Προς το περιεχόμενο

Το HTC Vive σε ελληνικό έδαφος, με επίσημη κυκλοφορία το δεύτερο τρίμηνο του έτους


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το μωράκι στο 1.52 έχει προβλήματα? Να του τα λύσουμε εμείς.  :devil:

 

Το έτερο μωράκι δε, δεν υπάρχει, παίζει να είναι αποκύημα της φαντασίας μας  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει θέλω να το δοκιμάσω αλλά να πω την αλήθεια δεν μου άρεσε η εικόνα του ανθρώπου στο βίντεο...θα αποβλακωθούμε εντελώς μου φαίνεται!

 

Τουλάχιστον θα κουνιόμαστε. Τώρα αποβλακωνόμαστε καθηλωμένοι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eνδιαφέρον θα 'ναι (το VR), θα αγόραζα μια συσκευή για κάποιες ώρες experience.

Αλλά... κακά τα ψέμματα... όπως λένε και πιο πάνω άλλοι, εγώ γουστάρω να 'μαι με... τα πόδια "σταυροπόδι" πάνω στο τραπέζι (τεμπέλικα), να 'χω τον καφέ ή το ουισκάκι μου δίπλα, το (ηλεκτρ.) τσιγάρο παραδίπλα κτλ. και να απολαμβάνω έτσι "κομπλέ" το gaming.

 

Με τις VR συσκευές, πρέπει να 'σαι ΠΛΗΡΩΣ εστιασμένος (ολοκληρωτικά) στο gaming, οπότε δεν ξέρω αν θα μου άρεσε έτσι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλακια τους που το βγαλανε αχρηστο αν δεν μπορεις να κρατας την φραπα στο ένα χερι τι να το κανεις δεν ρωτάγανε κανεναν από εδώ να γλυτώνανε και τα λεφτα από το developing

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι γκρινια ρε παιδια για τους φραπεδες; δηλαδη αν παιζατε 5χ5 η αλλο αθλημα θα ειχατε το φραπε στο χερι; θυμαμαι τη σκηνη απο το GAMER με τον χοντρο που ετρωγε και του φευγαν τα φαγητα απο το στομα και ειχε την κοπελα για αβαταρ,τραγικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι τέτοιοι τύπου μου τυχαινουν στην ομάδα όταν παίζω cs go και δεν μπορώ να βγω από το silver ούτε με τάμα στην Παναγία της Τήνου. Εάν θες να τρως τυρόπιτες να καπνιζεις και να πινεις καφέ τραβά στο τραπέζι της κουζίνας. Από την αρχή του gaming αυτό που ζητουσαμε ήταν να γίνουν τα games πιο ρεαλιστικά................

 

Συγγνώμη για το εριστικό ύφος αλλά όταν μπαίνω σε τεχνολογικό site και νιωθω λες και μπήκα στο Ellinides_Noikokyres.Gr νευριαζω ;)

 

Οι gamers στο σύνολό τους θα αποφασίσουν αν η τεχνολογία αυτή θα προχωρήσει ή όχι όσον αφορά τα video games.

 

Σεβαστή η άποψή σου, αλλά και με τα motion controls (Wiimote, PS move, Kinect) έτσι εκστασιασμένοι ήμασταν στην αρχή και τώρα συνεχίζουμε με gamepads και K/M.

 

Ειδικά τώρα για το VR, αν το βάρος του hardware δεν πέσει στα επίπεδα των απλών γυαλιών, τα προβλήματα στον αυχένα (φθορά σπονδύλων, αυχενικά σύνδρομα κλπ) είναι δεδομένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και έχουν πλακίτσα οι απόψεις τύπου "θέλω να πίνω και να καπνίζω" όμως μέχρι στιγμής δεν έχει ειπωθεί ούτε ένα σοβαρό σχόλιο.

Βέβαια αυτό οφείλεται και στο άρθρο του insomnia, που πέρα από το αστείο βίντεο δεν λέει τίποτα.

