Προς το περιεχόμενο

Αγορά AV reciever Yamaha RX-V379


Nerven

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το έχω καταλάβει και γω!! Λοιπόν στοχεύω σε 3.1 το οποίο θα παίζει σπάνια σε μεγάλες εντάσεις και κυρίες χρησεις ποδόσφαιρο, καμιά ταινία και gaming.... πιο σπανια για μουσικη. Δίνω γυρω στα 700-800 αυτη τη στιγμη και χωρίς να ολοκληρωθει με τη μια το 3.1 αν αξίζει το κόπο. Αφήνω δλδ σιγουρα το κενρικο για αργοτερα...ίσως και το sub αν πάντα αξίζει το κόπο η διαφορα στο αποτέλεσμα-απ το να δωσω λιγοτερα χρηματα και να τα παρω ολα τωρα με τη μια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ξεκινα με αυτα εδω:

 

Pioneer VSX-531

Magnat Monitor Supreme 802

TAGA HARMONY TSW-120 V.2

 

To Sub το αγοραζεις και αργοτερα αν θες αλλα το θεωρώ χρήσιμο απο την αρχη. Σαν setup θα σε καλυψει σχεδον για οτιδήποτε χρειαστείς. Ειτε ένταση και αγιος ο Θεος ειτε ποιότητα και χαλαρο ακουσμα με αξιοπρέπεια.

 

Ειδικα τα ηχεια αν μπορεις ακουσε τα καπου να παρεις μια ιδεα. Πολυ βασικο. αν ψάχνεσαι ιδιαίτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα σήμερα το απόγευμα και άκουσα Magnat 202, 802 και 1002 σε πρώτη φάση αλλά και μετά συγκριτικά με Dali zensor 1 και 5. Όντως τα magnat ειναι ο ορισμός του vfm αλλά συγκρίνοντάς τα με τα Dali ήταν σα να άκουγα τη μια φορα, για τα πρώτα, μουσικη απο cd ενώ για τα δευτερα σα να την ακουγα live. Αυτή την αίσθηση μου άφησαν σαν πρωτάρη. Και μπαίνω στον πειρασμό να πω τη μαυρη αληθεια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα magnat ειναι οπως το ειπες, πολυ καλο VFM. Η Dali ειναι σαφως μια εταιρια με έμφαση περισσότερο το Hi-Fi quality (αν και εγω προσωπικά δεν την πολυ προτιμώ. Καθως μιας και ανεβαίνουμε σε χρήματα μπαίνουν στο παιχνίδι και πιο σοβαρές εταιριες οπως Monitor Audio MR2,  B&W 686 αν ανέβεις και αλλο υπάρχουν τα KEF, τα πολύ σοβαρά Focal και οι σειρές 800 της B&W που ειναι εκτός απο ηχητικά σε διαστημικό επίπεδο ειναι και κομψοτεχνηματα..

 

Τα DALI κοστιζουν οσο τα Magnat ολο το σετ.. http://www.skroutz.gr/s/396127/Magnat-Monitor-Supreme-5-0-Set-802.html . Για εμενα για τοσο μαγαλο σαλονι, γιατι να πας σε ηχειο βασης με μικρη καμπίνα? Οταν θα θες να γεμισεις τον χωρο τι θα κανεις? Ειναι ανεπαρκές. Να πω εχεις εναν μικρο χωρο, ενα δωμάτιο οπου θες να ακους μουσικη καλη και ποιοτική να χαλαρώσεις τοτε ναι. Να πας σε ενα μικρο και σοβαρό ηχειο βασης. Το σαλονι ομως ειναι μεγαλος χωρος και πρεπει το ηχειο να εχει την ικανότητα (σε πρωτη βαση την σωστη καμπινα) να καλυψει το χωρο.

 

Να ξερεις οτι εαν πας σε σοβαρότερα ηχεια ποιοτικά θες και σοβαρότερο ενιισχυτη. Με τι ενισχυτές άκουσες τα Dali? Ta magnat έπαιξαν με τον ιδιο ενισχυτή - πηγη? Έπαιξαν με τις ιδιες ρυθμίσεις? Αν ναι λαθος. Τα magnat θελουν αλλες ρυθμησεις για να δειξουν το λογο που στα πρότεινα. Μπορουννα διαχειριστουν περισσότερο χαμηλο και μαζα. Αρα το crossover του ενισχυτή έπρεπε αλλιως να ρυθμιστεί για το ενα και αλλιώς για το αλλο. 

