Προς το περιεχόμενο

Το HTC Vive σε ελληνικό έδαφος, με επίσημη κυκλοφορία το δεύτερο τρίμηνο του έτους


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το 2016 είναι η χρονιά της εικονικής πραγματικότητας, με τα σημαντικότερα συστήματα να είναι προγραμματισμένα να κυκλοφορήσουν μέσα στο πρώτο εξάμηνο του έτους.

Σήμερα μαθαίνουμε επίσημα την έλευση του πρώτου, του HTC Vive στη χώρα μας αποκλειστικά από τα καταστήματα Γερμανός όπου στα πλαίσια εκδήλωσης για δημοσιογράφους, μπορέσαμε να έχουμε μια νέα επαφή με τη δεύτερη γενιά της developer edition του Vive. Μάλιστα όσοι επιθυμούν να δοκιμάσουν το HTC Vive, μπορούν να επισκεφθούν το κατάστημα Γερμανός στο The Mall Athens αύριο Πέμπτη, 11 Φεβρουαρίου.

 

 

Το Vive, είναι προϊόν συνεργασίας της HTC, του γνωστού κατασκευαστή κινητών τηλεφώνων, και του γίγαντα στο χώρο του gaming, της Valve, κάτι που σύμφωνα με στελέχη της εταιρείας, αποτελεί εγγύηση για την υποστήριξη του συστήματος μετά την εμπορική του κυκλοφορία.

 

Όπως γνωρίζουμε ήδη, το HTC Vive θα διατεθεί επίσημα στην αγορά το δεύτερο τρίμηνο του 2016, με πιθανότερο σενάριο τον προσεχή Απρίλιο, ενώ οι προπαραγγελίες θα ξεκινήσουν επίσημα στις 29 Φεβρουαρίου. Επομένως είναι αρκετά πιθανό να παρουσιαστεί η τελική έκδοση του προϊόντος στη φετινή MWC στη Βαρκελώνη αλλά και να ανακοινωθεί η τελική του τιμή (η οποία θα είναι αλμυρή), με τα στελέχη της HTC να κρατάνε πάντως κλειστά τα χαρτιά τους.

 

Το σύστημα εικονικής πραγματικότητας Vive αποτελείται από το headset που τοποθετείται στο κεφάλι του χρήστη, τα 2 χειριστήρια που αποτελούν τον βασικό τρόπο αλληλεπίδρασης με το εικονικό περιβάλλον, καθώς και 2 κάμερες που εντοπίζουν τη θέση του χρήστη στον χώρο. Οι εντυπώσεις που αποκομίσαμε είναι άκρως θετικές, καθώς το Vive προσφέρει μια αρκετά ευχάριστη εμπειρία VR, ανεξάρτητα από το εάν έχετε δοκιμάσει ή όχι headsets εικονικής πραγματικότητας. Η ανάλυση της εικόνας και η ποιότητα των γραφικών ήταν αρκετά καλές, διαφοροποιούνται όμως αρκετά ανάλογα με την εκάστοτε εφαρμογή.

 

Αρχικά, εντυπωσιακές ήταν οι εφαρμογές που δεν απαιτούν συγκεκριμένες ενέργειες από τον χρήστη, όπως για παράδειγμα η περιήγηση στον ωκεανό. Στη συγκεκριμένη εφαρμογή βρισκόμασταν κάτω από το νερό, σε ένα πλοίο που είχε ναυαγήσει και παρατηρούσαμε τα ψάρια που περνούσαν από δίπλα μας. Επιπλέον, καθώς επεξεργαζόμασταν τον χώρο γύρω μας, μια τεράστια φάλαινα έκανε την εμφάνισή της, περνώντας από δίπλα μας, κάτι που μας έδωσε την αίσθηση του μικρού μας μεγέθους στο χώρο.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

 

Ενδιαφέρουσα ήταν και η εφαρμογή κατά την οποία βρισκόμασταν σε ένα γραφείο και μπορούσαμε να πραγματοποιήσουμε συνηθισμένα πράγματα, όπως την παρασκευή καφέ μέσω μηχανής και την πραγματοποίηση κλήσεων μέσω τηλεφώνου. Γενικότερα ήταν δυνατή η αλληλεπίδραση με όλα τα αντικείμενα χρησιμοποιώντας τα χειριστήρια.

