Προς το περιεχόμενο

Αγορά AV reciever Yamaha RX-V379


Nerven

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

Καλησπέρα!!!

Αποφάσισα να μπω σαν entry level για αρχή στο τομέα του home audio, και να αποδεσμευτώ από τα χαζό mini hifi που είχα για χρόνια. 

Το budget μου είναι αρκετά μικρό εξού και το entry level που ανάφερα οπότε με λίγα λόγια θέλω να στήσω ένα καλό stereo και μετέπειτα 2.1ch και πιο μετά γιατί όχι 5.1ch
Ψάχνοντας αρκετά στο internet για τα λεφτά που διαθέτω βρήκα το παρακάτω ενισχυτή: Yamaha RX-V379, είναι 5.1 και έχει και bluetooth πολύ σημαντικό για εμένα γιατί θέλω να στέλνω μουσική από τα κινητότάμπλετ. 

Ο ενισχυτής: 


20150612103720_yamaha_rx_v379.jpg




  • Bluetooth� for wireless music streaming with Compressed Music Enhancer
  • 4K Ultra HD pass-through with HDCP 2.2 support
  • YPAO sound optimization for automatic speaker setup
  • Virtual CINEMA FRONT provides virtual surround sound with five speakers in front
  • Extra Bass setting provides more bass output from smaller speakers
  • 5.1-channel powerful surround sound
  • Newly designed remote control with large buttons for enhanced ease of use




Specs:


AV Receiver

 
 

Channel  5.1

Rated Output Power (1kHz, 1ch driven) 100 W (8 ohms, 0.9% THD)

Rated Output Power (20Hz-20kHz, 2ch driven) 70 W (8 ohms, 0.09% THD)

Maximum Effective Output Power (1kHz, 1ch driven) (JEITA) 130 W (8 ohms, 10% THD)

Dynamic Power per Channel (8/6/4/2 ohms) 110 / 130 / 160 / 180 W

 
 
 

 

Αρχικά θα τον δουλέψω με τα παλιά μου ηχεία από το mini HIFI που έχω (κάηκε ο ενισχυτής) και είναι τα ακόλουθα :


Sony_Speakers_SS_NX1.jpg


Δεν μπόρεσα να βρω πολλές πληροφορίες για αυτά αλλά βρήκα πληροφορίες από το ενισχητή που τα σινόδευε και είναι τα ακόλουθα:

Continuous RMS power output (reference) : 110 + 110 watts (6 ohms at 1 kHz,10% THD).



Τώρα Θέλω μια βοήθεια, ποια ηχεία θα μπορούσα να πάρω που να συνεργάζονται άψογα με τον ενισχυτή; βρήκα κάποια που μου άρεσαν και τα παραθέτω:

 

 

 

 

Yamaha NS-F51

20150821123008_yamaha_ns_f51.jpg


Specs



Type 2-way bass-reflex floorstanding speaker Woofers Dual 16cm (6-1/2”) cone Tweeter 3cm (1”) soft dome
Frequency Response 43 Hz–26 kHz
Nominal Input Power 80 W
Maximum Input Power 240 W
Sensitivity 89 dB/2.83 V/1 m
Impedance 6 ohms
Dimensions (W x H x D) 233 x 973.5 x 254 mm; 9-1/8” x 38-3/8” x 10”
Weight 13.7 kg; 30.2 lbs./unit

Αυτά κοστίζουν περίπου 115 ευρώ το τεμάχιο οπότε εκεί βάζω και ταβάνι περίπου 230 ευρώ.

