Προς το περιεχόμενο

Αγορά 1GB mp3 player


nzeppos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρειάζομαι μια συμβουλή. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα mp3 player με 1GB flash μνήμη, το οποίο όμως να έχει και FM, να χρησιμεύει και σαν data storage και γενικά να μην έχει κραυγαλέες ελλείψεις (π.χ. το iFP799T της iRiver είναι πολύ καλό αλλά δεν είναι για data storage-τουλάχιστον όχι επίσημα).

Ξέρει κανένας ποιο θεωρείται το καλύτερο μοντέλο αυτή τη στιγμή? Θα το πάρω απ'έξω οπότε μιλάμε για κόστος <180 ευρώπουλα.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Μα νομίζω ότι η iriver βγάζει κατα καιρούς firmwares για τα MP3 players της, τα οποία όταν εγκαταστήσεις λειτουργούν και σαν storage devices... Ψάξε το λίγο, αξίζει γιατί τα iriver είναι τρομερά...

 

http://www.iriver.com/html/support/download/sudw_list.asp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το iRiver 799 που κοίταζα έχει κάποιο ανεπίσημο firmware που το δίνει δυνατότητες storage device και το σκέφτομαι. Είχα καταλήξει στα iAUDIO G3-1024SW 1GB και στο Samsung YP-T7Z 1GB (πιο πολύ στο πρώτο) αλλά το ρημάδι το amazon δεν τα στέλνει στην Ελλάδα αυτά.Το Samsung το βρήκα λίγο ακριβότερα στο ελληνικό pixmania.com . Έχει έγχρωμη οθόνη 65,000 χρωμάτων για να βλέπεις και φωτογραφίες (παντελώς άχρηστο κατά τη γνώμη μου, αφού για τέτοιες δουλειές έχουμε πια τα κινητά) και άλλα πολλά καλούδια αλλά δουλεύει με μπαταρίες λιθίου ενώ εγώ θα προτιμούσα κανονική ΑΑ. Μάλλον για το Samsung θα πάω εκτός κι αν ξέρει κάποιος αν μπορώ να βρω από Ελλάδα το iRiver iFP-599T 1GB (το οποιο λειτουργεί και σαν storage device)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το iRiver 799 που κοίταζα έχει κάποιο ανεπίσημο firmware που το δίνει δυνατότητες storage device και το σκέφτομαι. Είχα καταλήξει στα iAUDIO G3-1024SW 1GB και στο Samsung YP-T7Z 1GB (πιο πολύ στο πρώτο) αλλά το ρημάδι το amazon δεν τα στέλνει στην Ελλάδα αυτά.Το Samsung το βρήκα λίγο ακριβότερα στο ελληνικό pixmania.com . Έχει έγχρωμη οθόνη 65,000 χρωμάτων για να βλέπεις και φωτογραφίες (παντελώς άχρηστο κατά τη γνώμη μου, αφού για τέτοιες δουλειές έχουμε πια τα κινητά) και άλλα πολλά καλούδια αλλά δουλεύει με μπαταρίες λιθίου ενώ εγώ θα προτιμούσα κανονική ΑΑ. Μάλλον για το Samsung θα πάω εκτός κι αν ξέρει κάποιος αν μπορώ να βρω από Ελλάδα το iRiver iFP-599T 1GB (το οποιο λειτουργεί και σαν storage device)!

 

ΟΛΑ τα iriver λειτουργουν ως storage device! και μάλιστα με αυθεντικό firmaware UMS! πήγαινε εδώ και ψάξε σύμφωνα με το μοντέλο που σε ενδιαφέρει! http://www.iriver.com/html/support/download/sudw_list.asp

 

iFP-899 & iFP-799 μπορείς να τα βρεις στην Γραμμή ή στο Ram-Shop κάτω από 200 ευρώ! πέρνα από Στουρνάρη και ρίξε μια ματιά, ιδίως η Γραμμή τα έχει όλα τα μοντέλα της iriver και σε τρομερές τιμές:

http://www.grammi.gr/eidos.asp?eidos=55557146

http://www.ram-shop.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ego tha sou protina to Muvo tis creative me 1GB kai FM kai mporis na tou valis kai data mesa stin mnimi tou

 

το έχω περίπου μια βδομάδα (muvo N200 1gb) και δεν έχω κάποιο παράπονο

 

