Προς το περιεχόμενο

Έπεσα θυμα απάτης από αξιόπιστο γερμανικο κατάστημα


moutsa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν λιγο ελαβα ενα πακετο και μεσα δεν υπηρχε τιποτα παρα μονο ενα διαφημιστικο περιοδικο και δείγματα. Χρόνια κάνω αγορές αλλά αυτό που μου έτυχε τώρα ειναι το τέλειο πράγμα που περίμενα να μου συμβεί και δεν ξέρω πώς να το διαχειριστώ.

Τι πακέτο που έλαβα ήταν καλά σφραγισμένο δεν υπήρχε σημαδι παραβίασης.

Να ανοίξω κατευθείαν dispute η να επικοινωνήσω με το κατάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το essenza-nobile.de ειναι το καταστημα. Δεν είχα κάνει ποτέ αγορά από το εν λόγο κατάστημα πίστευα και πιστεύω ότι δεν θα είχα ποτέ τέτοιο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον αν ειναι οπως το computeruniverse και σου απαντησουν μετα απο 10 μερες ζητωντας αποδεικτικο απο ταχυδρομειο για το αδειο πακετο καλη τυχη.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον αν ειναι οπως το computeruniverse και σου απαντησουν μετα απο 10 μερες ζητωντας αποδεικτικο απο ταχυδρομειο για το αδειο πακετο καλη τυχη.....

 

Όταν λες αποδεικτικό για άδειο κουτί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βεβαιωση απο το ταχυδρομειο οτι το κουτι ηταν αδειο , κουφο φυσικα για μενα γιατι στη δικη μου περιπτωση και 10 μερες περασαν και δεν το ανοιξα παρουσια υπαλληλου του ταχυδρομειου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ταχυδρομείο αν κρατά αρχείο tracking code σε συνάρτηση με το βάρος τους θα μπορεί να σου δώσει ενα χαρτί οτι το τάδε πακέτο ειχε X βάρος. Φυσικα δεν μπορει να σου δωσει βεβαιωση αν ηταν αδειο η γεμάτο. Επίσης ο ταχυδρομικος υπάλληλος δεν βρίσκεται παρών σε  unboxing... αλλη δουλεια δεν θα χανε να κάνουν τότε.

 

Αυτο που μπορείτε να κάνετε ειναι σε κάθε παραλαβή, στήνετε το τριποδάκι, βάζετε το κινητο να γράφει βίντεο και τα ανοίγετε μπροστά στην κάμερα ολα με πληρη διαφάνεια. Σε αυτή την περίπτωση και το Paypal μπορεί να σας βοηθήσει αλλα και η τράπεζα σας (αν εγινε αγορά με πιστωτικη απευθείας).

 

Τώρα στην περίπτωση του φίλου μας... μονο αν το ταχυδρομείο έχει κάποιο αρχείο μπορεί να τον βοηθησει. Αν δεν, ας επικοινωνησει με το κατάστημα. Το Paypal χωρίς αποδεικτικά στοιχεία δεν θα κάνει τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λες με το βιντεο να το κάνεις σε τίποτα αγορές από κινέζους αν ειναι το κάνεις παντού θα πρέπει να γινουμε σκηνοθέτες.

 

Αυτό που λες με το βάρος το τσέκαρα και είδα ότι στο κουτί γράφει ένα κιλό που αμφιβάλω πολύ αν το προϊόν που αγόρασα αντιστοιχεί σε αυτά τα κιλά αλλά μου κάνει εντύπωση πως το κουτί προφανώς είχε περάσει την διαδικασία ζυγισματος και αποστολής και εγώ το παρελαβα αδειο και χωρις σημαδια παραβιασης πως γινεται αυτο.

 

Πριν ανοίξω dispute θα ήθελα να ξέρω πώς να κοινηθώ μπας μπορέσω να πάρω τα χρήματα μου πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΝΤΑ πρέπει να κάνουμε βίντεο unboxing. Γιατί να μην έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο ; Ειδικά όταν παίρνουμε κάτι ακριβό όπως καμιά κάρτα γραφικών κτλ κτλ.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές ιδέες γιατί φαντάζομαι απατεώνες δεν είναι. Μήπως να εξηγούσες την κατάσταση και να ζήταγες να τσεκαριστεί ο σειριακός αριθμός του προϊόντος που σου έδωσαν - αν όντως εστάλει - ποιος είναι και αν το προΙόν είναι ακόμα στις αποθήκες τους? Μήπως βρουν ποιος υπάλληλος το πακετάρισε και κράτησε το προϊόν? Μήπως έχουν κιάλλες καταγγελίες σχετικές? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λες με το βιντεο να το κάνεις σε τίποτα αγορές από κινέζους αν ειναι το κάνεις παντού θα πρέπει να γινουμε σκηνοθέτες.