 

 

Ακόμα είδα και τα NS-F150 που κοστίζουν αρκετά ακριβότερα περίπου 160 το τεμάχιο οπότε πάμε στα 320 σύνολο, αξίζει να δώσω τόσα λεφτά σε σχέση με τα άλλα;

 

 

 

 


NS-F150

 

10759044-2839.jpg

 

Type 2-way bass-reflex floorstanding speaker Woofers Dual 6-1/2” cone Tweeter 1” soft dome

Frequency Response 37 Hz–30 kHz

Nominal Input Power 50 W

Maximum Input Power 180 W

Sensitivity 88 dB / 2.83 V / 1 m

Impedance 6 ohms

Dimensions (W x H x D) 7-7/8” x 40-1/2” x 14-1/4”

Weight 24.7 lbs. each

 

 

 

 

 

Τώρα οι απορίες μου είναι:



  1. Θα παίζουν κανονικά τα υπάρχοντα ηχεία sony που θα βάλω μέχρι να πάρω τα καινούρια;
  2. Τα yamaha NS-F51 ή NS-F150 που μου έκαναν κλικ είναι αρκετά καλά σε συνδυασμό με τον ενισχυτή και για τα λεφτά που διαθέτω;
  3. Η έξοδος για subwoofer την αναφέρει Preout, τι σημαίνει αυτό; ότι θα έχει ενίσχυση το σήμα ή θα πρέπει το sub να έχει δικό του επιπλέον ενισχυτή για να παίξει;
  4. Αν θα μου προτείνατε άλλα ηχεία πoια θα ήταν αυτά; Κατά προτίμηση να είναι της Yamaha.
Επεξ/σία από Nerven
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν νομιζω να χεις θεμα με τα υπαρχοντα ηχεια σου αν και δεν ανοιγουν οι εικονες τους να δω ποια ειναι ακριβως. Οσον αφορα θα flool standing ηχεια που εχεις βαλει στο ματι δεν νομιζω να μπορει να τα οδηγησει αυτος ο ενισχυτης ειναι πολυ αδυναμος, κοιτα σε bookshelf ηχεια καλυτερα. Αλλα ασε να σου απαντησει και ο graphist83 που ειναι ειδημων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον έχεις δίκαιο, για να τα οδηγήσο θα θέλω Yamaha RX-V679     και πάνω...

 

6840E3CEEF614A989A685C52FA46CAB1_12073.j

 

 

Δηλαδή θέλω 540 ευρώ για ενισχυτή, δεν με παίρνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες και πιο ειναι το συνολικο budget. Στον 379 πιστευω ενα σετ 5.1 ηχειων τιμης αναλογης του ενισχυτη ειναι η καλυτερη λυση.

Επισης κοιτα σε μαρκες πιο εξειδικευμενες σε ηχεια. Magnat, wharfeldale κτλ εχουν αρκετα ηχεια γυρω στα 250€ που χουν και τα yamaha.

 

Απ οτι καταλαβα τον θες μονο για μουσικη οποτε θα ταν καλυτερα να πας σε εναν δινακαλο που θα ειναι ποιοτικα ανωτερος απο εναν entry level AV ενισχυτη.

 

Το sub pre out σημαινει οτι απλα παιρνει ηχο απο εκει το sub. Αρα θες ενεργο sub, σχεδον ολα τα sub βεβαια ειναι ενεργα (με δικο τους ενισχυτη). Αλλα δεν σ ενδιαφερει αυτο αφου το θες για μουσικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέλω δίπλα στην 55ρα μου για Bluray movies, gaming ps4/xboxone και μουσική από iphone. Δεν με ενδιαφέρει να έχω τόσο πολύ 5.1 7.1 αλλά προτιμούσα όσο το δυνατών καλύτερο 2.1

 

Αν θες και μπορείς πρότεινε μου έναν καλό δινακαλο ενισχυτή που θα μπορούσε να παίξει τα παραπάνω ηχεία και να έχει bluetooth. 

 

 

 

Edit

 

Με ένα γρήγορο ψάξιμο βρήκα το παρακάτω: Yamaha R-S202D σε ξένο μαγαζί 200 ευρώ με BT αλλά δεν έχει sub out.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με bluetooth δεν ξερω αν υπαρχει δικαναλος, παντως οτιδηποτε σε sherwood, onkyo, denon, δικαναλος στο ιδιο ευρος τιμης θα εχει μακραν καλυτερη αποδοση και φυσικα θα "σηκωνει" τα ηχεια αυτα. Το sub τι να το κανεις σε 2 καναλο συστημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι τρελός λάτρης του μπάσου. Τι πρέπει να προσέξω εννοώ σε watt και ohm ανα κανάλι για να σηκώνει τα παραπάνω ηχεία; Π.χ. 120W 6ohm?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγορασα φετος τον RX 477 σε προσφορα στα 269.