 

Οι σοβαρές συγκρίσεις απο αυτούς που ξερουν να ακούνε σε θέματα χροιών, καθαρότητας, αληθοφάνειας κτλ γίνεται σε φλατ ρυθμίσεις. Μολις απο εκει βγει ενα συμπέρασμα για τις δυνατότητες του καθε ηχείου τοτε επεμβαίνουμε στα ρυθμιστικά του ενισχυτή ωστε να αξιοποιήσουμε τα καλά του ηχείου και να διορθώσουμε τυχών κακά σε συναρτηση με το χωρο μας παντα.

 

Τελος δεν ειναι πάντα ένας ενισχυτής και ενα ηχείο. Αλλα ποιος ενισχυτής με ποιο ηχείο. Δεν ματσαρονται ολοι οι ενισχυτές με ολα τα ηχεια επιτυχώς. Για να βρεθει το sweet combination θελει ψαξιμο και ώρες ακροάσεων. Αν εισαι ψείρας φυσικά.

 

Αν τελικως θες να πας σε κατι καλύτερο εγω κατα δεν ειμαι. καθε αλλο. Εγω εχω δαπανήσει πενταψήφιο νούμερο για ηχητικά και τελειωμό δεν έχω καθως λόγω επαγγέλματος και καθημερινής τριβής ολο κατι ανακαλύπτω που μου αρέσει περισσότερο κτλ. (Αν και ηχεια - ενισχυτή νομίζω εχω κλειδώσει αυστηρά....)

 

Να πας λοιπόν σε κατι ποιοτικότερο και στησε το σιγα σιγα, Απο την στιγμη που θες καθαρότητα και ρεαλισμό αλλά να πας σε ηχοστηλη. Πχ ακου τα  

 

KEF C7: καθαρο και ισορροποιημενο ηχειο χωρις υπερπροβολη κάπου, καθαρές μεσαίες και πολυ καλες υψηλες με διασπορά που κανει εντύπωση 

 

WHARFEDALE VR-400: Αλλο ενα πολύ καλο VFM Λιγότερο ζωηρο αλλα οχι τοσο μουντό οσο τα magnat. Παντως αποδίδουν πολυ καλα και απο ηχεια πολυ ακριβότερα

 

JAMO S-506: τιμιο σετ, με πολυ καλο μπασακι, ταχύτατο και αναλυτικο. Ποναει λιγο στα μεσαια αλλα με τα ρυθμιστικα το πουσαρει κάποιο χωρις υπερβολές ομως.

 

MONITOR AUDIO MR4, Αν μπορείς να φτασεις μεχρι εδω, τοτε αρχίζουμε να μιλαμε για αληθινα ηχεια. Καθαρότατο, ρεαλιστικό, με σωστο και γρήγορο χαμηλο και μπόλικη μαζα χωρις να ζοριζει τις μεσαιες, αυτες προβάλλονται ξεκαθαρα με σωστο διαχωρισμό και σωμα. Αλλα να ξερεις θες και κεντρικό ιδιας σειρας και καλο ενισχυτή. Διψάνε για ρεύμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι πραγματικά εγκυκλοπαίδια και ευχαριστώ για το χρόνο που διαθέτεις μόνο για να γράψεις....!!! Αλήθεια σκέφτομαι να κάνω την υπέρβαση αλλά στη περίπτωση αυτή εννοείται θα πάρω μόνο το σετ με τις 2 στήλες και ενισχυτή. Για αργότερα βλέπουμε....Και απ οτι ειδα τα MR4 είναι περίπου στο ίδιο κασέ με τα Dali 5. Και αν καταλήξω εκεί για τί ενισχυτή μιλάμε;;;; Αν ξεφεύγει πάρα πολύ με βλέπω δύσκολα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει ν ανεβεις τουλαχιστον 2 σειρες πανω απ τον  v379 για να βαλεις τετοια ηχεια σιγουρα, ειδικα αν πας στα dali. Τσεκαρε και αγγελιες γενικα, μπορει να βρεις πολυ καλα κομματια ( ετσι εκανα εγω πριν μισο χρονο που εστηνα το δικο μου ελεγα να δωσω μεχρι 300€ για ενισχυτη και αλλα τοσα για ηχεια, εντούτοις βρηκα μεταχειρησμενο ενισχυτη αρχικης αξιας κοντα στο 500αρικο στα 250€ και 4 ηχεια ( κεντρικο, rear και sub)στα 180€ και τα 4 οπου η αξια τους καινουρια ηταν τουλαχιστον διπλασια). 

