Προς το περιεχόμενο

Η Google ανακοίνωσε επίσημα το Family Plan στο Android για έξι μέλη μίας οικογένειας


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Google ανακοίνωσε επίσημα το “Family Library”, ένα πρόγραμμα που επιτρέπει σε έξι μέλη μίας οικογένειας, να μοιράζονται τις αγορές που πραγματοποιούν στο Google Play, κατά μήκος των συσκευών τους.

Το πρόγραμμα Family Library περιλαμβάνει την δυνατότητα διαμοιρασμού κινηματογραφικών ταινιών, τηλεοπτικών σόου, βιβλίων, εφαρμογών και παιχνιδιών σε κινητά ή tablets με Android, και σε ορισμένα περιπτώσεις κατά μήκος του Web, του iOS, και άλλων συνδεδεμένων πλατφορμών, όπως των Roku, Android TV, smart TVs κ.ά.

 

Το streaming μουσικής από την άλλη, μπορεί να πραγματοποιηθεί μέχρι και σε έξι οικογενειακά μέλη μέσω του family plan του Google Play Music. Φήμες για το οικογενειακό πρόγραμμα είχαν κυκλοφορήσει εδώ και αρκετό καιρό ενώ είχε αναφερθεί στο παρελθόν ότι η Google προγραμμάτιζε την διάθεση του για τον Ιούλιο. Τώρα, μαθαίνουμε ότι η υπηρεσία θα διατεθεί στην Αυστραλία, στην Βραζιλία, στον Καναδά, στην Γαλλία, στην Γερμανία, στην Ιρλανδία, στην Ιταλία, στην Ιαπωνία, στο Μεξικό, στη Νέα Ζηλανδία, στην Μ. Βρετανία και στις ΗΠΑ. Μαζί με την διάθεση της υπηρεσίας, η Google επεκτείνει την πρόσβαση στο οικογενειακό πρόγραμμα Google Play Music, το οποίο επιτρέπει σε έξι μέλη μίας οικογένειας να “στριμάρουν” τραγούδια για $14,99 τον μήνα.

 

Προηγουμένως, η υπηρεσία ήταν διαθέσιμη στις ΗΠΑ, στο Ηνωμένο Βασίλειο, στην Αυστραλία, στην Γαλλία, στην Γερμανία, στην Βραζιλία, στον Καναδά και στην Ιαπωνία, ενώ τώρα η υπηρεσία θα είναι επιπλέον διαθέσιμη και στην Ιρλανδία, στην Ιταλία, στο Μεξικό και στην Ν. Ζηλανδία. Οι πελάτες μπορούν να γίνουν συνδρομητές τόσο μέσω web όσο και μέσω συσκευής Android. Για να ενεργοποιηθεί το πρόγραμμα Family Library, οι χρήστες θα χρησιμοποιήσουν μία νέα ρύθμιση στο Google Play, με την βοήθεια της οποίας μπορούν να καταχωρήσουν ένα άτομο ως τον διαχειριστή της οικογένειας (Family Manager) αλλά και τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας.

 

Ο Family Manager θα πρέπει να είναι ενήλικας στην οικογένεια, και θα μπορεί να προσθέτει και να αφαιρεί μέλη, και είναι εκείνος ο οποίος θα παρέχει τις όποιες πληροφορίες χρέωσης. Εξ ορισμού, οι αγορές των μελών θα διαμοιράζονται με όλους, αλλά υπάρχει η δυνατότητα επιλογής των αντικειμένων που θα διαμοιράζονται (το χαρακτηριστικό σέβεται επίσης τις ρυθμίσεις Parental Control που έχετε ορίσει στις συσκευές των παιδιών σας). Όπως επίσης συμβαίνει με την υπηρεσία Family Sharing της Apple, οι γονείς μπορούν να εγκρίνουν αγορές που έχουν ζητηθεί από τα νεαρότερα μέλη της οικογένειας, αν και θα πρέπει να πληκτρολογήσουν τον κωδικό ασφαλείας τους στις ίδιες τις συσκευές των νεαρότερων μελών της οικογένειας για να το κάνουν. Αυτό πάντως που διαφοροποιεί την υπηρεσία της Google από εκείνη της Apple είναι ότι η υπηρεσία του Google Play είναι διαθέσιμη και εκτός της πλατφόρμας της Google, αφού θα είναι διαθέσιμη και για τις εφαρμογές της Google σε άλλες πλατφόρμες όπως στον ιστό ή στο iOS.

 

 

Link.png Site: TechCrunch

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο εγω το βλεπω σαν εξελιξη του φακελωματος?

Οχι πλεον των χρηστων μεμονωμενα αλλα και σαν οικογενεια/ομαδα.

