Προς το περιεχόμενο

P4 απο 2,4 στα 3,6 γινεται?


freskas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ηθελα μια γνωμη για μια αναβαθμηση που εχω στο μυαλο μου, αλλα δεν ξερω το αποτελεσμα της.

 

-Μεταφερω τις ρυθμισεις απο το CPUz-

 

P4 Northwood 2.4GHz με 18x multiplier

MB Gigabyte 8IE533 i845E northbrige

FSB 134MHz, Bus speed 535,9MHz

DDR-RAM Samsung PC2100 στα 134ΜΗz

(το 134 ειναι 133 κανονικα αν και δεν το ανεβασα απο το Βios εμφανιζεται τοσο)

 

Με τις τωρα ρυθμισεις η συχνοτητα της CPU βγαινει 18 x 134 =2,411.5MHz

Αν αγορασω μνημη στα 200MHz και βαλω ψυκτρες χαλκου με ανεμιστηρα στη CPU και στο Northbrige θα παρω το θεωρητικο 20 x 200=3600ΜΗz ?

Θελει watercool τετοιο push?

 

Γινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Aν έχεις τύχη διάβαινε......λίγο ακραίο μου φαίνεται,ειδικά με τη μητρική που έχεις......αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Σίγουρα θέλει τάση για να ανέβει ,άρα κοίτα θερμοκρασίες προσεκτικά.

Ξεκίνα να τον ανεβάζεις και εδώ είμαστε.

Καλή επιτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πολλαπλασιαστης δεν αλλαζει, κατανοητο.Το FSB μπορει να ανεβει. Ποσο ομως?

 

Αγοραζεις DDR-200 με ελπιδα οτι θα φτασει στα 18x200=3600ΜΗz?

Κοιταζεις σε κατι λιγοτερο, DDR-166 με βελτιστο αποτελεσμα το 18x166=2988ΜΗz?

 

Η ψυξη αν γινεται με χαλκο και αερα δεν θα ειναι αποτελεσματικη σε τετοιο push?

Θελει watercool? Σκεψη για αζωτο δεν υπαρχει (δυστυχως η ευτυχως).

 

Για να μη σκοτωσω λεφτα ασκοπα ρωταω, μιας και μπορουν να χρησιμευσουν κ' αλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ενα συντομο τεστακι που εκανα και στο δικο μου επεξεργαστη που οπως βλεπεις ειναι ο ιδιος με το δικο σου με ψυκτρα CM Hyper6 2 δωδεκαρηδες ανεμιστηρες στο κουτι και ψυξη στο chipset τον εφτασα μεχρι 3.1 με θερμοκρασια idle 49 και full 60 με 62.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ριξε μια ματια εδω (δες και τις υπολοιπες σελιδες)για να παρεις μια ιδεα ποσο μπορει να παει και με τι ψυξη.

Οχι δεν ειναι απαραιτητο το υγρο αζωτο για να φτασεις στα 3.6 αλλα το νερακι ειναι απαραιτητο πιστευω(αρκει να εχεις πεσεις και σε καλο κομματι cpu).

Οπως λεει και ο evansdimo,ενα ιδιο p4 (δεν θυμαμαι revision,αλλα το ψαχνω αν θελεις)με stock ψυκτρα και ανοιχτο κουτι,(γιατι ειναι του κ@λου)πανω σε μια asus p4p800 dlx rev1 ηταν stable (prime 24hr) στα 3.08 στους 65 C περιπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω εναν P4 2.4B (18χ133).

 

Εχω καταφερει να το ανεβάσω μεχρι 3.4 περιπου, αλλά δυστυχώς όχι σταθερα.Τώρα τον έχω μόνιμα στα 3.2 ( 18χ178 ). Δοκιμασμενο με prime!

 

Από θερμοκρασίες δεν έχω κανένα πρόβλημα (Φοραει την θρυλική SLK-900U με Delta fan). Αγγίζει τους 60 (Full Load) μόνο στους καύσωνες του καλοκαιριού, με την delta να δουλεύει στα 5V, και του κουτιού στα 7V.

 

Οι μνήμες μου ειναι χρονισμένες στα 356MHz (αλλά είναι δοκιμασμένες ότι αντέχουν και για παραπάνω ;-) )

 

Το πρόβλημα νομίζω ότι βρίσκεται στην MSI 845PE M/B που έχω. Μαλλον έχει φτάσει στα όριά της.

