Προς το περιεχόμενο

Οι Universal εφαρμογές για το Xbox One έρχονται τέλος του μήνα στη Build


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το αναμενόμενο βήμα «ανοίγματος» της Universal πλατφόρμας ανάπτυξης εφαρμογών και παιχνιδιών, πλέον και στους κατόχους του Xbox One θα γίνει πραγματικότητα μέσα στο μήνα και συγκεκριμένα στο συνέδριο Build της Microsoft.

Οι πληροφορίες προέρχονται από το Verge, με τις πηγές της ιστοσελίδας να αναφέρουν ότι η Microsoft θα προχωρήσει στην παρουσίαση μιας σειράς Universal εφαρμογών, με το Xbox One να αποτελεί πλέον ένα ακόμη κομμάτι της ενιαίας πλατφόρμας ανάπτυξης εφαρμογών, μετά από τους προσωπικούς υπολογιστές, τα smartphones και τα tablets. Όπως ήδη γνωρίζουμε, η Universal πλατφόρμα της Microsoft επιτρέπει στον κάθε προγραμματιστή να αναπτύξει μία εφαρμογή η οποία θα τρέχει σε διαφορετικές συσκευές, με ελάχιστες αλλαγές στον κώδικα.

 

Με χθεσινό του tweet, ο επικεφαλής της ομάδας του Xbox, ο Phil Spencer, ανέφερε ότι «στο συνέδριο Build θα συζητήσουμε για τα επόμενα βήματά μας με την Universal Windows πλατφόρμα», έρχοντας να επιβεβαιώσει εν μέρει τις πληροφορίες.

 

 

Μέχρι σήμερα, οι προγραμματιστές μπορούν να δημιουργήσουν εφαρμογές για το Xbox, όμως αυτές δεν είναι Universal προκειμένου να μπορούν να τρέχουν και σε άλλες Windows 10 συσκευές. Επιπλέον η Microsoft αναμένεται να παρουσιάσει και το Xbox app Store, στο οποίο θα συγκεντρώνονται όλες οι εφαρμογές και τα παιχνίδια που θα δημιουργηθούν για το Xbox One, προκειμένου να μπορούν να κατέβουν εύκολα στην βιντεοκονσόλα.

 

Το συνέδριο Build ξεκινά στις 30 Μαρτίου στο San Francisco, και το Insomnia θα βρίσκεται για μια ακόμη χρονιά εκεί για να σας μεταφέρει όλες τις εξελίξεις γύρω από το οικοσύστημα της Microsoft.

 

Link.png Site: TheVerge

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλο νέο

ας ελπισω οτι θα κανω λαθος σε αυτο που θα πω

αλλα κατι μου λεει οτι οι κονσολακιδες θα σε κραξουν γι αυτο που ειπες

αλλιως θα κραξουν εμενα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να κράξει κανένας. Οι υποτιθέμενες universal apps είναι τόσο αδιάφορες και επιεικώς απαράδεκτες που ελάχιστοι τις χρησιμοποιούν στο pc τους και ακόμα λιγότεροι θα τις χρησιμοποιήσουν στις κονσόλες τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας ελπισω οτι θα κανω λαθος σε αυτο που θα πω

αλλα κατι μου λεει οτι οι κονσολακιδες θα σε κραξουν γι αυτο που ειπες

αλλιως θα κραξουν εμενα.

 

Λες και με ενδιαφέρει αν θα με κραξουν οι φορουμιτες :)

Κλαιν μαιν

Δεν νομίζω να κράξει κανένας. Οι υποτιθέμενες universal apps είναι τόσο αδιάφορες και επιεικώς απαράδεκτες που ελάχιστοι τις χρησιμοποιούν στο pc τους και ακόμα λιγότεροι θα τις χρησιμοποιήσουν στις κονσόλες τους.

Στο 360 μου χρησιμοποιώ αρκετές

Στο netbook μου ακομα περισσότερες

 

Τωρα αν εσύ και οι κολλητοί σου δεν χρησιμοποιείτε, ενημερωτικά, δεν πάει να πει ότι δεν χρησιμοποιεί κανένας.

 

Αν δεν πηγεναν καλα οι απλες εφαρμογες, εσύ λες να τους ένοιαζε να φτιάξουν ολόκληρο store για το one?

 

Και στην τελική ειναι ακομα μια προσθήκη, που δεν μπορεί να κάνει το PS. Οποτε είναι απλα ενα bonus είτε το χρησιμοποιήσεις είτε οχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το πλήθος των σχολίων βλέπεις πόσους ενδιαφέρουν οι metro apps.

Συγχαρητήρια, συγκρίνεις το ποιος ενδιαφέρεται αναλογα με τα σχόλια στο ινσομνια. ΣΕ ΠΟΙΟ; ΣΤΟ ΙΝΣΟΜΝΙΑ!

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Σε παρακαλώ, επέστρεψε με περισσότερη λογική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητήρια, συγκρίνεις το ποιος ενδιαφέρεται αναλογα με τα σχόλια στο ινσομνια. ΣΕ ΠΟΙΟ; ΣΤΟ ΙΝΣΟΜΝΙΑ!

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Σε παρακαλώ, επέστρεψε με περισσότερη λογική

Την επόμενη φορά θα κοιτάξω αν ενδιαφέρεται κάποιος στο Cosmopolitan.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...