Προς το περιεχόμενο

Αγορά AV reciever Yamaha RX-V379


Nerven

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μάλιστα. Αν κατέληγα στα Magnat Monitor Supreme 1002 ποιό ιδανικό ενισχυτή θα μου πρότεινες να τα συνοδεύει σωστά απροβλημάτιστα; γιατί από ότι καταλαβαίνω ο 481 θα τους πέφτει πολύ λίγος (115watt RMS), γιατί διαβάζω ότι είναι 190watt RMS.

Όταν λες φιδώ το volume με μικρό ενισχυτή θες να πεις ότι μπορεί να καταστρέψω τα ηχεία;

Τα KODA SL-800F (80watt RMS?) θα τα έπαιζε πιο άνετα ο 481?

 

Βρήκα και ωραίο sub Koda GW-212.

 

 

Μικρος ενισχυτης με ηχεια που θελουν "ρευμα"  μπορει να καταστρεψει τον ενισχυτη γιατι τον ζοριζουν καθως ζητανε πολυ ρευμα το οποιο δε μπορει να δωσει, καταστρεφουν τους πυκνωτες.

 

οποτε ειναι καλυτερα ενας μεγαλος ενισχυτης με "μικρα" ηχεια, παρα μεγαλα ηχεια με μικρο ενισχυτη. Επενδυσε στον ενισχυτη πρωτιστως που ειναι η καρδια του ηχοσυστηματος και μετα αποφασιζεις ποια ηχεια ειναι τα καταλληλοτερα για σενα (εντως του budget φυσικα)

 

Οχι ο ενισχυτης δεν διατρεχει κανεναν κινδυνο παρα μονο τα ηχεια. Το γιατι το εχω ξανα αναφερει σε παλιο ποστ ακριβως εδω.. http://www.insomnia.gr/topic/602779-καινουριο-home-cinema/?p=54724202

 

 

 

Ο μεγαλος ενισχυτης οταν φερει ενα ηχειο στα ορια του αυτο θα παραμορφωσει και θα διακοψουμε την αυξηση της εντασης. Αλλωστε ολα τα ηχεια μπορουν να διαχειριστουν πολυ περισσοτερα watt απο τα ονομαστικα. Τα λεγομενα max, τα οποια μπορουν να δεχτουν στιγμιαία ομως.

 

Ο μικρος ενισχυτης ομως οταν θα φτασει στα ορια του και τα τροφοδοτικα στεγνωσουν, τοτε αρχιζει και κλιπαρει, η κυμματομορφη τείνει ευθεια και το ρευμα που καταλήγει στα ηχεια ουσιαστικα ειναι DC. Αυτο θερμαίνει το πηνιο και καιγεται..... Και αυτο ομως ειναι ακουστα δυνατο να το αποφυγουμε. Απλα εκει ο χρονος αντιδρασης ειναι πολυ μικροτερος. Στα σπιτια ομως τετοιοι κανιβαλισμοι δεν γινονται.

 

Τα εξηγώ αναλυτικά. Βεβαια το συγκεκριμένο τοπικ κατέληξε σε διαξιφισμό, ελεω ''των'' και καλα πασίγνωστων αλλα αυτο το εκλαμβάνουμε ως το ψυχαγωγικό μερος του φόρουμ.

εγω νομιζω οτι τα ηχεια θα χαλασουν πρωτα, λογω παραμορφωσης

Το επιασες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα. Αν κατέληγα στα Magnat Monitor Supreme 1002 ποιό ιδανικό ενισχυτή θα μου πρότεινες να τα συνοδεύει σωστά απροβλημάτιστα; γιατί από ότι καταλαβαίνω ο 481 θα τους πέφτει πολύ λίγος (115watt RMS), γιατί διαβάζω ότι είναι 190watt RMS.

Όταν λες φιδώ το volume με μικρό ενισχυτή θες να πεις ότι μπορεί να καταστρέψω τα ηχεία;

Τα KODA SL-800F (80watt RMS?) θα τα έπαιζε πιο άνετα ο 481?

 

Βρήκα και ωραίο sub Koda GW-212.

 

 

Οπότε αναμένω απάντηση και για τα υπόλοιπα  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και ο ενισχυτης ειναι ενας τυπικος entry level με 80w/καναλι σε 8ohm ηχεια  παρ'ολα αυτα μπορει να οδηγησει ηχεια που δεν απαιτουν μεγαλη οδηγηση απο πλευρας ενισχυτη.  Επιλογη 8 ohm ηχειων θα ηταν προτιμοτερα απο 6 ohm, γιατι η εμπεδηση ειναι συνθετη και θα πεσει ακομη πιο χαμηλα. Οποτε σε υψηλες σχετικα σταθμες ο ενισχυτης πιθανως θα υπερθερμανθει και θα κλεισει απο overload για να προστατευθει.  Αυτο που πρεπει να εχεις σαν κανονα ειναι να βρεις 8ohm ηχεια καλυτερα σε εναν entry level ενισχυτη και να βρεις ηχεια με οσο το δυνατον μεγαλυτερη ευαισθησια σε db.  Ηχεια με 3 db περισσοτερα απο καποιο αλλο, απαιτουν τα μισα watts για να παιξουν σε ιδια σταθμη.