125+φπα, μικρό και πανάλαφρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, σας υπερευχαριστώ, με βοηθήσατε πολύ, αύριο πάω πρωί πρωί Στουρνάρα (η Στουρνάρη της εποχής του Pixel!) να ρίξω μια ματιά, μάλλον για iRiver προσανατολίζομαι κι εγώ, αφού αποφάσισα να πάρω ένα καλό mp3 player θα πάρω το ακριβότερο που μπορώ κι ας μην έχει τρελή απόδοση-τιμή. Νεότερα μόλις το αγοράσω (ε ρε και να γίνει το κλασικό και να μου πουν ότι δεν έχουν στο στοκ και θα φέρουν από βδομάδα, θα μας γράψουν οι εφημερίδες!). Να'στε καλά όλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα iriver είναι φοβερά σαν ποιότητα, έκανες πολύ καλή επιλογή.

Το μόνο που θα σου έλεγα είναι να μην πας Στουρνάρη, αλλά να κοιτάξεις από κάποιο e-shop (το Pixmania έχει πολύ καλές τιμές), και αν δεν θες από e-shop πήγαινε στην επίσημη αντιπροσωπεία της iRiver, Digimania (http://www.digimania.gr) που είναι στη Συγγρού (στάση Ακρόπολη με το Μετρό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, σας υπερευχαριστώ, με βοηθήσατε πολύ, αύριο πάω πρωί πρωί Στουρνάρα (η Στουρνάρη της εποχής του Pixel!) να ρίξω μια ματιά, μάλλον για iRiver προσανατολίζομαι κι εγώ, αφού αποφάσισα να πάρω ένα καλό mp3 player θα πάρω το ακριβότερο που μπορώ κι ας μην έχει τρελή απόδοση-τιμή. Νεότερα μόλις το αγοράσω (ε ρε και να γίνει το κλασικό και να μου πουν ότι δεν έχουν στο στοκ και θα φέρουν από βδομάδα, θα μας γράψουν οι εφημερίδες!). Να'στε καλά όλοι.

 

από ότι έχω δει, στην Στουρνάρη μπορείς να βρεις σχεδόν όλα τα iriver στο κατάστημ ΓΡΑΜΜΗ. το πλέον μαμάτο το iriver Η10!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατηρήσεις:

 

προς lalanis: η digimania έχει το IFP-799 194E χωρίς φπα, ενώ η Γραμμή το δίνει 202Ε τελική. Οπότε δεν τίθεται καν θέμα επιλογής της digimania.

 

προς heyhop: το iRiver H10 είναι μόνο εμφανισιακά μαμάτο. Διάβασε κανα review και θα ενημερωθείς για τα χτυπητά μειονεκτήματα του: έγχρωμη οθόνη που όμως είναι τελείως άχρηστη (λόγω μεγέθους) για την εμφάνιση εικόνων, υποστήριξη μόνο txt κειμένων και μέτρια μπαταρία. Νομίζω πως τίποτα δεν δικαιολογεί την αγορά του συγκεκριμένου mp3 player (εκτός, βέβαια, και αν ο αγοραστής θέλει οπωσδήποτε κάτι σε iRiver και δεν τον νοιάζει να δώσει 80Ε παραπάνω απ'ότι θα έδινε π.χ. για ένα αντίστοιχο Creative).

 

Πάντως κι εγώ προς 1GB player πάω - μάλλον θα προτιμήσω flash player και όχι mini hard disc γιατί δεν ξέρω πόσο αξιόπιστοι είναι οι τελευταίοι εν κινήσει.. Και, ναι μεν το creative είναι εξαιρετικά μικρό και κομψό (και 50Ε φθηνότερο), αλλά προσφέρει power output 2mW, ενώ το iRiver 18mW και αυτό για μένα είναι αρκετά σημαντικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατηρήσεις:

 

προς lalanis: η digimania έχει το IFP-799 194E χωρίς φπα' date=' ενώ η Γραμμή το δίνει 202Ε τελική. Οπότε δεν τίθεται καν θέμα επιλογής της digimania.

 

προς heyhop: το iRiver H10 είναι μόνο εμφανισιακά μαμάτο. Διάβασε κανα review και θα ενημερωθείς για τα χτυπητά μειονεκτήματα του: έγχρωμη οθόνη που όμως είναι τελείως άχρηστη (λόγω μεγέθους) για την εμφάνιση εικόνων, υποστήριξη μόνο txt κειμένων και μέτρια μπαταρία. Νομίζω πως τίποτα δεν δικαιολογεί την αγορά του συγκεκριμένου mp3 player (εκτός, βέβαια, και αν ο αγοραστής θέλει οπωσδήποτε κάτι σε iRiver και δεν τον νοιάζει να δώσει 80Ε παραπάνω απ'ότι θα έδινε π.χ. για ένα αντίστοιχο Creative).