 

 

 

Αν το να βάζεις ενα κινητο να γραφει και να κανεις το unboxing μπροστά στην κάμερα σου φαίνεται φασαρια και σκηνοθεσία... πληρώνεις τα μαμησιάτικα στην πρώτη στραβή και κάνεις γαργάρα.

 

Προσωπικα τα πάντα ολα, ειτε ειναι gearbest ειτε το amazon το ιδιο, τα γράφω σε βίντεο για να χω φυλαγμένο τον κώλο μου. Οσο τιμιο και σωστό να ναι ενα κατάστημα ενας υπαλληλος μπορεί να κάνει λαθος... ενα απλο λάθος... αν δεν μπορεις να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας την έφαγες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το να βάζεις ενα κινητο να γραφει και να κανεις το unboxing μπροστά στην κάμερα σου φαίνεται φασαρια και σκηνοθεσία... πληρώνεις τα μαμησιάτικα στην πρώτη στραβή και κάνεις γαργάρα.

 

Προσωπικα τα πάντα ολα, ειτε ειναι gearbest ειτε το amazon το ιδιο, τα γράφω σε βίντεο για να χω φυλαγμένο τον κώλο μου. Οσο τιμιο και σωστό να ναι ενα κατάστημα ενας υπαλληλος μπορεί να κάνει λαθος... ενα απλο λάθος... αν δεν μπορεις να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας την έφαγες.

Αυτό με το βίντεο για μένα δεν λέει τίποτα μπορώ μάλιστα να κλείσω το κουτί και να το ξανανοίξω τραβώντας βίντεο.

 

Το θέμα ποια είναι η θέση του PayPal σε τέτοιες περιπτώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με το βίντεο για μένα δεν λέει τίποτα μπορώ μάλιστα να κλείσω το κουτί και να το ξανανοίξω τραβώντας βίντεο.

 

Το θέμα ποια είναι η θέση του PayPal σε τέτοιες περιπτώσεις.

Αν έχεις παραλαβει δεμα απο αμαζον τοτε θα ξερεις οτι αυτο που λες απλα δεν γινεται. Εχουν ταινιες δικες τους οι οποιες εχουν κατι σαν σπαγκο μεσα. Και ειμαι σιγουρος οτι δεν μπορεις να το κανεις να φαινεται ιδιο. Ασε που σχεδον ολα τα κινεζομαγαζα τραβανε φωτογραφιες πριν την αποατολη.

Δεν ειμαστε μονο εμεις οι εξυπνοι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το paypal θα σου ζητησει να επικοινωνησεις με τον πωλητη και θα περιμενει την απαντηση απο αυτους. μετα αν δε βγει ακρη θα σου πει να κανεις escalate σε claim, ισως ζητησει επιπλεον στοιχεια/φωτο κλπ και γενικα θα παρει λιγο χρονο. αμεσως δε γινεται τιποτα

 

για αρχη στειλε ενα mail με φωτο στο καταστημα και δες τι θα σου πουν. αν κανουν τους κινεζους, ξεκινα dispute

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με το βίντεο για μένα δεν λέει τίποτα μπορώ μάλιστα να κλείσω το κουτί και να το ξανανοίξω τραβώντας βίντεο.

 

Το θέμα ποια είναι η θέση του PayPal σε τέτοιες περιπτώσεις.

 

ΓΙΑ ΣΕΝΑ μπορει οχι. Για το Amazon, το Paypal, το Gearbest, το Banggood λεει πολλά και το λεω εκ πειρας.

 

Οταν αλλωστε το δειχνεις στο βιντεο το πακέτο... το δειχνεις οτι ειναι σφραγισμένο στην αυθεντικη του συσκευασια οπως το εβαλαν αυτοι... εγω τουλάχιστον πάντα έτσι πράττω, για να μην υπαρχει αμφιβολια στην συνέχεια.

 

Αναλογες περιπτωσεις με την δικη σου απο Paypal, δεν γνωριζω να δικαιώθηκαν ελλειψη αποδεικτικών στοιχείων. Γι αυτο και λέω, μιλα πρώτα με το μαγαζί, μηπως και δειξουν καλή πιστη και διερευνήσουν το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...