 

Αν αλλάξω την M/B με καμια καλύτερη (π.χ. Asus P4P800) πιστεύω ότι θα φτάσω άνετα τα 3.4 και αν βάλω και νεράκι τότε standar χτυπαω 3.6. ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνωντας στο site που εδωσε ο GI0, βρηκα μια περιπτωση overclock με ιδια cpu (revision c1). Και εκει βλεπω οτι με μαμα ψυκτρα, ανεβηκε απ' τα 2,4 στα 3,2.

 

Μαζι με τις δικες σας μαρτυριες, βγαζω μεχρι στιγμης συμπερασμα οτι σε περιπτωση που δε βαλει φρενο η ΜΒ (μονο με Asus δεν ανησυχεις τλκ) και με την ιδια η λιγο καλυτερη ψυξη (αερα), συμφερει η αγορα DDR στα 166 και αισιως ανεβασμα στα 18 x 166=2988 η και κατι περισσοτερο. Για παραπανω βλεπω πως το water cool ειναι απαραιτητο.

Το καλο ειναι που μερικες γνωμες παραπανω βοηθησαν στη γνωση για να μην σπαταληθουν λεφτα που δε θα μπορουν να αξιοποιηθουν (μια DDR200 πχ).

 

Ευχαρηστω παιδια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίναι κατά μεγάλο ποσοστό θέμα κομματιού........

πχ έχω έναν 2800xp Thorton που έπαιξε κατευθείαν σε 200fsb δηλαδή στα 2500 με απλώς καλό αέρα.........

Οπως έλεγε και ο Παπαθάνατος 'Θέλει και τύχη η ζωή'.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ti lete re?Sovareuteite....

Gia 1.2 Ghz overclock thes tromerh psyxh (alla ennoume ygro azwto kai ta gnwsta).

 

Very very very not true. Ο 2,8 μου δουλεύει στα 4,1 μόνο με νεράκι...

Αν κάνεις μια βόλτα στα διεθνή fora θα δεις ότι 1,2GHz δεν είναι πλέον και τόσο μεγάλο βήμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τετοιο ο/c δεν γινεται! Θες τετοια ψυξη που θα παγωσει η κολαση! 1gb o/c δεν εχει γινει σε σπιτι αλλα σε εργαστηριο Πριν πορλαβεις να το πας θα καει αν βεβαα αντεξει η μητρικη που σε βλεπω λιγο χλωμο. Αν το κανεις παντως πεσ μασ για το κοστος και ποσταρε το σε ολα τα o/c sites! Καλη επιτυχία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dioptra, από την κατάψυξη βγήκες σήμερα???

 

Ξεθάβεις 2 πεθαμένα θέματα [ 1 μήνα πρίν η τελευταία απάντηση ] , πετάς 2 "κοτσάνια" , και ρίχνεις και αυτό εδώ...

 

Τις αγγελίες τις βλέπεις και με τα post που έχεις τώρα.

No need for more posts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Τετοιο ο/c δεν γινεται! Θες τετοια ψυξη που θα παγωσει η κολαση! 1gb o/c δεν εχει γινει σε σπιτι αλλα σε εργαστηριο Πριν πορλαβεις να το πας θα καει αν βεβαα αντεξει η μητρικη που σε βλεπω λιγο χλωμο. Αν το κανεις παντως πεσ μασ για το κοστος και ποσταρε το σε ολα τα o/c sites! Καλη επιτυχία

Οπως ειπαμε και παραπανω μια χαρουλα γινεται.Υποθετω πως εννουσες 1ghz o/c και πως δεν εχεις ασχοληθει αρκετα με το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Phgaine kai peta mia main panw Asus p4p800 Delux kai tha deis pou tha to ftaseis file mou..!! gia toso pou thes den se kovo alla kati kalo tha ginei

egw tha paw na thn parw se liges meres giati me thn udropsyxh mou ton 2.8 northwood poy exw ton exw ftasei mexri stigmhs 3.417 kai mou paizei kanonika an kai h main mou einai h p4p800Se twra pisteuw me thn delux na to paw poio kanw kata 400hz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...