 

Πάντως κι εγώ προς 1GB player πάω - μάλλον θα προτιμήσω flash player και όχι mini hard disc γιατί δεν ξέρω πόσο αξιόπιστοι είναι οι τελευταίοι εν κινήσει.. Και, ναι μεν το creative είναι εξαιρετικά μικρό και κομψό (και 50Ε φθηνότερο), αλλά προσφέρει power output 2mW, ενώ το iRiver 18mW και αυτό για μένα είναι αρκετά σημαντικό...[/quote']

 

Eντάξει ρε παιδιά μη βαράτε, να βοηθήσω ήθελα! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν σε ενδιέφερε το FM' date=' θα σου σύστηνα το iPod shuffle της Apple

http://www.applestore.gr/cgi-bin/WebObjects/RWApp.woa/2/wo/EtRhob3evTWTOUQvIZlPcw/2.0.5.17.5.8.1.5.1.1.1.1.1.1.1[/quote']

 

θέλει λίγο προσοχή στα specs του το συγκεκριμένο μοντέλο.

κάτι που χάλασε προσωπικά εμένα είναι ότι δεν παίρνει μπαταρία αλλά

φορτώνει από την usb θύρα.

 

έχω διαβάσει τα καλύτερα για το μηχανηματάκι της creative

-πχ από τη στήλη του νίκου δήμου στο ram δεκέμβρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατηρήσεις:

 

προς lalanis: η digimania έχει το IFP-799 194E χωρίς φπα' date=' ενώ η Γραμμή το δίνει 202Ε τελική. Οπότε δεν τίθεται καν θέμα επιλογής της digimania.

 

προς heyhop: το iRiver H10 είναι μόνο εμφανισιακά μαμάτο. Διάβασε κανα review και θα ενημερωθείς για τα χτυπητά μειονεκτήματα του: έγχρωμη οθόνη που όμως είναι τελείως άχρηστη (λόγω μεγέθους) για την εμφάνιση εικόνων, υποστήριξη μόνο txt κειμένων και μέτρια μπαταρία. Νομίζω πως τίποτα δεν δικαιολογεί την αγορά του συγκεκριμένου mp3 player (εκτός, βέβαια, και αν ο αγοραστής θέλει οπωσδήποτε κάτι σε iRiver και δεν τον νοιάζει να δώσει 80Ε παραπάνω απ'ότι θα έδινε π.χ. για ένα αντίστοιχο Creative).

 

Πάντως κι εγώ προς 1GB player πάω - μάλλον θα προτιμήσω flash player και όχι mini hard disc γιατί δεν ξέρω πόσο αξιόπιστοι είναι οι τελευταίοι εν κινήσει.. Και, ναι μεν το creative είναι εξαιρετικά μικρό και κομψό (και 50Ε φθηνότερο), αλλά προσφέρει power output 2mW, ενώ το iRiver 18mW και αυτό για μένα είναι αρκετά σημαντικό...[/quote']

 

νομίζω ότι το τεράστιο πλεονέκτημα του iriver H10 είναι ότι έχει ελληνικό μενού διαχείρισης, που δεν έχει κανένα άλλο. και στην πραγματικότητα είναι πλεονέκτημα γιατί δείχνει τεράστια υποστήριξη της συσκευής και διάθεση localisation. επίσης, η δυνατότητα επιλογής ανάμεσα σε 30 ρυθμίσεις EQ για κάθε είδος μουσικής είναι αρκετά σημαντικό. όσο για την έγχρωμη οθόνη, έστω και εάν δεν βλέπει κάποιος φωτογραφίες, είναι άλλη αίσθηση η πλοήγηση σε color interface.

 

όσον αφορά bugs, στα φόρουμ λέγεται ότι υπάρχουν μόνο στο αμερικάνικο firmware, όχι στο ευρωπαϊκό. έτσι και αλλιώς, επειδή είναι iriver μπορεί κανείς να υπολογίζει σε συχνά firmware updates.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eντάξει ρε παιδιά μη βαράτε, να βοηθήσω ήθελα! :)

Έλα βρε, μια παρατήρηση έκανα :) Να ρωτήσω κάτι.. γιατί στο Γραμμή γράφει iRiver IFP-799 SE ενώ στο digimania (και στο iriver.com) δεν βλέπω τίποτα για έκδοση SE (Special Edition?);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...