τσαμπα πραμα

 

ηχεια ειχα κατι eltax experience 5 pack (ψαχτα, ειναι τρελλο VFM) τα ειχα παρει 140 ευρω

και woofer ενα crystal audio 10ιντσο νομιζω. καπου στα 150 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  

Καλησπέρα!!!

Αποφάσισα να μπω σαν entry level για αρχή στο τομέα του home audio, και να αποδεσμευτώ από τα χαζό mini hifi που είχα για χρόνια. 

Το budget μου είναι αρκετά μικρό εξού και το entry level που ανάφερα οπότε με λίγα λόγια θέλω να στήσω ένα καλό stereo και μετέπειτα 2.1ch και πιο μετά γιατί όχι 5.1ch

Ψάχνοντας αρκετά στο internet για τα λεφτά που διαθέτω βρήκα το παρακάτω ενισχυτή: Yamaha RX-V379, είναι 5.1 και έχει και bluetooth πολύ σημαντικό για εμένα γιατί θέλω να στέλνω μουσική από τα κινητότάμπλετ. 

 

Ο ενισχυτής: 

 

 

20150612103720_yamaha_rx_v379.jpg

 

 

  • Bluetooth� for wireless music streaming with Compressed Music Enhancer
  • 4K Ultra HD pass-through with HDCP 2.2 support
  • YPAO sound optimization for automatic speaker setup
  • Virtual CINEMA FRONT provides virtual surround sound with five speakers in front
  • Extra Bass setting provides more bass output from smaller speakers
  • 5.1-channel powerful surround sound
  • Newly designed remote control with large buttons for enhanced ease of use

 

 

 

Specs:

 

 

AV Receiver

 

 
 

Channel  5.1

Rated Output Power (1kHz, 1ch driven) 100 W (8 ohms, 0.9% THD)

Rated Output Power (20Hz-20kHz, 2ch driven) 70 W (8 ohms, 0.09% THD)

Maximum Effective Output Power (1kHz, 1ch driven) (JEITA) 130 W (8 ohms, 10% THD)

Dynamic Power per Channel (8/6/4/2 ohms) 110 / 130 / 160 / 180 W

 
 
 

 

Αρχικά θα τον δουλέψω με τα παλιά μου ηχεία από το mini HIFI που έχω (κάηκε ο ενισχυτής) και είναι τα ακόλουθα :

 

 

Sony_Speakers_SS_NX1.jpg

 

 

Δεν μπόρεσα να βρω πολλές πληροφορίες για αυτά αλλά βρήκα πληροφορίες από το ενισχητή που τα σινόδευε και είναι τα ακόλουθα:

 

Continuous RMS power output (reference) : 110 + 110 watts (6 ohms at 1 kHz,10% THD).

 

 

 

Τώρα Θέλω μια βοήθεια, ποια ηχεία θα μπορούσα να πάρω που να συνεργάζονται άψογα με τον ενισχυτή; βρήκα κάποια που μου άρεσαν και τα παραθέτω:

 

 

 

 

Yamaha NS-F51

 

20150821123008_yamaha_ns_f51.jpg

 

 

Specs

 

Type 2-way bass-reflex floorstanding speaker Woofers Dual 16cm (6-1/2”) cone Tweeter 3cm (1”) soft dome
Frequency Response 43 Hz–26 kHz
Nominal Input Power 80 W
Maximum Input Power 240 W
Sensitivity 89 dB/2.83 V/1 m
Impedance 6 ohms
Dimensions (W x H x D) 233 x 973.5 x 254 mm; 9-1/8” x 38-3/8” x 10”
Weight 13.7 kg; 30.2 lbs./unit

Αυτά κοστίζουν περίπου 115 ευρώ το τεμάχιο οπότε εκεί βάζω και ταβάνι περίπου 230 ευρώ.