 

Λατρευω και εγω τα ηχεια δαπεδου αλλα θελουν δυνατο ενισχυτη λογω του οτι εχουν περισσοτερα woofer και συνηθως μεγαλυτερα, σε σχεση με ενα ηχειο βιβλιοθηκης αρα τραβανε περισσοτερο ρευμα. (διορθωσε μου αν κανω λαθος graphist)

 

Στη θεση σου (αν εχεις βεβαια υπομονη) εγω θα επαιρνα για αρχη τα kef c7 η θα ξεφευγα λιγο για τα dali zensor 5 (γιατι κακα τα ψεματα ειδικα οταν μιλαμε για σαλονι το θεμα design ειναι πολυ σημαντικο),  με εναν καλο ενισχυτη (τουλαχιστον rxv 579 ή avr x1200 ή vsx 830 αν και πιστευω ακομα και αυτοι ειναι λιγοι γι αυτα τα ηχεια) εφοσον ειναι εντος του budget σου και στη συνεχεια θα παιρνα το sub και το κεντρικο.

 

Επισης η καθε εταιρια ηχειων ταιριαζει καλυτερα με καποια εταιρια ενισχυτων απ το εχω διαβασει σε πιο εξειδικευμενα forum. Πες μας graphist επ αυτου να μαθαινουμε και εμεις οι νεοι :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε μπορεις να παρεις αυτον τον ενισχυτη ή καποιον αλλο φτηνο που να σου δινει και τα νεα φορμα ηχου να ξεχασεις

τον ενισχυτη ισχυος του και να επενδυσεις (αν εχει pre out εξοδους) σε ενεργα ηχεια

Τωρα ποσα θα δωσεις για τα ηχεια ειναι θεμα που εσυ θα κρινεις υπαρχουν καλα υπαρχουν κι αυτα που αξιζουν λιγο

Θα παρεις δυο τρια ή εξι με το. sub  ειναι κι αυτο οικονομικο θεμα

Τα μεγαλα ηχεια (ισχυει ομως και γενικα για τα ηχεια)ειναι δυσκολα σε κακο/ μετριο χωρο που ειναι τα συνηθη σαλονια ή τουλαχιστο ηχο δυσαναλογο της ποιοτητας που μπορουν να δωσουν ειδικα αν ακους μακρια απο αυτα

Τα μικροτερα ηχεια στο ιδιο κοστος ειναι συνηθως καλυτερα δεμενα στην καμπινα κι εχουν καλυτερες μοναδες επισης τοποθετουνται ευκολοτερα στο χωρο (χωρος = no1)

Αν ενα ηχειο εχει δυο τρεις μοναδες χαμηλων και μια υψηλων και κανει 100€ διαιρωντας την τιμη του(αφου αφαιρεσουμε κερδος εργοστασιου μεταφορικα κερδος αντιπροσωπειας κερδος πωλητη κοστος καμπινας-μεγαλυτερο στα δαπεδου) με το πληθος των μοναδων καταλαβαινουμε για τι κοστος μιλαμε

 

Εναλλακτικα καλομεταχειρισμενα μετριου ογκου με αναλογο ενισχυτη ομως

Τα db ηχου που παραγονται σε ενα ενεργο 60w χωρις cross ειναι σιγουρα περισσοτερα και απαραμορφωτα απο ενισχυτη 60w/ καναλι

 

Και μην ξεχναμε το ιδιο ηχειο που επαιξε καλα σε καποιο χωρο με καποιο ενισχυτη μπορει να το ακουσουμε χαλια στον δικο μας