 

Από τα demos που δοκιμάσαμε, δεν απουσίαζε φυσικά και η ζωγραφική, η οποία μάλιστα ήταν 3D. Είχαμε δηλαδή τη δυνατότητα να σχεδιάσουμε έναν κύβο, τον οποίο μάλιστα βλέπαμε να καταλαμβάνει όγκο μέσα στον χώρο, παρόλο που μπορούσαμε να περάσουμε από μέσα του.

 

Εκπληκτική είναι και η εμπειρία που προσφέρει το Vive όσον αφορά το gaming. Αναμφίβολα, το καλύτερο παράδειγμα είναι το demo στο οποίο αντιμετωπίζαμε ζόμπι. Συγκεκριμένα, υπήρχε μια σειρά από πίστες, στην αρχή της καθεμίας μαζεύαμε όπλα από το έδαφος και, στη συνέχεια, πυροβολούσαμε τα ζόμπι που κατευθύνονταν προς το μέρος μας με απειλητικές διαθέσεις.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

 

Τα όπλα διέθεταν στόχαστρο με λέιζερ, εφόσον έπαιζε ρόλο το σημείο όπου πυροβολούσαμε το κάθε ζόμπι. Η συγκεκριμένη ήταν μία από τις πιο αληθοφανείς και τις πιο απολαυστικές εμπειρίες που μας προσέφερε το HTC Vive.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει θέλω να το δοκιμάσω αλλά να πω την αλήθεια δεν μου άρεσε η εικόνα του ανθρώπου στο βίντεο...θα αποβλακωθούμε εντελώς μου φαίνεται!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει θέλω να το δοκιμάσω αλλά να πω την αλήθεια δεν μου άρεσε η εικόνα του ανθρώπου στο βίντεο...θα αποβλακωθούμε εντελώς μου φαίνεται!

Η αποβλάκωση βρίσκεται σε εξέλιξη......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα games μου αρεσει επιπλεον , το τσιγαρακι , το καφεδακι ,και χαλαρα .

δεν προσφερει την ανεση για τιποτα απο αυτα . 

 

για σκεψου το ταβλι να παιζοταν με τα δυο χερια και με τα δυο ποδια , δεν θα το ειχε μαθει ποτε κανεις  ! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα games μου αρεσει επιπλεον , το τσιγαρακι , το καφεδακι ,και χαλαρα .

δεν προσφερει την ανεση για τιποτα απο αυτα . 

 

για σκεψου το ταβλι να παιζοταν με τα δυο χερια και με τα δυο ποδια , δεν θα το ειχε μαθει ποτε κανεις  ! 

Χαλαρά, με τσιγαράκι και καφεδάκι στο Tetris :-) . Γιατί σε άλλα παιχνίδια που χρειάζεται προσοχή και ειδικά όταν δέχεσαι επίθεση, ή θα περιχυθείς με τον καφέ, ή θα φας το τσιγάρο ή θα σπάσουν τα νεύρα σου. :blink: :angry: :devil:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλαρά, με τσιγαράκι και καφεδάκι στο Tetris :-) . Γιατί σε άλλα παιχνίδια που χρειάζεται προσοχή και ειδικά όταν δέχεσαι επίθεση, ή θα περιχυθείς με τον καφέ, ή θα φας το τσιγάρο ή θα σπάσουν τα νεύρα σου. :blink: :angry: :devil:

Ούτε στο tetris! Μόνο κανένα παλιό adventure μπορώ να σκεφτώ που να παίζεται έτσι! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλαρά, με τσιγαράκι και καφεδάκι στο Tetris :-) . Γιατί σε άλλα παιχνίδια που χρειάζεται προσοχή και ειδικά όταν δέχεσαι επίθεση, ή θα περιχυθείς με τον καφέ, ή θα φας το τσιγάρο ή θα σπάσουν τα νεύρα σου. :blink: :angry: :devil:

οχι δεν ειναι τοσο δυσκολο . αφηνω το ποντικι και πιανω το τσιγαρο , αφηνω το πληκτρολογιο και πιανω τον καφε , ειναι τα χερια μου ελευθερα δεν παιζω με γαντια ,σκυταλες ,  και με την μουρη μεσα στο μηχανημα , ξερω τι γινεται γυρω μου και το ελενχω , εξαλου οπως ειπαμε προκειται για παιχνιδι , δεν ειναι οτι θα ερθει η συντελεια του κοσμου αν χασω σε καποιο παιχνιδι (ουτε και αν δεν καπνισω η δεν πιω καφε κατα την διαρκεια του παιχνιδιου ) . 