 

Οσον αφορα το μεγεθος των ηχειων, τις ιντσες των οδηγων, και τις ιντσες του οδηγου του subwoofer, αυτα εξαρτωνται και απο το χωρο που θα τοποθετηθουν.  Αν δοκιμασεις να βαλεις 8"αρια ηχεια δαπεδου, (ακομα και 6"αρια αν ειναι τιουναρισμενα με μπασο και με οπη εκτονωσης (bass reflex) στο πισω μερος του ηχειου οπου θα βρισκεται κοντα στον τοιχο, τοτε θα εχεις μπουμαρισμα στον χωρο σου.

Το ιδο ισχυει φυσικα και για το subwoofer σε περιπτωση που επιλεξεις 12ιντσο και το τοποθετησεις σε μικρο χωρο. π.χ. 15 τ.μ.

 

Συνηθως πρωτα επιλεγουμε τα ηχεια οπου μας ταιριαζουν στον χαρακτηρα ηχου που εχουν αναλογως την μουσικη που ακουμε (laidback, rock κλπ καθως και την συμπεριφορα τους στο χωρο και υστερα επιλεγουμε ενισχυτη οπου θα οδηγησει σωστα αυτα τα ηχεια.

 

Αν ο χωρος ειναι μεγαλος σε τ.μ. μικρος ενισχυτης και μικρα σε ευαισθησια και οδηγους ηχεια, δεν θα τον καλυψουν επαρκως.  Αν ο χωρος ειναι μικρος και επιλεχθουν μεγαλα ηχεια θα υπαρχει προβλημα μπουμαρισματος.

 

Θα προτεινα εαν αυτο ειναι δυνατον, να επισκεφθεις καποιο καταστημα οπου εχει show room με demo ηχειων και να ακουσεις μερικα ηχεια. Μικρο ή μεγαλο budget δεν εχει σημασια. Ο ηχος ειναι κατι που πρεπει να δωσεις λιγη παραπανω προσοχη, θα σε ανταμειψει ομως υστερα με ωρες διασκεδασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μένω στην επαρχία που σημαίνει δεν υπάρχει κάποιο μεγάλο αξιόλογο κατάστημα σχετικό για να πάρω μια ιδέα, δείγμα ήχου, οπότε περιορίζομαι στις ιδέες και συμβουλές σας.

Σχετικά για το χώρο έχω αρκετό μπορώ να πω παρακάτω ενδεικτικά είναι το ισόγειο του σπιτιού.

 

Ας ανεβώ και άλλο και βάλω 1000 ευρώ budget για AV receiver, speakers, Sub (μου αρέσουν τα μπασα οπότε θέλω 2.1).

Το 70% ταινίες 30% μουσική. Για gaming υπάρχει ξεχωριστός χώρος πλέον. 

Για μεταχείρα όχι δεν θέλω να ρισκάρω. 

Επεξ/σία από Nerven
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς η ακρόαση σε ενα σωστό χωρο και μάλιστα με διαφορετικους ενισχυτές ειναι το ιδανικότερο για τον απαιτητικό χρήστη. Αυτο ομως προϋποθέτει εμπειρία για το τι ακους και πως το ακους. Καθως με λιγες ρυθμίσεις οι περισσότεροι δεν διακρίνουν και πολλά. Οταν φυσικά μιλάμε για ηχεία αντίστοιχης κατηγορίας.

 

Μελέτη χώρου σε entry level συστήματα το θεωρώ ανούσιο. Κατα πρώτο λόγο διοτι ο χρήστης λογω μικρής εμπειρίας ειχει σχετικα άπλες απαιτήσεις. Οταν ο ίδιος δηλώνει οτι θελει πλούσιο χαμηλό, τοτε ξεχνάμε καμπύλες απόκρισης, ισοστάθμιση με rta, frequency cancelling για αποφυγή ανακλάσεων, ματσαρισμα χροιών κτλ κτλ. Εμεις που ασχολούμαστε με το Hi-Fi - Hi-end και αυτο που θεωρούμε ως μακρόσυρτο χαμηλό με ουρά η μπουμαρισμα, κάποιους άλλους τους εντυπωσιάζει.

