Προς το περιεχόμενο

Επιστροφή για το “ρομποτικό σκύλο” Aibo της Sony


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μία νέα και βελτιωμένη παραλλαγή του “ρομποτικού σκύλου” Aibo, λανσάρισε η Sony στην Ιαπωνία. Το “κατοικίδιο” κοστίζει 1.740 δολάρια, ενώ μπορεί να ανταποκρίνεται σε φωνητικές εντολές, να κουνά την ουρά του, καθώς και να υποδύεται διάφορα συναισθήματα ενός πραγματικού κατοικίδιου, μέσω των OLED ματιών του.

Επίσης, διαθέτει υποδοχή για κάρτα SIM, ώστε να συνδέεται στο ίντερνετ και να αποκτά πρόσβαση στην υπηρεσία τεχνητής νοημοσύνης της Sony, στο cloud, για να αναλύει ό,τι “βλέπει” και “ακούει”, όπως και να “μαθαίνει” από τη συμπεριφορά άλλων διασυνδεδεμένων Aibo.

 

Σύμφωνα με τη Sony, το ρομπότ δεν προορίζεται να αντικαταστήσει τους ψηφιακούς βοηθούς, όπως το Google Home. Αντίθετα, στόχος είναι να κρατά συντροφιά σε παιδιά και οικογένειες.

 

Η Sony ξεκίνησε ήδη να δέχεται προπαραγγελίες για το γκάτζετ, το οποίο θα κυκλοφορήσει αποκλειστικά στην Ιαπωνία, από τις 11 Ιανουαρίου. Με την αγορά του είναι επίσης υποχρεωτική η καταβολή μηνιαίας συνδρομής 26 δολαρίων για τουλάχιστον τρία χρόνια, για τη χρήση της υπηρεσίας cloud και την εγκατάσταση νέων λειτουργιών.

 

 

Link.png Site: Τhenextweb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

"Με την αγορά του είναι επίσης υποχρεωτική η καταβολή μηνιαίας συνδρομής 26 δολαρίων για τουλάχιστον τρία χρόνια, για τη χρήση της υπηρεσίας cloud και την εγκατάσταση νέων λειτουργιών".

 

Ευτυχως, γιατι αλλιως ενας ρομποτικος σκυλος θα ηταν κατι παραξενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και νομίζουν ότι ένα πράμα από μέταλο,πλαστικό και μερικά τυπωμένα κυκλώματα θα αντικαταστήσει το πραγματικό ζωντανό οργανισμό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και νομίζουν ότι ένα πράμα από μέταλο,πλαστικό και μερικά τυπωμένα κυκλώματα θα αντικαταστήσει το πραγματικό ζωντανό οργανισμό?

Ναι. Δεν προορίζεται ομως να αντικαταστήσει τους ψηφιακούς βοηθούς όπως το Google Home γιατι θα ηταν παραλογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ναι ,γιατι να μην θες εναν αποστειρωμενο ταχαμου σκυλο που κοστιζει εναν σκασμο κ θελει κ φορτιση

Αν αρέσει στα παιδιά τότε πχ δεν σε ξυπνάει, δεν λερώνει το σπίτι, δεν σου τρώει τα έπιπλα/παπούτσια κτλ δεν χέζει δεν πεινάει δεν θέλει βόλτα δεν κλάνει αν πας εκδρομή δεν χρειάζεται να το πάρεις μαζί σου ή αν το πάρεις δεν θα ξεράσει στο κάθισμα αν δεν το πάρεις γυρνάς μετά από 3 μήνες που λέει ο λόγος και δεν θα έχει ψοφήσει απο την ασιτία.. δεν αρρωσταίνει, δεν πεθαίνει δεν έχει ψείρες ή τσιμπούρια και το κόστος ενός πραγματικού σκύλου (τροφές γιατροί κτλ +ίσως αρχικό κόστος αγοράς) ίσως να είναι μεγαλύτερο.

 

Δεν θα έπαιρνα κάτι τέτοιο προσωπικά (όπως δεν θα έπαιρνα σκύλο αν και μαρέσει να τα χαϊδεύω απλά εγώ δεν μπορώ να έχω τέτοια ευθύνη) αλλά το αναφέρω για να μην σας φαίνεται ΕΝΤΕΛΩΣ παράλογη πρόταση.. ειναι μια εναλλακτική μπορεί όχι πετυχημένη αλλά όχι και τέρμα άκυρη...

 

Αν ήταν να φορτωθώ σκυλί μέσα στο σπίτι με το ζόρι (πχ γιατι το θέλει η γυναίκα ή τα παιδιά -δεν έχω αλλά μιλάμε θεωρητικά) θα προτιμούσα αυτό για τους παραπάνω λόγους και όλο και κάτι θα ξέχασα...

  • Like 17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αρέσει στα παιδιά τότε πχ δεν σε ξυπνάει, δεν λερώνει το σπίτι, δεν σου τρώει τα έπιπλα/παπούτσια κτλ δεν χέζει δεν πεινάει δεν θέλει βόλτα δεν κλάνει αν πας εκδρομή δεν χρειάζεται να το πάρεις μαζί σου ή αν το πάρεις δεν θα ξεράσει στο κάθισμα αν δεν το πάρεις γυρνάς μετά από 3 μήνες που λέει ο λόγος και δεν θα έχει ψοφήσει απο την ασιτία.. δεν αρρωσταίνει, δεν πεθαίνει δεν έχει ψείρες ή τσιμπούρια και το κόστος ενός πραγματικού σκύλου (τροφές γιατροί κτλ +ίσως αρχικό κόστος αγοράς) ίσως να είναι μεγαλύτερο.

 

Δεν θα έπαιρνα κάτι τέτοιο προσωπικά (όπως δεν θα έπαιρνα σκύλο αν και μαρέσει να τα χαϊδεύω απλά εγώ δεν μπορώ να έχω τέτοια ευθύνη) αλλά το αναφέρω για να μην σας φαίνεται ΕΝΤΕΛΩΣ παράλογη πρόταση.. ειναι μια εναλλακτική μπορεί όχι πετυχημένη αλλά όχι και τέρμα άκυρη...

 

Αν ήταν να φορτωθώ σκυλί μέσα στο σπίτι με το ζόρι (πχ γιατι το θέλει η γυναίκα ή τα παιδιά -δεν έχω αλλά μιλάμε θεωρητικά) θα προτιμούσα αυτό για τους παραπάνω λόγους και όλο και κάτι θα ξέχασα...

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...