:)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν ειναι τοσο δυσκολο . αφηνω το ποντικι και πιανω το τσιγαρο , αφηνω το πληκτρολογιο και πιανω τον καφε , ειναι τα χερια μου ελευθερα δεν παιζω με γαντια ,σκυταλες ,  και με την μουρη μεσα στο μηχανημα , ξερω τι γινεται γυρω μου και το ελενχω , εξαλου οπως ειπαμε προκειται για παιχνιδι , δεν ειναι οτι θα ερθει η συντελεια του κοσμου αν χασω σε καποιο παιχνιδι (ουτε και αν δεν καπνισω η δεν πιω καφε κατα την διαρκεια του παιχνιδιου ) . 

:)

 

 

Κάτι τέτοιοι τύπου μου τυχαινουν στην ομάδα όταν παίζω cs go και δεν μπορώ να βγω από το silver ούτε με τάμα στην Παναγία της Τήνου. Εάν θες να τρως τυρόπιτες να καπνιζεις και να πινεις καφέ τραβά στο τραπέζι της κουζίνας. Από την αρχή του gaming αυτό που ζητουσαμε ήταν να γίνουν τα games πιο ρεαλιστικά. Μεγαλύτερα monitors, πιο "εξυπνοι" NPC, καλύτερα γραφικά, πιο smooth κίνηση, κυρτές οθόνες, υψηλότερες αναλύσεις, μεγαλύτερο customization, πιο interactive περιβάλλον. Μας τα δίνουν όλα αυτά και υπάρχουν τύποι που μιλάνε σαν τον παππού μου και λένε τις κλασσικές ατάκες "παιχνίδι είναι", "δεν χάνεις και τίποτα" και την τοπ ατάκα της ελληνίδας μάνας "χωνεις την μούρη σου σε μια οθονη". Και η μπάλα παιχνίδι είναι (το οποίο δεν παίζεις ΚΑΝ ΕΣΥ αλλά κάποιος ΑΛΛΟΣ για εσένα) και όταν χάνει η ομάδα "σου" κανείς λες και πέθανε ο σκύλος σου και σκοτώνεσαι με τους φιλάθλους των αντιπάλων.

Είμαι σιγουρος ότι σε 30 χρόνια από τώρα θα τύποι που θα λένε κάτι αντίστοιχο με αυτό που λες εσύ τώρα.

 

Συγγνώμη για το εριστικό ύφος αλλά όταν μπαίνω σε τεχνολογικό site και νιωθω λες και μπήκα στο Ellinides_Noikokyres.Gr νευριαζω ;)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι τέτοιοι τύπου μου τυχαινουν στην ομάδα όταν παίζω cs go και δεν μπορώ να βγω από το silver ούτε με τάμα στην Παναγία της Τήνου. Εάν θες να τρως τυρόπιτες να καπνιζεις και να πινεις καφέ τραβά στο τραπέζι της κουζίνας. Από την αρχή του gaming αυτό που ζητουσαμε ήταν να γίνουν τα games πιο ρεαλιστικά. Μεγαλύτερα monitors, πιο "εξυπνοι" NPC, καλύτερα γραφικά, πιο smooth κίνηση, κυρτές οθόνες, υψηλότερες αναλύσεις, μεγαλύτερο customization, πιο interactive περιβάλλον. Μας τα δίνουν όλα αυτά και υπάρχουν τύποι που μιλάνε σαν τον παππού μου και λένε τις κλασσικές ατάκες "παιχνίδι είναι", "δεν χάνεις και τίποτα" και την τοπ ατάκα της ελληνίδας μάνας "χωνεις την μούρη σου σε μια οθονη". Και η μπάλα παιχνίδι είναι (το οποίο δεν παίζεις ΚΑΝ ΕΣΥ αλλά κάποιος ΑΛΛΟΣ για εσένα) και όταν χάνει η ομάδα "σου" κανείς λες και πέθανε ο σκύλος σου και σκοτώνεσαι με τους φιλάθλους των αντιπάλων. Είμαι σιγουρος ότι σε 30 χρόνια από τώρα θα τύποι που θα λένε κάτι αντίστοιχο με αυτό που λες εσύ τώρα. Συγγνώμη για το εριστικό ύφος αλλά όταν μπαίνω σε τεχνολογικό site και νιωθω λες και μπήκα στο Ellinides_Noikokyres.Gr νευριαζω ;)

