Προς το περιεχόμενο

Psychedelic & Uplifting Trance


wizzy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στην ωραια συζητηση που προηγηθηκε, εγω δεν θα εξαιρεσω κανενα ειδος psytrance, παροτι εσεις αναφερεστε αν καταλαβα καλα κυριως στο uplifting.

Ακουω αυτα τα ειδη και τα συγγενικα τους, απο τα τελη της δεκαετιας του 90 και μετα βεβαιοτητος μπορω να πω οτι απο το 2005 κι επειτα τα καλα αλμπουμ στα ειδηα psytrance-minimal psytrance-uplifting-goa κλπ κλπ μετριουνται στα δαχτυλα του ενος χεριου. Ειδικα μετα το 2010 δεν μπαινω καν στον κοπο να αναζητησω νεα αλμπουμ παρα μονο αν μου συστηνει καποιος φιλος-"καλο αυτι" καποιο. Οι παλιοι σταματησαν να γραφουν και αλλαξαν δουλεια. Οσοι δεν αλλαξαν δουλεια, αναγκαστηκαν να το γυρισουν σε cheesy-style ή ακομα χειροτερα progressive, για να βγαλουν τα προς το ζειν. Καποιοι δοκιμασαν μετα απο χρονια να επανελθουν, ετσι για την κουλτουρα, στηριζοντας το ειδος τους, αλλα η εμπνευση και η καινοτομια ειχαν πια στερεψει, επιβεβαιωνοντας εναν κανονα απαραβατο "οτι αφηνεις, σε αφηνει". Οσο για τους καινουργιους, δεν νομιζω οτι εχει νοημα να συζηταμε, τουλαχιστον οχι εμεις που προλαβαμε τις καλες εποχες.

 

Το χειροτερο ολων ειναι οτι αργοπεθαινει και το psyambient (και διαφορα συγγενικα του ειδη) στο οποιο προσωπικα εχω κανει στροφη προ πολλου. Ενα ειδος μουσικης που ενω δεν εχει ορια, κανονες και δομη δειχνει κι αυτο να στερειται εμπνευσης και καινοτομιας. Τουλαχιστον εκει συνεχιζουμε να εχουμε ευχαριστες εκπληξεις και δημιουργιες απο καλλιτεχνες που αποτελουν εξαιρεσεις στον κανονα (Makyo-Purnima, Entheogenic-Gaia Sophia, ελπιζω και το upcoming album απο Banco de Gaia οπως και αυτο απο Padmasana aka Makyo). Λιγες μεν, αλλα αρκετες για να μην μας κανουν να νιωθουμε οτι εμεις φταιμε που γερασαμε ή οτι βαρεθηκαμε την ηλεκτρονικη μουσικη.

 

YΓ. Προς αποδειξη των λεγομενων μου ειχα σκοπο να ποσταρω το τελευταιο -χρονικα- αξιολογο κομματι που βγαλαν οι εκ των αρχιτεκτονων Astral Projection. Θα ποσταρα το anything is possible, εχοντας το στο νου μου ως ενα κομματι σχετικα προσφατο που σημανε και την δυσαρεστη στροφη τους προς το -σχεδον- progressive. Αλλαξα γνωμη μολις διαπιστωσα οτι περασαν κιολας 11 χρονια απο τοτε που γραφτηκε αυτο το κομματι που ειχα στο νου μου ως προσφατο, σχεδον χθεσινο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...