Προς το περιεχόμενο

Tim Cook: Η επαυξημένη πραγματικότητα θα γίνει απαραίτητη για το retail όσο και τα website


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο CEO της Apple πιστεύει πως δεν υπάρχει κανένας εμπορικός τομές ή βιομηχανία που θα μείνει ανεπηρέαστος από τη διάδοση της επαυξημένης πραγματικότητας.

Σε μία πρόσφατη συνέντευξή του στο Vogue, ο Tim Cook αναφέρει πως η τεχνολογία θα αλλάξει τα πάντα – από τις επιδείξεις μόδας, μέχρι το shopping.

 

Ο επικεφαλής της εταιρείας οραματίζεται ένα κόσμο όπου οι καταναλωτές ουσιαστικά θα μπορούν να “δείχνουν και να αγοράζουν” προϊόντα. Έτσι, αν για παράδειγμα κάποιος φίλος ενός καταναλωτή φορά ένα ζευγάρι παπούτσια που του αρέσουν, θα μπορεί να εστιάσει σε αυτό με την κάμερα του iPhone του, και μία app να του εμφανίσει αμέσως όλες τις πληροφορίες γι’ αυτά, μαζί με την επιλογή να τα αγοράσει online.

 

“Δεν έχουμε σκοπό να συγκεντρώσουμε όλα αυτά τα αντικείμενα, γνωρίζω όμως εταιρείες που ετοιμάζουν κάτι ανάλογο για τα προϊόντα τους”, σημείωσε. Μάλιστα είναι τόσο πεπεισμένος για το μέλλον της επαυξημένης πραγματικότητας, που θεωρεί πως η τεχνολογία θα γίνει “τόσο βασική όσο ένα website” για τα brand.

 

Ο Cook είπε επίσης ότι η τεχνολογία που απαιτείται για γυαλιά επαυξημένης πραγματικότητας δεν υπάρχει, ώστε να το επιτυγχάνει με έναν ποιοτικό τρόπο. Πάντως, τα υποτιθέμενα Apple Glasses, για τα οποία έχουν κυκλοφορήσει πολλές φήμες, δεν πρόκειται να κυκλοφορήσουν “σύντομα”.

 

Link.png Site: Μacrumors

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλάδα θα καθιερωθεί όταν ο υπόλοιπος κόσμος αντί για video κλήση θα τηλεμεταφέρεται και θα βλέπει ολογράμματα για διαφημίσεις.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνώ, είναι πολύ πιθανό το AR να μην είναι μια μόδα που θα περάσει. Μην ξεχνάμε ότι σε πολλούς τα tablets φάνταζαν άχρηστα laptops χωρίς πληκτρολόγιο...

Το πρόβλημα είναι ότι οι συσκευές που έχουμε σήμερα είναι πολύ περιορισμένες όσον αφορά την εργονομία σε τέτοιου είδους καθημερινή χρήση.

Τα VR headsets είμαι σίγουρος πως ποτέ δεν θα καθιερωθούν στο σημερινό τους μέγεθος, ενώ ιδέες όπως το Google Glass είχαν περίπλοκα νομικά προβλήματα.

Πάντως ακόμα κι αν γίνει καθημερινό φαινόμενο το AR στα καταστήματα του πρώτου κόσμου, στην Ελλάδα αδυνατώ να το φανταστώ για κάποιον λόγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα το στηρίξει η apple θα τρέχουν οι εταιρίες να προσλαμβάνουν προγραμματιστές να τους φτιάξουν εφαρμογές. Όποτε για να το λέει ο CEO της μεγαλύτερης εταιρίας σε κεφαλοποιηση στον κόσμο έτσι θα είναι. Μιλάει και ανεβοκατεβαίνουν μετοχές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνώ, είναι πολύ πιθανό το AR να μην είναι μια μόδα που θα περάσει. Μην ξεχνάμε ότι σε πολλούς τα tablets φάνταζαν άχρηστα laptops χωρίς πληκτρολόγιο...

Αυτοί έξω πέσαν, αλλά τελικά είναι κινητά με μεγάλη οθόνη. Η τα κινητα είναι tablet με μικρή οθόνη;

 

Στην Ελλάδα θα καθιερωθεί όταν ο υπόλοιπος κόσμος αντί για video κλήση θα τηλεμεταφέρεται και θα βλέπει ολογράμματα για διαφημίσεις.

Βασικα εδώ θα ζητάνε την απόδειξη σε AR  για να γλιτώσουν τον ΦΠΑ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To AR ειναι το μελλον, η Apple εχει τεραστια δυναμη και μπορει να προσφερει πολλα.

 

Εγω ειμαι android fanboy αλλα σε μερικα πραγματα η apple ειναι 300 χρονια μπροστα.

 

Μπορει τωρα να εβγαλε τα αστεια animojis αλλα οταν θελει να κανει κατι σοβαρο ,θα βρει ετοιμους retailers να συνεργαστουν και να προωθηθουν απο την πλατφορμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μέλλον είναι συναρπαστικό ,ήδη στο iphone έχω 2 εφαρμογές πριν ακόμα κυκλοφορήσει η ios 11 και μάλιστα υπάρχει ειδική κατηγορία με ανάλογες εφαρμογές. Επομένως υπάρχουν προοπτικές, το θέμα είναι πως θα αξιοποιηθούν τέλεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To AR ειναι το μελλον, η Apple εχει τεραστια δυναμη και μπορει να προσφερει πολλα.

 

Εγω ειμαι android fanboy αλλα σε μερικα πραγματα η apple ειναι 300 χρονια μπροστα.

 

Μπορει τωρα να εβγαλε τα αστεια animojis αλλα οταν θελει να κανει κατι σοβαρο ,θα βρει ετοιμους retailers να συνεργαστουν και να προωθηθουν απο την πλατφορμα.

Κάποιος σοφός άνθρωπος είπε ότι μετά την λέξη αλλά όλα τα προηγούμενα δεν έχουν σημασία. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταία οι μεγάλες εταιρίες έχουν αρχίσει να χαιπάρουν τεχνολογίες που δεν υπάρχουν ακόμη και δεν θα υπάρχουν για καμία 10ετια ξέρω γω. Φανταστείτε τον τζομπς να έβγαινε από το 2000 και για 7 χρόνια να μας έπρηζε ποσό καταπληκτικές θα είναι η touch συσκευές. Δείξτε λίγο κλάση ρε CEOs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται καλό , αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ποίο θα είναι ακριβώς το όφελος.Δηλαδή θα είμαι σε ενα κατάστημα με παπούτσια, θα αναγράφεται μάρκα,νούμερο,τιμή και εγώ θα σκανάρω το παπούτσι με το κινητό για να δω λεπτομέρειες;Δεν είναι κάπως κουλό;Ισως σε άλλους τύπους καταστημάτων να έχει αξία .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα είσαι σε ένα κατάστημα. Θα μπορείς να δοκιμάζεις παπούτσια όπου γουστάρεις. Λονδίνο, Παρίσι, Βιέννη, Κάτω Τραχανάδες.

 

Ίσως και ο τουρισμός να αλλάξει. Αν δεν έχεις λεφτά για Περού ας πούμε, χρησιμοποιείς το βίρτουαλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...