Προς το περιεχόμενο

P4 απο 2,4 στα 3,6 γινεται?


freskas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε σεις, διαβάζοντας αυτό το topic ψήθηκα κι' εγώ (!!!) για πέστε μου και μένα τι να κάνω ακριβώς για ο/c. Έχω την ΜΒ Asus P4P800 Deluxe και τον P4 3.0 GHz Northwood αλλά τόσο καιρό δεν έχω κάνει τίποτα. Τί χρειάζεται ακριβώς??? Η ψύχτρα που έχω είναι η εργοστασιακή, 1 GB DDR @ 400 MHz και έχω "πετάξει" μέσα και 3 ανεμιστήρια για να βγάζουν τον ζεστό αέρα έξω από το tower.

 

Τί χρειάζεται να αλλάξω/προσθέσω για να τον πουσάρω κι' εγώ λίγο παραπάνω???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Sarisn βάλε διαιρέτη στις μνήμες και ανέβασε σιγά σιγά ανά 2-3 Hertz το Fsb.Παρακολούθα θερμοκρασίες και σταθερώτητα και μόλις τον τερματίσεις έτσι όπως είσαι εδώ είμαστε για την συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Sarins

Arxize kai paize me to toumpanaki sou!!!

Xerw oti o P4 3.0 anevazei para polu me thn main Delux eidika kiolas ean exeis kai mia kalh psiktroula panw sthn cpu. Gia kane paixnidi kai pes mou kai se eme!!! Filaraki mou mou eipe oti kanei h delux kapades!!

Den xreiazesai kati parapanw to mono ean mporeis na vreis apo AMD priktra na thn valeis ston intel sou den thumame poio montelo teriazei mou diafeugei (!!! Trww kai kollhmata!!!) kai meta arxise kai paize apo to bios me FsB , taseis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sarisn βάλε διαιρέτη στις μνήμες και ανέβασε σιγά σιγά ανά 2-3 Hertz το Fsb.Παρακολούθα θερμοκρασίες και σταθερώτητα και μόλις τον τερματίσεις έτσι όπως είσαι εδώ είμαστε για την συνέχεια.

 

Πώς ακριβώς το κάνω αυτό??? Sorry αλλά είμαι (σχεδόν) άσχετος με o/c. Αυτό που είδα στο Bios είναι ότι έχει επιλογή o/c με ποσοστό!!!! Δηλαδή 5%, 10%, 20% κλπ. παραπάνω από την κανονική ταχύτητα (προφανώς κάνει αυτόματα όλες τις απαραίτητες ρυθμίσεις!!!)!!! Τώρα το έχω στο 5% δοκιμαστικά και είναι στα 3.14 GHz χωρίς κανένα πρόβλημα προς το παρόν (φτου φτου μην το ματιάσω :razz: ) !!!

 

Για πέστε μια καλή ψύχτρα να βάλω στην CPU!!

 

Thx για τις απαντήσεις παιδιά!!!

 

*** EDIT ***

 

Ξέχασα να πω ότι η θερμοκρασία CPU + mobo με το 5% είναι 36 και 31 βαθμούς αντίστοιχα!! Λογικά καλά πάμε :grin: :grin:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χρειάζεσαι ακόμα ψύχτρα.....μια χαρά θερμοκρασίες έχεις.

Τη συχνώτητα την αλλάζεις από το bios χειροκίνητα,αλλά αφού δεν κατέχεις και για να μην ψάχνεις ανέβασέ το και άλλο από την ποσόστωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, αφού άφησα αρκετές ώρες το pc ανοικτό και αφού έπαιξα 3-4 συνεχόμενες ώρες CSS χωρίς κανένα πρόβλημα/κόλλημα, ανέβασα το ποσοστό από 5% σε 10%! Η ταχύτητα τώρα είναι 3.29 GHz και οι θερμοκρασίες CPU + mobo είναι 36 και 32 βαθμούς αντίστοιχα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω βρισκονται τα benchmark που ειπαν ο Gi0 και ο Βill.

 

Το S&M μετρησε. Στο FPU test χτυπησε 60C. Και ας ειναι default οι συχνοτητες.

Οχι και τοσο ενθαρυντικο για overclock σε αυτη την κατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Στο FPU test χτυπησε 60C. Και ας ειναι default οι συχνοτητες.

Οχι και τοσο ενθαρυντικο για overclock σε αυτη την κατασταση."

 

Χε χε :D

 

Μα καλά...Prescott μασκαρεμένο σε Northwood έχεις ? :D

 

Με την μαμά ψύχτρα είσαι, και έχεις στην μαμά frequency 60C Max Load ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σα Northwood παρουσιαζεται. Αν εχει Prescott αιμα και αναβει δεν το ξερω... :-P

Θελω Artic Silver μου φαινεται. Εχω βγαλει την ψυκτρα 1-2 φορες και δε φροντησα. Παιζει αυτο να φταιει.

Δεν ειναι και προβλημα σε αυτη τη φαση (μονο σε αυτο ανεβηκε τοσο, στα υπολοιπα ηταν 50-55).

Για περισσοτερα μονο δεν ειναι. Θελει λεφτα και φροντηδα για 'αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...