Προς το περιεχόμενο

Αγορά 1GB mp3 player


nzeppos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή εγώ κοιμάμαι (μάλλον λιώνω το brothers in arms) και η "τύχη" μου δουλεύει αδιάκοπα' date=' η αγαπημένη μας σειρά "Αγορά 1GB mp3 player" έχει κι άλλα επεισόδια...(για να έχουμε δουλειά να κάνουμε, αλλιώς μπορεί και να βαριόμασταν).

Για κάποιο περίεργο λόγο η iRiver θεώρησε καλό να σταματήσει την παραγωγή του καταπληκτικού iFP-999, περίπου προ 2μηνου, και από τότε όλα τα μαγαζιά ανα την υφήλιο πουλάνε από το stock τους. Γι'αυτό και είναι αρκετά δύσκολο να βρει κάποιος τη συγκεκριμένη συσκευή ετοιμοπαράδοτη (ειδικά σε Αγγλία, Γερμανία) που είχε και μεγάλη πέραση.

Τελοσπάντων, να μην τα πολυλογώ, ακύρωσα την παραγγελία από το digitalo.gr (το οποιο πρακτικά δεν έχει δικό του στοκ, αλλά τα φέρνει όλα από το γερμανικό digitalo.de) και "ξαναπήρα" το ifp999 από το ελληνικό pixmania, με το σχετικό "φέσι" (κάπου 30 ευρώ ακριβότερα! Σύνολο 340 αισίως και πήγαινα για mp3 200 ευρώ. Ούτε δημόσιο έργο να είχα αναλάβει!).

Υποτίθεται ότι το pixmania το έχει ακόμα στο στοκ...τι να πω..η Παναγιά να βάλει το χέρι της.

Έχω λυσσάξει μ'αυτό το mp3, το Θέλω. Αν δεν το πάρω μετά πάω για 20gb mp3 και θα πάει ακόμα πιο ακριβά. Ρε κακό που πάθαμε...πάω να σφάξω τίποτα γερμανούς στο B.I.A. για να μάθουν να μην έχουν στοκ!![/quote']

 

η ιστορία με αυτή τη συσκευή είναι ότι η έκδοση με το 1GB είχε κάποιο πρόβλημα, και για αυτό τη σταματήσανε. αυτό τέλος πάντων είχα διαβάσει σε κάποιο φόρουμ. έτσι εξηγείται ότι έχει αποσυρθεί από όλα τα καταστήματα. είναι λοιπόν ρίσκο να το πάρεις, εάν το βρεις. αντίθετα, το μοντέλο iFP990 (256MB) & iFP995 (512MB) κυκλοφορούν κανονικά χωρίς πρόβλημα. μπορείς να τα δείς στην Γραμμή στη Στουρνάρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Egw "psinomai" gia to creative muvo n200 128, alla den kserw mhpws einai mikrh h xoritikothta!Kserei kaneis posa lepta xoraei peripou?Ftanei ta 160min?

 

λάβε μόνο υπόψιν ότι έχει απόδοση 2mW ανά κανάλι, κάτι που σημαίνει ότι σε ένταση είναι πολύ χαμηλή (σε σύγκριση βέβαια με κάτι που έχει ένταση 18mW)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Poso mikrh mporei na einai h entasi tou?Tha diorthothei me mia afxhsh tou hxou apo ena programma epeksergasias hxou?Enas filos mou ,pou exei to 256mb, den mou exei pei tpt!Alloste den me endiaferei toso o ixos...64kbps poso kali poiothta einai?Opws ta ipologisa, me afti tin poiothta xwraei 280 lepta...

Efxaristw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ki ego endiaferomai gia to iRiver iFP995 alla vlepo oti to digitalo.gr to dinei 60euro pio akriva apo to ram-shop alla ayto den ypostirizei antikatavoli. Den ksero an isxyei gia ola ta modela tis iriver alla diavasa kapou ta parakato:

 

Unlike most of its competitors, the iFP-890 is not recognized as an external storage unit when connected to a computer. You therefore have to go through a utility called iRiverManager to transfer files

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ki ego endiaferomai gia to iRiver iFP995 alla vlepo oti to digitalo.gr to dinei 60euro pio akriva apo to ram-shop alla ayto den ypostirizei antikatavoli. Den ksero an isxyei gia ola ta modela tis iriver alla diavasa kapou ta parakato:

 

Unlike most of its competitors' date=' the iFP-890 is not recognized as an external storage unit when connected to a computer. You therefore have to go through a utility called iRiverManager to transfer files[/i']

