Προς το περιεχόμενο

Δυνατότητα επαλήθευσης λογαριασμού 2 βημάτων στο PlayStation Network


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκτός από την αύξηση συνδρομής τον επόμενο μήνα, η Sony προχωρά σε μια πολύ σημαντική αλλαγή για την ασφάλεια των μελών τoυ PlayStation Network, προσθέτοντας τη λειτουργία επαλήθευσης λογαριασμών δύο βημάτων (two-step verification).

Όπως ισχύει και σε άλλες υπηρεσίες όπως αυτές της Google, της Microsoft και του Facebook, οι χρήστες του PlayStation Network και των υπηρεσιών του, μπορούν να προσθέσουν ένα επιπλέον επίπεδο ασφαλείας στο λογαριασμό τους, δηλώνοντας τον αριθμό του κινητού τους τηλεφώνου. Με την ολοκλήρωση της διαδικασίας, θα λάβουν στο smartphone τους μέσω SMS έναν κωδικό τον οποίο θα πρέπει να εισάγουν ανεξάρτητα από τον κύριο κωδικό τους, προκειμένου να τους επιτραπεί η πρόσβαση στο λογαριασμό.

 

Η υπηρεσία της Sony έχει αποτελέσει στόχο των hackers αρκετές φορές κατά το παρελθόν, και το νέο χαρακτηριστικό που παρουσιάζει η Ιαπωνική εταιρεία σίγουρα θα κάνει αρκετά πιο δύσκολες μελλοντικές επιθέσεις. Η Sony πάντως δεν έχει ενεργοποιημένη τη λειτουργία εξ ορισμού για τους χρήστες οι οποίοι θα πρέπει να την ενεργοποιήσουν είτε πηγαίνοντας στο Settings -> PlayStation Network Account Management -> Account Information -> Security -> 2-Step Verification, είτε με το να επισκεφθούν την παρακάτω ιστοσελίδα.

 

Link.png Site: 2-Step Verification
Link.png Site: ign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως δουλεύει ακριβώς αυτό ;

Δηλαδή κάθε φορά που ανοίγω το Ps4 και πάει να συνδεθεί στον λογαριασμό μου δεν θα συνδέεται και θα μου στέλνει μήνυμα στο κινητό για επαλήθευση ;

Στην αρχή θα λες ωραία είμαι ασφαλής αλλά μετά από λίγο καιρό θα έχεις κουραστεί την διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως δουλεύει ακριβώς αυτό ;

Δηλαδή κάθε φορά που ανοίγω το Ps4 και πάει να συνδεθεί στον λογαριασμό μου δεν θα συνδέεται και θα μου στέλνει μήνυμα στο κινητό για επαλήθευση ;

Στην αρχή θα λες ωραία είμαι ασφαλής αλλά μετά από λίγο καιρό θα έχεις κουραστεί την διαδικασία.

Λογικά το κάνεις την πρώτη φορά που μπαίνεις στην κονσόλα. Οπότε αν σου κλέψει κάποιος τον λογαριασμό και πάει να τον βάλει σε άλλη κονσόλα θα του ζητήσει τον κωδικό SMS.

 

Εσένα θα στον ζητήσει 1 φορά μόνο στην κονσόλα σου, θα τον ξαναβάλεις μόνο αν αλλάξεις κονσόλα η πας σε κονσόλα φίλου κτλ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα θα ειναι σαν το sms protect για τα battle.net accounts. Οσο μπαινω απο τον υπολογιστη μου δεν μ ζηταει κωδικο. Αμα μπω απο κινητο ή απο αλλο υπολογιστη παντα μ στελνει κωδικο. 

 

Οπως και να εχει ειναι καλοδεχουμενη αυτη η λειτουργια. Δινουμε που δινουμε λεφτα, τουλαχιστον ας νιωθουμε λιγο ασφαλεις :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως δουλεύει ακριβώς αυτό ;

Δηλαδή κάθε φορά που ανοίγω το Ps4 και πάει να συνδεθεί στον λογαριασμό μου δεν θα συνδέεται και θα μου στέλνει μήνυμα στο κινητό για επαλήθευση ;

Στην αρχή θα λες ωραία είμαι ασφαλής αλλά μετά από λίγο καιρό θα έχεις κουραστεί την διαδικασία.

 

Συνήθως η διαδικασία αυτή είναι per Device. Που σημαίνει ότι θα το κάνεις μόνο μια φορά στο PS σου, εκτός φυσικά αν κάνεις restore, reset κτλ. Και θα πρέπει να το κάνεις σε οποιαδήποτε άλλη συσκευή πας να συνδεθείς στο PSN account σου την πρώτη φορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τελικα δεν μας αρεσει αυτο το 2 step verification μπορουμε να το αναιρεσουμε και να το κανουμε οπως ειναι μεχρι τωρα?

 

Και ποτε θα μας ζηταει αυτο το 2 step verifications?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τελικα δεν μας αρεσει αυτο το 2 step verification μπορουμε να το αναιρεσουμε και να το κανουμε οπως ειναι μεχρι τωρα?

 

Και ποτε θα μας ζηταει αυτο το 2 step verifications?

Διάβασε τα παραπάνω σχόλια, οι συμφορουμητές το εξηγούν. Στο ζητάει μία φορά και κάθε φορά που προσπαθείς να εισέλθεις από άλλη συσκευή ή browser.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει παρα πολύ το 2-step της MS. (Το έβαλε και η Google τώρα τελευταία)

 

Βασικά δεν σου στέλλει κάτι να γράψειs πίσω, απλά πρέπει να πατήσεις accept η deny στο app της που έχεις στο κινητό.

 

Εύκολο και απλό και νομίζω ακόμη πιο σημαντικό αμάν δεν έχεις keyboard, όπως πχ στο PS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε δικαιολογημένα έκανε αύξηση. Έπρεπε να βγάλει τα σπασμένα από την χρέωση των SMS :P

Πέρα από την πλάκα, θα έπρεπε να χρησιμοποιεί και το App της για να γίνει verification.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...