 

 

Εγω αυτο κατάλαβα απο τον παραπάνω χρηστη. Παρόλα αυτά ενα setup με 8 αρες μοναδες, ακομη και εαν τοποθετηθεί σε σχετικα μικρο χωρο (αν και δηλώθηκε οτι προκειται για σαλόνι) εστω και 15τμ με σωστη τοποθέτηση και με λιγο παιχνιδι στο cross του ενισχυτή, μια χαρα θα παίξουν. Και οταν θα ζητηθεί κανιβαλισμός απο το χρήστη τοτε αυτα θα μπορούν να διαχειριστουν τα φορτια. Μην ξεχνάμε μιλαμε για έμφαση στο χαμηλο.. Απο τις πιο δύσκολες συχνότητες που εχουν κοστισει σε πολλους ξεχειλωμένες μονάδες....

 

Εφόσον εχουμε budget τα 1000€ ειναι ενα ποσο που στηνεις ενα stereo με αρκετά καλα στοιχεία. Συστημα με 8 αρες ομως σοβαρό το ξεχνάμε.

 

Ενα καλο σετ το οποιο θα παιξει δυνατά και θα εχει και καποια ποιοτικά στοιχεία για μουσική ειναι αυτο:

Pioneer VSX-930

Magnat Monitor Supreme 802

 

Αν θες κατι πιο δυνατό με έμφαση στο μεσοχαμηλο

PIONEER VSX-1131

Magnat Monitor Supreme 1002

 

Στην δεύτερη περίπτωση ο VSX-1131 κατεβαίνει ανετα στα 4ohm ελεω κλασης D. Εκει θα σου δωσει παραπάνω ρευματα. Αν και τα 1002 έχουν σταθερη αντίσταση οποτε κανένα θεμα.

 

Τελος το σύστημα θα ολοκληρωθεί πληρως μς την προσθηκη sub (πχ TAGA HARMONY TSW-200)  καθως θα απαλλαχτούν τα ηχεια απο ενα μεγαλο βαρος των χαμηλων και σαφως το sub θα μπορει να κατεβει και χαμηλότερα, αρα θα εχεις εντυπωσιακό χαμηλο (μπασο).

 

Σαφως το σύστημα θα παιξει καλύτερα οταν γινουν και σωστες ρυθμίσεις στον ενισχυτη. Εκει θελει λιγο ψαξιμο να ξερεις καθως το 50% ενος συστήματος ειναι το fine tuning. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά ενδιαφέρομαι και γω για να φτιάξω τον ήχο στο σύστημα μου καθώς τα ηχεία της tv δεν επαρκούν. Εδώ και λίγες ώρες διαβάζω για ενισχυτές και νομίζω πως για επίπεδο αδαούς χρήστη στο συγκεκριμένο τομέα, ένας εκ των Yamaha RX-V381 (235 ευρώ) ή 481 (340 ευρώ) είναι υπέραρκετος. Στο θέμα των ηχείων νομίζω πως καλύτερη επιλογή είναι τα 5.1 (παρακολούθηση ταινιών, ποδοσφαίρου κ PS4). Ένα δείγμα είναι τα Yamaha NS-P40 (στα 200 ευρώ) και τα NS-PA40 (320 ευρώ). Υπάρχουν καλύτερες επιλογές σε μάρκα και είδος ,σε αυτό το έυρος τιμών τόσο για τον ενισχυτή όσο και για τα ηχεία;;;;  Η tv μου Samsung KS8000.

Επεξ/σία από KMyl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά οι πολύ φθηνοί ενισχυτές AV πλέων είναι κλάσης D και μάλιστα φθηνής τοπολογίας. Ο λόγος που το αναφέρω ειναι επειδή δεν έχουν ουσιώδη διάφορα απ αυτούς των all in one.

 

Τα ηχεία που διάλεξες ειναι μισο σκαλί καλύτερα απο ενα all in one και παρόμοιο με ένα πολυ καλο σετ pc speakers οπως τα Logitech 5500 (χωρίς το κραυγαλέο μπάσο...).

 

Δυστυχώς χωρίς να θελω να σε απογοητεύσω το budget ειναι οριακά μικρο για να σου πω οτι αξιζε που πηγες σε κατι ακριβότερο απο ενα οικονομικό all in one.

 

Αν το φτάσουμε στα ορια και το ξεπεράσουμε ελαφρώς μπορώ να σου προτείνω κατι το οποιο θα ειναι τίμιο και εντυπωσιακό με λίγες δόσεις ποιότητας που σαφώς θα ξεπερνά έτοιμες λύσεις. (Μην περιμένεις χάος)

 

Καταρχάς αν θες ρεύματα σε χαμηλή τιμη ξεχνας την Yamaha σε ενισχυτές.