 

Δυσκολες εποχες ερχονται. Ντου απο παντου..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι IluBinati φταίνε για ολα!

 

Και πολύ άργησαν να προσθέσουν αυτό το χαρακτηριστικο,είναι απαραδεκτο να πρέπει όλοι μέχρι τώρα να αγόραζαν π.χ τον nova launcher.

 

Απο την άλλη βέβαια φαντάζομαι πως αυτό μεταφραζεται σε λιγότερα έσοδα για τούς developers

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μουσικη, βιβλια και ταινιες το καταλαβαινω μιας και παλαιοτερα αν ειχα ενα cd η ενα βιβλιο που αγορασα θα το εδινα στην αδερφη μου να το διαβασει. για εφαρμογες δεν εχει λογικη αλλα οκ καλη φαση. Ποιος διασφαλιζει οτι δεν θα βαλω πεντε φιλους μου? Θέλει Ε1? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο εγω το βλεπω σαν εξελιξη του φακελωματος?

Οχι πλεον των χρηστων μεμονωμενα αλλα και σαν οικογενεια/ομαδα.

 

Δυσκολες εποχες ερχονται. Ντου απο παντου..

 

 

Έχεις δίκιο. Απο την στιγμή που γενιόμαστε είμαστε φακελωμένοι παντού. Κράτη και εταιρείες ξέρουν το ύψος μας, το βάρος, που πάμε, πότε πάμε, που δουλεύουμε, ποσα πέρνουμε και που τα ξοδεύουμε. Οι δρόμοι είναι γεμάτοι κάμερες και το πρώτο πράγμα που κάνυμε οταν γενιόμαστε είναι να μας δηλώσουν. Αλλά ναι πρέπει να πουμε οχι στο να μπορώ να μια τιμη να μοιράζομαι εφαρμογές και games με την οικογένεια μου.

 

Αν δεν θες να σε "παρακολουθούν" σταμάτα να χρησιμοποιείς τεχνολογία δωρεαν. Αλλαξε το Android, το Google calendar/drive/photos κτλ με αντίστοιχα επι πληρωμή. Η τράβα ζήσε σε μια σπηλιά. Τουλάχιστον η (κάθε) Google είναι εθελοντική. Δεν ήρθε ο Pinchai οταν γεννήθηκες και σου είπε "κάνε gmail ή πέθανες". Σε αντίθεση με τράπεζες, αστυνομία, υπουργεία κτλ που σε έχουν φακελωμένο ολη σου τη ζωή χωρίς να σε ρωτήσουν. Αντε γιατι μας έχετε πρήξει. Ενδιαφέρεται η Google για το που πήγε η τασούλα διακοπές. Οτι ναναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο εγω το βλεπω σαν εξελιξη του φακελωματος?

Οχι πλεον των χρηστων μεμονωμενα αλλα και σαν οικογενεια/ομαδα.

 

Δυσκολες εποχες ερχονται. Ντου απο παντου..

 

Να το καταλάβω όταν είσαι celebrity ή πολιτικός ή εξέχον πρόσωπο αλλά ένας κοινός πολίτης τι λόγο έχει να φοβάται το φακέλωμα? Λες και ολόκληρη google και apple νοιάζεται το οτι εγώ προσωπικά προτιμώ πίτσα ή σουβλάκι όταν κάνω παραγγελία. Μου φαίνεται πολύ λογικό να συλλέγουν τέτοιου είδους δεδομένα για να βελτιώνουν τις διαφημίσεις που μου πλασάρουν για να μεγιστοποιήσουν τα κέρδη τους. Δεν σημαίνει πως θα στείλουν επιστολή στην γυναίκα μου πως κάθομαι μεταξύ 10 και 12 το βράδυ στο youjizz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσα ίσα νοιάζεται για σένα, Αφού έτσι μπορεί να υπολογίσει που πρέπει να προσανατολίσει τις διαφημίσεις από τις οποίες βγάζει απεριόριστο κέρδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο. Απο την στιγμή που γενιόμαστε είμαστε φακελωμένοι παντού. Κράτη και εταιρείες ξέρουν το ύψος μας, το βάρος, που πάμε, πότε πάμε, που δουλεύουμε, ποσα πέρνουμε και που τα ξοδεύουμε. Οι δρόμοι είναι γεμάτοι κάμερες και το πρώτο πράγμα που κάνυμε οταν γενιόμαστε είναι να μας δηλώσουν. Αλλά ναι πρέπει να πουμε οχι στο να μπορώ να μια τιμη να μοιράζομαι εφαρμογές και games με την οικογένεια μου.

