Προς το περιεχόμενο

Η ECS ανακοίνωσε το Liva Q, το μικρότερο Mini PC της που είναι 4K-capable


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η εταιρεία ECS ανακοίνωσε πρόσφατα τη τελευταία γενιά των Mini PCs της, που έχει την ονομασία Liva Q, και όπως λέει είναι ο μικρότερος και πλέον συμπαγής 4K-capable υπολογιστής που έχει παρουσιάσει.

Οι διαστάσεις του ιδιαίτερα μικρού σε μέγεθος υπολογιστή ECS Liva Q είναι 70 x 70 x 31,4 χιλιοστά, και δεν είναι και τόσο μεγαλύτερο από ένα απλό mouse.

 

Στο εσωτερικό του, βρίσκεται ένα μικροσκοπικό motherboard με ενσωματωμένο ένα Intel “Apollo Lake” SoC ενώ υπάρχουν υποδοχές για μνήμη SO-DIMM τύπου DDR4-SDRAM και M.2 SSD που θα πρέπει να προσθέσει ο χρήστης.

 

Το Liva Q Mini PC διαθέτει δύο θύρες USB 3.0 και δύο USB 2.0, Gigabit Ethernet, κάρτα ασύρματης δικτύωσης και συνδεσιμότητας WiFi 802.11ac + Bluetooth 4.1, card reader τύπου microSDXC και υποδοχή HDMI 2.0 που υποστηρίζει remote control HDMI-CEC.
Η εταιρεία δεν ανακοίνωσε ακόμα την διαθεσιμότητα και το κόστος του λιλιπούτειου υπολογιστή της.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

 

Link.png Site: TechPowerUp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα.

 

αν ειναι και σε καλη τιμη θα ειναι οτι καλυτερο.

συνήθως σε κάτι τέτοιαλέμε "πω τι ωραίο, θα το πάρω, μιλάμε ειναι κομπλέ, αναμένω πότε θα βγει κλπ κλπ" μέχρι που ανακοινώνεται η τιμή και ξυπνάμε απότομα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι κακή η τιμή του βλέπω! Στα 145 ευρώ από ευρωπαϊκή αποθήκη του gearbest και priority line, νομίζω είναι πολύ καλή τιμή για όποιον ψάχνει παρόμοια λύση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ECS. Mάλιστα. Η εταιρία με τις πιο προβληματικές κ αναξιόπιστες μητρικές ever βγάζει και minipc-φουρνάκι τώρα...

asrock 4core twins 1600 P35 δεν φαντάζεσαι τι πρόβλημα και κακό...... μετά άλλαξα σε msi p45 και ηρέμησε το κεφάλι μου, εκτοτε gigabyte p67 και τώρα giga b75 και δεν έχω ξανα δει πρόβλημα, στο μέλλον gigabyte η asus στην αναβάθμιση που θα κάνω όταν βγω απο φαντάρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ECS. Mάλιστα. Η εταιρία με τις πιο προβληματικές κ αναξιόπιστες μητρικές ever βγάζει και minipc-φουρνάκι τώρα...

 

 

ειναι ασχετο το ενα με το αλλο και εντελως διαφορετικες υλοποιησεις

εδω κι ενα χρονο εχω στην κατοχη μου ενα αντιστοιχο MINIX Neo

mounted πισω απο την Tv με παντελως ασημη  μητρικη μεσα αγοραστηκε με windows8 στη πορεια αναβαθμιστηκε στα 10αρια και τρεχει συνεχως επι ενα χρονο 24/7 ασταματητα χωρις το παραμικρο προβλημα

 

minix-neo-z64.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι ασχετο το ενα με το αλλο και εντελως διαφορετικες υλοποιησεις

εδω κι ενα χρονο εχω στην κατοχη μου ενα αντιστοιχο MINIX Neo

mounted πισω απο την Tv με παντελως ασημη  μητρικη μεσα αγοραστηκε με windows8 στη πορεια αναβαθμιστηκε στα 10αρια και τρεχει συνεχως επι ενα χρονο 24/7 ασταματητα χωρις το παραμικρο προβλημα

 

minix-neo-z64.jpg

 

Το εχω σκεφτεί πολλες φορές για PC στην TV αλλα δεν το βλέπω να με βολευει. Προς το παρόν βολευομαι πλήρως με ενα raspberry pi των 50€ και Libreelec. Και ο λόγος που με βολευει είναι ότι η πλοήγηση στο μενου του kodi γίνεται με το τηλεκοντρολ της TV.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...