Υπάρχει firmware update για τη σειρά IFP-890 (και για τα περισσότερα, αν όχι όλα, μοντέλα της iRiver) που προσθέτει αυτή τη δυνατότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ki ego endiaferomai gia to iRiver iFP995 alla vlepo oti to digitalo.gr to dinei 60euro pio akriva apo to ram-shop alla ayto den ypostirizei antikatavoli. Den ksero an isxyei gia ola ta modela tis iriver alla diavasa kapou ta parakato:

 

Unlike most of its competitors' date=' the iFP-890 is not recognized as an external storage unit when connected to a computer. You therefore have to go through a utility called iRiverManager to transfer files[/i']

 

http://www.iriver.com/html/index.asp

support > downloads > UMS firmware for iFP 8xx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ιστορία με αυτή τη συσκευή είναι ότι η έκδοση με το 1GB είχε κάποιο πρόβλημα, και για αυτό τη σταματήσανε. αυτό τέλος πάντων είχα διαβάσει σε κάποιο φόρουμ. έτσι εξηγείται ότι έχει αποσυρθεί από όλα τα καταστήματα. είναι λοιπόν ρίσκο να το πάρεις, εάν το βρεις. αντίθετα, το μοντέλο iFP990 (256MB) & iFP995 (512MB) κυκλοφορούν κανονικά χωρίς πρόβλημα. μπορείς να τα δείς στην Γραμμή στη Στουρνάρη.

 

Μάλλον είναι ήδη αργά, γιατί είναι καθοδόν από Παρίσι το 999. Μάλλον αύριο θα το έχω στα χέρια μου. Επειδή όμως υποψιάστηκα ότι ίσως είχε κάποιο πρόβλημα (και γι'αυτό το σταμάτησαν) και έψαξα σε διάφορα φόρουμ, δεν βρήκα τίποτα το ανησυχητικό. Μόνο κάποιοι γκρίναζαν γιατί δεν υποστήριζε USB OTG και δεν είχε RDS για το ριαδόφωνο.

Θα συνεχίσω να ψάχνω, αν θυμάσαι που είχες διαβάσει για το πρόβλημα πες μου σε παρακαλώ για να τσεκάρω και να ξέρω τι με περιμένει!

Όσο για τα 990 και 995, είναι όντως πολύ καλά αλλά εγώ κατέληξα να θέλω οπωσδήποτε 1GB και μάλιστα και iRiver, που αυτό τον καιρό είναι μάλλον τα καλύτερα του είδους (αν και ακριβά)...και το 999 ήταν μονόδρομος. Ο θεός βοηθός, τι να πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αύριο πάω Αθήνα.. το creative n200 το απέριψα γιατί μάλλον είναι καλό, αλλά θέλω αφού θα τα σκάσω που θα τα σκάσω να πάρω κάτι εξαιρετικό. Το iRiver ifp-799 επίσης το απέριψα, αφού είναι πολύ "παχύ" για τα γούστα μου. Τελικά κατέληξα στο.. H10! Ναι, σε αυτό που κατά καιρούς έχω γράψει ότι "δεν μπορώ να δικαιολογήσω την αγορά του"! Ελπίζω να είναι από κοντά όσο όμορφο φαίνεται στις photos. Επίσης ελπίζω να υπάρχει σε γκρι. Αν ναι, αύριο το βραδάκι θα σας γράφω εντυπώσεις! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 5' ολοκληρώθηκε η φόρτιση του H10 :) .Πέρασα ένα τραγούδι των Scorpions στα βιαστικά (φεύγω για δουλειά σε λίγο) και μόλις πάτησα το play κυριολεκτικά ανατρίχιασα! Περισσότερα το βράδυ, όταν θα έχω περάσει κάμποσες ώρες με το μαραφέτι :)

 

Αααα και να μην το ξεχάσω! Είναι εξαιρετικά μικρό και λεπτό! Οι φωτογραφίες το αδικούν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 5' ολοκληρώθηκε η φόρτιση του H10 :) .Πέρασα ένα τραγούδι των Scorpions στα βιαστικά (φεύγω για δουλειά σε λίγο) και μόλις πάτησα το play κυριολεκτικά ανατρίχιασα! Περισσότερα το βράδυ' date=' όταν θα έχω περάσει κάμποσες ώρες με το μαραφέτι :)

 

Αααα και να μην το ξεχάσω! Είναι εξαιρετικά μικρό και λεπτό! Οι φωτογραφίες το αδικούν![/quote']

 

εάν μπορείς, κάνε upload καμία φωτογραφία σε φυσικό μέγεθος με σημείο αναφοράς (πχ στην παλάμη σου). πες μας και από που το πήρες & how much!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εάν μπορείς, κάνε upload καμία φωτογραφία σε φυσικό μέγεθος με σημείο αναφοράς (πχ στην παλάμη σου). πες μας και από που το πήρες & how much!

