβλεπα ποσοστά π.χ. 20-30% διαφορά έλεγα όντως τον κάνει σκόνη ο core. Αλλά μετά έβλεπα ότι η διαφορά ήταν μερικά fps σε αναλύσεις που δε χρησιμοποιώ και ότι στις αναλύσεις μου με μια καλή κάρτα γραφικών ακόμα και ο phenom ΙΙ είναι υπεραρκετός.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...