και το ακουσα τα dali και χρειαστηκα οδοντιατρο ναην ισχυει καθολου σε εμας

 

Βεβαια αν οι απαιτησεις σου ειναι αγνο νταπα ντουπα και ηχος δυνατοτερος απλα απο τηλεοραση ειναι αλλο πραμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τη σκέφτομαι την υπέρβαση με ενισχυτή και μόνο τις 2 κολώνες για αρχη. Έτσι κ αλλιώς ως πρωτάρης δεν θα μου λείπει κ τόσο sub και κεντρικό αλλά θα συγκρίνω με την παλιότερη κατάσταση όπου έπαιζαν μόνο ηχεία της tv. Τα zensor 5 με τράβηξαν πολύ αντίστοιχα πιστεύω θα είναι και τα MONITOR AUDIO MR4 αφού τα προτείνει άνθρωπος του χώρου με εκλεπτυσμένο γούστο και βρίσκονται και στην ίδια τιμή περίπου.....Τώρα με ποιούς ενισχυτές ματσάρονται είτε μεγαλύτερη σειρά pioneer είτε denon θα μας πει ο graphist!

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ΜΡ4 ειναι μια πολυ καλη βαση για αξιοπρεπέςHi-Fi. Κυριως για σοβαρα ακούσματα με ποιοτητα, ρεαλισμό και αληθοφάνεια. Αν θες βαρβαρότητες κοιτας άλλου.

 

Τα MR4 ειναι ηχειο που μπορει να παιξει πολυ καθαρά. Θελει ενισχυτη με εμφαση το Hi-Fi.  Παραδειγμα η Marantz (5010, 6010) εχει ενισχυτες που δινουν βαρος εκει περισσότερο απο τις αλλες κοινες εταιριες Και λεω κοινες γιατι αυτοι που ασχολούμαστε με το hi-Fi σοβαρα κοιταμε σε πολυ πιο σοβαρους κατασκευαστες που το εξελισουν αποκλειστικα. Οπως εισαγωγικες προς middle εταιριες, Rotel, NAD, Arcam, Advance, Bryston κτλ. Και οι πολυ σοβαρες εταιριες που πανε σε αλλο επίπεδο Οπως McIntosh (η αγαπημένη μου :-D ), Krell, Classe, Meridian, Parasound κτλ κτλ. 

 

Το θεμα ειναι να θεσεις τα ορια σου και να τις απαιτησεις σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα δεν μπορώ να κοιτάξω αυτούς τους ενισχυτές γιατι ξεφεύγουν...Ίσως κάτι προς pioneer vsx-831 ή 1131 στην καλύτερη ή σε αντίστοιχη τιμή σε denon x1200 ή 1300....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/7062723/Denon-AVR-X520BT.html      

 

https://www.skroutz.gr/s/380692/Dali-Zensor-1.html

 

 

Aυτα θα παρεις και θα με θυμηθεις 

 

 Φίλε είναι ένα ενδεχόμενο και αυτά τα ηχεία, απλά θέλουν και βάσεις για να παίξουν ως μπροστινά-έτσι θα ανέβει κ άλλο το κόστος κ δεν ξερω αν αξιζει. Και τα zensor 3 σκεφτόμουνα....Απλά κοιτάω μήπως πάω σε tower χωρίς να πάρω για την ώρα κάτι άλλο (κεντρικό, sub). Το θέμα είναι με τι ενισχυτές ματσάρονται τα μεγαλύτερα (MONITOR AUDIO MR4, Zensor 5). Tους  Marantz που ανέφερε ο professor graphist παραπάνω δεν τους έχω, ξεφεύγουν...Άντε να δώσω και άλλα τόσα (όσο κάνουν τα ηχεία) για τον ενισχυτή....κανα 500αρι δλδ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/7062723/Denon-AVR-X520BT.html      

 

https://www.skroutz.gr/s/380692/Dali-Zensor-1.html

 

 

Aυτα θα παρεις και θα με θυμηθεις 

ο ενισχυτης δινει  2*70w και τα ηχεια εχουν πολυ μικρη ευαισθησια 86,5 db ο ενισχυτης τελειωνει παραγοντας 104db στο χωρο

ενταξει για να ακουσ σιγα μπορει να ειναι καλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...