Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση Windows 10 Mobile σε συσκευές που δεν υποστηρίζονται πλέον από την Microsoft


flogerakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με αυτόν τον οδηγό θα δούμε πως να εγκαταστήσουμε τα Windows 10 Mobile στα παλιότερα κινητά, οπως πχ η σειρά x20, που δεν υποστηρίζονται πλέον ουτε απο το Windows Insider app.

 

Αρχικά κάνουμε επαναφορά το κινητό μας στα 8.1 με το Windows Device Recovery Tool και μετά την επαναφορά δεν ενημερώνουμε απολύτως τίποτα στο κινητό, ούτε στο λειτουργικό, ουτε εφαρμογές και κυρίως δεν ενημερώνουμε την εφαρμογή "extras & info".

 

Μετα παμε να ξεκλειδωσουμε το bootloader του κινητού μας για να μπορούμε να κάνουμε επεξεργασια την registry του κινητού μας.

 

Ανοίγουμε την εφαρμογή "Windows Phone Internals" και πάμε στο σημείο που λεει "unlock bootloader"

 

Έχει 3 επιλογές:

 

Στην πρώτη επιλογή "Select your FFU-Image" επιλέγουμε το αρχείο FFU που εχει ηδη κατεβάσει στον υπολογιστή μας το Windows Device Recovery Tool, το οποιο βρίσκετε στην τοποθεσία

 

C:\ProgramData\Microsoft\Packages\Products\RM-XXX

 

Στην δεύτερη επιλογή που λεει "Select the folder with Lumia Emergency Flash Loaders " επιλέγουμε τον φάκελο (και οχι κάποιο αρχείο) με το όνομα Lumia_HEX και το πρόγραμμα θα επιλέξει το καταλληλότερο για εμάς αρχείο.

 

Στην τρίτη επιλογή που λεει "Optionally select.....SBL3 partition" επιλέγουμε το κατάλληλο αρχείο που ταιριάζει στο μοντέλο μας απο τον φάκελο "Engineering-SBL3s"

 

Στην συνέχεια πατάμε "Continue" και περιμένουμε να ολοκληρωθεί η διαδικασία

 

Μόλις ολοκληρωθεί η διαδικασία, ξεκλειδώσει ο bootloader μας και ανοίξει κανονικά το κινητό παμε παλι στο Windows Phone Internals -> Manual Mode -> Switch to mass storage mode

 

Περιμένουμε περίπου 2-3 λεπτά να ολοκληρωθεί η διαδικασία και να μας ανοίξει τον κλειδωμένο φάκελο του κινητού.

 

Για περισσότερη βοήθεια δείτε το παρακάτω βίντεο

https://youtu.be/F9ZImDdpX9s?t=219

 

Ανοίγουμε μετά την registry του υπολογιστή μας (regedit) και επιλέγουμε το HKEY_LOCAL_MACHINE

Στο μενου του επεξεργαστή μητρώου επιλέγουμε file -> Load Hive... και ανοίγουμε το αρχείο απο τον φάκελο που ξεκλειδώσαμε του τηλεφώνου μας \windows\system32\config\system

 

Θα μας ζητήσει να δώσουμε ενα όνομα. Το ονομάζουμε "PHONE_SYSTEM"

 

Οπότε μετά πάμε στο κλειδί HKLM\PHONE_SYSTEM\Platform\DeviceTargetingInfo

 

Και αλλάζουμε τα παρακάτω στοιχειά:

 

PhoneManufacturer σε "MicrosoftMDG"

PhoneModelName σε "Lumia 1520"
PhoneManufacturerModelName σε "RM-938_1000"

 

Μέτα επιλέγουμε το κλειδί HKEY_LOCAL_MACHINE\PHONE_SYSTEM και πάμε πάλι στο [File]->[unload Hive...]

 

 
ΠροσοχήΑποθηκεύστε κάπου τα αρχικά δεδομένα που βρίσκονται στο μητρώο της συσκευής σας για να τα επαναφέρετε όπως ήταν μετά την ολοκλήρωση της εγκατάστασης!!! 
 