Από Γραμμή Computers, 282E τελική τιμή. Πολύ πρόχειρα σας παραθέτω 3 photos χαμηλής ανάλυσης (έχει όριο το insomnia στο μέγεθος αρχείου) για να καταλάβετε το μέγεθος του. Το βράδυ ελπίζω να βρω χρόνο να ασχοληθώ εκτενώς μαζί του (δεν πρόλαβα να μπω σπίτι και πάλι φεύγω) και εκτός από εντυπώσεις θα ανεβάσω σε κάποιο site και εικόνες υψηλής ανάλυσης.

post-3679-129062920827_thumb.jpg

post-3679-129062920828_thumb.jpg

post-3679-129062920829_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με γειά σου, είναι εξαιρετικό. λοιπόν όλα τα στοιχεία που έχω για το Η10 συγκεντρωμένα: http://www.iriver.com/eu/index.asp

 

- υποστηρίζει mp3 & wma & jpg & txt

- έχει έγχρωμη οθόνη 1.5 ιντσών 260.000 χρωμάτων

- δυνατότητα να βλέπεις φωτογραφίες και να ακους μουσική ταυτόχρονα

- πλοήγηση με κάθετο touchpad

- FM ραδιόφωνο, εγγραφή ραδιοφώνου, voice recording (με AGC)

- timer για αυτόματες εγγραφές, ρολόι

- αποσπώμενη επαναφορτιζόμενη μπαταρία με αυτονομία 12 ωρών

- κάλυμα αλουμινίου, πολυτελής αίσθηση, βάρος 96γρ, διαστάσεις 95χ54χ15 χιλ.

- πάνω από 30 preset equalizer

- απόδοση 18mW ανά κανάλι (σύνολο 36mW)

- data storage λειτουργία για αποθήκευση οποιουδήποτε αρχείου

- firmware upgradable

- μέσα στην συσκευασία περιλαμβάνεται pvc θήκη + ακουστικά sennheiser MX400!

- τέσσερα χρώματα: ανθρακί, κόκκινο, μπλε, ασημί

- 2 χρόνια εγγύηση

- επιπλέον αξεσουάρ: docking station, remote control, bluetooth headsets, fm transmitter, portable speakers,

 

το iriver H10 (5GB) είναι το πρώτο mp3 player με ελληνικό μενού διαχείρισης!

όλα τα χαρακτηριστικά εδώ: (pdf download)

http://www.iriver.at/fileadmin/uploads/files/datasheet_iriver_H10_%5B5GB_color%5D_english.pdf

 

στην ελλάδα μπορεί κανείς να το βρεί στα ακόλουθα καταστήματα (τιμή κυμαίνεται 270-300 ευρώ):

http://www.computer4u.gr/c4u/default.aspx?code=Mp3Usb(CATALOG)

http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=Mp3Usb&cp_id=55143

http://www.grammi.gr/eidos.asp?eidos=55557149

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=2&manufacturers_id=15&products_id=936

http://www.ram-shop.gr/showproduct.jsp?prodid=5075

http://www.digimania.gr/H10_silver.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γεια! Να μπω και 'γω στο χορό: λοιπόν πρόσφατα απέκτησα μια sony DSC-P200 και για να μην έχω λέει πρόβλημα αυτονομίας, χτύπησα κι ένα memory stick 1GB. Ποτέ δεν ξέρεις όμως, ξέρεις; Κι αν πάω 1 μήνα διακοπές; Οπότε λέω, δε χτυπάω κι ένα hard disk storage device; Ωραία, να δούμε κι ένα τέτοιο (και εννοώ βέβαια να έχει card reader, να μη χρειάζομαι PC). Έλα όμως που έχει τέτοια που είναι *και* MP3 players. Πολύ πράμα υπάρχει όμως και ρωτάω μήπως έχει κανείς εμπειρία.

 

Έχετε να προτείνετε κάτι; Θέλω τουλάχιστον 20GB, τουλάχιστον memory stick card reader (ώστε να πετάω μέσα το stick από την ψηφιακή μου και να μεταφέρονται αυτόματα τα περιεχόμενα), και MP3 player (ώστε να χώνω την έξοδο ήχου του στην AUX είσοδο του αυτοκινήτου μου).

