Προς το περιεχόμενο

[mirrorless camera] SONY ILCE-5000L KIT SELP1650 media markt 269€ [ΤΕΛΟΣ]


anonik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ναι ...υπερ της a5000 . Πριν το ποσταρεις διαβασε το ...http://snapsort.com/compare/Sony-Alpha-A5000-vs-Sony-Cybershot-DSC-RX100/detailed

 

 

Συν οτι την μια την μετραει με τον 1.8 φακο που εχει πανω και την 5000 την μετραει με τον 3.5 γιατι αν της εβαζε τον zeiss 24/1.8 η τον 35/1.8 που εχω εγω στην A6000 η διαφορα θα ηταν πολυ μεγαλυτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταθέσω και εγώ την ταπεινή μου γνώμη μετά από λίγα χρόνια ενασχόλησης με το άθλημα...δεν υπάρχει καμία σύγκριση μεταξύ crop 1,5 αισθητήρα και αυτού της rx100. Δεν γίνεται ούτε με τους νόμους της φυσικής ούτε με το μυαλό κανενός. Η rx100 είναι μια πολύ αξιόλογη μηχανή για κάποιον που θέλει μια μηχανή ελαφριά να την βάζει σε τσέπες και να έχει αξιοπρεπέστατη ποιότητα εικόνας εύκολα και γρήγορα...η crop είναι για άλλη κατάσταση, θέλει ενασχόληση, να μάθεις για τους διάφορους φακούς, να δεις τι σε βολεύει και να πάρεις και τον κατάλληλο φακό. Όμως με τους κατάλληλους φακούς για κάθε περίσταση θα έχεις καλύτερη ποιότητα. Δεν σημαίνει ότι θα βγάζεις αξιόλογες φωτογραφίες βέβαια...υπάρχουν εξαιρετικές φωτογραφίες και ολόκληρες εκθέσεις φωτογραφίας που έχουν γίνει και με κινητά...εξάλλου την καλύτερη φωτογραφική μηχανή την έχουμε πίσω από την μηχανή...το μάτι μας είναι...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ...υπερ της a5000 . Πριν το ποσταρεις διαβασε το ...http://snapsort.com/compare/Sony-Alpha-A5000-vs-Sony-Cybershot-DSC-RX100/detailed

 

 

Lower noise at high ISO

 

1,089 ISO vs 562 ISO

 

help_14.gif

 The A5000 has a slight edge (1 f-stops) in low-noise, high-ISO performance

 

 

δεν εχει καμια σχεσην η μικρο σονι με την α5000

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ δυνατή προσφορά. Όποιος ενδιαφέρεται να ασχοληθεί λίγο παραπάνω με τη φωτογραφία, αξίζει η αγορά με κλειστά μάτια.

Δεν θέλω να αναλύσω παραπάνω με τεχνικά, ουτε να μπω σε συγκρίσεις για να μη βγούμε εκτός θέματος. Όποιος θέλει ας ρωτήσει επαγγελματία φωτογράφο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ παιδιά

Δυστυχώς ασχοληθήκαμε με την σύγκριση των 2 και δεν είδαμε κάποια άλλη mirrorless.

Η προσφορά τελείωσε, αλλά δεν είναι κακό να προτείνει κάποιος κάτι…..πάντα είναι καλό να γνωρίζουμε και να μαθαίνουμε

Καληνύχτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ παιδιά

Δυστυχώς ασχοληθήκαμε με την σύγκριση των 2 και δεν είδαμε κάποια άλλη mirrorless.

Η προσφορά τελείωσε, αλλά δεν είναι κακό να προτείνει κάποιος κάτι…..πάντα είναι καλό να γνωρίζουμε και να μαθαίνουμε

Καληνύχτα

την εχει κ το πλαισιο ιδια τιμη με το media markt.Οσον αφορα που οι παραπανω ειπαν οτι η rx 100 δεν εχει καμια σχεση εγω προκαλω να βγαλουμε φωτογραφιες με την 5000 κ με την rx 100 κ να δουμε διαφορα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλτατε με όλο το σεβασμό, αν βρεις την 5000 με τον ίδιο ή παρόμοιο φακό με την rx100, τραβήξεις ακριβώς την ίδια φωτογραφία κάτω από τις ίδιες φωτιστικές συνθήκες και με τις ίδιες ρυθμίσεις στην μηχανή τότε μόνο μπορείς να καταλάβεις πραγματικά διαφορά στον σένσορα της μηχανής και κατ΄επέκταση και στην ποιότητα της φωτογραφίας που μπορούν να τραβήξουν οι δύο μηχανές. Επαναλαμβάνω αυτό που υποστηρίζεις είναι αντίθετο και με τους νόμους της φυσικής (οπτικής για την ακρίβεια). Στο μάτι σου μπορεί να φαίνονται ίδιες...αυτό δεν σημαίνει ότι είναι...και για να κάνεις και ένα πείραμα αν έχεις την rx100 ανέβασε iso στα 3200 και φωτογράφησε βράδυ με τον φακό τέρμα ανοιχτό και μετά κάνε το ίδιο σε μια apc size sensor και δες διαφορές...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η προσφορά ήταν πολύ καλή τυχεροί όσοι την πήραν.