Κάνουμε soft reset το κινητό μας μεχρι να ανοίξει κανονικά.
 
Εγκαθιστούμε κανονικά την εφαρμογή Windows Insider, αφού ολοκληρωσουμε ολα τα update που ισως εκκρεμούν απο τα 8.1 ανοίγουμε το Windows Insider, επιλέγουμε fast ring, κανει restart το κινητο, κάνουμε update και περνάμε τα Windows 10 κανονικά στο κινητό μας!
 
Όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία, επαναφέρουμε τα αρχικα μας στοιχεία στην Registry οπως ήταν, κάνουμε ενα soft reset το κινητο για να ανοιξει, και μετα προχωράμε σε ενα hard reset και είμαστε έτοιμοι!
 
 
 
 
Υποσημείωση:
 
1. Μοντέλα που υποστηριζονται από την διαδικασία: 
Lumia 520
Lumia 620
Lumia 625
Lumia 810
Lumia 820
Lumia 822
Lumia 920
Lumia 925
Lumia 1020
 
1. Καθ' όλη τη διάρκεια της διαδικασίας σιγουρευτειτε πως το κινητό είναι πλήρως η επαρκώς φορτισμένο για ρους προφανείς λόγους.
 
 
2. Προσωπικά σας προτείνω αν το κινητό σας ειναι για καθημερινή χρήση να μείνετε στην .494 που λειτουργούν όλα άψογα σαν τα 8.1 . Αν θέλετε να πειραματιστειτε προχωρήστε και στην redstone 1 στην οποία δεν λειτουργούν η "γρήγορη ματιά" και η "αυτόματη φωτεινότητα"

Engineering-SBL3s.zip

Lumia_HEX.zip

WPinternals 1.2.zip

Επεξ/σία από flogerakos
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εξαιρετικός οδηγός!!!
Και μάλιστα πάνω που είχα πάρει την απόφαση να δοκιμάσω τον προηγούμενο τρόπο και έφαγα άκυρο από την MS :P

 

Ερωτησούλες:

 

1. Φαντάζομαι ισχύει η διαδικασία και για 925?

 

2. Εάν είμαστε ήδη στην τελευταία διαθέσιμη έκδοση 8.1 πρέπει να κάνουμε recovery πάλι (βλ. 1ο βήμα) ?
Μου βγάζει παλαιότερη έκδοση των 8.1 στο RTool. Βάζω εκείνη ή απλά ένα reset και πάω στα επόμενα βήματα?
(πχ. έχω: ...1451.1007  και μου βγάζει: ...1424.0004)

 

3. Σε περίπτωση που σκαλώσει κάτι άσχημα, επαναφέρεται το κινητό με το Recovery Tool ή πάπαλα?

 

4. Αφού περάσουμε τα 10, κάνουμε restore παλιό backup με SMS / Contacts ή καλύτερα πάμε από την αρχή?

5. Κάνουμε την εγκατάσταση των 10 και μετά επαναφέρουμε τα αρχικά δεδομένα του μητρώου? Ή τα αφήνουμε για να έρχονται αναβαθμίσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά υπάρχει ενα κόλλημα προς το παρόν που προσπαθώ να το λύσω, καντε υπομονή μεχρι να ολοκληρώσω τον οδηγό. Ευχαριστώ πολύ.

 

Δεν μου περναει το Application Deployment τις 2 αυτες εφαρμογες γτ περνανε μονο μεσω SD που δεν εχει το 920 και προσπαθω να βρω τροπο να τις περασω... Οποιος μπορει να βοηθησει να μας πει πως γίνεται... Και στο XDA το ψαχνουν το θεμα με τα windows 10 τωρα που το σταματησε η microsoft...

 

Ευχαριστω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικός οδηγός!!!

Και μάλιστα πάνω που είχα πάρει την απόφαση να δοκιμάσω τον προηγούμενο τρόπο και έφαγα άκυρο από την MS :P

 

Ερωτησούλες:

 

1. Φαντάζομαι ισχύει η διαδικασία και για 925?