 

Δυνατότητες φωτό/video player και ανάλογοι έξοδοι για τηλεοράσεις και ιστορίες καλές, αλλά όχι απαραίτητες.

 

Εμπειρία/προτάσεις κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω διαβάσει πολύ καλές κριτικές για το Sandisk MP3 του 1GB, που έχει FM, voice recorder, οθόνη, USB2.0 και παίζει γύρω στα 130-140 ευρω. Το μειονέκτημα του είναι ότι δεν υπάρχει στην Ελλάδα. Το βρήκα σε γερμανικό online shop (http://www.technikdirect.de/). Ρίξτε μια ματιά στο google για reviews.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντυπώσεις και από το iRiver iFP999 που πήρα το πρωί, αν και φαντάζομαι δεν θα ενδιαφέρονται πολλοί, αφού το γκατζετάκι υπάρχει πια μόνο σε στοκ (και είναι και ακριβό, πιο ακριβό από το Η10 πλέον).

Στην πράξη έχει όλες τις δυνατότητες (οθόνη κλπ) του Η10 που περιέγραψε ο heyhop με τη διαφορά στη χωρητικότητα (1GB), στη μπαταρία Li-Ion (που δεν είναι αποσπώμενη) και το μενού που δεν είναι στα ελληνικά (όμως υποστηρίζει ελληνικά ID3 tags). Επίσης τα ακουστικά είναi...iRiver (δεν φαίνονται πολύ σόι), η μπαταρία προφανώς κρατάει πολύ περισσότερο (κάτι λένε για 30 ώρες) ενώ τα preset equalizer είναι κάπου 7-8. Έχει και κάτι ρυθμίσεις για enhanced 3d sound, ό,τι κι αν είναι αυτό, βελτιώνει αρκετά την ποιότητα.

Μειονέκτημα είναι η μη υποστήριξη playlists, καθώς και το ότι δεν είναι UMS από τη μάνα του και πρέπει να αναβαθμίσετε το firmware για να το κάνετε, τότε όμως η εφαρμογή που δίνει η iRiver παύει να συνεργάζεται μαζί του. Το οποιο σημαίνει μπορείτε να βάλετε αρχεία μέσα μόνο με drag&drop (σαν removable disk) ενώ δεν μπορείτε πια να μετονομάσετε τους FM σταθμούς που βάζετε στη μνήμη! Επίσης δεν έχει line out ενώ περιορίζει την ταχύτητα του η flash μνήμη, δεν πιάνει πάνω από 1.2-1.5 MB/s όταν το κάνετε UMS (πάντα για USB 2.0)

Δυνατό χαρακτηριστικό η άμεση κωδικοποίηση σε mp3 όταν κάνετε voice/FM/Line in recording (και μάλιστα με πάρα πολύ καλή ποιότητα και *αρκετές* ρυθμίσεις για τη recording διαδικασία).

Προσωπικά είμαι ικανοποιημένος από τη συσκευή, είναι λίγο μεγαλύτερη σε διαστάσεις από ένα Zippo (και λίγο πιο βαριά), ο οθόνη είναι αρκετά καλή (260,000 χρώματα γαρ), μπορείτε να βάλετε διάφορες (μόνο ΒΜΡ!!) φωτογραφίες και είτε να τις βλέπετε full screen στον viewer είτε να έχετε ως wallpaper (σε πιο μικρή ανάλυση), υποστηρίζει text viewer (χρήσιμο για κανένα μικρό ebook, όπως επίσης και για στίχους τραγουδιών ενώ ακούτε...και για εξετάσεις βέβαια!!).

Η επόμενη αγορά θα είναι, με το καλό, ένα mp3 με όσο πιο μεγάλο σκληρό γίνεται. Για όποιον ενδιαφέρεται για περαιτέρω λεπτομέρειες ας στείλει ΡΜ.

Παρ'ολ'αυτά η συμβουλή μου για όποιον θέλει να πάρει mp3 flash είναι το iAudio G3, στα 2GB, κάνει τα ίδια λεφτά με το iFP999 και έχει αρκετά παραπάνω χαρακτηριστικά (αν και όχι τόσο καλή οθόνη νομίζω). Το πρόβλημα είναι ότι δεν είμαι σίγουρος πώς μπορείτε να το πάρετε, όσα sites έψαξα δεν το στέλνουν Ελλάδα, ενώ προφανώς εδώ δεν υποστηρίζεται επίσημα. Στην Αμερική πρέπει να πουλάνε τρελά τα iAudio πάντως.

Φίλε clairvoyant, σε καλή μεριά το iRiver σου!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...