 

Μόνο για συνειδητοποιημένους φωτογράφους έστω και ερασιτέχνες (ασφαλώς). Σε μέγεθος σχεδόν compact παίρνεις ποιότητα DSLR (ίδιο αισθητήρα μοιράζονται).

 

Σύγκριση με την RX100 (1'' αισθητήρα) είναι άτυχη. Άλλη φιλοσοφία η rx100, αν και κάπου υπάρχει μία τομή.

 

Σε καλές συνθήκες φωτός η rx100 μπορεί να δώσει καλές φωτογραφίες. Λόγω του φωτεινότερου φακού μπορεί ως ένα βαθμό να "αντισταθμίσει" το μειονέκτημα του μικρότερου αισθητήρα, και σίγουρα είναι πιο φορητή (και πιο ακριβή). Από εκεί και πέρα στο ίδιο iso η α5000 έχει πλεονέκτημα στο θόρυβο και μάλιστα αυτό μεγαλώνει όσο μεγαλώνει το iso. Οπως είπαμε σε πολύ φως η διαφορά δεν φαίνεται στο θόρυβο με πρώτη ματιά ειδικά σε χαμηλότερα iso. Εκεί όμως που η διαφορά φαίνεται είναι το DR (δυναμικό εύρος) στο οποίο οι μεγάλοι αισθητήρες δείχνουν την υπεροχή τους εύκολα σε σκηνές με έντονο κοντραστ. Σε αυτές τις συνθήκες μια mirrorless είναι νικητής. Επίσης λόγω φυσικών νόμων (οπτική) οι μεγάλοι αισθητήρες και αντίστοιχοι φακοί, προσφέρουν σαφώς εντονότερο (άρα καλύτερο) bokeh για ίδια διαφράγματα με μικρότερους αισθητήρες. Αυτό κάνει τις φωτογραφίες  να δείχνουν αρκετά πιο "επαγγελματικές" (ας το πω απλοϊκά)..

 

Ο φακός της a5000 είναι ο κλασσικός εισαγωγικός της sony. Ηλεκτρικός (motorized) με τα συν και πλην του. Κύριο συν ο όγκος του. Για καλύτερα αποτελέσματα αποφύγετε το 16mm και πάντα ζουμάρετε ελαφρώς. Τον δουλεύω με την nex 3n μου και είμαι ικανοποιημένος αν σκεφτώ τον (μικρό) όγκο που (δεν) έχει. Μικρές θυσίες στην ποιότητα πάντα κάνεις αν θέλεις φορητότητα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσοι δν πρόλαβαν κ ψήνονται σήμερα στα media markt ρεντη είδα τη nex5 κοντα στα 277.παλιά φωτογραφική αλλά με touch οθόνη κ επιλογή για βάλεις κάποιος viewfinder.γενικά άλλη μια vfm επιλογή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσοι δν πρόλαβαν κ ψήνονται σήμερα στα media markt ρεντη είδα τη nex5 κοντα στα 277.παλιά φωτογραφική αλλά με touch οθόνη κ επιλογή για βάλεις κάποιος viewfinder.γενικά άλλη μια vfm επιλογή

φοβερή κάμερα πάω να την πάρο τρίτη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσοι δν πρόλαβαν κ ψήνονται σήμερα στα media markt ρεντη είδα τη nex5 κοντα στα 277.παλιά φωτογραφική αλλά με touch οθόνη κ επιλογή για βάλεις κάποιος viewfinder.γενικά άλλη μια vfm επιλογή

Ποια ή N ή R ?

 

Δεν πιστεύω να λες την σκέτη nex5 γιατί δεν αξίζει και έχεις δει ποσό έχει το evf της sony? Αστο καλύτερα!

 

Αν έχεις σκοπό να πάρεις φωτογραφική που παίρνει evf για να τα σκασεις μετά για το evf τότε καλύτερα πάρε την A6000

 

Εγω ειχα την 5R και οταν ειδα οτι θελω evf την εδωσα και πηρα την A6000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...