 

2. Εάν είμαστε ήδη στην τελευταία διαθέσιμη έκδοση 8.1 πρέπει να κάνουμε recovery πάλι (βλ. 1ο βήμα) ?

Μου βγάζει παλαιότερη έκδοση των 8.1 στο RTool. Βάζω εκείνη ή απλά ένα reset και πάω στα επόμενα βήματα?

(πχ. έχω: ...1451.1007  και μου βγάζει: ...1424.0004)

 

3. Σε περίπτωση που σκαλώσει κάτι άσχημα, επαναφέρεται το κινητό με το Recovery Tool ή πάπαλα?

 

4. Αφού περάσουμε τα 10, κάνουμε restore παλιό backup με SMS / Contacts ή καλύτερα πάμε από την αρχή?

 

5. Κάνουμε την εγκατάσταση των 10 και μετά επαναφέρουμε τα αρχικά δεδομένα του μητρώου? Ή τα αφήνουμε για να έρχονται αναβαθμίσεις?

1.Ναι ισχύει

2.Ναι ετσι πρέπει για να μας κατεβάσει το ιδιο FFU που θα εγκαταστησουμε

3.Ναι επαναφέρετε αλλα σε τέτοιες περιπτώσεις πάντα υπάρχει ενα μικρο ρίσκο.

4.Κανουμε restore ναι κανονικά δεν υπάρχει θεμα!

5. Ναι τα επαναφέρουμε προληπτικά κατα τη γνώμη μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύεις πως έχω τύχη αν το δοκιμάσω στο 8Χ μου?

 

Το έχω και κάθεται, ενώ πηγαίνει σφαίρα γενικά με τα 8.1

 

Δεν το εχω δοκιμάσει σε HTC και δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά. Στα Lumia δουλεύει άψογα...

Με αυτη την διαδικασια παίρνουμε και redstone?

 

Ναι την παίρνουμε κανονικά σταδιακά όμως .107 -> .494 ->  14393.31

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει η πράσινη μπάρα όμως κανονικά??? Ακολούθησες κανονικά τη διαδικασία γενικα με τα σωστά αρχεία?? Ίσως έφαγε κάποιο κολληματακι περίμενε ίσως ξεκολλήσει...

 

Οκ τέλεια!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλακα ειναι, γιατι αλλαξαμε το PhoneModelName σε "Lumia 1520", ολο το gui εχει γινει scale στην αναλυση του 1520, αλλα μου αρεσει. Ευχαριστω flogerakos!

Γ' αυτο το λογο προτείνω την επαναφορά των στοιχείων του μητρώου με τα αρχικά της συσκευής... Όταν βάλεις ξανά τα αρχικά ολα γίνονται κανονικά για το εκάστοτε μοντέλο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Here goes nothing...

 

Πιθανότατα να μη λειτουργήσει καν στο 8Χ, ενδεχομένως να το "σκοτώσει", αλλά βλέπουμε.


edit:

 

Δεν ξεκινήσαμε καλά...

 

Το WDRT το βλέπει μεν, αλλά όταν μπαίνω στο boot loader κάθεται σαν χαζό και δεν κάνει τίποτα.

 

Hard reset από το menu του τηλεφώνου, για αρχή και βλέπουμε στη συνέχεια.

 

edit2:

 

Έγινε και το manual hard reset...

 

Παπάκια.

 

Μπαίνει στον boot loader όπως και πριν, συνεχίζει να το κοιτά σα χάνος το WDRT.

 

Δεν ξέρω αν φταίει η τελευταία αναβάθμιση ή κάτι άλλο (έτσι κι αλλιώς είναι προβληματικό το στήσιμο του τηλεφώνου και του λειτουργικού από την ίδια την HTC), αλλά η διαδικασία δεν...

 

Κρίμας, και θα είχε ενδιαφέρον.

 

Το καλώδιο και οι θύρες λειτουργούν, τα Win βλέπουν ότι συνδέθηκε συσκευή.

 

Κάποια ιδέα?

Επεξ/σία από Πέτρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...