 

 

Ακόμα είδα και τα NS-F150 που κοστίζουν αρκετά ακριβότερα περίπου 160 το τεμάχιο οπότε πάμε στα 320 σύνολο, αξίζει να δώσω τόσα λεφτά σε σχέση με τα άλλα;

 

 

 

 

NS-F150

 

10759044-2839.jpg

 

Type 2-way bass-reflex floorstanding speaker Woofers Dual 6-1/2” cone Tweeter 1” soft dome

Frequency Response 37 Hz–30 kHz

Nominal Input Power 50 W

Maximum Input Power 180 W

Sensitivity 88 dB / 2.83 V / 1 m

Impedance 6 ohms

Dimensions (W x H x D) 7-7/8” x 40-1/2” x 14-1/4”

Weight 24.7 lbs. each

 

 

 

 

 

Τώρα οι απορίες μου είναι:

 

  1. Θα παίζουν κανονικά τα υπάρχοντα ηχεία sony που θα βάλω μέχρι να πάρω τα καινούρια;
  2. Τα yamaha NS-F51 ή NS-F150 που μου έκαναν κλικ είναι αρκετά καλά σε συνδυασμό με τον ενισχυτή και για τα λεφτά που διαθέτω;
  3. Η έξοδος για subwoofer την αναφέρει Preout, τι σημαίνει αυτό; ότι θα έχει ενίσχυση το σήμα ή θα πρέπει το sub να έχει δικό του επιπλέον ενισχυτή για να παίξει;
  4. Αν θα μου προτείνατε άλλα ηχεία πoια θα ήταν αυτά; Κατά προτίμηση να είναι της Yamaha.

 

 

Ο 379 ειναι σχετικα ψοψιμι. Παρολα αυτα τα σονυ σου τα εχει για κολατσιο. Τα Yamaha παρολο που ειναι κολονες δεν ειναι και τιποτε το σοβαρο, πολυ μικρα σε ισχυ. Ειναι και 6ωμα που σημαινει οτι θα τραβηξουν και λιγο παραπανω απο τον ενισχυτη.

 

Σαν σετ τα Yamaha ειναι μια χαρα ματσαρισμενα. Το μπασο ομως το ξεχνας χωρις σοβαρο sub. Οι κωλονες θα πρεπει να παιζουν με κομμενο το χαμηλο 60- 100hz για να σου δωσουν ενταση.

 

Το sub θα αναλαβει τα υπολοιπα. Εφοσον θες χαμηλο κοιτας τυλαχιστον 12''

 

Απο ηχεια ιδανικα θα προτεινα ομως κατι με 8 αρες μοναδες,,εστω και τριτης μαρκας, καθως απο οτι σε εχω μετρησει θες νταπα ντουπα. Αν ναι πρεπει να ανεβεις λιγο απο ολα σε λεφτα - κατηγορια, καθως θες καλυτερο ενισχυτη για κατι τετοιο. Πχ YAMAHA RX-V481 η PIONEER VSX-824.

 

Πιστευω ομως οτι με τον 379 και τα NS-F150 με σωστο cross και ενα σοβαρο sub 12'' θα εχεις αυτο που ζητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πες πως παίρνω τον Yamaha RX-V481, θέλω να μου προτείνεις 2 καλά ηχεία (8ρια?) που θα έβαζες εσυ (και ας μην είναι Yamaha) με ταβάνι τιμής να μην ξεφύγω πολύ από NS-F150 για το ζευγάρι (+-350€) σε κωλονατα.

Και με το σκεπτικό ότι θα βάλω και καλό sub πολύ αργότερα βέβαια.

Επεξ/σία από Nerven
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πας σε αξιοπρεπες ηχειο με 8αρες μοναδες θες πανω απο 400€ Αν δεν θες να ξεφυγεις κατι που ματσαρει με την ισχυ του ενισχυτη, εχει αρκετο χαμηλο και για τα λεφτα του παραδιει καλο ηχο, δες τα Koda SL-800F. Ναι μεν Κινεζοι αλλα απο τους πιο σοβαρους του χωρου και τα συγκεκριμένα τα εχω ακουσει. Not bad......!!