 

Αν δεν θες να σε "παρακολουθούν" σταμάτα να χρησιμοποιείς τεχνολογία δωρεαν. Αλλαξε το Android, το Google calendar/drive/photos κτλ με αντίστοιχα επι πληρωμή. Η τράβα ζήσε σε μια σπηλιά. Τουλάχιστον η (κάθε) Google είναι εθελοντική. Δεν ήρθε ο Pinchai οταν γεννήθηκες και σου είπε "κάνε gmail ή πέθανες". Σε αντίθεση με τράπεζες, αστυνομία, υπουργεία κτλ που σε έχουν φακελωμένο ολη σου τη ζωή χωρίς να σε ρωτήσουν. Αντε γιατι μας έχετε πρήξει. Ενδιαφέρεται η Google για το που πήγε η τασούλα διακοπές. Οτι ναναι

 

Κατσε ρε μαν, πως ξερουνε δηλαδη "κρατη και εταιρειες", ολα αυτα που αναφερεις αν δε τους τα ταιζεις ο ιδιος με το κουταλι οικειοθελως?

Και ακομα και αν γινεται το ερωτημα ειναι τι (μπορεις να) κανεις εσυ για αυτο. Παρολα αυτα θεωρω οτι γενικολογεις και υπερβαλεις σε σημειο.

Το ιδιο ειναι να δηλωθει η γεννηση ενος βρεφους για να μπορει να απολαμβανει τα δικαιωματα και τις υποχρεωσεις σαν πολιτης ενος κρατους με το να σε φακελωνει 24/7 η καθε ΙΔΙΩΤΙΚΗ εταιρεια με μοναδικο σκοπο την μεγιστοποιηση του κερδους της εις βαρος σου?

 

Και ποιος σου ειπε ρε μεγαλε οτι εχω android ή χρησιμοποιω τις υπηρεσιες που ανεφερες?

Η οτι δεν εχω ξεζουμισει τις εκαστοτε ρυθμισεις ιδιωτικοτητας σε αυτες που χρησιμοποιω?

Επισης ποιος σου/σας εχει μεταδωσει την ηλιθια φιλοσοφια οτι επειδη προσφερουν κατι χωρις εμφανη πληρωμη (γτ ουτως ή αλλως τα παιρνουν αλλιως)

τους δινει το δικαιωμα να σας παρακολουθουν ελευθερα, ακαταπαυστα και αδιακριτως?

Η ποιος σε προστατευει απο το να σταματησουν τα στοιχεια να χρησιμοποιουνται μονο απο αυτους και μονο για διαφημισεις?

 

Ποιος σου ειπε επισης οτι η καθε "google" ειναι εθελοντικη?

Οταν προαπαιτoυν συγκεκριμενα δικαιωματα για να τρεξει μια εφαρμογη, που το βλεπεις εσυ το "εθελοντικο"?

Οταν τα Win10 ειναι τα μονα με υποστηριξη dx12 πως μπορει ενας gamer να μεινει στα 7?

Οταν σου ζηταει επιβεβαιωση διευθυνσης, τηλεφωνου κτλ το καθε mail αλλιως κλειδωνει?

Οταν σου ζηταει υποχρεωτικη αναβαθμιση η εφαρμογη, με νεα invasive eula, που πρεπει να αποδεχτεις αλλιως δε τρεχει πια?

Ολα αυτα εσυ τα βλεπεις "εθελοντικα"?

 

Επισης μονο τα ακρα εχετε τη νοητικη ικανοτητα να διακρινετε? Ασπρο-μαυρο και τελος?

Δηλαδη ή κρυβομαστε σε σπηλια (ιδια πιπιλα τοσα χρονια) ή δινουμε αναφορα που παμε κ τι κανουμε στον καθενα ελευθερα και συνεχως?

Μεση οδος δλδ δεν (πρεπει να) υπαρχει?

Λετε παρανοικους και ηλιθιους οσους ζουν στο ενα ακρο, ενω εσεις στο αλλο νομιζετε οτι πατε πισω...

 

Στο κατω κατω αμα δεν βλεπετε προβλημα και ειστε τοσο εξυπνοι, κουλ και χαλαροι να βγειτε να μοιραζετε προσωπικα και οικογενειακα στοιχεια

εξω στο δρομο, εδω στο φορουμ και να μου τα στειλετε και εμενα.

 

Στην τελικη λεει και κανει ο καθενας οτι θελει, ομως σχολια τυπου "τραβατε να ζησετε σε σπηλιες", "μας εχετε πρηξει" κτλ καλο ειναι να λειπουνε.

Γιατι αμα δε σας αρεσουν αυτα που διαβαζετε, μπορειτε πολυ απλα να τα προσπερασετε ή να επιλεξετε να ενημερωνεστε απο αλλου.