 

αν ο καημος σου ειναι  να παρεις το χρυσο στο cs , τι να πω. κριμα .ισως το ellinides_noikokires.gr να ειναι πιο κοντα στους στοχους σου , γιατι δεν το δοκιμαζεις ;

 

παιχνιδια παιζω απο τις αρχες του 80 και το ζητουμενο ειναι το ιδιο με τοτε , να περασω καποιες αδιαφορες ωρες ευχαριστα , χωρις προσπαθεια , χωρις απαιτησεις , παιζοντας αδιαφορα της νικης  , gamer , δεν θα ηθελα να λεγομαι γιατι ειναι και τιτλος αρρωστιας . (αυτο το "my precious" στο  τιποτα ,εκει που οι αλλοι κανουμε χαβαλε ειναι ολιγον τι λυπηρο κιολας ) 

 

αν θες να παρεις το χρυσο σε team play ,μαντεψε τι !!  θελει ομαδα και οχι οτι λαχει ! οποτε κινησου προς το να μπεις η να φτιαξεις ομαδα ,. 

αλλιως υπαρχουν και τα σολο παιχνιδια που μπορεις να διαπρεπψεις με την αξια σου . 

 

υγ:  δεν βλεπω μπαλα ,ουτε τηλεοραση ,ουτε ειμαι φιλαθλος ουτε και οπαδος .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ο καημος σου ειναι  να παρεις το χρυσο στο cs , τι να πω. κριμα .ισως το ellinides_noikokires.gr να ειναι πιο κοντα στους στοχους σου , γιατι δεν το δοκιμαζεις ;

 

παιχνιδια παιζω απο τις αρχες του 80 και το ζητουμενο ειναι το ιδιο με τοτε , να περασω καποιες αδιαφορες ωρες ευχαριστα , χωρις προσπαθεια , χωρις απαιτησεις , παιζοντας αδιαφορα της νικης  , gamer , δεν θα ηθελα να λεγομαι γιατι ειναι και τιτλος αρρωστιας . (αυτο το "my precious" στο  τιποτα ,εκει που οι αλλοι κανουμε χαβαλε ειναι ολιγον τι λυπηρο κιολας ) 

 

αν θες να παρεις το χρυσο σε team play ,μαντεψε τι !!  θελει ομαδα και οχι οτι λαχει ! οποτε κινησου προς το να μπεις η να φτιαξεις ομαδα ,. 

αλλιως υπαρχουν και τα σολο παιχνιδια που μπορεις να διαπρεπψεις με την αξια σου . 

 

υγ:  δεν βλεπω μπαλα ,ουτε τηλεοραση ,ουτε ειμαι φιλαθλος ουτε και οπαδος .

αυτό είναι το δικό σου ζητουμενο. Εάν εσένα σου αρέσει να κρατάς με το ένα χερι το ποντίκι και με το άλλο τα Doritos δικαίωμα σου. Μην σχολιάζεις αρνητικά όμως ότι νέο βγει. Η τεχνολογία προοδεύει μαζί και το gaming, δεν γίνεται να παίζουμε για πάντα με το κλασικό στυλ οθονη-ποντικι-πληκτρολογιο. Τα 80s περασαν, καιρός να έρθει κατι νεο.

Ερώτηση: Θα είναι διαθέσιμο στον Γερμανο ΜΟΝΟ αυριο ή από αυριο; Εάν θα το έχουν μόνο για μέρα και συγκεκριμένα καθημερινή μπορώ να πω ότι είναι η πιο ηλίθια ιδέα που έχω ακούσει, λες και πάει πολύς κόσμος στο mall τις καθημερινές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

btw το vr δεν ειναι καινουρια ιδεα , ειναι διασκευη παλιοτερης ιδεας (στεροσκοπικη προβολη ) με την προσθηκη της κινουμενης εικονας και μεγαλυτερου εικονικου χωρου .

οπως και παλια , ετσι και τωρα , ειναι αβολο (μαλιστα αρκετα πιο αβολο απο τις εφευρεσεις του προπροηγουμενου αιωνα ) . φαινεται δηλαδη ,δεν χρειαζεται και πολυ για να το καταλαβει καποιος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγε κανείς και το δοκίμασε? Νομίζω το vive έιναι πολύ καλύτερη λύση από το oculus και από τι λένε και όσοι έχουν δοκιμάσει και τα δύο έχει πολύ καλύτερη απόδοση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...