 

Για κατι σοβαροτερο σε ποιοτητα ηχου σε αυτα τα λεφτα πας σε υλοποίηση με 16αρες αλλα μπόλικης ισχύος οπως τα Magnat Monitor Supreme 1002. Πολυ καλο ηχειο, καλο χαμηλο, αναλυτικο, με αξιοπρεπή μαζα. Αρκετα καλο σχεδον παντου, αλλα εχει ύφεση σε οτι εχει δυναμικα απο αποψη μουσικης.

 

Απλα να ξερεις τα magnat που και τα προτεινω ανεπιφυλακτα, εχουν απαιτησεις σε ρευματα, ακομα και ο 481 δεν ειναι αρκετος για να παιξουν 100%. Βεβαια μεχρι τα ορια του ενισχυτη που ειναι αρκετα θα παξεις πολυ καλα. 

 

Υποψην θα πρεπει να γινουν ρυθμίσεις σωστες στο crossover του ενισχυτη ωστε να απαλλαχτούν απο περιττές συχνοτητες (πχ του subwoofer) ωστε να δωσουν τα μεγιστα. Τελος οταν παιζουμε με μικρο ενισχυτη και μεγαλο ηχειο θελει φιδω το volume καθως ειναι ευκολο να καταστραφούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλιστα. Αν κατέληγα στα Magnat Monitor Supreme 1002 ποιό ιδανικό ενισχυτή θα μου πρότεινες να τα συνοδεύει σωστά απροβλημάτιστα; γιατί από ότι καταλαβαίνω ο 481 θα τους πέφτει πολύ λίγος (115watt RMS), γιατί διαβάζω ότι είναι 190watt RMS.

Όταν λες φιδώ το volume με μικρό ενισχυτή θες να πεις ότι μπορεί να καταστρέψω τα ηχεία;

Τα KODA SL-800F (80watt RMS?) θα τα έπαιζε πιο άνετα ο 481?

 

Βρήκα και ωραίο sub Koda GW-212.

Επεξ/σία από Nerven
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικρος ενισχυτης με ηχεια που θελουν "ρευμα"  μπορει να καταστρεψει τον ενισχυτη γιατι τον ζοριζουν καθως ζητανε πολυ ρευμα το οποιο δε μπορει να δωσει, καταστρεφουν τους πυκνωτες.

 

οποτε ειναι καλυτερα ενας μεγαλος ενισχυτης με "μικρα" ηχεια, παρα μεγαλα ηχεια με μικρο ενισχυτη. Επενδυσε στον ενισχυτη πρωτιστως που ειναι η καρδια του ηχοσυστηματος και μετα αποφασιζεις ποια ηχεια ειναι τα καταλληλοτερα για σενα (εντως του budget φυσικα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποτε την ζημιά την παθαίνει ο ενισχυτής γιατί θα δουλεύει στο 100% και όχι τα ηχεία.

Αυτο προσπαθώ να καταλήξω σε έναν σωστό ενισχυτή που να παίζει άνετα τάδε ηχεία, ούτως η άλλος τον ενισχυτή θα το βάλω πανω στα ταπεινά Sony που ανάφερα στο πρώτο post, για αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 379 μια χαρα οδηγει τα sony. Αλλα αμα βαλεις καποιο σοβαρο ηχειο ειναι πολυ λιγος. Γι αυτο σου ξαναλεω ξεκινα με εναν καλο ενισχυτη (400 αρικου και πανω αν σε παιρνει) και το "χτιζεις" σιγα σιγα το συστημα αφου θα χρησιμοποιησεις τα sony για αρχη.

 

Κοιτα και αγγελιες μπορεις να βρεις πολυ καλα κομματια οπως εκανα και εγω προσφατα που εφτιαξα AV συστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...