 

 

Να το καταλάβω όταν είσαι celebrity ή πολιτικός ή εξέχον πρόσωπο αλλά ένας κοινός πολίτης τι λόγο έχει να φοβάται το φακέλωμα? Λες και ολόκληρη google και apple νοιάζεται το οτι εγώ προσωπικά προτιμώ πίτσα ή σουβλάκι όταν κάνω παραγγελία. Μου φαίνεται πολύ λογικό να συλλέγουν τέτοιου είδους δεδομένα για να βελτιώνουν τις διαφημίσεις που μου πλασάρουν για να μεγιστοποιήσουν τα κέρδη τους. Δεν σημαίνει πως θα στείλουν επιστολή στην γυναίκα μου πως κάθομαι μεταξύ 10 και 12 το βράδυ στο youjizz.

 

Δεν εχει λογο ρε φιλε, και ειναι προφανες οτι δεν θα κατσει ολοκληρη η google να στοχοποιησει εσενα ή εμενα συγκεκριμενα για κατι αλλο περα απο στοχευμενες διαφημισεις ή προσφορες.

Ειναι ηθικο το ζητημα, θεμα αρχης, και οτι δινεις το ελευθερο να γινει το πρωτο βημα για να φτασουν ενας Θεος ξερει μεχρι που.

Κανουνε κατι και τσεκαρουν αντιδρασεις. Λιγο λιγο καθε φορα, σε μια 5/10ετια ομως οι αλλαγες ειναι/θα ειναι τεραστιες και δε τις παιρνει κανεις χαμπαρι γτ τις περνανε σε μικρες δοσεις.

Ξεκινανε με μια διαφημιση και μπορει να καταληξουν οπουδηποτε. Δε θελω να κατσω να αναφερω συγκεκριμενα υποθετικα σεναρια αλλα το νοημα το πιανεις πιστευω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο. Απο την στιγμή που γενιόμαστε είμαστε φακελωμένοι παντού. Κράτη και εταιρείες ξέρουν το ύψος μας, το βάρος, που πάμε, πότε πάμε, που δουλεύουμε, ποσα πέρνουμε και που τα ξοδεύουμε. Οι δρόμοι είναι γεμάτοι κάμερες και το πρώτο πράγμα που κάνυμε οταν γενιόμαστε είναι να μας δηλώσουν. Αλλά ναι πρέπει να πουμε οχι στο να μπορώ να μια τιμη να μοιράζομαι εφαρμογές και games με την οικογένεια μου.

 

Αν δεν θες να σε "παρακολουθούν" σταμάτα να χρησιμοποιείς τεχνολογία δωρεαν. Αλλαξε το Android, το Google calendar/drive/photos κτλ με αντίστοιχα επι πληρωμή. Η τράβα ζήσε σε μια σπηλιά. Τουλάχιστον η (κάθε) Google είναι εθελοντική. Δεν ήρθε ο Pinchai οταν γεννήθηκες και σου είπε "κάνε gmail ή πέθανες". Σε αντίθεση με τράπεζες, αστυνομία, υπουργεία κτλ που σε έχουν φακελωμένο ολη σου τη ζωή χωρίς να σε ρωτήσουν. Αντε γιατι μας έχετε πρήξει. Ενδιαφέρεται η Google για το που πήγε η τασούλα διακοπές. Οτι ναναι

Ο στόχος είναι να ξέρουν περισσότερα από σένα για σένα. Όσοι ασχολούνται στοιχειωδώς με τα οικονομικά ξέρουν την αξία των προσωπικών δεδομένων. Οι προσωπικές προτιμήσεις και τα στοιχεία του χαρακτήρα τους βοηθούν να σε πείσουν για όσα θέλουν.

Αυτά ίσως σε βοηθήσουν να σκεφτείς κάποια πράγματα:

http://edition.cnn.com/2012/08/23/tech/web/big-data-acxiom/index.html

http://www.pcworld.com/article/168224/google.html

http://www.nytimes.com/2012/12/19/opinion/why-google-has-too-much-power-over-your-private-life.html

http://www.huffingtonpost.com/nathan-newman/why-googles-spying-on-use_b_3530296.html

Δεν είναι η μόνη εταιρεία που το κάνει. Το τελευταίο καιρό το έχουν πάρει χαμπάρι κι άλλες εταιρείες ότι η συλλογή προσωπικών δεδομένων είναι επικερδής...

Εδώ γράφει πως χρησιμοποιεί η καθεμία από τις μεγάλες εταιρείες τα δεδομένα σου:

http://www.pcworld.com/article/2986988/privacy/the-price-of-free-how-apple-facebook-microsoft-and-google-sell-you-to-advertisers.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...