 

Πήγα στο γερμανό εχθές και είχα χρόνο να ασχοληθώ αρκετά με το σετ (έκανα όλα τα ντέμος) και μπορώ να πώ πως άξιζε τα αεροπορικά! :Ρ

Η εικόνα του HMD ήταν ένα κλικ καλύτερη από το Oculus DK2, ώστε να μήν παρατηρείς τα πιξελς άμα δεν εστίαζες σε αυτά.

 

Τα χειριστήρια ήταν η μεγάλη έκπληξη. Απλά απίστευτα. Η εμπειρία ήταν τόσο καλή που πραγματικά δεν πιστεύω πως μπορεί κάποιος να σκεφτεί το κάπνισμα εκείνη την ώρα όσο εθισμένος και αν είναι.

 

Θα προσπαθήσω αργότερα να γράψω πιο αναλυτικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και έχουν πλακίτσα οι απόψεις τύπου "θέλω να πίνω και να καπνίζω" όμως μέχρι στιγμής δεν έχει ειπωθεί ούτε ένα σοβαρό σχόλιο.

Βέβαια αυτό οφείλεται και στο άρθρο του insomnia, που πέρα από το αστείο βίντεο δεν λέει τίποτα.

 

Πήγα στο γερμανό εχθές και είχα χρόνο να ασχοληθώ αρκετά με το σετ (έκανα όλα τα ντέμος) και μπορώ να πώ πως άξιζε τα αεροπορικά! :Ρ

Η εικόνα του HMD ήταν ένα κλικ καλύτερη από το Oculus DK2, ώστε να μήν παρατηρείς τα πιξελς άμα δεν εστίαζες σε αυτά.

 

Τα χειριστήρια ήταν η μεγάλη έκπληξη. Απλά απίστευτα. Η εμπειρία ήταν τόσο καλή που πραγματικά δεν πιστεύω πως μπορεί κάποιος να σκεφτεί το κάπνισμα εκείνη την ώρα όσο εθισμένος και αν είναι.

 

Θα προσπαθήσω αργότερα να γράψω πιο αναλυτικά.

 

δεν αντιτειθομαι στην ενταση της εμπειριας ,και εγω θα ηθελα να το δοκιμασω , και χαιρομαι να διαβαζω ειλικρινης εντυπωσεις απο ανθρωπους που εχουν εμπειριες . 

 

αντιτειθομαι στην πρακτικοτητα και την βολικοτητα , οτι δεν υπαρχει πιθανοτητα ετσι οπως ειναι ,να αντικαταστησει τον κλασικο χειρισμο  ,τουλαχιστον στο gaming . 

σαν τα roller coaster ,ωραια εμπειρια , ωραιο το εφε , αλλα δεν ειναι κατι που θα κανεις για πολυ ωρα . 

αμα βαλουμε και το συνολικο κοστος , για την δικη μου τσεπη δεν μοιαζει να ειναι κατι που αξιζει . 

αυτο . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Παιδιά έχω τρεις ερωτήσεις σχετικά με το HTC Vive και τα παιχνίδια του.

1. Υπάρχει κάποια ελάχιστη απαίτηση σχετικά με το χώρο που θα παίζεις; (τετραγωνικά κτλ)

2. Εφόσον κάθε χώρος είναι περιορισμένος + είσαι με καλώδιο, οι κινήσεις - μετατοπίσεις γίνονται με κουμπιά (απλά μπορείς κατευθύνεις το κεφάλι για να κοιτάς προς κάθε κατεύθυνση), σωστά;

3. Σε τι τιμή λέτε να το δούμε Ελλάδα; Μήπως συμφέρει να το πάρει κανείς από εξωτερικό - αλλά τι παίζει σε αυτή την περίπτωση με εγγύηση - αντικατάσταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα τα τελευταια γεγονοτα με τον Palmer (δεν θα γραψω παραπανω γιατι η συζητηση θα γινει πολιτικη) θεωρω οτι το Vive ειναι μονοδρομος. Οχι μονο λογο specs..

 

Κριμα που εδωσα λεφτα για το DK1..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...