 

Το ιδιο και τα μικρά ηχεία της. (οριακά ουτε για pc speaker με καλύπτουν) Αν πιστεύεις οτι ειμαι υπερβολικός δες εδω:

yam_zpstjmhgf84.jpg

 

Τα εχω για χρήση στο pc του εργαστηρίου και μάλιστα τα εχω ''πειράξει'' βάζοντας δυο εξωτερικά tweeter με δικο μου cross γιατί ηταν φτωχά σε απόδοση. Τωρα εαν εσυ τα θες για το σπίτι....

 

Βεβαία εγω ειμαι και λιγο ''αρπαγμένος'' στον ηχο..

 

Δεν κανω δυσφήμηση, απλα τονίζω με όποιο τρόπο μπορώ το ποσο μέτρια μπορει να ειναι κάποια προϊόντα που κάποιοι νομίζουν οτι κάνουν την ''διαφορά''.

 

Πάμε στο προκείμενο λοιπόν..

 

Ενισχυτης με τσαγανό (για τα λεφτα του) θα πρότεινα τον περσινό (αλλα υπάρχει σε στοκ) Pioneer VSX-529. Τα εχει ολα. Ναι μεν ψηφιακός αλλα κάπως προσεγμένος.

 

Ηχεια θα πρότεινα σε κατι μικρο αλλα αξιοπρεπές τα Boston MCS 130. Μπορω να πω οτι σε μερικα σπίτια που τα εχω βαλει (με δοκιμες πριν φυσικα) μου αφησαν θετικες εντυπώσεις. Για μικρα ειχαν εντυπωσιακό ηχο χωρις υπερβολές και εδωσαν μια αίσθηση μαζας (που ειναι δυσκολο σε ηχεια με τοσο μικρές μονάδες). Και το sub εκανε καλα την δουλειά του.. Αν και ηλεκτρονικά στο after sales με παίδεψε καθως καίει ευκολα την ασφάλεια του (δυο φορες σε 6 συστήματα μεχρι τωρα. Βεβαια εαν κάποιος ειναι κανίβαλος οτι ηχειο και να εχει... Οφειλω παραυατα να τα λεω ολα.

 

Για έμενα βεβαία ηχείο ειναι οποιοδήποτε εχει ξύλινη καμπίνα μεγέθους tower. Εκει πραγματικά θα δεις την διάφορα.

 

Οτι αλλο θες το συζηταμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι το οποίο με έχει τραβήξει και σκέφτομαι να κάνω την υπέρβαση είναι το upscale στο θέμα της εικόνας. Και γι αυτό τσεκάρω και έναν απ τους φθηνότερους με τέτοια δυνατότητα τον VSX-831. Σ αυτή την περίπτωση θα πρότεινες κάτι διαφορετικό και σε ηχεία;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ο 831 αλλά δεν είναι κάτι σοβαρό. Για πάρεις ενισχυτή να κάνει καλό και σοβαρό upscaling μιλάμε για τετραψηφιο νούμερο μόνο ο ενισχυτής. Ειδικά με τον πολύ καλό scaler που έχει η 8000 πολύ δύσκολα θα βρεις μηχάνημα που να κάνει καλύτερη δουλειά.

 

Οποτε άστο αυτό το feature.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα...Αν θέλω κάτι παραπάνω από ήχο αφήνω τα σύνολα 5.1 κλπ και παίζει η περίπτωση ηχείων-tower όπως τα Magnat Monitor Supreme 802 που πρότεινες στο φίλο παραπάνω;;;; Προφανώς με καλύτερο ενισχυτή πχ PIONEER VSX-1131

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σε αυτο το θεμα εχει αναπτυχθει πληρως συζητηση πανω σε αυτα. Το θεμα ειναι το budget που θα φτασει και τι απαιτησεις υπαρχουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ένα βασίκο που ίσως έπρεπε να το "καταθέσω" απ την αρχή: ο χώρος μου που θέλω να στήσω την όποια εγκατάσταση, ενιαίος όπως φαίνεται στην κάτοψη παρακάτω (ενιαίος, η διακεκομμένη δεν είναι τοίχος, η τηλεόραση στην πάνω δεξιά γωνία). Διότι απ ότι κατάλαβα κάθε χώρος παίρνει ηχεία μέχρι μία συγκεκριμένη "ιπποδύναμη". Το παραπάνω κανει μόνο κακό. Τώρα μπορείς να μου πεις σίγουρα μέχρι τι σύστημα σηκώνει

post-273113-0-07505500-1473022879_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι το budget που θα φτασει και τι απαιτησεις υπαρχουν. 

 Ας ξεκινησουμε απο εκει, γιατι οσοι με ξερουν απο εδω εχω ακριβα γουστα..... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...